Wynalazki Leonardo Da Vinci – biografia, konstrukcje i odkrycia

2019-02-20

W poprzednich artykułach opisałem wiele wybitnych polskich wynalazców, jednak dziś chciałbym przedstawić wam postać samego Leonarda Da Vinci, człowieka uznawanego za największego artystę epoki renesansu.

Wynalazki Leonarda Da Vinci przeszły do historii jako dzieła znacząco wyprzedzające swoją epokę. Wiele z jego pomysłów było tak rozwiniętych i zaawansowanych technologicznie, że ich skonstruowanie było możliwe dopiero po wielu latach od śmierci wynalazcy.

W tym artykule zamierzam skupić się na przeszłości i wszechstronności wynalazcy oraz wspomnieć o tym, jak wykorzystywane są wynalazki Leonarda Da Vinci w dzisiejszych czasach.

Dowiedz się, jak zostać wynalazcą

Życiorys wynalazcy – biografia Leonarda Da Vinci

Leonardo Da Vinci (ur. 15 kwietnia 1452 r. – zm. 2 maja 1519 r.) był nieślubnym synem florenckiego prawnika i księgowego Piera da Vinci oraz włościanki Cateriny. Niewiele wiadomo o wczesnym życiu wynalazcy, poza tym, że pierwsze pięć lat spędził w domu swojej matki, a następnie mieszkał u ojca.

W wieku 14 lat Leonardo został uczniem czołowego florenckiego malarza i rzeźbiarza, Andrea di Cione, znanego jako Verrocchio. Podczas szkolenia, wynalazca był kształcony zarówno teoretyczne, jak i praktycznie w wielu dziedzinach.

Mówimy tutaj między innymi o:

  • Kreślarstwie,
  • Chemii,
  • Hutnictwie,
  • Obróbce metali,
  • Odlewnictwie,
  • Mechanice,
  • Rzeźbieniu,
  • Modelarstwie,
  • Malarstwie,
  • Itp.

W wieku 20 lat wynalazca otrzymał tytuł mistrza w gildii Świętego Łukasza, cechu artystów i lekarzy medycyny. Następnie zaczął podróżować po świecie, gdzie na różne zlecenia, tworzył najpopularniejsze dzieła sztuki, takie jak: Mona Lisa lub Ostatnia wieczerza.

Podczas swoich wędrówek, wynalazca opracował również wiele prototypów oraz sporządził sporą ilość dokumentacji technicznych, które dokładnie wyjaśniały działanie jego wynalazków. Jak wspomniałem na początku, większość z nich była tak zaawansowana, że ich skonstruowanie było możliwe dopiero kilka stuleci później, ale o tych wynalazkach odrobinę później.

Leonardo zmarł w Clos Lucé, 2 maja 1519 roku w wieku 67 lat. Artysta został pochowany w kościele kolegialnym Saint Florentin, w zamku Amboise, zgodnie z ostatnią wolą.

Życie prywatne, osobowość i inteligencja wynalazcy

Wynalazki stworzone przez Leonarda, często przyciągały zainteresowanie innych osób i jasno dawały im do zrozumienia, że był kimś wyjątkowym. Wynalazcę cechowały dobre maniery, hojność, cierpliwość i poszanowanie do życia. Leonardo był wegetarianinem, a według niektórych źródeł, miał w zwyczaju kupować ptaki w klatkach i wypuszczać je na wolność.

Wynalazca wierzył w to, że człowiek jest w stanie osiągnąć praktycznie wszystko, ale tylko i wyłącznie poprzez ciężką pracę. Leonardo Da Vinci niejednokrotnie zaznaczał, że ludzie powinni rozwijać zarówno umysł, jak i ciało oraz patrzeć na wszystko z „potrójnej perspektywy”.

Pomimo tego, że był chrześcijaninem, to negatywnie wypowiadał się na temat wielu duchownych oraz był w stanie naruszyć kilka dogmatów wiary w celu zgłębienia większej wiedzy.

