Helikopter Leonardo da Vinci – replika wynalazku śruby powietrznej

2021-08-03

Leonardo da Vinci stworzył w swoim życiu wiele zaskakujących i innowacyjnych (jak na tamte czasy) wynalazków. Czy zastanawiałeś się kiedyś, który z nich jest najbardziej znany?

Według różnych źródeł okazuje się to, że jest to tzw. śruba powietrzna (helikopter Leonardo da Vinci), czyli jedna z wielu pierwszych maszyn, które z założenia miały latać. Uważa się, że jest ona prekursorem dzisiejszych helikopterów.

Jako biuro projektowo-wynalazcze – postanowiliśmy w wynalazca.tv stworzyć replikę wynalazku helikoptera da Vinciego. Prace projektowe polegały na badaniu znanych koncepcji takich rozwiązań, stworzeniu własnego szkicu koncepcyjnego, projektowaniu i modelowaniu 3d, a następnie prototypowaniu za pomocą techniki druku 3d na drukarce 3d i montażu.

W tym artykule przedstawimy Ci, jak rozwijał się projekt repliki wynalazku helikoptera Leonardo Da Vinci i zobaczysz jaki uzyskaliśmy efekt końcowy. Jeśli jesteś więc zainteresowany procesem tworzenia prototypów, to ten artykuł wyjaśni Ci, jak bardzo jest to angażująca praca.

helikopter leonardo da vinci wynalazek replika
Helikopter Leonardo da Vinci – replika wynalazku śruby powietrznej

Leonardo da Vinci – wynalazca, człowiek renesansu

Leonardo da Vinci jest znany głównie jako wybitny malarz. Jednakże zajmował się on również architekturą, rzeźbiarstwem oraz inżynierią. Z tego względu uznaje się go za prawdziwego człowieka renesansu.  Więcej o tym wybitnym wynalazcy możesz dowiedzieć się z naszego poprzedniego wpisu, gdzie go dokładniej opisaliśmy i przedstawiliśmy kilka jego wynalazków: Wynalazki Leonardo Da Vinci – biografia, konstrukcje i odkrycia.

Leonardo Da Vinci
Autoportret wynalazcy – Leonardo da Vinci

Bardziej WYNALAZCA niż ARTYSTA – Leonardo da Vinci

Niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że Leonardo da Vinci uważał, że jest bardziej inżynierem niż malarzem. Na ponad sześciu tysiącach stron jego notatek znajduje się więcej projektów technicznych niż prac artystycznych. Wśród jego projektów znalazły się podpierane mosty czy też maszyna do testowania wytrzymałości drutu na rozciąganie.

szkic projektu czołgu da vinci
Szkic projektu czołgu Leonardo da Vinci

Tworzył koncepcje maszyn wojennych oraz latających. Większość wynalazków Leonardo da Vinci została niezrealizowana, a on sam w latach 80-tych XV wieku wykorzystywał swoje umiejętności inżynierskie przede wszystkim do tworzenia efektów wizualnych i akustycznych na potrzeby przedstawień teatralnych, do których był angażowany.

Niezwykły wynalazek Leonarda – helikopter Leonardo da Vinci

Wśród projektów wynalazków Leonarda da Vinci znalazło się wiele maszyn, które miały latać. Większość jego maszyn latających stanowiła próbę naśladowania ruchu ptasich skrzydeł. Jednakże jest jedna, która się wśród nich wyróżnia. Mianowicie jest to przypominająca budową helikopter – śruba powietrzna, zwana również mięśniolotem.  Jest to jeden z najpopularniejszych szkiców tego genialnego konstruktora.

szkic helikoptera da vinci
Szkic koncepcyjny pierwszego helikoptera Leonardo da Vinci

Do stworzenia tego projektu zainspirowała go prawdopodobnie śruba Archimedesa. Przypuszcza się, że śruba powietrzna powstała na potrzeby teatru i nigdy nie miała za zadanie wznieść się w powietrze, chociaż Leonardo pisał o niej w następujący sposób:

„Myślę, że jeśli mechanizm śruby zostanie właściwie wykonany, to znaczy wykonany z odpowiednio spreparowanego lnu i wprawiony w wystarczająco szybki wir, to wspomniany mechanizm znajdzie sobie małżonkę w powietrzu i zacznie wspinać się w powietrze.”

