Nikola Tesla był wielkim wynalazcą i inżynierem oraz autorem blisko 300 patentów. Dzięki swoim projektom przeszedł do historii jako jeden z największych wynalazców XIX i XX wieku.
W ostatnich latach swojego życia inżynier był podejrzewany przez społeczeństwo o tworzenie iście absurdalnych projektów takich, jak słynna maszyna czasu lub kamera czytająca ludzkie myśli. Bardzo często plotki o niezwykłości niemożliwych do wykreowania wynalazków były rozpowiadane przez samego Teslę. Przeczytaj nasz artykuł o promieniu śmierci, by poznać jeden z tych projektów.
W tym artykule skupimy się jednak na życiorysie Tesli, stworzonych przez niego wynalazkach, projektach i patentach. Dowiemy się również o innych ważnych aspektach dotyczących jego osoby.
Nikola Tesla urodzony 10 lipca 1856 roku (zmarł 7 stycznia 1943 r.) był amerykańsko-serbskim wynalazcą i inżynierem znanym ze swojego wkładu w rozwój systemu zasilania prądem zmiennym.
Po ukończeniu studiów pracował w różnych miejscach, gdzie tworzył pierwsze projekty. Kłótnia z Edisonem doprowadziła inżyniera do założenia przedsiębiorstwa, znanego jako Tesla Electric Light Company, które ostatecznie zostało rozwiązane.
W ostatnich latach swojego życia wynalazca sprzedał sporą część patentów, starając się opłacić podatki i długi. Wynalazca zmarł w pokoju hotelowym w Nowym Jorku.
Wynalazca urodził się w małej wsi Smiljan położonej w górzystym regionie Chorwacji, gdzie mieszkał przez kilka lat.
Pod naciskiem nauczyciela inżynier został wysłany na studia inżynierskie na politechnikę w Grazu, gdzie zdobył wiedzę potrzebną do rozpoczęcia prac nad swoimi projektami.
Po zakończeniu studiów wynalazca zaczął pracować w urzędzie telefonicznym, gdzie wpadł na pomysł stworzenia kilku przyszłych projektów.
Jeśli Ty też wpadłeś na pomysł stworzenia jakiegoś wynalazku, nie czekaj kilka lat, jak Tesla, zamiast tego działaj od razu!
Następnie wyjechał do Paryża i podjął pracę w firmie produkującej przyrządy na podstawie patentów Edisona. Po naprawie instalacji kolejowej wynalazca nie uzyskał należytej zapłaty. Postanowił więc odejść z przedsiębiorstwa i wyjechał do stanów w celu spotkania się z Edisonem.
Pierwsze spotkanie wynalazcy ze sławnym Thomasem Edisonem zakończyło się pozytywnie.
Inżynier rozpoczął pracę w jego laboratorium, a po kilku tygodniach otrzymał awans. Pracując w przedsiębiorstwie Edisona, Nikola Tesla próbował poprawić wydajność generowania prądu w elektrowniach pracodawcy, co zajęło mu prawie cały rok.
Po pomyślnym ukończeniu zadania wynalazca zaproponował przełożonemu zamianę prądu stałego na prąd przemienny w celu poprawy skuteczności elektrowni.
Prośba ta obraziła Edisona, który z niewyjaśnionych powodów nie akceptował prądu przemiennego i sprawiła, że nie wypłacił on żadnego wynagrodzenia Tesli.
Z tego powodu wynalazca odszedł z firmy i postanowił podjąć się różnorodnych prac. Podczas jednej z nich skontaktował się z właścicielami Western Union Telegraph Company, z którymi założył firmę Tesla Electric Light Company.
W swojej firmie Tesla pracował nad projektami związanymi z generowaniem i przesyłem prądu przemiennego oraz stworzył prototypy urządzeń zasilanych bezpośrednio tym rodzajem energii.