Warto również nadmienić, że filozof był perfekcjonistą, pacyfistą i pracoholikiem. Podczas swych podróży do innych krajów, Da Vinci stworzył wiele zapisków dotyczących jego dzieł i odkryć. Chciał, aby zostały one opublikowane po jego śmierci, dlatego w ostatnich latach swojego życia zaczął lepiej sortować i dokumentować swoje notatki.

Po jego śmierci wiele z zapisków wynalazcy zostało skradzionych lub zniszczonych. Obecnie udało się odzyskać prawie 7000 stron notatek Da Vinciego, ale wiele historyków jest zgodnych z tym, że 80% pozostałych dokumentów Leonarda przepadło na zawsze.

Tak jak Da Vinci chcesz zostać wielkim wynalazcą? To możliwe, ale sukces nie przyjdzie bez Twojej inicjatywy, wykonaj pierwszy krok.

Wynalazki Leonarda Da Vinci – projekty, prototypy, konstrukcje i odkrycia

Leonardo da Vinci stworzył wiele szczegółowych zapisków opisujących konstrukcję, zastosowanie i zasadę działania jego wynalazków. Jak wspomnieliśmy wcześniej, część z nich została skonstruowana przez innych wynalazców, bazując właśnie na tych notatkach.

Warto zauważyć, że stworzone przez wynalazcę notatki powstały w czasie, gdy nie było jeszcze patentów, dlatego niemożliwe jest określenie dokładnej liczby projektów artysty.

Pomimo braku szczegółowej listy wszystkich wynalazków Leonarda Da Vinci, warto wymienić przynajmniej część z nich w celu przybliżenia zakresu wszechstronności wynalazcy.

Ochroń swoje pomysły

Projekt mostu obrotowego – szkic wynalazcy

Leonardo Da Vinci stworzył dla Ludwika Sforza, księcia Mediolanu, projekt mostu obrotowego, który byłby łatwy w zapakowaniu i transportowaniu. Wynalazek ten miał pomóc armii Ludwika w łatwiejszym poruszaniu się po nieznanym terenie.

Warto zaznaczyć, że był to jeden z niewielu mostów zaprojektowanych przez wynalazcę dla księcia. W swoich notatkach Leonardo opisał most jako lekki, a jednocześnie wytrzymały. Da Vinci stworzył go z myślą o zapewnieniu armii mobilności. W dzisiejszych czasach łatwo jest stworzyć taki typ mostu za pomocą druku 3D.

Sprzęt do nurkowania – prototyp Leonarda Da Vinci

Podczas pobytu w Wenecji Leonardo Da Vinci zaprojektował sprzęt do nurkowania. Miał on służyć do podwodnych ataków żołnierzy podkradających się na wrogie statki. Zaprojektowany skórzany kombinezon wyposażony był w:

  • torbę z rurkami trzcinowymi prowadzącymi pływającego po powierzchni korkowego dzwonu nurkowego,
  • nadmuchiwany balon obsługiwany zaworem pozwalający nurkowi na łatwiejsze wypływanie,
  • woreczek do oddawania moczu,

Pomysł ten zyskał na popularności, dopiero po śmierci wynalazcy. Dobrze, że dzisiaj coraz więcej wynalazców zarabia na swoich pomysłach, jeśli chcesz zobaczyć jak to robią to zapraszam Cię do wpisu 3 sprawdzone sposoby na to, jak zarabiać na swoim pomyśle!

Wózek samobieżny – zaawansowana konstrukcja wynalazcy

Projekt wózka samobieżnego to jeden z tych wynalazków Leonarda Da Vinci, które znacznie wyprzedzały swoją epokę.

Według wielu historyków Da Vinci zaprojektował go specjalnie do użytku teatralnego, dodatkowo część z nich uważa, że projekt wózka samobieżnego wynalazcy to pierwszy na świecie robot.

