Polscy wynalazcy i ich wynalazki – część 1

2018-10-18

Polscy wynalazcy i ich wynalazki odgrywały ważną rolę w rozwoju nauki i sztuki. Niektórzy przedsiębiorcy całkowicie zrewolucjonizowali świat pod względem technologicznym za pomocą opracowanych przez siebie urządzeń.

Pozostaje postawić więc pytanie, którzy polscy wynalazcy odcisnęli największe piętno na świecie za pomocą swoich pomysłów i wynalazków.

W tym artykule dowiesz się, kim jest wynalazca, poznasz historię trzech polskich pionierów wielu różnych dziedzin naukowych oraz zagłębisz się w szczegóły dotyczące wynalezienia ich projektów.

Przejdź szybko do wybranego fragmentu tekstu:

Znaczenie Polskich wynalazców i ich wynalazków na arenie światowej

Polscy wynalazcy opatentowali sporo wynalazków i pomysłów, które znacznie odcisnęły się na rozwoju nauki, sztuki i kultury wpływając przy tym na historię świata.

Ich pomysły nie tylko rewolucjonizowały standardy życia publicznego w naszym kraju, ale również i na całym świecie.
Polscy wynalazcy ciągłe inspirowali swoimi pomysłami innych twórców, co poskutkowało zdobyciem przez nich ogromnej popularności na arenie międzynarodowej.

Znani pisarze, a nawet sam Mark Twain nazywany ojcem amerykańskiej literatury, stworzyli wiele utworów o wynalazcach z Polski i ich pomysłach. Nawet w dzisiejszych czasach polskie wynalazki i pomysły cenione są przez przedsiębiorców i artystów z innych krajów.

Przykładem tego zjawiska jest popularność niedawno opracowanej metody pozyskiwania grafenu, nazywanej HSMG (High Strength Metallurgical Graphene). Wynalazek ten pozwala na wytwarzanie dużych płatów grafenowych wysokiej jakości.

Wynalazek pierwszej kamery
Wynalazek pierwszej kamery, aeroskop stworzony przez Prószyńskiego

Kim jest wynalazca?

W definicji wynalazca to osoba, która jako pierwsza coś opracowała lub wyprodukowała. Jej wynalazek może zostać wymyślony całkowicie od podstaw lub zbudowany na już ustalonym fundamencie.

Wynalazek to dzieło mające na celu umożliwienie wykonanie różnych czynności w łatwiejszy sposób. (Więcej na temat wynalazków)

Wielcy polscy wynalazcy – wynalazki, które zmieniły świat

Nie sposób określić dokładnej liczby wszystkich stworzonych i opatentowanych w Polsce wynalazków na przestrzeni wieków.

Na podstawie udostępnianych danych, wiadomo jednak, że ilość udzielanych w ciągu roku patentów przez różne biura patentowe w kraju przekracza kilka tysięcy.

Wiele z polskich wynalazków co prawda usprawniło działanie różnych maszyn i przyrządów, ale tylko nieliczne pomysły opracowane przez naszych przodków znalazły uznanie na arenie globalnej.

Polscy wynalazcy Jan Szczepanik i Kazimierz Żegleń – opatentowanie kamizelki kuloodpornej

Wynalazek kamizelki kuloodpornej jest wyjątkowym przypadkiem projektu chronionego prawem patentowym w Polsce z powodu okoliczności w jakich pomysł uzyskał prawną ochronę.

Podobne koncepcje działania kamizelki wraz z materiałami wykorzystywanymi przy jej produkcji zostały opatentowane przez dwóch przedsiębiorców Jana Szczepanika i Kazimierza Żeglenia, niemal w tym samym czasie.

Po dziś dzień trwa spór o to, kto jest faktycznym wynalazcą tego pomysłu.

Biografia Jana Szczepanika

Jan Szczepanik urodzony 13 czerwca 1872 w Rudnikach to jeden z największych i najbardziej rozpoznawalnych polskich wynalazców na arenie międzynarodowej.