Szczególnie znanym wynalazkiem tego typu jest świetlówka i silnik elektryczny. Więcej na temat tworzenia prototypów wynalazków w tym artykule.
Następnie wraz z przedsiębiorcą Georgem Westinghousem zbudował pierwszą na świecie elektrownię prądu przemiennego i linię przesyłową.
Sukces jego projektów sprawił, że inne wynalazki Tesli zaczęły powoli przejmować rynek produkcji i przesyłu prądu elektrycznego w całym USA.
Dodatkowo władze General Electric wymusiły na Tesli sprzedaż patentów na jego urządzenia, a na Edisonie przejście wszystkich jego elektrowni na nowy system, któremu był przeciwny. Wynalazek turbiny wodnej Tesli położył kres istnienia pozostałych elektrowni prądu stałego.
W 1888 r. doszło do nasilenia konkurencji pomiędzy trzema dużymi firmami elektrycznymi:
Sprawiła ona, że Westinghouse nie posiadał dalszych funduszy do rozwoju indukcyjnego silnika Tesli i powiązanego systemu wielofazowego.
Ograniczenia wydatków firmy ze strony nowych kredytodawców sprawiły, że George Westinghouse przekonał Teslę do zwolnienia spółki z klauzuli opłaty licencyjnej. Sześć lat później przedsiębiorca wykupił patent silnika indukcyjnego wynalazcy za kwotę w wysokości 216 000 dolarów.
Pewnego dnia Tesla wpadł na pomysł konstrukcji wynalazku wysyłającego i odbierającego wiele fal dźwiękowych na różnych częstotliwościach. Patent urządzenia był gotowy w 1900 r, jednak Guglielmo Marconi ubiegł go o kilka dni.
Po tym zjawisku Tesla udowodnił, że wynalazek Marconiego bez jego zgody wykorzystywał opatentowaną cewkę inżyniera, ale długie procesowanie doprowadziło go na skraj bankructwa. Szczególnie dobił go fakt uzyskania przez Guglielma nagrody Nobla za skonstruowanie radia.
Tesla przebywał w różnych hotelach, jednocześnie zaciągając długi, na których opłatę nie mógł sobie pozwolić, w wyniku czego zaczął sprzedawać swoje wynalazki, patenty i projekty jako zastaw. Wynalazca sprzedał nawet swoją słynną fabrykę wież Wardenclyffe po to, by spłacić dług wynoszący 20 000 dolarów.
Nikola Tesla zmarł w apartamencie nr 3327 hotelu New Yorker w Nowym Jorku z powodu zakrzepu tętnicy wieńcowej o godzinie 22:00.
Według zeznań jego siostrzeńca, z pokoju naukowca zginęło sporo dokumentów i projektów skonfiskowanych przez biuro Alien Property Custodian. Biura zajmującego się konfiskacją mienia należącego do amerykańskich wrogów.
Zjawisko to było niezwykle dziwne, ponieważ inżynier był pełnoprawnym obywatelem Stanów Zjednoczonych. Powstało więc sporo plotek i pogłosek dotyczących projektów wynalazcy i dalszych prac nad nimi przez instytucje rządowe.
Ironicznie, Tesla wygrał rozprawę odnośnie patentu radia stworzonego przez Marconiego, ale dopiero po swojej śmierci.
Jeśli chcesz prawnie ochronić swój pomysł, by nikt nie mógł skorzystać z niego bez Twojej zgody, kliknij tutaj.
Wynalazki Tesli nie tylko znacznie poprawiły wydajność wielu fabryk elektrycznych, ale również zmusiły różne przedsiębiorstwa do przestawienia z prądu stałego na prąd zmienny. Do najbardziej popularnych wynalazków Tesli należą:
Wynalazek silnika elektrycznego to maszyna przetwarzająca energię elektryczną na mechaniczną. Większość z tych urządzeń działa poprzez interakcję między polem magnetycznym silnika a prądami uzwojenia, tworząc siłę w postaci obrotu.
