Mam pomysł na wynalazek. Co dalej?

0 812

Zastanawiałeś się kiedyś jak powstają wynalazki? Masz pomysł na wynalazek i zastanawiasz się – co dalej? Co jest potrzebne, aby stworzyć wynalazek? Jak można zarobić na wynalazku? Jak sprzedać swój patent?

Jeśli myślisz sobie – „mam pomysł na wynalazek, ale co dalej?”, to mamy dla Ciebie dobrą wiadomość. W tym artykule wyjaśniamy, co zrobić, jeśli masz pomysł na wynalazek.

Każdy pomysł na wynalazek, można zrealizować. Ważne, żeby wiedzieć, że stworzenie wynalazku to cały proces, a nie „jednorazowa akcja”. Potrzebny jest czas, umiejętności i mnóstwo pracy. Ważne, żebyś wiedział, ze teraz nie potrzebujesz mieć ani umiejętności, ani czasu, ani pieniędzy, żeby twój pomysł na wynalazek stał się gotowym wynalazkiem. Wystarczy, że masz pomysł na wynalazek a my zajmiemy się resztą, jako wynalazcy na zlecenie. Przeczytaj artykuł i dowiedz się jak wygląda proces powstawania wynalazków „krok po kroku”

1.Pomysł na wynalazek i opracowanie wstępnej koncepcji rozwiązania

Mam pomysł na wynalazek, co dalej? Te słowa często słyszymy od naszych klientów, którzy mają pomysł na wynalazek, ale często nie maja wiedzy lub umiejętności, żeby stworzyć ich wynalazek samemu. Jeśli masz pomysł na wynalazek, to masz w zasadzie najważniejszy element całej układanki. Jest to jedyna część procesu, którą nikt za Ciebie nie wykona 😉 Od tego wszystko się zaczyna.

Na podstawie tego należy opracować wstępną koncepcję całego wynalazku. Trzeba się zastanowić nad kwestiami technicznymi. Przemyśleć konstrukcję, możliwe rozwiązania, które pozwolą na zamianę pomysłu na wynalazek w konkretny produkt, który będziesz mógł zamienić na pieniądze.

Jak pojawia się pomysł na wynalazek?

Czasem pomysł na wynalazek, może się pojawić przypadkowo. Wiele razy takie przypadkowe pomysły zarabiały naprawdę dobre pieniądze. O kilku z nich możesz przeczytać w artykule „Marzyłeś kiedyś, aby zostać wynalazcą? Zobacz, jakie to proste!”. Jednym z przykładów podanych w tamtym artykule jest tęczowa sprężynka. Jej wynalazca wpadł na ten pomysł, gdy przypadkiem upuścił sprężynę i potoczyła się w zabawny sposób. Wystarczyło pomalować sprężynkę na ciekawy kolor, dopracować jej kształt i otrzymaliśmy sprężynkę, która „schodzi po schodach” zabawnie przeskakując. Taki prosty gadżet, a do tej pory zarobił już 250 000 000 $!!! Takich historii jest wiele. Twoja historia, może być kolejną z nich. ☺

Sprawdź swój pomysł na wynalazek

Oczywiście nie zawsze to, że masz pomysł na wynalazek oznaczać będzie, że zarobisz fortunę. Nie każdy pomysł, będzie dobry. Jeśli nie jesteś pewien swojego pomysłu to skontaktuj się z nami. Spotkamy się, podpiszemy dla Ciebie umowę NDA (umowa poufności, dzięki czemu Twój pomysł będzie bezpieczny, ponieważ nie będziemy mogli go rozpowszechniać ani wykorzystać bez Twojej zgody) i będziemy mogli omówić twój pomysł na wynalazek i powiedzieć Ci, czy ma on rację bytu.

Masz pomysł na wynalazek?

Jeżeli masz jakieś pytania, chcesz przedstawić nam swoją ideę, skonsultować go z naszymi ekspertami by rozwiać wszystkie swoje wątpliwości i zacząć działać – napisz do nas!

Analiza pomysłu na wynalazek pod kątem użyteczności

Możesz także sam zastanowić się nad tym, czy ten pomysł ma sens istnienia. Pierwszym krokiem, będzie zastanowienie się, kto będzie z tego korzystał. Czy znajdziesz na to rynek. Czy Twój pomysł w jakikolwiek sposób ułatwi komuś życie? Czy będzie coś ulepszał? Czy jest rzeczywiście czymś nowym. Wiadomo bowiem, że jeśli np. masz pomysł na wynalazek, który nikt nie będzie potrzebował, to ciężko będzie Ci go sprzedać. Dla przykładu, jeśli wymyślisz buty, skonstruowane dla osób, które mają prawą stopę zamiast lewej i na odwrót, to nie wróżę Ci sukcesów na tym polu. J Jeśli jednak upewnisz się, że Twój pomysł ktoś będzie chciał używać, to możesz przejść do kolejnego kroku.