Nie ma żadnych informacji dotyczących testowania tego wynalazku. Jednakże my skusiliśmy się na stworzenie repliki tej fascynującej maszyny przy pomocy nowoczesnych technologii takich jak druk 3D. Przebieg procesu wykonania prototypu tego wynalazku zostanie przedstawiony w tym artykule.[

Etapy powstawania produktów

Zanim można przejść do projektowania należy mieć pomysł (zobacz wpis: MAM POMYSŁ, CO DALEJ?), który będzie można zrealizować. Następnie należy zaplanować sobie kolejne etapy pracy tj.:

  1. Zbadać znane konstrukcje.
  2. Określić założenia projektowe.
  3. Spisać części do zaprojektowania.

Dopiero później następuje etap projektowania prototypu, a po nim przechodzi się do jego fizycznego wykonania projektu.

Ze względu na to, że naszym celem było wykonanie repliki znanego wynalazku (inspiracja projektem helikoptera Leonardo da Vinci) to w tym przypadku nie musieliśmy dokładnie badać zgłoszeń patentowych i patentów. Musisz jednak wiedzieć, że jeśli Ty tworzysz komercyjne, innowacyjne projekty – to optymalnie jest na początku przeprowadzić tzw. badania rynku, w tym badania patentowe. Jeśli więc jesteś takim wynalazcą to koniecznie zobacz ten artykuł: Badania czystości patentowej, zdolności patentowej i stanu techniki

Projektowanie helikoptera Leonardo da Vinci

Projektowanie prototypu to etap, który umożliwia wizualizację wynalazku w przestrzeni wirtualnej (na komputerze).

Najpierw wykonuje się projekt szkicowy, a następnie na podstawie kilku koncepcji szkicowych dokonuje się wyboru najlepszej i docelowej wersji projektu. Kolejno przechodzi się do projektowania.

Warto też zaznaczyć, że etap projektowania może obejmować również wykonanie symulacji, czy też analiz dynamicznych i kinematycznych.

Projektowanie techniczne części wykonuje się w specjalistycznych programach komputerowych CAD (ang. Computer Aided Design). Elementy bryłowe budowane są w środowisku wirtualnym za pomocą gotowych operacji z wykorzystaniem szkiców 2D.

Przykładowym programem do modelowania 3d jest program Fushion 360. Tutaj możesz zobaczyć jeden z naszych poradników dla tego programu:

Modelowanie 3D części helikoptera Leonardo da Vinci

Przed rozpoczęciem modelowania śruby powietrznej – helikoptera Leonardo Da Vinci sporządzono listę części koniecznych do wykonania prototypu. Lista ta nie jest sztywna i zazwyczaj w trakcie projektowania okazuje się, że należy zaprojektować jeszcze jakąś część. Oczywiście może się też okazać, że jakaś część jest zupełnie niepotrzebna, ale taki proces pozwala dobrze zaplanować prace projektowe oraz strukturę projektu (w tym nazewnictwo). Jeżeli projektujemy ruchomy mechanizm to najlepiej jest, gdy każdy element wynalazku modelujemy oddzielnie, tak aby później móc wykonać złożenie, które będzie mogło zostać wprowadzone w ruch. Przy zamodelowaniu wynalazku jako jeden element, nie byłoby takiej możliwości.

szkic projektu śruby
Szkic koncepcyjny śruby powietrznej – helikoptera Leonardo Da Vinciego bez mechanizmu napędzającego

Projektowanie zespołu dobrze jest rozpocząć od jednego głównego elementu.

