Co to jest wynalazek? Co to jest patent? Jakie są koszty ochrony?

2017-10-25

Co to jest wynalazek? Co to jest patent? Jakie są etapy ochrony pomysłu patentem na wynalazek?  Wpis ten dedykuję wszystkim wynalazcom, przedsiębiorcom oraz startupom, którzy chcą poznać podstawy dotyczące ochrony ich rozwiązań oraz dowiedzieć się, jakiego rzędu kwotę trzeba przeznaczyć na tą ochronę.

Widzisz… Bardzo często zdarza się, że nasi klienci opowiadają swoim innowacyjnym pomyśle, po czym okazuje się, że ich “wynalazek” okazuje się być wzorem przemysłowym, a w szczególnych przypadkach znakiem towarowym… Nie ma się co dziwić i trzeba być wyrozumiałym. Wiedza o prawie własności przemysłowej i intelektualnej należy cóż… do specjalistycznych, prawniczo – technicznych i skomplikowanych zagadnień, a niestety osoby, które starają się wytłumaczyć o co w tym chodzi bardzo często używają trudnego języka.

Mam nadzieję, że w tym artykule wyjaśnię Ci w przystępny sposób “Czym jest wynalazek?”, “Czym jest patent?” oraz “Jakie są różnice pomiędzy wynalazkiem, a patentem?”.

Skoro tu jesteś to przy okazji zachęcam Cię do skorzystania z DARMOWEGO Poradnika ABC Wynalazcy, na który składa się  5-cio dniowy kurs wideo oraz książka (ebook). Dzięki temu poradnikowi dowiesz się wiele więcej na temat patentów na wynalazki niż mogę przekazać Ci w tym krótkim wpisie.

Co to jest wynalazek

Wynalazek to najprościej mówiąc innowacyjne rozwiązanie problemu technicznego (tu poczytasz więcej: Co to jest pomysł, utwór i wynalazek – rodzaje ochrony pomysłów). Rozwiązanie to musi być nowe oraz ‘oryginalne’. Bardzo często wynalazki stanowią maszyny lub urządzenia techniczne np. maszyny do wiercenia, mechanizmy, czy narzędzia. Jednakże wynalazkiem mogą być też gadżety codziennego użytku oraz receptury (przepisy np. leki, suplementy, wywary). Ponadto wynalazki to również procesy technologiczne, które umożliwiają wykonanie różnych czynności w sposób sprawniejszy, bezpieczniejszy, czy też zwiększający jakość danych wyrobów.

Co to jest wzór użytkowy? Czym jest prawo ochronne na wzór użytkowy?!

Podsumowując wynalazkiem mogą być innowacyjne :

  • maszyny i mechanizmy,
  • receptury i przepisy,
  • linie produkcyjne,
  • technologie i sposoby produkcji
  • układy elektroniczne
  • systemy

Czym jest patent na wynalazek?

Często w potocznej mowie, słów: ‘patent’, ‘wynalazek’, czy ‘patent na wynalazek’ używa się zamienne. Prawda jednak jest taka, że patent i wynalazek to nie to samo. Patentem ‘chroni’ się wynalazki, czyli opisane w poprzednim punkcie rozwiązania techniczne. Jest to więc prawo ochronne, które możesz wykorzystać w różnym celu… np. udzielić licencji lub sprzedać. O tym, jak zarabiać na prawach IP (prawach własności przemysłowej) możesz poczytać w artykule: 3 sposoby na zarabianie na swoim pomyśle.

Czy warto chronić swój pomysł patentem na wynalazek?

I tak i nie… to zależy od Twojego pomysłu.

Na pewno dzięki patentom możesz zabezpieczyć się przed tym, że ktoś będzie korzystał z Twojego pomysłu bez Twojej wiedzy (w rozumieniu zarabiał poprzez np. produkcję Twojego wynalazku). Formalnie więc patenty stanowią prawne zabezpieczenie Twojego wynalazku przed jego ‘kradzieżą’ przez konkurencję. Oprócz tego patenty na wynalazki to aktywa trwałe (wartość niematerialna prawna), którymi można handlować lub udzielać na nie licencji, bądź amortyzować je w spółce.

W przypadku, jeśli Twój wynalazek stanowi innowacyjne urządzenie, maszyna, zespół urządzeń, który stosunkowo łatwo skopiować i boisz się, że konkurencja zaraz zacznie to robić (stosując np. inżynierię odwrotną) to zdecydowanie warto się zabezpieczyć patentem na wynalazek.

