3 sposoby na to, jak zarabiać na swoim pomyśle

2018-11-16

Wyobraź sobie, że Twój pomysł jest wdrażany na rynek… Wreszcie możesz zobaczyć zmaterializowaną ideę… W końcu możesz poczuć efekty tego, co jakiś czas temu wymyśliłeś! I ostatecznie… nadeszła pora, że będziesz mógł zacząć zarabiać na swoim pomyśle!

To piękna i zarazem realistyczna wizja, ale….  jak tego dokonać? Jak wdrożyć swój wynalazek? W jaki sposób można zarabiać na swoich pomysłach?

Przyznam Ci, że według moich obserwacji wielu wynalazców, którym pomagamy opracowywać oraz chronić ich pomysły, jak również wielu twórców innowacji, którzy posiadają już chronione prawnie idee – nie posiadają wiedzy na temat tego, jak zarabiać pieniądze na swoich pomysłach, a szczególnie patentach na wynalazki.

W tym artykule chciałem Ci przedstawić w pigułce 3 główne sposoby zarabiania na swoich pomysłach, a już niedługo przygotuję dla Ciebie bardziej rozbudowany artykuł oraz nagram na ten temat wideo, dlatego zachęcam Cię już teraz do śledzenia naszego portalu!

#1 sposób zarabiania na pomysłach – Udzielenie licencji

Udzielenie licencji na korzystanie z Twojego pomysłu to najbardziej znany wśród wynalazców sposób na zarabianie na swoich pomysłach. Czy najlepszy? Hmm.. według mnie nie do końca, choć to zależy oczywiście od Twoich oczekiwań, negocjacji z interesantami i Twoich celów.

Licencje są prawnie zdefiniowane w ustawie prawo własności przemysłowej. Znajdziesz o nich więcej w art. 76 – 88. Tutaj powiem Ci o podstawach, o których być może nie wiedziałeś.

Podział licencji – licencja pełna i ograniczona

Licencje możemy podzielić na kilka różnych typów. Po pierwsze licencje możemy podzielić na licencje pełne oraz ograniczone.

  • Licencja pełna –  jest to licencja bez żadnych ograniczeń. Oznacza to, że licencjobiorca może wykorzystywać Twój pomysł (Twoje prawo) na takich samych zasadach, jak Ty (licencjodawca). Domyślnie zgodnie z ustawą prawo własności, jeśli umowa licencyjna nie stanowi inaczej – licencja, którą udzielasz podmiotowi na swój pomysł jest licencją pełną!
sposoby zarabiania na pomyslach licencja pelna i ograniczona
Podstawowe rodzaje licencji: licencja pełna i ograniczona
  • Licencja ograniczona – jest to licencja z ograniczeniami. Czym mogą być te ograniczenia? No cóż… na przykład ilość produkowanych wyrobów w roku / kwartale / czy ogólnie w czasie trwania licencji. Możesz też ograniczyć licencjobiorcę w taki sposób, że pozwalasz mu korzystać z Twojego patentu na wynalazek w danym “segmencie” rynku np. tylko w branży Automotive (oczywiście dobrze jest bardzo dokładnie sprecyzować tą branżę – co rozumiemy pod tym pojęciem).

Kolejne rodzaje licencji – licencja wyłączna, niewyłączna i sublicencja

Ponadto wyróżniamy jeszcze inne rodzaje licencji i są to kolejno: licencja wyłączna, licencja niewyłączna oraz sublicencja. Czym się one od siebie różnią?

  • Licencja wyłączna – to sposób zarabiania na pomysłach, który polega na udzieleniu licencji tylko jednemu podmiotowi. Oczywiście możemy zrobić “hybrydę” i ograniczyć licencję wyłączną na pewne obszary. Na przykład możesz udzielić licencji wyłącznej na swój pomysł w branży automotive firmie X oraz jednocześnie licencji wyłącznej na swój pomysł w branży farmaceutycznej firmie Y. Licencje wyłączna dają Ci najczęściej większe przychody od jednej firmy względem licencji niewyłącznej.
  • Licencja niewyłączna – ten rodzaj licencji zakłada, że możesz udzielać licencji, co najmniej jednemu podmiotowi bez względu na ograniczenia. Wówczas może być co najmniej jeden (dwóch, trzech lub więcej) licencjobiorców o takich samych ograniczeniach. Domyślnie zgodnie z ustawą prawo własności, jeśli umowa licencyjna nie stanowi inaczej – licencja, którą udzielasz podmiotowi na swój pomysł jest licencją niewyłączną!
  • Sublicencja – to licencja, której może udzielić licencjobiorca innemu podmiotowi. Sublicencja może być realizowana tylko za pisemną zgodą właściwego uprawnionego do prawa.