Wynalazek ten był napędzany zwiniętymi sprężynami, które umożliwiały kierowanie i hamowanie pojazdem. Zwolenie hamulcu sprawiało, że wózek jechał do przodu, a układ kierowniczy pozwalał na jazdę prosto i pod zadanymi kątami.

Projekt ten tak bardzo wyprzedzał swoją epokę, że jego konstrukcja i działanie szokowało wynalazców, aż do końca XX wieku. W 2006 roku Muzeum Historii Nauki we Florencji zbudowało model roboczy na podstawie projektu Da Vinciego i wózek faktycznie zadziałał!

Mechaniczny rycerz – prototyp robota Leonarda

Wspomniany powyżej wynalazek wózka samobieżnego jest uznawany przez niektórych historyków za prototyp pierwszego robota na świecie, ale nie była to jedyna machina samobieżna zaprojektowana przez wynalazcę.

Mechaniczny rycerz według koncepcji Da Vinciego składał się ze zbroi rycerskiej i rozbudowanego systemu liniowego, w którego skład wchodziły przekładnie i koła. Za pomocą tego systemu wynalazek miał poruszać się niezależnie.

Niefortunnie pełne notatki dotyczące tego wynalazku nigdy nie zostały odnalezione, ale na podstawie znalezionych fragmentów dokumentów Leonarda, Mark Rosheim zbudował w 2002 roku prototyp mechanicznego rycerza, który był w stanie chodzić i falować.

Mark zaznaczył, że Da Vinci zaprojektował robota bez zbędnych części i w taki sposób, by można było go łatwo zbudować. Dodatkowo Rosheim przyznał, że wykorzystał projekty Leonarda jako inspirację do budowy robotów opracowanych dla NASA.

Jesteś wynalazcą i chcesz sprzedać swój pomysł? Zamów wizualizację, by lepiej sprzedać swój pomysł!

Pierwszy zamek kołowy na świecie – projekt wynalazku Leonarda Da Vinci

Zamek kołowy to zamek ręcznej broni palnej odprzodowej, który powoduje zapalenie prochu poprzez pocieranie obracającego się koła o piryt w szczękach kurka. Do niedawna za jego twórcę uważało się niemieckiego wynalazcę Johanna Kiefussa, ale po dokładniejszych badaniach okazuje się, że Da Vinci pracował nad nim od około 1493 roku.

Zamki kołowe zaczęto po raz pierwszy wytwarzać w 1510 roku we Włoszech, gdzie Leonardo pracował przez pewien czas. Do dziś opinie historyków na temat faktycznego wynalazcy tego urządzenia pozostają podzielone.  

Newsletter ABC Wynalazcy!

Opancerzony samochód (prekursor czołgu i wadliwy wynalazek) – temat debaty historyków

Opracowany wynalazek samochodu pancernego Leonarda w założeniu był w stanie poruszać się w każdym kierunku, jednocześnie zastraszając i rozpraszając armię przeciwnika.

Pojazd ten był wyposażony w szereg lekkich działek rozmieszczonych na okrągłej platformie z kołami i poruszał się za pomocą obracanych korb. Dodatkowo samochód ten był wzmocniony nachylonymi metalowymi płytami, które lepiej odbijały ogień wroga.

Pomimo dokładnego zaprojektowania i wyszukanego designu, wynalazek ten nie mógł poruszać się do przodu z powodu faktu, że jego korby poruszały się w przeciwnych kierunkach.

Wiele naukowców sugeruje, że tak podstawowa usterka nigdy nie umknęłaby uwadze Leonarda. Istnieją teorie mówiące o tym, że wynalazca jako pacyfista celowo wprowadził usterkę do swojej maszyny, by zniechęcić innych do jej budowy.

Stworzyłeś wspaniały wynalazek, ale boisz się plagiatu? Chroń prawnie swoje rozwiązanie!