Z drugiej strony w patencie (dokumentacji patentowej) publicznie przedstawiasz na rysunkach oraz w opisie patentowym ideę i zasadę działania Twojego pomysłu. W związku z tym w przypadku ochrony patentowej innowacyjnej receptury, linii technologicznej, czy też sposobu produkcji warto rozważyć, czy jest sens chronić takie rozwiązanie, czy może zachować je dla siebie, jako tzw. know-how.

Oczywiście… dobry rzecznik patentowy z dużym doświadczeniem zawodowym bardzo często przygotuje tak dokumentację patentową, że konkurencja będzie miała bardzo duże problemy z  dokładnym ‘odtworzeniem pomysłu’ (jeśli mówimy o recepturach i technologiach). Przykładowo nasza rodzinna kancelaria Biuro Patentowe INICJATOR (doświadczenie w patentach ponad 30 letnie) – bardzo często optymalizuje opisy patentowe oraz rysunki i np. w recepturach podaje pewne zakresy procentowe danych składników. Wówczas to Ty wiesz, jaki dokładny skład procentowy jest optymlany. To samo realizuje się w technologiach, gdzie wtedy podajemy zakresy parametrów.

Temat tego, czy warto chronić pomysły, czy też nie… rozwinę w innym artykule, bo jest to bardzo ciekawe zagadnienie, w którym można opisać kilka case’ów. Tymczasem pamiętaj, że jeśli chcesz się skonsultować, to możesz umówić się z nami na szybkie konsultacje, żeby rozwiać swoje wątpliwości > kontakt

Sposoby na ochronę pomysłów

Kiedy Twój pomysł jest ‘wynalazkiem na patent’?

Zanim poruszymy dokładniej temat patentów, trzeba jeszcze odpowiedzieć sobie na pytanie: „kiedy mój pomysł jest wynalazkiem, który mogę ochronić patentem na wynalazek?”.

…aby zakwalifikować jakiekolwiek rozwiązanie do ochrony patentem trzeba spełniać pewne prawnie określone warunki (wymogi), a mianowicie:

1. Wynalazek musi być nowy – nowość światowa

Jest to jeden z najważniejszych, a zarazem najtrudniejszych warunków, jakie powinien spełnić Twój pomysł, żeby mógł on zostać ‘wynalazkiem na patent’. Przed datą dokonania tzw. zgłoszenia patentowego – otrzymania przez Urząd Patentowy dokumentacji patentowej w celu rozpoczęcia procedury ochrony wynalazku i uzyskania patentu – świat nie mógł w jakikolwiek sposób usłyszeć o Twoim pomyśle. Innymi słowy na temat Twojego pomysłu na wynalazek nie może zostać podana do wiadomości publicznej jakakolwiek informacja, na czym polega idea Twojego wynalazku oraz ‘o co w nim chodzi’.

Wielu przedsiębiorców, czy też indywidualnych wynalazców – często strzela sobie w kolano, ponieważ przed dokonaniem złożenia patentowego prezentują lub próbują sprzedawać na publicznych portalach / spotkaniach / targach swój pomysł, żeby sprawdzić, czy jest na niego popyt, bądź zdobyć pieniądze na ochronę patentową tego pomysłu. A potem… okazuje się, że wynalazek nie spełnia warunku nowości i taki patent może zostać nieudzielony lub w przypadku sporu łatwo unieważniony przez konkurencję.

Dlatego…

2. Wynalazek nie może być oczywisty – poziom wynalazczy

Kolejny ciekawy warunek… Twój pomysł na wynalazek nie może wynikać w sposób oczywisty dla fachowca danej branży z rozwiązań, które są już dostępne na rynku. Niby wszystko jasne, ale tak naprawdę z praktyki wiem, że ten warunek jest bardzo subiektywny.

Czasem podczas sprawdzania patentu przez eskpertów w urzędzie patentowym dochodzi do tego, że nasi rzecznicy patentowi bronią zarzutów ‘urzędowych ekspertów’. Czasem stwierdzają oni (eksperci), że wynalazek naszego klienta nie spełnia kryterium poziomu wynalazczego i wtedy trzeba im wyjaśnić grzecznie, że się mylą – oczywiście stosownie uzasadniając swoją wypowiedź – zakładając, że nie mają racji.