model podstawy helikoptera da vinci
Model podstawy projektowanej repliki wynalazku da Vinciego

W tym wypadku była to podstawa. Kolejne części były tworzone tak, aby geometria każdego kolejnego elementu pasowała do poprzedniego.

stojak repliki helikoptera da vinci
Stojak repliki wynalazku śruby powietrznej da Vinciego
beben projektu sruby powietrznej
Bęben projektu wynalazku śruby powietrznej da Vinciego
maszt śruby helikoptera da vinci
Maszt wynalazku śruby powietrznej da Vinciego
Dowiedz się, jak osiągnąć sukces

Złożenie elementów helikoptera Leonardo da Vinci

Po procesie modelowania 3d należało złożyć ze sobą wszystkie modele 3d, czyli wykonać tzw. plik złożeniowy 3d.

Jak więc sama nazwa wskazuje – złożeniowy model 3D to model 3d, który składa się z kilku odrębnych modeli 3D, które są od siebie uzależnione odpowiednimi tzw. wiązaniami. Wykonanie złożenia przedmiotu jest bardzo pomocne np. przy tworzeniu wizualizacji wynalazku. Umożliwia ono również wykonanie późniejszych analiz, w tym symulacji ruchu prototypu.

Ponadto modele złożeniowe pozwalają również na wykonanie w sposób półautomatyczny tzw. rozstrzeleń. Rozstrzelenia umożliwiają lepsze zobrazowanie sposobu połączenia poszczególnych elementów wynalazku.

schemat repliki helikoptera śrubowego
Rozstrzelenie repliki wynalazku da Vinciego – śruby powietrznej

Przy wykonywaniu złożenia należy uważać, aby nie nałożyć na model zbyt wielu wiązań. Może to doprowadzić do tego, że model będzie przedefiniowany, czyli niektóre wiązania będą sprzeczne lub zbędne.u. Jest to szczególnie pomocne przy tworzeniu instrukcji montażowych.

Wzornictwo przemysłowe dla prototypu wynalazku helikoptera Leonardo da Vinci

Jednym z najważniejszych elementów produktu wpływających na jego sprzedaż jest atrakcyjny design. W obecnych czasach wszelkie przedmioty powinny charakteryzować się nie tylko funkcjonalnością, ale również estetycznym i zgodnym z trendami wyglądem (inaczej designem).

W przeważającej części projektów ich pierwsze wersje nie są tymi ostatecznymi. Bardzo często wprowadzane są różne poprawki techniczne lub designerskie, które mają ulepszyć ich funkcjonalność, użyteczność i wygląd.

Tak było również w przypadku śruby powietrznej – helikoptera Leonardo da Vinciego.

Pierwsza wersja korby była bardzo prosta i kanciasta. Dlatego też została przeprojektowana. Zdecydowano się na bardziej obły kształt, dodano zaokrąglenia i gładkie przejścia. Nowa korba wynalazku da Vinciego wygląda zdecydowanie zgrabniej.

korba helikopter śrubowy
Przykładowe zmiany projektowe w tworzeniu nowego, ładniejszego designu dla korby repliki wynalazku Leonardo da Vinciego (wzornictwo przemysłowe)

Również pierwsza wersja dużego koła była nieco inna – było ono zwarte i ciężkie. Na jego powierzchni dodano otwory, które nie tylko polepszyły jego wygląd, ale również stanowiły optymalizację konstrukcyjno-technologiczną. Koło stało się lżejsze. Dzięki temu do napędzania koła była potrzebna mniejsza siła. Poza tym na wytworzenie takiego koła potrzeba mniej materiału, dzięki czemu zmniejszono koszty produkcyjne (wykonanie na naszych drukarkach 3d).

Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej o poprawie kształtu projektowanych przedmiotów, to koniecznie przeczytaj artykuł o optymalizacji topologicznej.

koło zębate helikopter da vinci
Przykładowe zmiany designu w kole dla repliki wynalazku śruby powietrznej Leonardo da Vinciego (wzornictwo przemysłowe)

Wydruk 3D wynalazku Leonardo da Vinci

Druk 3D staje się coraz bardziej powszechny. Jest to bardzo dobry sposób do wytwarzania prototypów lub prostych produktów. Technologia ta nazywana jest również technologią addytywną i polega na wytwarzaniu fizycznego obiektu poprzez nanoszenie kolejnych warstw materiału.

Druk 3D pozwala na drukowanie kształtów, które trudno byłoby wykonać tradycyjnymi metodami. Na przykład zamiast wykonywać połączenia wpustowe, można było je zastąpić przez zmianę części kształtu wałka z koła na kwadrat. Poza zmniejszeniem ilości części, pozwoliło to również na zwiększenie wytrzymałości połączenia.

wydruk łożyska
Rozłożone i złożone łożysko wydrukowane w 3d wbudowane w obudowę – prace koncepcyjne

Jednym z trudniejszych elementów do wydruku helikopterze Leonardo da Vinci było wbudowane w podstawę łożysko. Szczególnie wydruk 3d małych kulek był problematyczny.

Były one zbyt małe, aby odpowiednio przyczepić się do stołu i podczas wydruku odklejały się od niego. Dopiero po przeprojektowaniu łożyska, czyli między innymi powiększenia kulek, udało się wydrukować funkcjonalną część.

Łożysko spełniało swoją funkcję, dlatego też zdecydowano na wbudowanie łożyska w podstawę. Dzięki temu zmniejszono ilość elementów, dla których konieczny był montaż.

wydruk łożysko
Łożysko i jego łożyskowanie za pomocą techniki druku 3d
Newsletter ABC Wynalazcy!

Postprocessing druków 3d

Duża część wydruków 3D wymaga dodatkowej obróbki, czyli tak zwanego postprocessingu. Konieczność obróbki wydruków 3D jest uzależniona między innymi od technologii powstawania wydruku 3d. W wielu przypadkach postprocessing pozwala na otrzymanie o wiele bardziej estetycznie wyglądającego modelu.

Etap ten składa się z kilku różnych działań, a niektóre z nich opisano poniżej:

Usuwanie podpór z wydruków 3d wynalazku

Główną pracą obróbkową wykonaną w przypadku elementów wydrukowanych dla repliki wynalazku helikoptera Leonardo da Vinci było usuwanie podpór. Jest to czynność dość prosta i nie powinna sprawiać trudności nawet początkującym. Często do usunięcia supportów nie są konieczne żadne narzędzia i można się ich pozbyć ręcznie, jednakże niektóre przypadki są bardziej wymagające i wtedy z pomocą przychodzą proste narzędzia takie jak kombinerki, pęsety czy szczypce.

elementy podparcia
Element z podporami (supportami) wewnątrz otworu oraz z usuniętymi podporami

Rozwiercanie wydruków 3d

Zazwyczaj otwory zaprojektowane w oprogramowaniu CAD po wydruku 3d mają mniejszą średnicę niż zaplanowano. Dlatego należy modelować je nieco większe. Czasami jednak zdarza się, że przez skurcz materiału i tak są za małe.

W takim przypadku pomocna może być wiertarka, dzięki której powiększymy otwór do konkretnego wymiaru.

obróbka prostymi narzędziami
Druk 3d – obróbka prostymi narzędziami

Przykładowo – w naszym projekcie wynalazku śruby Leonardo da Vinci jej maszt posiadał nieduże otwory, w których konieczne było zastosowanie podpór. Po wydrukowaniu usunięcie supportów konwencjonalnymi metodami było bardzo trudne. Dlatego też, aby wydruk ładnie wyglądał i żeby możliwy był później montaż kołków, otwory oczyszczono z podpór i dodatkowo rozwiercono przy pomocy wiertarki.