Pomimo tego, że w dziedzinie techniki był samoukiem, został autorem ponad 50 wynalazków i kilkuset pomysłów technicznych, w wyniku czego był podziwiany przez wielu innych przedsiębiorców. Wiele z jego projektów używa się w obecnych czasach

Ilość i zaawansowanie stworzonych przez Szczepanika wynalazków zapewniła mu tytuły:

  • „Polskiego Edisona”
  • „Austriackiego Edisona”
  • „Leonarda da Vinci z Galicji”,
  • „Galicyjskiego geniusza”

Wynalazca był nieślubnym synem Marianny, córki rolników ze Zręcina, u której wychowywał się przez 3 lata, a następnie po jej zamążpójściu przeniósł się do swojego wujka.

We wczesnych latach kształcenia w gimnazjum i seminarium nauczycielskim, Jan Szczepanik nie skupiał się na wynalazkach, a jego przygoda z opracowywaniem nowych projektów rozpoczęła się wraz z wyjazdem do Krakowa.

Wynalazca Jan Szczepanik
Wynalazca Jan Szczepanik i jego osiągnięcia

Po wyjechaniu do Krakowa wynalazca zatrudnił się w „Magazynie aparatów fotograficznych”, w którym to poznał technologię oraz konstrukcję ówczesnych aparatów i przyborów informatycznych.

Zaskoczony biegłością i zaawansowaniem projektów tworzonych przez swojego pracownika, Kleinberg (pracodawca Jana) finansował jego pomysły. W 1898 założył towarzystwo w celu wdrażania wynalazków Szczepanika i nazwał je: „Societe des Inventions Jan Szczepanik et Cie”.

Jeśli jako wynalazca szukasz osób, które pomogłyby Ci we wdrażaniu prawnie chronionych pomysłów, tak jak Kleinberg pomógł Janowi Szczepanikowi, przejrzyj tę stronę.

W późniejszym okresie swojego życia wynalazca posiadał założył pracownie w:

  • Wiedniu,
  • Berlinie
  • Dreźnie.

Szczepanik odbywał służbę wojskową w Przemyślu w latach 1900–1902, gdzie poznał swoją żonę Wandę, córkę lekarza powiatowego Zygmunta.

Wynalazca zmarł 18 kwietnia 1926 r. w Tarnowie, pochowany go na starym cmentarzu w grobowcu rodziny dzikowskich.
Jego wnukiem jest Jerzy Szczepanik-Dzikowski, znany architekt.

Biografia Kazimierza Żeglenia

Kazimierz Żegleń urodzony 4 marca 1869 w Kaczanówce był polskim wynalazcą, zakonnikiem i przedsiębiorcą działającym w USA. Podobnie, jak Jerzy Szczepanik, był samoukiem. Opatentował i wdrożył do produkcji kilka wynalazków takich jak:

  • materiał kuloodporny,
  • nieprzebijalne opony samochodowe
  • kuloodporne płyty pancernej.

Kazimierz urodził się jako syn Bartłomieja i Marianny we wsi Kaczanówka w zaborze austriackim, a w wieku osiemnastu lat wstąpił do zakonu zmartwychwstańców we Lwowie. Następnie na początku XX wieku odszedł z zakonu, ożenił się i zajął biznesem, zakładając kilka firm:

  • Zeglen Bullet Proof Cloth Co. z
  • Zeglen Tire Co.
  • American Rubber and Fabric Company.

Przedsiębiorca zmarł w 1910 roku.

Zasada działania wynalazku kamizelki kuloodpornej

Kamizelka kuloodporna opatentowana przez dwójkę wynalazców pochłaniała energię wystrzelonego pocisku w warstwach tkaniny jedwabiu, z których uszyte było odzienie.

Wystrzeliwane w kamizelkę pociski były w stanie przebić grube sosnowe deski i żelazną blachę. Wynalazek potrafił też zatrzymać ostrze sztyletu.