Jeśli jednak mają rację i my sami spodziewaliśmy się, że poziom wynalazczy dla Twojego pomysłu był dyskusyjny to wówczas takie zgłoszenie patentowe ‘przerabia się’ na zgłoszenie wzoru użytkowego, który nie wymaga poziomu wynalazczego.

3. Wynalazek musi nadawać się do przemysłu – przemysłowa stosowalność

Twój wynalazek – wyrób musi nadawać się do produkcji. Wynalazków, których nie da się wyprodukować, czy zmontować no cóż… niestety, ale nie opatentujesz.

Uwaga: zwróć szczególną uwagę na montaż Twojego rozwiązania technicznego! W praktyce wielu wynalazców przychodzi do nas na konsultacje z rysunkami, z których wynika, że ich pomysłu nie da się poskładać ‘do kupy’ lub rozłożyć. Oczywiście i tak prędzej, czy później wykryjemy taki błąd, ale chciałem Cię poinformować już w tym miejscu, że zdarzają się takie wpadki.

Oprócz tego Twoje rozwiązanie powinno dać się wykonać technologią, którą można wielokrotnie odtwarzać ten wyrób.

Stwórz swój prototyp

4. Wynalazek musi spełniać pewne wymogi moralno-obyczajowe

Czasem jest tak, że niektóre pomysły niektórych wynalazców mogą być sprzeczne z porządkiem publicznym, dobrymi obyczajami, czy też moralnością publiczną. Niestety lub stety parafrazując artykuł 93 ust. 2 P.w.p (ustawa prawo własności przemysłowej) nie opatentujesz na przykład:

  • Metod klonowania ludzi
  • Metod i technik modyfikacji genów zarodków człowieka
  • Metod stosowania zarodków, czy embrionów ludzkich, jako elementów przemysłowych i handlowych itp.
  • I innych

Jeśli więc masz pomysł na coś ‘niestandardowego’ lub szalonego to, jak widzisz może być problem z jego ochroną prawną.

Jak ochronić swój wynalazek patentem?

Po tym szczegółowym ‘wstępie’ czym jest wynalazek oraz czym jest patent pokażę Ci jak mniej więcej wygląda ochrona wynalazków patentem. Warto się skupić, ponieważ procedura patentowania swojego pomysłu ?? nie jest taka… prosta…

1. Identyfikacja – mój pomysł to wynalazek

Jeśli jesteś pewien, że Twój pomysł to prawdopodobnie wynalazek (np. skonsultowałeś się już w tej sprawie z rzecznikiem patentowym) – wiesz, że spełniasz warunek ‘odpowiedniego poziomu wynalazczego, ‘przemysłowej stosowalności’ i ’moralności’ to powinieneś upewnić się jeszcze, że wynalazek jest nowością w skali światowej. Dlatego powinieneś jeszcze przeprowadzić…

2. Badania patentowe, czyli sprawdzanie warunku nowości

Aby sprawdzić nowość światową będziesz musiał przeprowadzić badania patentowe, a dokładniej badania zdolności patentowej lub tzw. badania stanu techniki (w zależności od etapu rozwoju Twojego pomysłu).

Co przygotować do badań patentowych i dokumentacji patentowej możesz przeczytać poniżej – zapoznaj się z tym proszę, bo jest to bardzo istotne. Badania zdolności patentowej zleca się rzecznikom patentowym, natomiast samodzielnie możesz również przeprowadzić wstępne badania patentowe (opis poniżej).

Wstępne badania patentowe

Wstępne badania patentowe możesz przeprowadzić samodzielnie. Po prostu wejdź w wyszukiwarkę google i szukaj informacji na temat podobnych rozwiązań. Jeśli znajdziesz coś, co przypomina Twój pomysł to najlepiej skonsultuj się z rzecznikiem patentowym. Jeśli potrzebujesz takiej rozmowy to zapraszam do kontaktu z nami.

Profesjonalne badania zdolności patentowej

Wracając jednak już do zaawansowanych badań zdolności patentowej…

Badania te polegają na tym, że rzecznicy patentowi sprawdzają w specjalistycznych bazach patentowych, czy na Twój pomysł nie wpadł nikt inny i go sobie nie opatentował wcześniej (lub przynajmniej, czy nie zgłosił do ochrony). Często zdarza się, że ktoś już wpadł na podobne rozwiązanie i ma na to ‘papier’ (patent), który jest upubliczniony właśnie w takich bazach.