Szlifowanie wydruków 3d

W niektórych przypadkach konieczne jest wygładzenie krawędzi wydruku 3d. Pozwala to na zmniejszenie chropowatości wydruku, a dzięki temu między stykającymi się powierzchniami w połączeniach ruchomych będzie występowało mniejsze tarcie, w wyniku czego ruch poszczególnych części prototypu wynalazku będzie płynniejszy.

Do szlifowania można użyć papieru ściernego lub specjalistycznych urządzeń takich jak ręczna szlifierka Dremel. W tym przypadku wykorzystano właśnie to urządzenie. Za jego pomocą wygładzono powierzchnię otworów, w których będzie znajdował się wał napędowy.

Klejenie wydrukowanych części w 3d

Klejenie pozwala na połączenie elementów tak, aby nie było możliwości ich rozłączenia. Niektóre z elementów repliki śruby powietrznej da Vinciego należało skleić. Były to między innymi kołki, które mają podtrzymywać żagiel.

Powyżej przedstawiono metody postprocessingu wydruków 3d, które zastosowano w przypadku wykonania repliki wynalazku śruby powietrznej Leonardo da Vinci. Jeśli chciałbyś dowiedzieć się więcej o innych technikach to koniecznie przeczytaj nasz inny artykuł o metodach obróbki wydruków.

Montaż części wynalazku helikoptera Leonardo da Vinci

Jedną z końcowych prac był montaż, czyli łączenie ze sobą oddzielnych części, tak aby tworzyły zaplanowaną całość. W tym przypadku składanie elementów miało doprowadzić do uzyskania repliki wynalazku Leonarda da Vinci – prototypu helikoptera.

Poza wydrukowanymi elementami w projekcie znalazły się również wkręty oczkowe, do których miał zostać przywiązany sznurek.

obręcz helikoptera da vinci
Obręcz helikoptera Leonardo da Vinci wydrukowana w 3d i z zamontowanymi śrubami oczkowymi oraz stojakiem

Poza tym zamiast drukować kołki do wspierania żaglu użyto drewnianych kołków, które pomalowano czarną farbą akrylową, a następnie przycięto do odpowiedniej długości.

kołki do repliki helikoptera da vinci
Kołki do repliki wynalazku da Vinciego w trakcie malowania
masz helikoptera da vinci
Maszt helikoptera Leonardo da Vinci z zamontowanymi kołkami

Ostatecznie po jakimś czasie zespolono ze sobą kilka kluczowych części i otrzymano

wydruk 3d helikopter leonardo da vinci czesci
Poszczególne podzespoły repliki wynalazku do samodzielnego montażu – helikopter Leonardo da Vinci

Efekt końcowy prototypowania

Na podstawie szkiców Leonarda da Vinci powstał projekt repliki jego wynalazku – helikopter Leonardo da Vinci. Zamodelowane części zostały wykonane przy pomocy technologii druku 3D. Po wydrukowaniu oraz złożeniu elementów otrzymano finalny produkt, który pokazywał w jaki sposób mógłby działać wynalazek Leonarda da Vinci.  Wynik przeprowadzonych prac jest bardzo dobry. Z resztą zobacz sam:

helikopter śrubowy leonardo da vinci
Wykonana replika helikoptera (śruby powietrznej) – wynalazku Leonardo da Vinci

Komercjalizacja repliki wynalazku helikoptera Leonardo da Vinci”

Komercjalizacja jest wymagającym procesem, który dotyczy wprowadzenia na rynek nowego produktu. Szansę na sukces rynkowy mają towary, które nie tylko są dobrze zaprojektowane, ale również są bardzo dobrze zaprezentowane. Dlatego też do przeprowadzenia procesu komercjalizacji oprócz samego prototypu konieczne są dodatkowe materiały promocyjne, a także dobrze przeprowadzona wycena kosztów produkcji, która pokaże, ile będzie kosztowało wyprodukowanie produktu oraz ile można na tym zarobić.

Proces komercjalizacji obejmuje więc kilka różnych działań.

