Wielu wynalazców marzy o stworzeniu przełomowego produktu, który zdobędzie rynek i przyniesie im sukces. Jednak zanim wprowadzi się pomysł w życie, kluczowe jest przeprowadzenie gruntownej analizy, która pozwoli ocenić czy warto zainwestować czas i środki w jego rozwój.
W tym artykule przedstawię Ci czynności, które warto podjąć, aby ocenić potencjał swojego pomysłu na produkt oraz podzielę się cennymi wskazówkami, które mogą pomóc w zdefiniowaniu optymalnej strategii wdrożeniowej. Dowiesz się między innymi na czym polega analiza rynkowa, jak oszacować koszty związane z wdrożeniem produktu na rynek oraz jak ważna jest analiza konkurencji.
Jeśli interesuje Cię wynalazczość to zachęcam Cię do odebrania ZA DARMO mojego 5-cio dniowego Poradnika ABC Wynalazcy. Z kolei, jeśli szukasz pomocy we wdrożeniu swojego produktu to skontaktować się ze mną możesz na kontakt@wynalazca.tv
Przeprowadzenie analizy rynkowej to kluczowy krok, aby sprawdzić swój pomysł na produkt. Na tym etapie należy zidentyfikować potrzeby klientów oraz zbadać konkurencję – to pomoże Ci lepiej przygotować się do dalszej inwestycji i etapów m.in. prototypowania, działań marketingowych i działań prawnych związanych z wdrożeniem produktu na rynek.
Pierwszym krokiem, który powinieneś podjąć jako wynalazca, jest gruntowna analiza rynku. To na jej podstawie zdecydujesz, czy warto zainwestować czas, energię i środki w rozwój Twojego pomysłu.
Wynika z tego, że najważniejszym pytaniem, jakie musisz sobie zadać, jest: Czy mój pomysł na produkt ma sens pod względem biznesowym? Czy ktoś go będzie chciał kupić? Odpowiedź na to pytanie wymaga przeprowadzenia szeregu badań, które pomogą Ci zrozumieć potrzeby rynku i potencjalnych klientów.
Zanim przejdziemy do tego jak zebrać opinie o pomyśle na produkt – należy zaznaczyć, że jeśli chcesz analizować wynalazek, który zamierzasz później patentować – musisz pamiętać o zachowaniu odpowiedniej poufności (wynika to z procedur patentowych).
Jeśli chcesz więc zebrać opinie o swoim pomyśle powinieneś na przykład nie ujawniać zbyt wiele o swoim projekcie lub podpisać umowę o poufność (NDA) przed rozmowami.
W moim nowym kursie Jak stworzyć produkt i go wprowadzić na rynek? – przedstawiam najlepszą metodę realizacji badań rynkowych, które pokażą Ci banalnie dziecinną metodę weryfikacji pomysłów, w tym bez zawierania umowy NDA.
Najlepszą metodą jest zbieranie informacji rynkowych o produkcie poprzez rozmowy z potencjalnymi użytkownikami Twojego produktu (klientami końcowymi) = najczęściej NIE z rodziną / znajomymi!. To pomoże Ci lepiej zrozumieć problemy, z którymi zmagają się klienci i czy Twój produkt je rozwiązuje. Oczywiście warto wtedy też porozmawiać o potencjalnej cenie sprzedaży produktu.
Rynki ciągle się zmieniają, dlatego warto śledzić trendy, aby zrozumieć, w jakim kierunku się rozwijają. Analiza trendów może dostarczyć informacji o nowych technologiach, zmianach w preferencjach konsumentów oraz pojawiających się niszach, które warto wykorzystać. Możesz przeglądać na przykład raporty branżowe, śledzić blogi technologiczne oraz obserwować aktywność na platformach social media, aby być na bieżąco z najnowszymi zmianami. To pomoże Ci w koncepcji Twojego pomysłu na produkt, a także pomóc w określeniu założeń projektowych.
Konsultacje z ekspertami branżowymi takimi jak technolodzy, rzecznicy patentowi czy przedsiębiorcy wdrażający produkty mogą dostarczyć Ci cennych informacji, które pomogą lepiej zrozumieć rynek i przewidzieć potencjalne problemy biznesowe i techniczne czekające na Twojej drodze do sukcesu.
Dzięki rozmowom z technologami określisz na przykład wymagania produkcyjne, oszacujesz koszty i wybierzesz odpowiednie materiały, co pomoże zoptymalizować Twój produkt. Z rzecznikami patentowymi omówisz strategię ochrony swojego pomysłu (w naszej kancelarii patentowej Inicjator pomożemy Ci w zgłoszeniu patentu i wzoru użytkowego, ochronie znaków towarowych i wzorów przemysłowych).