Silniki elektryczne mogą być zasilane poprzez źródła prądu stałego (DC) takie, jak:
Oraz przez źródła prądu przemiennego (AC) takie, jak:
Pierwszy projekt silnika elektrycznego zasilanego prądem przemiennym został stworzony przez Galileo Ferrairsa oraz Nikola Teslę w 1885 i 1887 roku.
W 1888 Tesla przedstawił swój patent przed Amerykańskim Instytutem Elektryków Inżynierów.
Ukazany przez wynalazcę dokument opisał trzy opatentowane dwufazowe silniki czterobiegunowe:
Michał Doliwo-Dobrowolski wynalazca trójfazowego silnika indukcyjnego z wirnikiem klatkowym stwierdził, że silnik Tesli był niepraktyczny z powodu dwufazowych pulsacji.
Prądnica prądu przemiennego to wynalazek przetwarzający pobieraną energię mechaniczną na elektryczną. Można więc powiedzieć, że jest to odwrotność silnika elektrycznego. Prądnice dzielą się ze względu na różnice w konstrukcji na:
Oraz ze względu na liczbę faz na prądnice:
Składają się z części nieruchomej zwanej stojanem i ruchomej zwanej wirnikiem.
Pomimo tego, że autorem patentu na prądnice jest Nikola Tesla, to polski wynalazca i elektryk Michał Doliwo-Dobrowolski zbudował ją kilka miesięcy wcześniej. Poznaj więcej polskich wynalazców wraz z tym artykułem.
Autotransformator to specjalny wynalazek posiadający tylko jedno uzwojenie odgrywające rolę zarówno pierwotnego i wtórnego.
Projekt ten jest wykorzystywany w elektroenergetyce podczas transformacji napięcia z niewielką przekładnią.
Wynalazek ten charakteryzuje się lepszym stosunkiem mocy do wielkości urządzenia niż ma to w przypadku zwykłego transformatora.
Niefortunnie nie zapewnia on izolacji między swoimi uzwojeniami.
Awaria izolacji uzwojenia wynalazku może spowodować, że na wyjście zostanie przyłożone pełne napięcie wejściowe.
Dynamo rowerowe to wynalazek prądnicy, w której wirnik jest magnesem trwałym.
Dodatkowo w stojanie znajduje się uzwojenie otoczone magnetowodem.
Projekt ten służy do przełączania kierunku pola magnetycznego przy obrocie magnesu.
To pole indukuje siłę elektromotoryczną.
Prowadzi to do przepłynięcia prądu elektrycznego i zaświecenia żarówki w lampce rowerowej.
Jasność lampki zależy od szybkości jazdy roweru.
Zatrzymanie pojazdu przestanie wytwarzać prąd elektryczny, a to doprowadzi do zgaszenia żarówki.
Projekt elektrowni wodnej wynalazcy został skonstruowany przez Teslę na wodospadzie Niagara w 1885 roku. Podjęcie się tego kosztownego przedsięwzięcia przez inżyniera było możliwe tylko dzięki wsparciu finansowemu otrzymanemu od Georga Westinghousa i innych przedsiębiorców.
Projekt tego unikalnego zakładu przemysłowego miał zmieniać energię potencjalną wody na energię elektryczną, a po wielkim sukcesie związanym z jego ukończeniem, inne firmy rozpoczęły produkcję własnych elektrowni wodnych.
Obecnie są one najintensywniej wykorzystywanym źródłem odnawialnej energii na ziemi. Wszystkie elektrownie wodne produkują łącznie ponad 16 % całkowitej energii elektrycznej na świecie.
Należy wspomnieć, że są stosunkowo tanim źródłem energii i mogą szybko zmieniać generowaną moc w zależności od zapotrzebowania. Ich wadą jest ograniczona liczba lokalizacji, w których można je zbudować.