Analiza pomysłu na wynalazek pod kątem podobieństwa do istniejących rozwiązań

Następnym etapem będzie analiza internetu pod kątem podobnych rozwiązań. Musisz sprawdzić, czy coś podobnego istnieje. Jeśli tak, to istnieje ryzyko, że jest już opatentowane. Jeśli jest, to czasem można obejść patent konkurencji, specjalnymi metodami. Czasem jednak może to nie być możliwe i wtedy będziesz potrzebował nowego pomysłu.

Twój pomysł jest opatentowany?!

Jeszcze nic nie jest przesądzone! Skontaktuj się z nami, a nasi eksperci sprawdzą, czy możliwe jest zmodyfikowanie pomysłu tak, by obejść patent konkurencji. Przekonaj się sam!

Jeśli natomiast nie ma niczego takiego w internecie to jest duża szansa, że możesz wprowadzić ten pomysł na wynalazek na rynek. Jednak nie zawsze musi tak być, ponieważ czasami może się okazać, że dany pomysł jest opatentowany, ale nie ma o nim wzmianki w internecie. Dlatego też, należy wykonać badania patentowe, czyli sprawdzić, wszystkie bazy patentów w poszukiwaniu podobnych rozwiązań. O tym więcej poniżej.

Jak opracować pomysł na wynalazek

Co jeśli natomiast nie masz pomysłu na wynalazek, ale chcesz coś wymyślić? Wtedy zacznij od obserwacji tego, co ludzie potrzebują. Zastanów się, co mogłoby ułatwić ludziom życie. Co może być pomocne. Np. taki selfie stick, ułatwia robienie sobie zdjeć, gdy nie ma nikogo w pobliżu, kto mógłby takie zdjęcie zrobić. Spinacz do papieru pozwala połączyć dwie kartki papieru, dzięki czemu nie lataja one osobno np. w torbie. Spada ryzyko, że jakaś kartka z dokumentem się zgubi. Wszystkie części są w jednym miejscu. Pokrowiec na telefon sprawia, że minimalizuje się ryzyko zniszczenia telefonu. Pomyśl, co jeszcze może ludziom pomóc w codziennym życiu i być może będzie to coś, co pozwoli Ci zarobić duże pieniądze i wprowadzić cos ciekawego do historii rozwoju planety. 🙂

Uwaga!!! Chroń swój pomysł

Pamiętaj, żeby nikomu nie mówić o swoim pomyśle, przed podpisaniem NDA, oraz przede wszystkim, aby nigdzie nie publikować swojego pomysłu przed jego ochroną prawną, gdyż jeśli to zrobisz, to zdecydowanie utrudniasz, lub nawet uniemożliwiasz jego ochronę za pomocą patentów lub innych form.

2. Wstępne opracowanie techniczne pomysłu na wynalazek.

Jeśli zlecisz opracowanie wynalazku nam, to zarówno ten jak i kolejne podpunkty zrobimy za Ciebie. Jeśli jednak wolisz sam zając się swoim pomysłem na wynalazek, to teraz powinieneś przygotować swój pomysł do profesjonalnego badania patentowego. Będzie ono konieczne, aby ochronić prawnie Twój wynalazek. Głównie wykonuje się badania czystości patentowej, oraz badania zdolności patentowej. To pierwsze badanie sprawdzi czy Twój pomysł na wynalazek nie jest już opatentowany przez kogoś innego, a to drugie badanie, określa czy Twój pomysł na wynalazek ma szansę, aby zostać opatentowany, czyli głownie czy spełnia wymogi techniczne. Te badania wykonują rzecznicy patentowi, natomiast Ty powinieneś się do nich przygotować. Twoim zadaniem jest przygotowanie wstępnych rysunków oraz koncepcji działania, żeby rzecznicy patentowi wiedzieli, czego szukać w bazach patentowych.

3.Badania patentowe

Na tym etapie rzecznicy patentowi przeprowadzają odpowiednie badania, by dać Ci pewność, że możesz przekształcić swój pomysł na wynalazek w realny przedmiot. Więcej o tym możesz przeczytać tutaj.