Natomiast doświadczony przedsiębiorca podpowie Ci co czeka Cię w innych obszarach wdrożenia produktu. Zwróci Ci uwagę na marketing, kwestie finansowe i przedstawi „jak to się robi w praktyce”.
Po zidentyfikowaniu potrzeb rynku następnym krokiem jest szczegółowa analiza konkurencji. Sprawdzenie czy na rynku istnieją już podobne produkty jest pomocne, aby zrozumieć jakie masz szanse na sukces i jak się wyróżnić.
Przeanalizuj produkty konkurencji pod kątem ich mocnych i słabych stron. Czy istnieją już produkty, które rozwiązują te same problemy, co Twój pomysł? Jeśli tak, co możesz zrobić lepiej? Przeglądanie opinii klientów na platformach sprzedażowych (tzw. marketplace’ach) takich jak Allegro, Empik, Amazon czy Erli pomoże Ci zidentyfikować obszary, w których Twój produkt może się wyróżnić.
Warto poszukać również informacji na social media – w komentarzach czasami klienci wylewają swoje odczucia co do danego produktu. Dowiedz się o problemach klientów, aby od początku wiedzieć jakim zadaniom powinien sprostać Twój produkt.
Z powyższych opinii zaczerpniętych z komentarzy z Facebooka możemy wywnioskować, że produkt nie spełnia swoich funkcji w użytkowaniu i jest złej jakości. Klienci narzekają na słabą jakość wykonania produktu. Być może warto byłoby wdrożyć tutaj inną metodę produkcji, aby ww. problemy zniwelować?
Dowiedz się, jak konkurencja pozycjonuje swoje produkty, jakie stosuje strategie marketingowe i jak dociera do klientów. Analiza tych aspektów pomoże Ci opracować własną strategię, która będzie skuteczniejsza. Strategia marketingowa może także wpłynąć na sam produkt choćby na jego design.
Przykładem takiego produktu są na przykład płatki do mleka, które są często sprzedawane jako jakieś potworki / fikcyjne postacie. Ich produkcja jest droższa niż np. zwykłych prostokątnych płatków, ale dzięki wyglądowi i strategii sprzedają się lepiej.
Sprawdź też czy konkurencja koncentruje się na niskiej cenie, wysokiej jakości, czy może innowacyjnych funkcjach? Zidentyfikuj swoją unikalną propozycję wartości, która pozwoli Ci przyciągnąć klientów.
Skonsultuj się z osobami zajmującymi się dystrybucją i sprzedażą produktów w Twojej branży. Mogą oni dostarczyć cennych informacji na temat konkurencyjnych produktów i ich wad – to ekstremalnie ważne dane na etapie tworzenia koncepcji dla wynalazku.
Taki feedback pozwoli Ci również zebrać wiele cennych danych na temat funkcjonalności i jakości produktu. Oczywiście jeszcze raz zaznaczę, abyś pamiętał/ła o wspomnianym ryzyku zw. z poufnością. Jeśli chcesz poznać super metodę jak przeprowadzić skutecznie i sprawnie takie badanie to zobacz koniecznie szkolenie: Jak stworzyć produkt i go wprowadzić na rynek?
W tym kroku oszacujesz czy masz wystarczające zasoby (środki finansowe) na wdrożenie swojego pomysłu na produkt na rynek. Będziesz w stanie wstępnie określić koszty prototypowania Twojego wynalazku, wybrać odpowiednią technologię jego produkcji, a także zdefiniujesz koszty potrzebne do produkcji seryjnej (np. dostosowanie linii technologicznej / oprzyrządowanie).
Oszacowanie kosztów produkcji to jeden z kluczowych elementów, który pozwala ocenić, czy Twój pomysł na produkt jest opłacalny oraz czy Cię na to stać. Koszty te obejmują zarówno produkcję prototypów, jak i masową produkcję gotowego produktu.
Pierwszym krokiem technicznym jest stworzenie prototypu, który pozwoli Ci przetestować koncepcję w praktyce. Koszty te mogą być zróżnicowane w zależności od wybranej technologii, materiałów oraz złożoności projektu.
Druk 3D jest stosunkowo tanią metodą prototypowania. Dzięki tej technologii jesteśmy w stanie wytworzyć nowe części. Najczęściej wydruki wykonuje się z tworzywa przypominającego klocki lego lub z różnego rodzaju gum.
Kolejną przewagą druku 3D jest szybkość – dzięki wydrukom 3D możemy szybko realizować kolejne „iteracje” produktu, sprawdzać koncepcje i je zmieniać. Jeśli interesuje Cię więcej o druku 3D zachęcam Cię do przeczytania artykułu na temat tej technologii: Metody szybkiego prototypowania.