Po wzmocnieniu warstwą cienkiej blachy kamizelka autorstwa Jana Szczepana i Kazimierza Żeglenia była w stanie zatrzymać kule z rewolweru kalibru 8 mm oraz te z karabinu zdolnych przestrzelić stalową blachę o grubości 12 milimetrów z odległości 100 m.

pomysl wynalazku kamizelki kuloodpornej
Pomysł wynalazku kamizelki kuloodpornej Szczepanika i Żeglenia na szkicu.

Historia powstania pomysłu i zastosowanie kamizelki

Kazimierz Żegleń opracował pomysł stworzenia kamizelki kuloodpornej w 1893, po doświadczeniu śmierci burmistrza Chicago Cartera Harrisona, który zmarł w wyniku ataku zamachowca. Wstrząśnięty tą zbrodnią oraz falą innych licznych zamachów, wynalazca podjął pracę nad projektem kamizelki. Jego oryginalny pomysł na kamizelkę zakładał użycie układu warstwowego składającego się z trzech warstw gęsto tkanego jedwabiu, choć później ich ilość została zwiększona.

Odzienie było impregnowane specjalną substancją, trzymaną przez wynalazcę w tajemnicy.

Po wyjeździe do Europy innowator skontaktował się z innym sławnym polskim wynalazcą i przedsiębiorcą Janem Szczepanikiem, autorem wielu patentów.

Po nawiązaniu współpracy przedsiębiorcy rozpoczęli produkcję kamizelek kuloodpornych. W 1898 roku na maszynie utkano kilka pierwszych kamizelek, na których przeprowadzono wiele publicznych prezentacji testujących skuteczność wynalazku.

wynalazek kamizelki kuloodpornej prezentacja
Prezentacja wynalazku pierwszej kamizelki kuloodpornej Jana Szczepanika

Patent kamizelki przyniósł Szczepanikowi ogromną sławę, ponieważ uchronił on przed śmiercią króla Alfonsa XIII. Za swój pomysł, wynalazca otrzymał hiszpańskie odznaczenie państwowe.

Polski wynalazca Józef Kosacki – projekt wykrywacza min

Wynalazek wykrywacza min opracowany przez Józefa Kosackiego był jednym z najważniejszych przyrządów, które wpłynęły na zwycięstwo aliantów podczas drugiej wojny światowej.

Stworzone przez polskiego porucznika urządzenie było tak zaawansowane i przełomowe, że korzystano z niego do 1995 roku.

Z powodu trwania okresu wojennego, Kosacki zrezygnował z opatentowania swojego pomysłu. Wojska Brytyjskie wprowadziły go do masowej produkcji.

Biografia Józefa Kosackiego

Józef Kosacki, urodzony 21 kwietnia 1909, był niezwykle utalentowanym wynalazcą. Stworzył wiele projektów i pomysłów dotyczących usprawnienia skuteczności własnego oddziału i całego wojska Brytyjskiego podczas wojny. W porównaniu do innych wynalazców, Józef Kosacki nie opatentował większości ze swoich pomysłów.

W 1928 roku ukończył gimnazjum i wstąpił na Wydział Elektryczny Politechniki Warszawskiej, kończąc swoją edukację na zdobyciu dyplomu inżyniera elektryka.

Po odbyciu służby wojskowej wynalazca odbył służbę wojskową, a po roku ćwiczeń został awansowany na podporucznika rezerwy.

Józef zgłosił się na ochotnika do wojska i został przydzielony do Grupy Technicznej w Oddziale Specjalnej Łączności 4 września 1939 roku.

Podczas drugiej wojny światowej, wynalazca stworzył wiele nieopatentowanych projektów pod różnymi nazwiskami i pseudonimami, ponieważ  chciał ukryć swoją tożsamość przed nieprzyjaciółmi.

