Mam pomysł na wynalazek. Co dalej?

2019-02-08

Mam pomysł na wynalazek. Co dalej? Zastanawiałeś się kiedyś jak powstają wynalazki? Masz pomysł na wynalazek i zastanawiasz się – co dalej? Co jest potrzebne, aby stworzyć wynalazek? Jak można zarobić na wynalazku? Jak sprzedać swój patent?Jeśli Twoja odpowiedź brzmi “tak”, to mamy dla Ciebie dobrą wiadomość! W tym artykule wyjaśniamy, co zrobić, jeśli masz pomysł na wynalazek. Po przeczytaniu tego artykułu dowiesz się, jak wygląda proces powstawania wynalazków „krok po kroku”.A żeby dowiedzieć się więcej o etapach tworzenia wynalazków koniecznie zapisz się do naszego DARMOWEGO Poradnika ABC Wynalazcy, w ramach którego otrzymasz 5-cio dniowy kurs wideo oraz e-booka!

Pomysł na wynalazek i opracowanie wstępnej koncepcji rozwiązania

Każdy pomysł na wynalazek, można zrealizować. Ważne, aby pamiętać, że stworzenie unikalnego projektu to długi proces, a nie „jednorazowa akcja”. Stworzenie wynalazku wymaga od wynalazcy posiadania niezwykłych umiejętności, wkładu ciężkiej pracy i poświęcenia ogromu czasu na jego testach. Warto nadmienić, że sam pomysł na wynalazek, to w zasadzie najważniejszy element całej układanki. To od niego wszystko się zaczyna i jest to jedyna część procesu, której nikt za Ciebie nie wykona.

Na podstawie pomysłu należy opracować wstępną koncepcję całego wynalazku. Trzeba się zastanowić nad kwestiami technicznymi. Przemyśleć konstrukcję, możliwe rozwiązania, które pozwolą na zamianę pomysłu w konkretny produkt, który będziesz mógł zamienić na pieniądze.

Jak pojawia się pomysł na wynalazek?

Czasem pomysł na wynalazek, może się pojawić przypadkowo. Wiele razy takie przypadkowe pomysły zyskały ogromną popularność.

O kilku z nich możesz przeczytać w artykule

Jednym z przykładów podanych w tamtym artykule jest tęczowa sprężynka. Jej wynalazca wpadł na ten pomysł, gdy przypadkiem upuścił sprężynę i potoczyła się w zabawny sposób. Wystarczyło pomalować sprężynkę na ciekawy kolor, dopracować jej kształt i otrzymaliśmy sprężynkę, która „schodzi po schodach” zabawnie przeskakując. Taki prosty gadżet, a do tej pory zarobił już 250 000 000 $! Takich historii jest wiele, a Twoja może być kolejną z nich.

tęczowa sprężynka
Tęczowa sprężynka jako unikalna zabawka

Sprawdź swój pomysł na wynalazek

Oczywiście to, że masz pomysł na wynalazek, nie gwarantuje zarobienia fortuny. Nie każdy pomysł, będzie dobry. Jeśli nie jesteś pewien swojego pomysłu, to skontaktuj się z nami. Spotkamy się, podpiszemy dla Ciebie umowę NDA (umowa poufności, dzięki czemu Twój pomysł będzie bezpieczny, ponieważ nie będziemy mogli go rozpowszechniać ani wykorzystać bez Twojej zgody), a następnie ocenimy czy ma szanse na sukces.

Analiza pomysłu na wynalazek pod kątem użyteczności

Możesz także sam zastanowić się nad tym, czy ten pomysł ma sens istnienia. Pierwszym krokiem, będzie zastanowienie się, kto będzie z tego korzystał. Czy znajdziesz na to rynek? Czy Twój pomysł w jakikolwiek sposób ułatwi komuś życie? Czy będzie coś ulepszał? Czy jest rzeczywiście czymś nowym? Wiadomo bowiem, że jeśli np. masz pomysł na wynalazek, którego nikt nie będzie potrzebował, to ciężko będzie Ci go sprzedać. Dla przykładu, jeśli wymyślisz buty, skonstruowane dla osób, które mają prawą stopę zamiast lewej i na odwrót, to nie wróżę Ci sukcesów na tym polu. Jeśli jednak upewnisz się, że ktoś, będzie chciał korzystać z Twojego pomysłu to możesz przejść do kolejnego kroku.