Patent pomysł na wynalazek
Przeglądanie dokumentów patentowych

4. Projektowanie techniczne i optymalizacja Twojego pomysłu na wynalazek

Co gdy ktoś opatentował już Twój pomysł na wynalazek

Podczas badań patentowych może się okazać, że ktoś już opatentował Twój pomysł. W takim przypadku, teraz należy zastanowić się jak można zaprojektować techniczne wynalazek, aby obejść patent konkurencji. Należy się zastanowić, jakie inne rozwiązania można wprowadzić, jakie elementy wymienić żeby urząd uznał te dwa pomysł, jako inne. Możesz tą część procesu zlecić nam, i my zaprojektujemy wynalazek tak, żebyś go mógł obejść. Oczywiście nie zawsze jest to możliwe, gdyż czasami wynalazki są tak chronione, że ciężko jest cokolwiek zrobić. Wtedy albo trzeba wymyślać zupełnie inne rozwiązanie wynalazku, albo poszukać innego pomysłu na wynalazek.

Co jeśli jeszcze nikt nie opatentował Twojego pomysłu na wynalazek

Jeśli natomiast pomysł nie jest jeszcze przez nikogo chroniony, to kolejnym krokiem jest dokładne opracowanie techniczne całego wynalazku. Należy tutaj określić dokładnie jego sposób działania oraz opracować rysunki techniczne, które będą niezbędne do zgłoszenia patentowego. Powinieneś też opracować sposób działania wynalazku i dopracować każdy jego szczegół. Jeśli zdecydujesz się zlecić to nam, to wystarczy, że przekażesz nam szkice na kartce papieru, oraz mniej więcej przekażesz ideę wynalazku. Resztą zajmiemy się my.

5.Analizy MES i symulacje kinematyczne/dynamiczne

W przypadku, gdy wynalazek narażony jest na obciążenia, należy zrobić analizy wytrzymałościowe, aby mieć pewność, że wytrzyma te obciążenia i spełni swoje zadanie. Dodatkowo, jeśli wynalazek jest złożony i przewiduje się w nim ruchome części, to należy wykonać także symulacje kinematyczne i dynamiczne, dzięki którym upewnisz się, żen ie wystąpią kolizje między tymi elementami. Takie analizy robi się specjalnych programach takich jak np. Inventor czy np. Solid Works. Dzięki takiej analizie, można poprawić te elementy, które tego wymagają.

Pomysł na wynalazek. Analiza wytrzymałościowa MES
Analiza wytrzymałościowa MES (Metoda Elementów Skończonych)

6.Ochrona prawna Twojego pomysłu na wynalazek

Podczas tego etapu rzecznicy patentowi zgłaszają twój wynalazek do urzędów patentowych w celu jego ochrony. Więcej możesz się o tym dowiedzieć w artykule, który wkrótce się pojawi na naszej stronie internetowej wynalazca.tv. Po tym etapie jesteś gotowy, aby pokazać swój wynalazek światu i zacząć na nim zarabiać. Co prawda sam proces może trwać nawet kilka lat, ale wystarczy, że Twój wynalazek jest zgłoszony do takiego urzędu, żebyś mógł go publicznie pokazywać

7.Produkcja lub zarabianie na licencji

Po ochronie prawnej Twojego pomysłu na wynalazek, możesz zacząć przekuwać swój pomysł na wynalazek (właściwie to już gotowy projekt) na konkretny przedmiot, czyli zacząć jego produkcję, lub sprzedać licencję firmie, która będzie go produkować. Są to dwa podstawowe sposoby, w jaki możesz zmaterializować swoje dzieło. W przypadku produkcji, będziesz potrzebował finansów na start. O finansowaniu będzie w kolejnym punkcie. Generalnie możesz sam zacząć produkować, albo możesz zlecić produkcję firmie zewnętrznej. Na początku potrzeba Ci wybrać wielkość produkcji. Na podstawie tego dobierzesz najbardziej opłacalną formę wytwarzania. W przypadku produkcji mało seryjnej, zastosujesz inną formę produkcji jak w przypadku produkcji wielkoseryjnej. Uwzględnić należy także cenę różnych sposobów produkcji, a także lokalizację zakładu produkcyjnego. Lepiej dla Ciebie, jeśli będzie on blisko. W przypadku sprzedaży licencji, odsprzedajesz prawa do produkcji danemu producentowi i to oni martwią się całą resztą. Możesz wziąć daną ilość pieniędzy z góry, a możesz też umówić się na procent zysku ze sprzedaży.