Wynalazca Jozef Kosacki
Życiorys wynalazcy Józefa Kosackiego

Projekt wykrywacza min – zasada działania wynalazku

Wynalazek wykrywacza min stworzony przez Józefa Kosackiego testowany przez saperów w 1942 roku składał się z:

  • słuchawek
  • aparatu pomiarowego
  • kija bambusowego z elipsowatym talerzem zawieszonym na końcu.

Wewnątrz wynalazku znajdowały się dwie cewki wytwarzające pole elektromagnetyczne wykrywające obecność metalu.
Użytkownik wykrywacza min przesuwał talerz nad ziemią i znajdował zakopane obiekty poprzez dźwięk wydawany przez urządzenie.

Po przejściu na emeryturę spędził większość swojego czasu na hobby. Zmarł 26 kwietnia 1990 roku. Został pochowany z pełnymi honorami wojskowymi na Cmentarzu Bródnowskim w Warszawie.

Newsletter ABC Wynalazcy!

Historia powstania pomysłu – sposób zastosowania wynalazku podczas wojny

Józef Kosacki opracował pomysł stworzenia swojego najsłynniejszego wynalazku w 1941 roku, po tym, jak Szkocji patrol 14 pułku ułanów polskiej 10 Brygady Kawalerii Pancernej wpadł w mini przeciwdesantowe.

W 1928 roku ukończył gimnazjum i wstąpił na Wydział Elektryczny Politechniki Warszawskiej, kończąc swoją edukację na zdobyciu dyplomu inżyniera elektryka.

To zdarzenie zainspirowało go do rozwinięcia swojego dawnego pomysłu związanego z wykorzystywaniem fal radiowych do wykrywania znajdujących się pod ziemią obiektów metalowych.

Po trzech miesiącach ciągłych doskonaleń przyrządu stworzył ostateczny prototyp wynalazku wykrywacza min. Wykrywacz został użyty po raz pierwszy w bitwie pod El Alamein w 1942, dzięki któremu Alianci zwyciężyli bitwę.

Kosacki zrzekł się patentu na wynalazek, w wyniku czego przyrząd ten został wdrożony do masowej produkcji przez armię Brytyjską. Wykrywacz min Józefa był wykorzystywany do 1995 roku.

Wynalazek wykrywacza min
Wynalazek wykrywacza min stworzony przez Józefa Kosackiego

Wybitny polski przedsiębiorca Kazimierz Prószyński – wynalazek pierwszej mobilnej kamery

Wynalazek pierwszej na świecie ręcznej kamery filmowej skonstruowany przez przedsiębiorcę Kazimierza Prószyńskiego przyczynił się do bezpośredniego rozwoju wczesnych filmów dokumentalnych oraz reportaży.

Za jego pomocą powstał pierwszy film dokumentalny i reportaż filmowy, dotyczący koronacji króla Jerzego V w 1911 roku.

Biografia Kazimierza Prószyńskiego

Przedsiębiorca i wynalazca Kazimierz Prószyński, urodzony 4 kwietnia 1875 w Warszawie, rozpoczął edukację w Warszawie w kilku szkołach.

Po wykazaniu sporego talentu i zainteresowania związanego z naukami ścisłymi został wysłany na politechnikę w Belgii, gdzie jako student stworzył swój pierwszy wynalazek, aparat do rejestracji i odtwarzania filmów.

Następnie po powrocie do Warszawy, przedsiębiorca wynalazł kolejny aparat, który miał pomóc w wydawaniu gazety własnego ojca, Konrada Prószyńskiego.

1901 roku Kazimierz założył rodzinną wytwórnię filmową, zajmującą się promocją wymyślonych przez wynalazcę aparatów. W 1902 roku za pomocą skonstruowanych aparatów, wynalazca tworzył krótkie filmy dokumentujące życie codzienne w Warszawie.