ochrona prawna pomysłu

Analiza pomysłu na wynalazek pod kątem podobieństwa do istniejących rozwiązań

Następnym etapem będzie analiza internetu pod kątem podobnych rozwiązań. Musisz sprawdzić, czy istnieje coś podobnego. Jeśli tak, to istnieje ryzyko, że rozwiązanie to zostało opatentowane. Jeśli mamy do czynienia z takim przypadkiem, to można spróbować obejść patent konkurencji za pomocą specjalnych metod. Czasem jednak nie jest to możliwe i wtedy należy poszukać nowego rozwiązania. Jeśli natomiast nie ma niczego takiego w internecie, to jest duża szansa, że możesz wprowadzić ten pomysł na wynalazek na rynek. Czasami może się okazać, że dany pomysł jest opatentowany, ale nie ma o nim wzmianki w internecie. Dlatego też należy wykonać badania patentowe, czyli sprawdzić, wszystkie bazy patentów w poszukiwaniu podobnych rozwiązań. O tym więcej poniżej.

Jak opracować pomysł na wynalazek

Co, jeśli natomiast nie masz pomysłu na wynalazek, ale chcesz coś wymyślić? Wtedy zacznij od obserwacji tego, czego ludzie potrzebują. Zastanów się, co mogłoby ułatwić ludziom życie. Co może być pomocne? Spinacz do papieru pozwala połączyć dwie kartki papieru, dzięki czemu spada ryzyko, że jakaś kartka z dokumentem się zgubi. Wszystkie części są w jednym miejscu. Pokrowiec na telefon minimalizuje ryzyko zniszczenia telefonu. Pomyśl, co jeszcze może pomóc ludziom w codziennym życiu i być może będzie to coś, co pozwoli Ci zarobić duże pieniądze i wprowadzić coś ciekawego do historii rozwoju planety. Iwona Kisiel to pedagog oraz opiekun osób niepełnosprawnych, jako wynalazca wykorzystała swoje doświadczenie w stworzeniu łopatki do zmiany pieluch, urządzenia pomagającego w opiece nad ludźmi niepełnosprawnymi ruchowo! Twój pomysł może nie tylko ułatwić życie niektórych ludzi, ale też całkowicie poprawić stan fizyczny wielu osób.

wynalazek dziurkacz do paskow
Urządzenie do dziurkowania pasków – „dziurkacz do skóry”

Uwaga!!! Chroń swój pomysł

Pamiętaj, żeby nikomu nie mówić o swoim pomyśle, przed podpisaniem NDA, oraz przede wszystkim, aby nigdzie go nie publikować przed ochroną prawną, gdyż jeśli to zrobisz, to zdecydowanie utrudnisz lub nawet uniemożliwisz jego ochronę za pomocą patentów, lub innych form.

Wstępne opracowanie techniczne pomysłu na wynalazek.

Jeśli zlecisz nam opracowanie wynalazku, to zarówno ten, jak i kolejne podpunkty zrobimy za Ciebie. Jeśli jednak wolisz sam zając się swoim pomysłem na wynalazek, to teraz powinieneś przygotować swój pomysł do profesjonalnego badania patentowego. Będzie ono konieczne, aby ochronić prawnie Twój wynalazek. Głównie wykonuje się badania czystości patentowej oraz badania zdolności patentowej. To pierwsze badanie sprawdzi, czy Twój pomysł na wynalazek nie jest już opatentowany przez kogoś innego, a to drugie badanie, określa czy Twój pomysł spełni wymogi techniczne w celu uzyskania patentu. Te badania wykonują rzecznicy patentowi, natomiast Ty powinieneś się do nich przygotować. Twoim zadaniem jest przygotowanie wstępnych rysunków oraz koncepcji działania, żeby rzecznicy patentowi wiedzieli, czego szukać w bazach patentowych.

Badania patentowe

Na tym etapie rzecznicy patentowi przeprowadzają odpowiednie badania, by dać Ci pewność, że możesz przekształcić swój pomysł na wynalazek w realny przedmiot. Sprawdzają, czy twój pomysł nie został już opatentowany przez inne podmioty fizyczne, a co najważniejsze czy można go wykorzystać w Polsce i zagranicą. By szybko i sprawnie przeprowadzić badanie patentowe twojego wynalazku, kliknij tutaj.

Patent pomysł na wynalazek
Przeglądanie dokumentów patentowych

Projektowanie techniczne i optymalizacja Twojego pomysłu na wynalazek

Co, gdy ktoś opatentował już Twój pomysł na wynalazek

Podczas badań patentowych może się okazać, że ktoś już opatentował Twój pomysł. W takim przypadku należy zastanowić się, jak można zaprojektować techniczne wynalazek, aby obejść patent konkurencji.