8.Finansowanie na start

Fundusze europejskie

Pomysł na wynalazek finansowany z Funduszy europejskich

Jest wiele sposobów, na pozyskanie finansów na dalszy rozwój projektu. Możesz np. skorzystać z funduszy europejskich. Obecnie jest wiele dotacji na innowacje. Część z nich refunduje nawet koszty patentowania. Trzeba dobrze poszukać informacji o nich. Można to zrobić zarówno w internecie, jak i podejść do punktu informacyjnego danego programu. Może to być np. punkt informacyjny RPO WP, czyli Podkarpackiego programu regionalnego.

 

Prywatny inwestor

Innym sposobem jest pozyskanie pieniędzy od prywatnych inwestorów. W tym przypadku należy przygotować prezentację swojego pomysłu, która odpowiednio pokaże spodziewane zyski, oraz perspektywę rozwoju projektu. Czymś, co może Ci pomóc w przekonaniu inwestora do sfinansowania Twojego pomysłu, są prototypy urządzenia lub np. wizualizacje czy też animacje 3d.Takie prototypy można wykonać np. na drukarce 3D. Możemy je dla Ciebie wykonać.

Croudfunding

Kolejnym sposobem jest skorzystanie z portali croudfundingowych. Polega to na tym, że każdy może sfinansować Twój pomysł, dowolną kwotą. Może to być nawet 1 zł. Niby nic, ale jak Twój pomysł sfinansuje 1 000 000 osób, to masz 1 000 000 zł! Zawsze oferujesz coś w zamian. Możesz np. zaoferować podziękowanie za kwotę 10 zł, koszulkę za 100 zł i np. pierwsze sztuki urządzenia za 3000 zł. Możesz też do tego dodać opcję super VIP sponsora, z jego imieniem wmurowanym w posadzkę firmy za 100 000 zł.

Kredyt inwestycyjny

Jeśli posiadasz zdolność kredytową, to możesz zaciągnąć kredyt na rozwój wynalazku. Jest to dość ryzykowne, więc cały pomysł na zarabianie na wynalazku musi być dobrze przemyślany.

Jest sporo metod na pozyskanie finansów tutaj masz najpopularniejsze i takie, które się sprawdzają. Jeśli chcesz więcej, napisz w komentarzu i dopiszemy dla Ciebie kilka innych pomysłów

9.Marketing i sprzedaż, czyli zamiana pomysłu na wynalazek na pieniądze.

Żaden wynalazek nie ma sensu, jeśli nikt się o nim nie dowie i nie zacznie go używać. Dodatkowo, jeśli nie chcesz działać charytatywnie i chcesz mieć pieniądze na dalszy rozwój, to trzeba też pomyśleć o zarabianiu na wynalazku. Zatem potrzebujesz go sprzedawać.

Trzeba się mocno zastanowić nad tym, kto jest grupą docelową i marketing zaplanować właśnie pod te grupy klientów.

Co do ceny, to także należy się zastanowić czy ma to być produkt drogi, dla mniejszej grupy osób, czy ma to być produkt tańszy dla większego grona odbiorców. Przelicz, co Ci się bardziej opłaci zarówno pod kątem zysków, ale i poświęconego czasu.

Jednym z pomysłów na marketing, jest zgłoszenie się z Twoim pomysłem na wynalazek (lub gotowym wynalazkiem) do nas. Jako Wynalazca.TV możemy pomóc Ci wypromować Twój wynalazek. Zrobimy z Tobą wywiady, pokażemy działanie urządzenia, napiszemy o nim artykuł, możemy umieścić go w sklepie. Kwestia dogadania się 😉

TY także możesz zostać wynalazcą!

Nie musisz mieć żadnej specjalistycznej wiedzy. Liczy się dobry pomysł. Skontaktuj się z nami, a nasi inżynierowie zwizualizują Twoje wyobrażenia. Nie zwlekaj, ktoś inny może wpaść na to samo 🙂

Rocket

Rocket

Specjalista ds. sprzedaży at CSTNG.pl
Pasjonat świata wynalazków, podróży (kosmicznych i tych ziemskich) oraz optymistycznego myślenia. Kocha inspirować ludzi do działania i realizacji marzeń. Specjalista ds. sprzedaży firmy CSTNG.pl - konstrukcyjnego biura projektowego zajmującego się głównie wynalazczością.
Rocket
Close