Istnieją jeszcze inne licencje, które definiuje ustawa. Są to na przykład: licencja przymusowa, czy tzw. licencja otwarta.

Jak zarabiać na pomysłach udzielając licencji?

Teraz, skoro już wiesz przynajmniej ‘orientacyjnie’ czym są licencje i jakie są podstawowe typy licencji warto wspomnieć też o tym, jak można zarabiać na licencjonowaniu swoich pomysłów.

  1. Po pierwsze możesz umówić się z interesantem (firmą / inwestorem), że będą Ci płacić oni procent od przychodu / zysku / obrotu (uwaga każde z tych pojęć oznacza co innego!).
  2. Inną techniką jest dogadanie się na jakąś stałą kwotę płatną okresowo na przykład 100 tysięcy co kwartał za utrzymanie umowy licencyjnej w mocy.
  3. Ponadto możesz manipulować procent / kwotę w taki sposób, aby zależnie lub niezależnie od dochodów licencjobiorcy procent lub kwota rosła, bądź malała.
  4. Oprócz tego, aby zarabiać na pomysłach poprzez udzielania licencji możesz stosować połączenie wszystkich trzech w/w technik, bądź zastosować swoje własne rozwiązanie. Pamiętaj, że jeśli potrzebujesz naszej pomocy, to chętnie pomożemy Ci w tworzeniu i komercjalizacji Twojego rozwiązania!
zarabianie na licencjach i prowizjach
Zarabianie dzięki licencjom: procent lub opłata stała

#2 sposób zarabiania na pomysłach – Sprzedaż pomysłu

Sprzedaż chronionego prawnie pomysłu to w mojej opinii najprostszy, najbezpieczniejszy, jak również najmniej stresujący sposób zarabiania na pomysłach. Dlaczego?

Idea tej techniki zarabiania pieniędzy polega na tym, że sprzedajesz swój pomysł przenosząc (oczywiście za opłatą) odpowiednio uzyskane prawa ochronne / z rejestracji / zgłoszenia do ochrony / patent na osobny podmiot.

sposob zarabiania poprzez sprzedaz pomyslu
Sprzedaż pomysłu, jako najprostszy i najbezpieczniejszy sposób zarabiania na pomysłach.

A później, co najważniejsze… nic Cię już nie interesuje! I to właśnie w tym tkwi całe “piękno” tego sposobu 🙂 !!!

Po przygotowaniu umowy sprzedaży wracasz do domu z walizką pieniędzy i nic Cię nie obchodzi. Nie martwisz się, czy licencjobiorca nie oszukuje Cię przedstawiając Ci mniejsze zyski (w przypadku jeśli umówiłeś się na % od sprzedaży); nie obchodzi Cię, czy biznes kupującego Twoje prawa rozkwita, czy nie…

Ty po prostu otrzymujesz pieniądze na swoje konto i dzięki nim możesz spełniać swoje marzenia, swoje cele, bądź – zaczynasz tworzyć nowe pomysły i rozwijasz się, jako wynalazca, który faktycznie zmienia świat!

ochrona prawna pomysłu

Krótko o wadach sprzedaży pomysłu

Oczywiście ten sposób zarabiania na pomysłach ma też swoje wady… Pierwszą istotną wadą jest to, że statystycznie trudniej jest sprzedać pomysł za wysoką kwotę, jeśli nie posiadasz dobrych zdolności negocjacyjnych lub dobrego negocjatora, który ogarnia prawo własności przemysłowej i potrafi bardzo dobrze argumentować interesantowi zasadność zakupu Twojego rozwiązania.

Ponadto czasami może się okazać, że Twój pomysł mógł być dla Ciebie bardziej opłacalny, gdybyś jednak zdecydował się na udzielenie licencji na % od sprzedaży niż na zwykłą sprzedaż pomysłu (na początku zyski z licencji mogą być małe, ale po “rozkręceniu” rynku można liczyć na duże kwoty).