Należy skupić się na tym, jakie inne rozwiązania można wprowadzić oraz jakie elementy wymienić, żeby urząd uznał te dwa pomysł, jako inne. Możesz tę część procesu zlecić nam i my zaprojektujemy wynalazek tak, żebyś go mógł obejść.

Oczywiście nie zawsze jest to możliwe, gdyż czasami wynalazki są tak chronione, że ciężko jest cokolwiek zrobić. Wtedy albo trzeba wymyślać zupełnie inne rozwiązanie wynalazku, albo poszukać innego pomysłu na wynalazek.

Co, jeśli jeszcze nikt nie opatentował Twojego pomysłu na wynalazek

Jeśli natomiast pomysł nie jest jeszcze przez nikogo chroniony, to kolejnym krokiem jest dokładne opracowanie techniczne całego wynalazku. Należy tutaj precyzyjnie określić jego sposób działania oraz opracować rysunki techniczne, które będą niezbędne do zgłoszenia patentowego. Powinieneś też opracować sposób działania wynalazku i dopracować każdy jego szczegół. Jeśli zdecydujesz się zlecić to nam, to wystarczy, że przekażesz nam szkice na kartce papieru, oraz mniej więcej przekażesz ideę wynalazku. Resztą zajmiemy się my.

Analizy MES i symulacje kinematyczne/dynamiczne

W przypadku, gdy wynalazek narażony jest na obciążenia, należy zrobić analizy wytrzymałościowe, aby mieć pewność, że wytrzyma te obciążenia i spełni swoje zadanie. Co więcej, jeśli wynalazek jest złożony i przewiduje się w nim ruchome części, to należy wykonać także symulacje kinematyczne i dynamiczne, dzięki którym upewnisz się, że nie wystąpią kolizje między tymi elementami. Takie analizy robi się specjalnych programach takich jak np. Inventor czy np. Solid Works. Dzięki takiej analizie można poprawić te elementy, które tego wymagają.

Obliczenia wytrzymalosciowe maszyn
Obliczenia wytrzymałościowe części maszyn – analiza MES

Ochrona prawna Twojego pomysłu na wynalazek

Podczas tego etapu rzecznicy patentowi zgłaszają twój wynalazek do urzędów patentowych w celu jego ochrony. Po tym etapie jesteś gotowy, aby pokazać swój wynalazek światu i zacząć na nim zarabiać. Co prawda sam proces może trwać nawet kilka lat, ale wystarczy tylko, że Twój wynalazek zostanie zgłoszony do takiego urzędu, abyś mógł go publicznie pokazywać bez obaw o utratę możliwości opatentowania.

Produkcja lub zarabianie na licencji

Coraz więcej programów rozwojowych wspierających innowatorów, dla których finanse pochodzą ze środków z UE i funduszy europejskich wymaga określenia poziomu TRL Twojego pomysłu, przede wszystkim, aby zweryfikować, czy Twój pomysł jest odpowiedni dla danego programu rozwoju (np. dofinansowania tylko dla pomysłów od 7 poziomu gotowości technologicznej).

Ponadto czasami programy dofinansowania precyzują cel dofinansowania (np. wzrost poziomu rozwoju pomysłu od 7 do 9 poziomu wg skali TRL) i zdarza się, że stawiają projektom wymóg osiągnięcia odpowiedniego poziomu TRL.

Istotne jest, więc jeśli ubiegasz się o dofinansowanie, abyś wiedział:

  1. Czy w ogóle Twój pomysł nada się do wdrażania poprzez dany program?
  2. Jaki poziom musisz osiągnąć i jakie są konsekwencje nieosiągnięcia tego poziomu?

Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w regulaminie danego programu lub uzyskasz u swojego specjalisty (doradcy) od dofinansowań.

Po ochronie prawnej Twojego pomysłu na wynalazek możesz zacząć przekuwać swój pomysł na wynalazek (właściwie to już gotowy projekt) na konkretny przedmiot, czyli zacząć jego produkcję, lub sprzedać licencję firmie.

Ogólnie rzecz biorąc, sam możesz rozpocząć produkcję albo możesz zlecić ją firmie zewnętrznej. Na początku należy wybrać wielkość produkcji. Na jej podstawie dobierzesz najbardziej opłacalną formę wytwarzania, wieloseryjnego lub małoseryjnego.  Należy uwzględnić także cenę różnych sposobów produkcji, a także lokalizację zakładu produkcyjnego.