Po takich badaniach otrzymasz raport – sprawozdanie (przynajmniej, tak jest w naszym biurze patentowym INICJATOR) zawierający spis patentów, wzorów użytkowych i innych rozwiązań technicznych podobnych do Twojego pomysłu. Ponadto w raporcie dowiesz się, czy po ostatecznych analizach techniczno-prawnych wyniki są pozytywne (i możesz przejść do dalszej procedury ubiegania się o ochronę), czy negatywne (i trzeba coś zmienić w Twoim pomyśle – optymalizacja pomysłów to nasza specjalność więc zapraszam – kontakt).

Co przygotować do opracowania dokumentacji patentowej i przeprowadzenia badań patentowych?

Jeśli Twój wynalazek to:

  • wyrób / urządzenie / mechanizm / zestaw urządzeń… TO powinieneś przygotować rysunki techniczne, zawierające:
    • Wyrób pokazany w całości
    • Przekroje techniczne
    • Szczegóły techniczne
  • linia technologiczna… TO powinieneś przygotować:
    • Schemat blokowy
    • Opis przebiegu technicznego
  • sposób / metoda wykonania… TO powinieneś przygotować:
    • Schemat blokowy
    • Opis procesu
    • Parametry i warunki procesu
  • receptura / przepis… TO powinieneś przygotować:
    • Skład procentowy składników
    • Kolejność i metodę ich łącznia
    • Wymagane warunki do wyprodukowania

Dodatkowo do każdego z w/w ‘rodzaju’ patentu należy dostarczyć:

  • Opis zalet, które posiada Twoje rozwiązanie
  • Opis tego, czym Twoje rozwiązanie różni się od tych dostępnych na rynku
  • Podać kompletne nazewnictwo techniczne (niepotoczne) wszystkich części składowych rozwiązania (numeracja na rysunku technicznym  złożeniowym lub schematach blokowych wraz z opisem
 

3. Opracowanie dokumentacji patentowej na wynalazek

Zakładając, że badania patentowe zakończyły się wynikiem pozytywnym… kolejnym krokiem jest przygotowanie odpowiedniej dokumentacji patentowej, która składa się z kilku części. Dwie najważniejsze z nich to:

  • opis patentowy
  • dokumentacja rysunkowa

Opis patentowy z zastrzeżeniami patentowymi

Opis patentowy z zastrzeżeniami patentowymi stanowi część opisową, w której przedstawia się ideę Twojego pomysłu. Z praktyki wiem, że czasem zdarzają się źle wykonane opisy patentowe, które najczęściej są stworzone przez samych wynalazców, którzy uznają, że nie potrzebują pomocy rzecznika patentowego. Uwaga – jeśli sam przygotowujesz opis patentowy to prawdopodobnie będzie posiadał on dużo błędów.

Ponadto trzeba też zweryfikować, czy dany rzecznik patentowy dobrze czuje się w danej dziedzinie. Pomimo tego, że prawo własności przemysłowej to wycinek ‘prawa’ to zazwyczaj każdy rzecznik patentowy specjalizuje się w czymś innym (rzecznicy patentowi z wykształceniem prawnym często wolą znaki towarowe i wzory przemysłowe, a rzecznicy patentowi z wykształceniem inżynieryjnym wzory użytkowe i patenty na wynalazki).

Dokumentacja rysunkowa

Dokumentacja rysunkowa, czyli przedstawienie rysunków technicznych dotyczących Twojego pomysłu. Rysunki te najczęściej wykonuje się w specjalistycznych programach do tworzenia dokumentacji technicznych np. NX, Autodesk Mechanical, Autodesk Inventor, Fusion 360, Catia, FreeCad…

Warto dodać, że na etapie tworzenia dokumentacji patentowej dobrze jest zastanowić się, jak zoptymalizować Twój pomysł i dokumentację patentową. My zawsze współpracując z naszymi klientami zastanawiamy się, jak potencjalna konkurencja może obejść Twoje rozwiązanie oraz analizujemy podobne rozwiązania w celu znalezienia nowych zastosowań, czy też zalet Twojej idei. Cały proces jest dość skomplikowany i czasochłonny, natomiast bardzo, ale to bardzo opłacalny!