Ponadto kreacja zapór dla elektrowni wodnych pociąga za sobą zahamowanie naturalnego biegu rzeki i tworzenie zbiorników retencyjnych, drastycznie zmieniających środowisko.
Turbina talerzowa Tesli to specjalny projekt turbiny i część silnika Tesli. Wynalazek ten wykorzystuje zjawisko łączenia się ze sobą powierzchniowych warstw ciał fizycznych lub faz w celu wprowadzania w ruch obrotowy równolegle ustawionych talerzy.
Dzięki prostej budowie i wykorzystaniu adhezji wynalazek może osiągnąć wysoką sprawność przy niewielkim ciężarze.
Wynalazca zbudował kilka działających prototypów urządzenia, ale nie znalazły one uznania wśród społeczeństwa. Tesla starał się zainteresować swoją turbiną najróżniejsze osoby w celu zarobku na swoim pomyśle, ale wszystkie jego próby zakończyły się niepowodzeniem. Więcej na temat o zarobku na własnym pomyśle.
Kilka lat później wynalazek turbiny talerzowej Tesli został wykorzystany w nuklearnych okrętach podwodnych.
Prototyp turbinowo-spalinowego silnika pulsacyjnego został przez wynalazcę opracowany i opatentowany w USA w 1913 roku. Projekt ten posiadał kanały zaworowe bez części ruchomych i mógł być zasilany sporą ilością paliw, takich jak:
W skład tego wynalazku wchodziła turbina tesli i komora spalania z kanałem zaworowym.
Historia związana z wynalezieniem przez Teslę radia i utracie przez inżyniera większości funduszy na procesowaniu się z Guglielmo Marconim została już wspomniana na początku artykułu, dlatego od razu przejdę do zasady jego działania i wpływu na teraźniejszość.
Prototyp radia był urządzeniem elektrotechnicznym służącym do odbierania fali elektromagnetycznych. Robił to za pomocą nadajnika wykrywającego fale o wysokiej częstotliwości, tym samym udostępniając komunikację innym za pomocą fal radiowych.
Po upowszechnieniu się wynalazku na całym świecie służył on w wielu celach, jednym z nich była edukacja. W latach dwudziestych i trzydziestych radio znajdowało się niemal w każdym domu. Specjalne kanały udostępniały informacje edukacyjne oraz polityczne co mocno kształtowało ludzki pogląd na społeczeństwo.
Wynalazek ten był niezwykle popularny podczas II Wojny Światowej. Powstało sporo “pirackich” stacji radiowych wygłaszających propagandowe treści w wielu krajach. To sprawiło, że wynalazek radia miał ogromny wpływ na rozwój technologii i kształtowanie świata. Więcej na temat innych wynalazków, które zmieniły świat, tutaj.
Obecnie radia używa się podczas jazdy samochodem do słuchania muzyki lub kanałów informacyjnych.
Wynalazek transformatora Tesli to projekt transformatora powietrznego wytwarzającego wysokie napięcie rzędu miliona woltów.
Nikola opatentował swój obwód cewki 25 kwietnia 1891 roku i po raz pierwszy publicznie zademonstrował prototyp następnego miesiąca.
Chociaż Tesla opatentował wiele podobnych obwodów w tym okresie, był to pierwszy, który zawierał wszystkie elementy cewki Tesli:
Wieża Wardenclyffe, znana również jako Wieża Tesli, była wczesną eksperymentalną stacją transmisji bezprzewodowej zaprojektowaną i zbudowaną przez inżyniera w Nowym Jorku w latach 1901-1902.
Oryginalnym pomysłem Tesli było wykorzystanie wynalazku do przesyłania wiadomości, telefonii, a nawet faksymilowych obrazów przez Atlantyk do Anglii.
Wynalazca pragną rozbudować zakład i rozwinąć projekt bezprzewodowej transmisji energii w celu konkurencji z radiowym systemem telegraficznym przedsiębiorcy Guglielmo Marconiego.