Jednym z ważniejszych jest wyprodukowanie prototypu, co można osiągnąć na wiele różnych sposobów. W tym przypadku sięgnięto pozytywne efekty wykorzystano druk 3D, ale oczywiście można do tego zastosować inne techniki, jak obróbkę skrawaniem czy też wtryskiwanie bądź odlewanie, jednak te ostatnie są kosztowne.

Kolejno trzeba opracować plan marketingowy, który zawiera między innymi cele marketingowe, strategie oraz harmonogram realizacji. Właśnie przy opracowaniu strategii marketingowych bierze się pod uwagę w jaki sposób produkt będzie promowany i jak dystrybuowany. Dla odpowiedniej promocji tworzy się dodatkowe materiały promocyjne takie jak wizualizacje sprzedażowe 3d, czy też animacje 3d.

Przygotowywanie produktowych wizualizacji 3d

Materiały promocyjne pełnią bardzo ważną rolę w marketingu. Klienci wolą widzieć, co kupują, dlatego też w obecnych czasach zyskują na znaczeniu wizualizacje 3D, czyli przetworzone obrazy komputerowe, mające odzwierciedlać wygląd danego towaru. Proces tworzenia wizualizacji jest dość skomplikowany i obejmuje kilka etapów.

W wielkim skrócie pierwszym etapem jest wykonanie projektu, czyli utworzenie trójwymiarowego modelu. Następnie na ten model nakładane są odpowiednie kolory bądź tekstury, czyli takie obrazy, które mają odwzorować rzeczywiste materiały. W kolejnym etapie ustawia się oświetlenie oraz kamery, czyli inaczej mówiąc kadry. Przypomina to trochę pracę fotografa w studiu, aczkolwiek jest to rozwiązanie dużo tańsze i stwarza o wiele więcej możliwości.

Po ustawieniu wszystkich parametrów następuje rendering, który bywa nazywany obrazowaniem bądź prezentacją. Obejmuje to analizę modelu danej sceny oraz utworzenie na jej podstawie dwuwymiarowego obrazu wyjściowego.

Istotne jest, aby wizualizacje nie były przesadzone tj., aby to co jest na wizualizacji oddawało to, co klient otrzyma po zakupie. W przeciwnym razie klient po otrzymaniu produktu mógłby być niezadowolony i czuć się oszukany.

Poniżej masz przykład prawidłowo wykonanej wizualizacji 3d (jeśli chcesz podobne wizualizacje dla swoich produktów napisz na kontakt@wynalazca.tv):

helikopter śrubowy leonardo da vinci
Porównanie wizualizacji 3d (po lewej) z rzeczywistą fotografią po montażu (po prawej)

A oto przykładowa wizualizacja 3d, która została przygotowana przez nasz zespół dla celów sprzedaży tej repliki wynalazku da Vinciego w naszym sklepie:

helikopter leonardo da vinci wizualizacja3d
Wizualizacja 3d – helikopter Leonardo da Vinci (śruba powietrzna)

Trzeba zaznaczyć, że w dzisiejszych czasach często w sklepach internetowych można znaleźć proste „animacje 3d” w formie gifów (format ruchomego pliku graficznego), które wykorzystuje się m.in. do sprzedaży wynalazków lub gotowych produktów:

helikopter leonardo da vinci wynalazek replika
Helikopter Leonardo da Vinci – replika wynalazku śruby powietrznej

Animacje 3d i wizualizacje 3d wynalazków stworzone dla naszych klientów możesz znaleźć na naszej stronie: Wizualizacje, realizacje i case study, a jeśli sam byś potrzebował takiej animacji, to zamówić ją możesz tutaj: Tworzenie animacji 3d

POZ-wizualizacje-3d-2

Obliczenia kosztów produkcji i wycena

Obliczenie kosztów produkcji jest tematem dość trudnym i skomplikowanym, ponieważ wpływ na koszty ma wiele różnych czynników (np. wykorzystane materiały, czas pracy przy produkcji, koszt eksploatacji maszyn).