4. Zgłoszenie patentowe do Urzędu Patentowego

Po zakończeniu prac nad dokumentacją patentową wysyła się ją jako tzw. zgłoszenie patentowe do odpowiedniego Urzędu Patentowego. Data wpłynięcia tych ‘papierków’ do urzędu to właśnie tzw. data zgłoszenia patentowego i to od niej możesz się chwalić swoim pomysłem. Na patent możesz czekać nawet ponad 3 lata, ale powtarzam raz jeszcze: to data zgłoszenia patentowego umożliwia Ci już zarabianie na swoim pomyśle.

Czas i zakres ochrony patentu na wynalazek

Ochrona wynalazku (patent) trwa do 20 lat od daty zgłoszenia. Warunkiem utrzymania ochrony jest prawidłowe wnoszenie okresowych opłat urzędowych, które musisz wnosić za kolejne okresy ochrony.

Jeśli chodzi o zakres ochrony patentu na wynalazek, to patenty możesz chronić:

  • tylko w Polsce – procedura krajowa
  • w Europie – procedura europejska
  • w wybranych (lub wszystkich) krajach świata (np. tylko Polska + USA + Niemcy + Anglia i inne) – procedura PCT

Teraz powoli przechodzimy do bardziej zaawansowanych zagadnień, a mianowicie procedur zgłaszania patentu. Jest ich kilka i jak zapewne się domyślasz każda z procedur ma swoje plusy i minusy m.in.: zapewnia nam ochronę na innym rejonie świata, czy też różni się od siebie kwotą jaką trzeba przeznaczyć na opłaty urzędowe…

KOSZTY patentowania wynalazku (pomysłu)

Koszty patentowania oraz czas ochrony patentu to cóż… bardzo… ale to bardzo skomplikowane zagadnienie, które szczegółowo rozwinę dla Ciebie w osobnych artykułach. Ogólnie koszty patentowania można podzielić na dwie grupy:

Koszty urzędowe za ochronę wynalazku (patent)

Koszty urzędowe za ochronę wynalazku (uzyskanie patentu) nie są tak proste do opisania, jak się to może wydawać. Są to opłaty, które uiszcza się wybranym Urzędom Patentowym. Kwota zależy od tego w jakiej procedurze zgłasza się patent i na jaki zakres ochrony się decydujemy. Ogólnie mówiąc jest to skomplikowane…

Najlepiej pokażę Ci orientacyjne koszty dla przypadku, w którym zdecydowalibyśmy się na ochronę pomysłu – uzyskanie patentu na wynalazek w Polsce (ochrona tylko na terenie RP)

Orientacyjne koszty urzędowe dla Polskiego Urzędu Patentowego za ochronę wynalazku na terenie RP:

550* zł (za zgłoszenie wniosku (dokumentacji patentowej) o udzielenie patentu do ochrony w Urzędzie Patentowym RP)

+480** zł (wpłacane po uzyskaniu patentu – opłata za trzy pierwsze lata ochrony, później płacimy opłaty okresowe za ‘utrzymanie patentu w mocy’)

1030 zł

*koszty związane z dokonaniem zgłoszenia patentowego:

http://www.uprp.pl/oplaty-zgloszeniowe/Lead05,167,1718,4,index,pl,text/

**koszty związane z utrzymaniem ochrony patentu:

http://www.uprp.pl/wnoszenie-oplat-za-ochrone-wynalazkow-i-wzorow-uzytkowych/Lead05,538,1733,4,index,pl,text/

Warto też dodać, że średni czas oczekiwania na uzyskanie patentu w Polsce wynosi jakieś 2,5 – 3 lata, aczkolwiek nie musisz się obawiać, że okres oczekiwania na udzielenie patentu wynosi tyle czasu. To od tzw. daty zgłoszenia wniosku – otrzymaniu przez odpowiedni Urząd Patentowy dokumentacji patentowej możesz już promować swój pomysł, badać rynek, szukać inwestora, rozpocząć produkcję itp. Co więcej, w przypadku procedury krajowej masz 12 miesięcy na poszerzenie ochrony o inne kraje w innej procedurze.