Wynalazca Kazimierz Proszynski
Wynalazca Kazimierz Prószyński i opracowane przez niego pomysły i wynalazki

Zasada działania wynalazku mobilnej kamery

Wynalazek mobilnej kamery, opracowanej przez Prószyńskiego, zamykany był w drewnianym futerale ze skórzaną rączką na górze.

Kamera przedsiębiorcy napędzana była sprężonym powietrzem, dzięki czemu jej użytkownik nie musiał kręcić korbką, a wystarczyłoby nacisnąć przycisk.

Uruchomienie wynalazku uwalniało sprężony wewnątrz gaz, który następnie uruchamiał mechanizm przesuwu taśmy filmowej. Dzięki temu mobilna kamera była w stanie pracować przez 10 minut, wykonując zdjęcia na jednej rolce filmowej.

Po zakończeniu procesu kamerę należało napompować specjalną pompką przed ponownym użyciem. W celu minimalizacji hałasu powstałego przy wibracji urządzenia, wynalazca zamontował ruchome części w urządzeniu, na łożyskach kulkowych.

W czasie okupacji przedsiębiorca podjął działalność konspiracyjną i został aresztowany, ale został wypuszczony po 10 dniach.

Podczas powstania Warszawskiego został schwytany wraz z rodziną przez Niemców i wywieziony do obozu koncentracyjnego. Zmarł jako więzień numer 129957 w wieku 70 lat w hitlerowskim obozie koncentracyjnym Mauthausen-Gusen

Powstanie wynalazku i jego zastosowanie

Wynalazek aeroskopu powstał na przestrzeni lat 1907-1911.

Przebywając we Francji, wynalazca kontynuował swoje prace, jednocześnie uzyskując patent na wytwarzane urządzenie w tym kraju.

Po przyjeździe do Wielkiej Brytanii przedsiębiorca zyskał angielski patent aeroskopu oraz znalazł inwestorów, którzy wdrożyli go do produkcji seryjnej.

Od 1910 wynalazek mobilnej kamery był powszechnie używany przez profesjonalnych reporterów i filmowców.

wynalazek pierwszej kamery proszynskiego
Pierwsza mobilna kamera, demonstracja wynalazku Prószyńskiego

Podsumowanie – Polscy wynalazcy i ich wynalazki – część 1

Po przeczytaniu tego artykułu poznałeś trzy wyjątkowe wynalazki stworzone przez wybitnych polskich przedsiębiorców. Następnie dowiedziałeś się jak wielką rolę w rozwoju nauki i sztuki pełniły wymienione powyżej projekty oraz poznałeś genezę ich powstania. Na końcu odkryłeś, jak długo tworzone były niektóre z tych wynalazków.

Warto zaznaczyć, że wymienieni powyżej polscy wynalazcy w początkowych etapach rozwoju swoich pomysłów, nie byli w stanie ukończyć swoich wynalazków. Dopiero po skonsultowaniu z innymi przedsiębiorcami byli w stanie w pełni skonstruować swoje wynalazki.

Jeśli więc masz pomysł na wynalazek, ale nie jesteś w stanie go skonstruować, czy też potrzebujesz POMOCY ze strony innych osób, odezwij się do nas, a na pewno razem rozwiążemy twój problem! Wyślij maila na kontakt@wynalazca.tv

Jeśli potrzebujesz POMOCY w konstruowaniu swoich wynalazków oraz tworzeniu prototypów, a na pewno razem jakoś podziałamy! >SZYBKI KONTAKT<

Zarabiaj ze sprzedaży swojego pomysłu


                         
Wynalazca TV

[1] Władysław Jewsiewicki: Polski Edison, Jan Szczepanik
[2] Maciej Iłowiecki: Dzieje nauki polskiej
[3] Mieczysław Borchólski: Z saperami generała Maczka
[4] Bolesław Orłowski: Polacy światu
[5] Bernard Elisabeth Orna. Kazimierz Prószyński. “A forgotten Pioneer”. „British Kinematography”