W przypadku repliki śruby powietrznej da Vinciego główny koszt stanowił filament zużyty do wydrukowania poszczególnych elementów oraz koszt energii niezbędny do druku 3d. Trzeba też było doliczyć koszt dodatkowych materiałów (np. śruby oczkowe, patyczki, podkładki, nakrętki), jak również wycenić czas pracy poprzez kalkulację roboczogodzin potrzebnych m.in. do obsługi drukarki 3d oraz kompletowania wszystkich elementów do wysyłki dla klienta.

Sprzedaż gotowej repliki wynalazku śruby powietrznej Leonarda da Vinci w sklepie

Uwzględniając wszystkie ww. koszty – ostatecznie wyceniono replikę wynalazku – helikopter Leonardo da Vinci. Rozpoczęto działania polegające na rozpoczęciu dystrybucji repliki śruby da Vinciego – szczególnie rozpoczęto promowanie produktu na Facebooku i YouTube.

Ponadto nasi informatycy musieli zamieścić produkt w naszym sklepie internetowym.

Jeśli chcesz wspomóc rozwój tego serwisu i chcesz posiadać taką replikę – odwiedź koniecznie nasz sklep. To świetny prezent dla każdego wynalazcy: Kup replikę – helikopter Leonardo da Vinci[bs-

Podsumowanie – Helikopter Leonardo da Vinci – replika wynalazku śruby powietrznej

W artykule przedstawiliśmy proces tworzenia przykładowego prototypu (tutaj repliki) jednego z najbardziej znanych wynalazków Leonardo da Vinci – helikoptera (śruby powietrznej). Dowiedziałeś się, jak etap po etapie przebiega projektowanie prostego urządzenia tj. na czym polega: modelowanie 3d, składanie poszczególnych modeli 3d, analiza i symulacje komputerowe, wytwarzanie techniką druku 3d oraz montaż i postprocessing.

Dodatkowo omówiliśmy, jakie materiały reklamowe warto opracować po stworzeniu własnego projektu, który chcemy komercjalizować. Mamy nadzieję, że ten artykuł Ci się podobał i jeśli chcesz więcej tego typu treści to koniecznie napisz do nas na kontakt@wynalazca.tv lub napisz komentarz pod wpisem!

Jeśli po przeczytaniu tego wpisu chciałbyś zlecić nam tworzenie prototypu, czy materiałów typu wizualizacje 3d – koniecznie do nas napisz na wskazany wyżej e-mail.

A jeśli chcesz kupić opisaną tutaj replikę, a tym samym wesprzeć naszą działalność to wejdź na tę stronę: Kup replikę – helikopter Leonardo da Vinci

W przypadku, gdy sam jesteś wynalazcą koniecznie dowiedz się JAK CHRONIĆ SWÓJ POMYSŁ zapisując się do naszego DARMOWEGO kursu: Poradnik ABC Wynalazcy dostępnego tutaj.

Redagował, współautor: mgr inż. Dawid Pijanka

 

Wynalazca TV

[1] Walter Isaacson, Leonardo da Vinci, Kraków, Insignis, 2019.
[2] https://niezlasztuka.net/o-sztuce/leonardo-da-vinci-ciekawostki/ (stan na dzień 01.08.2019)
[3] https://poliszdesign.pl/design/ (stan na dzień 06.08.2019)
[4] https://www.aplikom.com.pl/bti-inventor-studio-zasady-tworzenia-animacji-na-przykladzie-recznej-pilarki-elektrycznej/ (stan na dzień 07.08.2019)
[5] https://mfiles.pl/pl/index.php/Procedura_rozwoju_nowego_produktu (stan na dzień 18.09.2019)

ŹRÓDŁA GRAFIK i innych materiałów:
[1] https://pl.wikipedia.org/wiki/Leonardo_da_Vinci (stan na dzień 01.08.2019)