Dla porównania uzyskanie patentu w Europie to już koszty rzędu od około: 20 000 złotych

Oczywiście w zależności od doświadczenia i wiedzy rzecznika patentowego możesz zoptymalizować koszty ochrony patentowej, jeśli wiesz jak… Jeśli nie wiesz to zawsze możesz się z nami skontaktować lub umówić na konsultację > KONTAKT

Koszty za usługi rzecznika patentowego za ochronę wynalazku (patent)

Jak się pewnie domyślasz koszty za usługi rzecznika patentowego za ochronę wynalazku różnią się w zależności od jego doświadczenia, renomy i umiejętności. Na koszty te składają się badania patentowe (opisane wcześniej) oraz przygotowanie dokumentacji patentowej (bez rysunków). Jeśli chcesz poznać nasze koszty to zapraszamy do kontaktu przez Fotmularz kontaktowy – my mamy w tym ponad 40-letnie doświadczenia przekazywanego z dziada pradziada i cóż… czujemy się w tym bardzo mocni.

Oczywiście w zależności od doświadczenia i wiedzy rzecznika patentowego możesz zoptymalizować koszty ochrony patentowej. Jeśli nie masz jeszcze takiego rzecznika to oczywiście zapraszamy do nas – załatwiamy takie sprawy kompleksowo!

Koszty za usługi biura projektowo-wynalazczego za projekt techniczny wynalazku

Wg mnie powinieneś skorzystać z takich usług, gdy chcesz po pierwsze profesjonalnie opracować swój pomysł pod względem inżynieryjnym lub technicznym, czy też zoptymalizować swój pomysł. My jesteśmy biurem wynalazczym i specjalizujemy się w inżynierii, designie 3d, technologiach 3d, prototypowaniu, a przede wszystkim wymyślaniu wynalazków, ocenie pomysłów, czy optymalizacji pomysłów – zastanawiamy się nad innymi rozwiązaniami technicznymi i współpracując z rzecznikami  patentowymi poszerzamy ochronę patentową. Dodatkowo tworzymy też dokumentacje rysunkowe (po optymalizacji) dla rzeczników patentowych niezbędne do wykonania dokumentacji patentowej przez rzecznika.

Oczywiście, jeśli jesteś pewien swojego pomysłu lub wiesz, że jesteś w stanie poradzić sobie z inżynieryjnymi lub designerskimi sprawami sam (przy czym zoptymalizujesz swój pomysł) to nie potrzebujesz takich usług. Natomiast, jeśli chciałbyś z nami współpracować to nie wahaj się i się do nas odezwij: KONTAKT

Podsumowanie – Co to jest wynalazek? Co to jest patent?

Mam nadzieję, że już wiesz co to jest wynalazek, co to jest patent i czym się one od siebie różnią. Dowiedziałeś się też podstaw na temat tego, jak wygląda uzyskiwanie patentu na wynalazek (ochrona pomysłu) oraz poznałeś koszty patentowania (koszty ochrony pomysłu), czas i zakres ochrony patentów. W najbliższym czasie przygotuję dla Ciebie inne artykuły na tematy związane z ‘prawem patentowym’, a jeśli masz teraz jakieś pytanie to… nie wahaj się, tylko z nami skontaktuj: Kliknij, wyślij maila: kontakt@wynalazca.tv

Na sam koniec zachęcam Cię do skorzystania z DARMOWEGO Poradnika ABC Wynalazcy, na który składa się  5-cio dniowy kurs wideo oraz książka (ebook). Zawiera on bardzo dużo informacji na temat prawa własności przemysłowej i wg mnie jest w nim niezbędna wiedza w pigułce, która jest potrzebna  każdemu wynalazcy, startupowcowi oraz przedsiębiorcy.]

Ochroń swoje pomysły

Podstawa prawna – wynalazki i patenty

Na sam już koniec … poniżej możesz zapoznać się z fragmentem pochodzącym z ustawy: prawo własności przemysłowej i intelektualnej wyjaśniającym czym są wynalazki i patenty. Oczywiście zakładając, że lubisz język prawniczy / urzędowy.

USTAWA z dnia 30 czerwca 2000 r. Prawo własności przemysłowej
Dz.U. z 2013 poz. 1410 • Brzmienie od 1 grudnia 2015

Wynalazki i patenty

Art. 24.

Patenty są udzielane – bez względu na dziedzinę techniki – na
wynalazki, które są nowe, posiadają poziom wynalazczy i nadają się do
przemysłowego stosowania.
Art. 25.

1. Wynalazek uważa się za nowy, jeśli nie jest on częścią stanu
techniki.
2. Przez stan techniki rozumie się wszystko to, co przed datą, według której
oznacza się pierwszeństwo do uzyskania patentu, zostało udostępnione do
wiadomości powszechnej w formie pisemnego lub ustnego opisu, przez stosowanie,
wystawienie lub ujawnienie w inny sposób.