Lepiej dla Ciebie, jeśli zakład ten będzie dość blisko. W przypadku sprzedaży licencji odsprzedajesz prawa do produkcji danemu producentowi i to oni martwią się całą resztą. Możesz wziąć daną ilość pieniędzy z góry albo umówić się na procent zysku ze sprzedaży.

Finansowanie na start

Fundusze europejskie

Istnienie wiele sposobów na pozyskanie finansów oraz dalszy rozwój projektu. Możesz np. skorzystać z funduszy europejskich. Obecnie istnieje wiele dotacji na innowacje, a część z nich refunduje nawet koszty patentowania. Zawsze należy szukać najnowszych informacji dotyczących dofinansowania.

Pomysł na wynalazek finansowany z Funduszy europejskich

Można to zrobić zarówno w internecie, jak i podejść do punktu informacyjnego danego programu. Może to być np. punkt informacyjny RPO WP, czyli Podkarpackiego programu regionalnego.

Prywatny inwestor

Innym sposobem jest pozyskanie pieniędzy od prywatnych inwestorów. W tym przypadku należy przygotować prezentację swojego pomysłu, która odpowiednio zaprezentuje spodziewane zyski, oraz perspektywę rozwoju projektu.

Czymś, co może Ci pomóc w przekonaniu inwestora do sfinansowania Twojego pomysłu, są prototypy urządzenia lub np. wizualizacje czy też animacje 3d. Takie prototypy można wykonać np. na drukarce 3D. Możemy je dla Ciebie wykonać.

Croudfunding

Kolejnym sposobem jest skorzystanie z portali croudfundingowych. Polega to na tym, że każdy może sfinansować Twój pomysł, dowolną kwotą. Może to być nawet 1 zł. Niby nic, ale jak Twój pomysł sfinansuje 1 000 000 osób, to otrzymasz 1 000 000 zł! Zawsze oferujesz coś w zamian. Możesz np. zaoferować podziękowanie za kwotę 10 zł, koszulkę za 100 zł i np. pierwsze sztuki urządzenia za 3000 zł. Możesz też dodać do tego opcję super VIP sponsora, z jego imieniem wmurowanym w posadzkę firmy za 100 000 zł.

Kredyt inwestycyjny

Jeśli posiadasz zdolność kredytową, to możesz zaciągnąć kredyt na rozwój wynalazku. Jest to dość ryzykowne, więc cały pomysł na zarabianie na wynalazku musi być dobrze przemyślany. Istnieje sporo metod na pozyskanie potrzebnego budżetu, a powyżej wymieniliśmy te najpopularniejsze i takie, które najczęściej się sprawdzają.

Marketing i sprzedaż, czyli zamiana pomysłu na wynalazek na pieniądze.

Żaden wynalazek nie ma sensu, jeśli nikt się o nim nie dowie i nie zacznie go używać. Co więcej, jeśli nie chcesz działać charytatywnie i chcesz otrzymać pieniądze na dalszy rozwój, to trzeba też pomyśleć o zarabianiu na wynalazku.

Trzeba się mocno zastanowić nad tym, kto jest grupą docelową i marketing zaplanować właśnie pod te grupy klientów.

Co do ceny Twojego wynalazku, to także należy się zastanowić czy ma to być produkt drogi, dla mniejszej grupy osób, czy ma to być produkt tańszy dla większego grona odbiorców. Przelicz, co Ci się bardziej opłaci zarówno pod kątem zysków, jak i poświęconego czasu.

Jednym z pomysłów na marketing, jest zgłoszenie się z Twoim pomysłem na wynalazek (lub gotowym wynalazkiem) do nas. Jako wynalazca.tv możemy pomóc Ci wypromować Twój wynalazek. Zrobimy z Tobą wywiady, pokażemy działanie urządzenia, napiszemy o nim artykuł, możemy umieścić go w naszym sklepie.

Koniecznie zapisz się do naszego DARMOWEGO Poradnika ABC Wynalazcy, w ramach którego otrzymasz 5-cio dniowy kurs wideo oraz e-booka! Tam dowiesz się m.in. jakie materiały są pomocne przy wycenie pomysłu. Jeśli potrzebujesz POMOCY w konstruowaniu swoich wynalazków oraz tworzeniu prototypów, skontaktuj się z nami, a na pewno razem jakoś podziałamy!

ochrona prawna pomysłu
Wynalazca TV