Niefortunnie przedstawione plany rozbudowy zakładu spotkały się z krytyką ze strony inwestorów i odmową dofinansowania.
Po odrzuceniu projektu w 1906 r, Tesla sprzedał wieże w celu spłaty długów, a następnie jego wynalazek został zburzony i sprzedany na złom.
W 2018 r. nieruchomość została wymieniona w Krajowym Rejestrze miejsc o znaczeniu historycznym.
Chcesz znaleźć inwestora, który wspomoże Twój projekt finansowo, a może po prostu chcesz zarobić na swoim pomyśle? Nie czekaj, znajdź rozwiązanie już teraz!
Za swoje wynalazki, projekty i patenty Tesla otrzymał sporo wynagrodzeń. Część z nich obejmuje:
6 Listopada 19 agencja prasowa Reuters z siedzibą w Londynie ogłosiła, że nagroda Nobla w dziedzinie fizyki zostanie przyznana przedsiębiorcy Thomasowi Edisonowi i Nikoli Tesli.
Dnia 15 listopada, ta sama agencja oświadczyła, że nagrodę otrzymali wynalazcy: William Henry Bragg i William Lawrence Bragg za “ich usługi w zakresie analizy struktury krystalicznej za pomocą promieni rentgenowskich”
Z tego powodu powstało sporo plotek twierdzących, że wynalazcy odmówili przyjęcia Nagrody Nobla.
Sama fundacja Nobla odniosła się do tych plotek i skomentowała je w ten sposób:
Każda pogłoska, że dana osoba nie otrzymała nagrody Nobla, ponieważ oznajmiła, że ma zamiar odmówić nagrody, jest śmieszna.
Następnie biografowie Tesli twierdzili, że wynalazcy nie otrzymali nagrody z powodu wrogości wobec siebie. Według nich, obie strony starały się zminimalizować osiągnięcia rywala i prawo do nagrody. Dodatkowo powstały plotki, że Edison odmówił jej przyznania, aby Tesla nie otrzymał 20 000 dolarów jako nagrody.
Ostatecznie wynalazcy nigdy nie otrzymali nagrody Nobla, choć przedsiębiorca Guglielmo Marconi otrzymał ją za wykorzystanie patentu Tesli.
Po przeczytaniu tego artykułu dowiedziałeś się więcej na temat życia i projektów Tesli.
Udało Ci się dokładnie poznać przeszłość wynalazcy i wszystkie jego najważniejsze patenty. Dowiedziałeś się o nagrodach przyznanych Tesli w innych krajach i problemach związanych z jego sytuacją finansową.
Po dokładnym przeanalizowaniu życia wynalazcy należy jednak skupić uwagę na to, że pomimo posiadania szerokiej gamy patentów i wynalazków, nie otrzymał on należytego wynagrodzenia, a większość z nich nigdy nie została zrealizowana.
Tesla był geniuszem, co do tego nie ma wątpliwości, lecz sam geniusz nie wystarcza do wzbogacenia się na własnych pomysłach.
Czasami, by osiągnąć sukces należy poprosić innych o pomoc.
Jeśli więc wpadłeś na pomysł stworzenia wspaniałego wynalazku, przed rozpoczęciem działań skontaktuj się z nami. Doradzimy Ci i pomożemy wybrać najlepszą drogę do sukcesu! >SZYBKI KONTAKT<
[1] Sixth International Symposium Nikola Tesla, Belgrad, Serbia
[2] Tesla Memorial Society of New York
[3] Here’s Why Tesla Motors Is Named For A Famous Serbian Inventor,
[4] Childress 1993, p. 249
[5] “Nikola Tesla Timeline from Tesla Universe”. Tesla Universe.
[6] Cheney, Margaret. Tesla: Man Out of Time. Simon and Schuster.
[7] Šarboh, Snežana “Nikola Tesla’s Patents”
[8] https://en.wikipedia.org/wiki/Nikola_Tesla