3. Za stanowiące część stanu techniki uważa się również informacje zawarte w
zgłoszeniach wynalazków lub wzorów użytkowych, korzystających z
wcześniejszego pierwszeństwa, nieudostępnione do wiadomości powszechnej, pod
warunkiem ich ogłoszenia w sposób określony w ustawie.

[4. Przepisy ust. 1–3 nie wyłączają możliwości udzielenia patentu na
wynalazek dotyczący nowego zastosowania substancji stanowiącej część stanu
techniki lub użycia takiej substancji do uzyskania wytworu mającego nowe
zastosowanie.]
4. Przepisy ust. 1–3 nie wyłączają możliwości udzielenia patentu na
wynalazek dotyczący substancji lub mieszanin stanowiących część stanu
techniki do zastosowania lub zastosowania w ściśle określony sposób w
sposobach leczenia lub diagnostyki, o których mowa w art. 29 ust. 1 pkt 3, pod
warunkiem że takie zastosowanie nie stanowi części stanu techniki.

5. Przepisy ust. 1 i 2 nie wyłączają możliwości udzielenia patentu na
wynalazek, jeżeli jego ujawnienie nastąpiło nie wcześniej niż sześć miesięcy
przed dniem dokonania zgłoszenia wynalazku i było spowodowane oczywistym
nadużyciem w stosunku do zgłaszającego lub jego poprzednika prawnego.

Art. 26.

1. Wynalazek uważa się za posiadający poziom wynalazczy, jeżeli
wynalazek ten nie wynika dla znawcy, w sposób oczywisty, ze stanu techniki.

2. Przy ocenie poziomu wynalazczego nie uwzględnia się zgłoszeń, o których
mowa w art. 25 ust. 3.
Art. 27.

Wynalazek uważany jest za nadający się do przemysłowego
stosowania, jeżeli według wynalazku może być uzyskiwany wytwór lub
wykorzystywany sposób, w rozumieniu technicznym, w jakiejkolwiek działalności
przemysłowej, nie wykluczając rolnictwa.
Art. 28.

Za wynalazki, w rozumieniu art. 24, nie uważa się w szczególności:
1) odkryć, teorii naukowych i metod matematycznych;
2) wytworów o charakterze jedynie estetycznym;
3) planów, zasad i metod dotyczących działalności umysłowej lub gospodarczej
oraz gier;
4) wytworów, których niemożliwość wykorzystania może być wykazana w
świetle powszechnie przyjętych i uznanych zasad nauki;
4.1.) wytworów lub sposobów, których:
a) możliwość wykorzystania nie może zostać wykazana, lub
b) wykorzystanie nie przyniesie rezultatu spodziewanego przez
zgłaszającego
– w świetle powszechnie przyjętych i uznanych zasad nauki;
5) programów do maszyn cyfrowych;
6) przedstawienia informacji.

Art. 29.

1. Patentów nie udziela się na:
1) wynalazki, których wykorzystywanie byłoby sprzeczne z porządkiem
publicznym lub dobrymi obyczajami; nie uważa się za sprzeczne z porządkiem
publicznym korzystanie z wynalazku tylko dlatego, że jest zabronione przez
prawo;
2) odmiany roślin lub rasy zwierząt oraz czysto biologiczne sposoby hodowli
roślin lub zwierząt; przepis ten nie ma zastosowania do mikrobiologicznych
sposobów hodowli ani do wytworów uzyskiwanych takimi sposobami;
3) sposoby leczenia ludzi i zwierząt metodami chirurgicznymi lub
terapeutycznymi oraz sposoby diagnostyki stosowane na ludziach lub
zwierzętach; przepis ten nie dotyczy produktów, a w szczególności substancji
lub mieszanin stosowanych w diagnostyce lub leczeniu.

2. Sposób hodowli roślin lub zwierząt, o którym mowa w ust. 1 pkt 2, jest
czysto biologiczny, jeżeli w całości składa się ze zjawisk naturalnych, takich jak
krzyżowanie lub selekcjonowanie.

Art. 30.

Uprawniony z patentu może uzyskać patent na ulepszenie lub
uzupełnienie wynalazku, które posiada cechy wynalazku, a nie może być stosowane
samoistnie (patent dodatkowy). Można również uzyskać patent dodatkowy do już
uzyskanego patentu dodatkowego.

itd…

Mgr inż. Dawid Pijanka
Dodaj mnie!