Strategia sprzedaży, materiały sprzedażowe, analizy

Sprzedaż pomysłu i zarabianie na pomysłach w ten sposób wymaga również odpowiednich materiałów reklamowych, dobrze sporządzonej oferty i przemyślanej strategii sprzedaży. My na przykład często przygotowujemy wynalazcom statystyczną analizę opłacalności wdrożenia, analizę kosztów produkcji, jak również wizualizacje 3d, animacje 3d itd…

Później, gdy wynalazca lub my znajdziemy inwestora – przygotowujemy umowę sprzedaży pomysłu (umowa przeniesienia praw). Jeśli potrzebowałbyś naszej pomocy, to chętnie udzielimy Ci dodatkowych informacji. Kontakt znajdziesz tutaj

#3 sposób zarabiania na pomysłach – własna działalność

Ten sposób zarabiania na pomysłach dedykuję tym, którzy nie boją się przedsiębiorczości i ryzyka. 

Pamiętaj, że jeśli zdecydujesz się założyć własną firmę to będziesz musiał zmierzyć się z wieloma dziedzinami związanymi z przedsiębiorczością – poznać przynajmniej podstawy:

  • księgowości,
  • marketingu,
  • negocjacji,
  • sprzedaży,
  • promocji firmy,
  • zarządzania ludźmi,
  • podatków,
  • itd.

Uff… dużo tego.

Sam jestem przedsiębiorcą i do założenia swojej firmy przygotowywałem się jakieś 2 lata…

Dawid Pijanka rzecznik patentowy, właściciel wynalazca.tv

Pamiętaj więc, że zarabianie na pomysłach tym sposobem zależy głównie od Ciebie – czy sprawdzisz się, jako przedsiębiorca, czy nie. Jeśli tak, to możesz liczyć w przyszłości na duże zyski. Jeśli nie… niestety, ale stracisz czas i pieniądze :(.

Zarabianie na pomysłach, jako przedsiębiorca – podstawa

Jeśli już zdecydujesz się na tą drogę (ale jeszcze raz powtarzam!!! – ZASTANÓW SIĘ DOBRZE, CZY TO DLA CIEBIE!) będziesz musiał zdecydować się w końcu jakiego rodzaju działalność będziesz chciał założyć. W prawie polskim wyróżniamy kilka typów prowadzenia działalności, spośród których powinieneś dobrać ten optymalny dla Ciebie. Są to kolejno:

  • spółka cywilna
  • spółka z ograniczoną odpowiedzialnością
  • jednoosobowa działalność gospodarcza
  • spółka komandytowa
  • spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa (tak – to nie błąd)

Oczywiście powinieneś sam zdecydować, który rodzaj prowadzenia działalności będzie dla Ciebie najlepszy. Jednak ja – polecam Ci na początku jednoosobową działalność gospodarczą lub spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o przedsiębiorczości zapraszam Cię na mojego hobbystycznego bloga biznesowego!

Podsumowanie – 3 sprawdzone sposoby na to, jak zarabiać na swoim pomyśle

Mam nadzieję, że wyżej przedstawione sposoby na to, jak zarabiać na swoim pomyśle, zmuszą Cię do refleksji nad tym, w jaki sposób chcesz wdrażać swoje rozwiązanie. Zaczniesz myśleć nad strategią oraz nad tym, jakie materiały reklamowe mogą być dla Ciebie potrzebne.

Pamiętaj, że każdy z przedstawionych sposobów ma swoje wady i zalety. To ty musisz podjąć decyzję, który sposób zarabiania pieniędzy podoba Ci się najbardziej.

Apeluję jednak po raz ostatni, że droga przedsiębiorcy (sposób trzeci) jest w mojej ocenie najtrudniejsza. To walka ze sobą, swoimi słabościami, przeciwnościami losu, która z drugiej strony – daje najwięcej satysfakcji.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat zarabiania na pomysłach, potrzebujesz umowy licencyjnej, czy umowy sprzedaży swojego pomysłu (know-how, bądź chronionego prawnie np. patentem na wynalazek) napisz do nas, a chętnie Ci pomożemy: kontakt@wynalazca.tv

badania patentowe
Dawid Pijanka - rzecznik patentowy, właściciel Wynalazca TV
Dodaj mnie!
Ostatnie posty Dawid Pijanka - rzecznik patentowy, właściciel Wynalazca TV (wszystkie)