Psychologiczne odkrycie wynalazcy – prototyp gigantycznej kuszy

Leonardo Da Vinci jako pacyfista postrzegał wojnę z innej perspektywy i zawsze starał się ograniczyć rozlew krwi.

Po odkryciu, że w bitwie strach może sparaliżować, a nawet zmusić do odwrotu wrogie wojsko, postanowił opracować specjalne urządzenie, które przerazi każdego najeźdźcę. 

Da Vinci zaprojektował ogromną kuszę, która mierzyła 27 metrów i poruszała się po ziemi za pomocą sześciu kół (po trzy z każdej strony).

Broń ta mogłaby wystrzelić duże kamienie jak proca, a żołnierz obsługiwałby ją za pomocą  korbki. 

Warto zauważyć, że nie powstała ona do walki, a jedynie po to, by wpłynąć na psychologię wrogich żołnierzy, wprawić ich w niepokój i zmusić do ucieczki.

Szkic spadochronu Leonarda – niezrealizowane projekty wynalazcy

oncept spadochronu istniał w fikcji już od kilku tysięcy lat.

Chiński historyk Sima Qian opisał w swojej książce pod tytułem „Zapiski historyka” historię o Chińskim imperatorze, który uciekając od swojego ojca, wspiął się na wierzchołek spichlerza.

Otoczony książę złapał dwa kapelusze bambusowe, zeskoczył z budynku i bezpiecznie opadł na ziemię.

Da Vinci stworzył szkic wynalazku spadochronu, którego skrzydło miało być trójkątne, a płótno pokryte drewnianą ramą.

Wiele ekspertów twierdziło, że projekt Leonarda nie miał prawa zadziałać, aż do czasu, gdy w 2000 roku Adrian Nichols skonstruował działający prototyp na podstawie notatek Da Vinciego.

Adrian stwierdził, że wynalazek Leonarda działał o wiele płynniej niż nowoczesne spadochrony.

Obawiasz się, że Twój projekt nie wypali? Skontaktuj się z nami, a jakoś Ci doradzimy!

Projekt latającej maszyny Leonarda Da Vinci

Latająca maszyna to jeden z najpopularniejszych wynalazków Leonarda i jedna z jego największych porażek. Poprzez obserwację różnych zwierząt takich jak nietoperze i ptaki,  wynalazca postanowił stworzyć prototyp urządzenia, które byłoby w stanie unieść człowieka w przestworza.

Leonardo zrozumiał jednak, że ludzie są zbyt ciężcy i nie wystarczająco silni, aby latać za pomocą skrzydeł po prostu przymocowanych do ramion. Naszkicował więc kolejne urządzenie, w którym lotnik kładzie się na desce i pracuje za pomocą dwóch membranowych skrzydeł, dźwigni ręcznych, pedałów nożnych i systemu krążku liniowych. Niefortunnie projekt ten również okazał się porażką.

Leonardo stworzył wiele projektów i szkiców, ale ostatecznie żaden z nich nigdy nie uniósł się w powietrze.

Leonardo Da Vinci jako twórca dzieł sztuki

Pomimo ogromu zainteresowań Leonarda, wszystkich stworzonych przez niego wynalazków i poematów, jego najpopularniejszymi tworami były dwa obrazy: Mona Lisa i ostatnia wieczerza. Warto tutaj zaznaczyć, że napisane przez niego bajki, zostały przetłumaczone na język polski przez Leopolda Staffa.  

Nie będę jednak rozpisywał się na temat jego działalności artystycznej ani prac anatomicznych. Chcę jedynie zaznaczyć, że Da Vinci był zarówno wynalazcą, jak i artystą. To właśnie połączenie tych dwóch aspektów jego osoby pozwoliło mu na stworzenie tak unikalnych i zaawansowanych projektów.