W przypadku bardziej zaawansowanych projektów konieczne może być wykorzystanie technologii takich jak obróbka skrawaniem. Często wykorzystuje się do tego maszyny CNC (sterowanie numerycznie) lub konwencjonalne (którymi operują np. tokarze).
Najczęściej wytwarza się tak wybrane elementy lub części produktu, które musza być wykonane z metalu lub twardych plastików. Operacje jakie się tutaj wykorzystuje to np.: toczenie, frezowanie, szlifowanie czy wypalanie laserowe = takie, których nie da się wykonać drukiem 3D.
Często na etapie tworzenia prototypów łączy się ww. technologie CNC i druku 3D, a w zależności od produktu – dobiera się jeszcze inne specjalistyczne nieopisane tutaj.
Wybór technologii produkcji jest jednym z najważniejszych elementów, który może wpłynąć na sukces i koszty Twojego wynalazku po jego wdrożeniu na rynek.
Najczęściej technologie, które cechują się tym, że mają niskie koszty wdrożeniowe związane np. z oprzyrządowaniem lub przygotowaniem linii produkcyjnej powodują, że koszty jednostkowe wytworzenia produktu są większe (np. obróbka CNC lub druk 3D).
Z drugiej strony technologie, które wiążą się z większymi wydatkami na początku znacząco obniżają koszty produkcji wynalazków (np. technologia wtryskowa, która cechuje się bardzo dużymi kosztami form wtryskowych).
Druk 3D oprócz prototypowania często jest wykorzystywany w produkcji seryjnej gotowych wyrobów. Jego główną zaletą jest możliwość ekspresowego przejścia z etapu prototypowego do produkcyjnego. Jednakże wada polega na tym, że koszty wytworzenia produktu drukiem 3d są znacznie większe od kosztów wytwarzania produktu metodą wtryskową.
Druk 3D sprawdza się także przy tworzeniu produktów o skomplikowanych kształtach, które byłyby niewykonalne przy użyciu tradycyjnych metod.
My sami wytwarzamy część naszych produktów drukiem 3D, a oto niektóre z nich:
W przypadku masowej produkcji bardziej opłacalną metodą może okazać się na przykład formowanie wtryskowe, które jest idealne do produkcji dużych ilości identycznych elementów.
Metodą formowania wtryskowego są wykonywane takie produkty jak: obudowy, osłony, zderzaki, elementy mechaniczne np. koła zębate itp.
Inna (tańsza) metoda zbliżona do formowania wtryskowego to termoformowanie, które nadaje się tylko do wybranego rodzaju produktów (ma wiele ograniczeń)
Wspomniana wcześniej obróbka CNC podobnie jak druk 3D sprawdza się także na etapie finalnej produkcji wyrobu. Wykorzystanie maszyn CNC cechuje się tym, że pozwala na precyzyjne wytwarzanie komponentów z różnych materiałów, takich jak metal czy tworzywa sztuczne.
Przykładowo technologię obróbki skrawaniem zaleca się przy wynalazkach zawierających małe mechanizmy, które wymagają dużej trwałości.
Poniżej przedstawiam Ci kolejny produkt, który został opracowany przez nas w ramach współpracy z wynalazcami (twórcami):
Decydując się na masową produkcję musisz pamiętać, że w swoim planie biznesowo – wdrożeniowym – musisz uwzględnić koszty początkowe związane z produkcją.
Stanowią one na przykład: dostosowanie linii technologicznej lub koszty związane z oprzyrządowaniem takie jak formy wtryskowe, matryce czy uchwyty do maszyn obróbczych np. CNC.
W zależności od designu danej części, wielkości planowanej serii oraz wybranej technologii koszty te mogą różnić się nawet 10-cio krotnie, dlatego warto poświęcić analizie temu tematowi wiele czasu.
Na tym etapie już wiesz, że każdy z opisanych powyżej kroków – od analizy rynkowej, przez ocenę konkurencji, po oszacowanie kosztów – dostarcza informacji niezbędnych do podjęcia właściwej decyzji. Pamiętaj, że koszty wdrożenia zależą od dostępnego budżetu, który określa skalę produkcji, na jaką możesz sobie pozwolić. Dobre przygotowanie to fundament Twojego sukcesu jako wynalazcy.
Interesuje Cię wynalazczość? To zachęcam Cię do odebrania ZA DARMO mojego 5-cio dniowego Poradnika ABC Wynalazcy
Jeśli chciałbyś porozmawiać ze mną o swoim pomyśle, w tym omówić opisane tutaj analizy rynkowe, finansowe, jak również omówić inne zagadnienia (np. patentowanie) – zapraszam Cię na konsultację: KLIKNIJ TUTAJ. Możesz także liczyć na moją pomoc poprzez kontakt e-mail: kontakt@wynalazca.tv, lub kontaktując się telefonicznie z naszym biurem: +48 729 887 181