Wpływ dzieł Leonarda Da Vinci na cały świat

Jeszcze za swego życia Leonardo Da Vinci wpłynął na wielu artystów, którzy starali się skopiować jego styl. Po śmierci artysty wiele z jego koncepcji zostało zapomnianych. Dopiero po pewnym czasie zostały one ponownie odkryte przez różnych wynalazców i naukowców, w tym między innymi przez:

  • Isaaca Newtona,
  • Gottfrieda Wilhelma Leibniza,
  • Pierre’a de Fermat,
  • Christiaana Huygensa.

Obecnie Leonardo Da Vinci jest jednym z najpopularniejszych polihistorów i malarzy na świecie, dodatkowo szacuje się, że jego iloraz inteligencji wynosił 220 punktów. Dla porównania Albert Einstein i Stephen Hawkings posiadali jedynie 160 punktów IQ.

Niepowodzenia i porażki Leonarda

Wbrew wielu pozorom, Leonardo Da Vinci nie był idealny, jak może się niektórym wydawać. Wspomniałem wcześniej o projekcie latającej maszyny, przy którym towarzyszyło mu sporo niepowodzeń i porażek.  

Co najmniej połowa z wielu testowanych przez niego wynalazków nigdy nie zadziała. Dodatkowo sam wynalazca nigdy nie radził sobie z matematyką. Z powodu jego badań wiele osób uważało go za heretyka, a za młodu udało mu się wpaść w kilka skandali.

Podsumowanie – Wynalazki Leonardo Da Vinci – biografia, konstrukcje i odkrycia

Po przeczytaniu tego artykułu dowiedziałeś się więcej na temat osoby, jaką był Leonardo Da Vinci. Poznałeś jego dzieciństwo, najważniejsze projekty, wynalazki i osiągnięcia oraz dowiedziałeś się, jakim był typem osoby.

Warto tutaj przypomnieć, że wiele pomysłów Leonarda okazało się porażką, ale on sam nigdy się nie poddał. Ta determinacja była źródłem jego sukcesu. On sam zachęcał innych by, nigdy się nie poddawać i zawsze rozwijać!

Mam więc nadzieję, że po przeczytaniu tego artykułu rozpalił się w Tobie płomyk wynalazcy! Pamiętaj, że do osiągnięcia sukcesu jako wynalazca nie liczy się status społeczny czy wykształcenie, a dobry pomysł i determinacja!

Jeśli potrzebujesz POMOCY w konstruowaniu swoich wynalazków oraz tworzeniu prototypówskontaktuj się z nami, abyśmy mogli Ci pomóc! >SZYBKI KONTAKT<

Dowiedz się, jak osiągnąć sukces



                         
Krystian Solecki

[1] David Alan Brown, Leonardo (da Vinci), Leonardo Da Vinci: Origins of a Genius
[2] Baucon, A. (2010). “Leonardo da Vinci, the Founding Father of Ichnology,
[3] Liana Bortolon: The Life and Times of Leonardo. Paul Hamlyn, 1967.
[4] Tenże, Myśleć jak Leonardo da Vinci, Siedem kroków do genialności na co dzień, Dom Wydawniczy „Rebis”, Poznań 2004,x
[5] Klasycy sztuki, t.4: Da Vinci, p. red.: A. Gogut, wyd. Arkady, Warszawa 2006,
[6] Richter J.P. wydanie z 1880, The Notebooks of Leonardo da Vinci Dover, 1970,
[7] Vallentin A.: Leonardo da Vinci, Malarstwo i rysunek, wyd. Arkady, Warszawa 1979,
[8] Ross King: Leonardo i Ostatnia Wieczerza. Warszawa: Noir Sur Blanc, 2017,
[9] http://www.forcedimension.com/
[10] Patenty firmy Force Dimension: EP 1498797 A1, EP 1876505 B1
Źródło Grafik:
[1] https://editions.covecollective.org/
[2] http://www.bl.uk/onlinegallery/features/leonardo/diving.html
[3] http://history-computer.com/Dreamers/LeonardoAutomata.html