mgr inż. DAWID PIJANKA

CEO – właściciel Wynalazca.TV, rzecznik patentowy

Wywodzę się z rodziny przedsiębiorców i od dziecka jestem silnie związany z rodzinnym Biurem Patentowym INICJATOR Sp. z o.o. (biura – kancelarii patentowej prowadzonej przez mojego dziadka – europejskiego rzecznika patentowego Tadeusza Warzyboka, mamę i ciocię – rzecznika patentowego). Ze względu na to, że od małego miałem styczność z wynalazcami i ich wynalazkami (jako nastolatek pomagałem rodzinie w pisaniu dokumentacji patentowych i tworzeniu dokumentacji rysunkowych) stałem się pasjonatem innowacyjnych technologii. Od małego wiedziałem, że pójdę w ślady rodziny i będę miał swoją własną firmę technologiczną…

mgr inz dawid pijanka przedsiębiorca i biznesmen

TOP UMIEJĘTNOŚCI – PRZEDSIĘBIORCA

 • Przygotowywanie strategii operacyjnych

 • Networking i sprzedaż

 • Zarządzanie ludźmi

 • Rozwiązywanie najtrudniejszych problemów

mgr inz dawid pijanka wyklada na uniwesytecie
 • Optymalizacja strategii marketingowych

 • Mentoring zespołu

 • Zarządzanie projektami

 • Optymalizacja procedur

Wykształcenie i doświadczenie zawodowe

W 2012 roku rozpocząłem studia inżynieryjne na Politechnice Wrocławskiej na kierunku Automatyka i Robotyka na Wydziale Mechanicznym, w trakcie których – przez cały okres studiów – pobierałem stypendium naukowe za wysokie osiągnięcia w nauce. W tym czasie byłem zaangażowany m.in. w projekty techniczne koła naukowego Hydro+ i odbywałem wiele kursów związanych z inżynierią i mechaniką.

mgr inz dawid pijanka politechnika wrocławska

W 2015 roku planując w najbliższym czasie założenie firmy – rozpocząłem intensywne pochłanianie wiedzy głównie biznesowej. Czytałem bardzo dużo książek o: marketingu, e-marketingu, negocjacjach, sprzedaży, strategiach biznesowych, psychologii, manipulacji, finansach i księgowości. Oprócz tego zapisałem się na kurs dla początkujących biznesmenów do szkoły ASBIRO, w której poznałem podstawowe zasady biznesu i prowadzenia firmy.

mgr inz dawid pijanka politechnika rzeszowska

Studia magisterskie ukończyłem prowadząc już swoją firmę (o czym dalej) na Politechnice Rzeszowskiej na kierunku Mechanika i Budowa Maszyn. Były one dla mnie już czystą formalnością, ponieważ większość co było na studiach już… wiedziałem. Swoją pracę magisterską obroniłem na 5.0, przy czym dzięki niej udało mi się nawiązać nowe, ciekawe znajomości z inteligentnymi i inspirującymi naukowcami.

W 2016 roku – będąc jeszcze studentem – założyłem firmę technologiczną – biuro projektowe CSTNG.pl specjalizujące się w projektowaniu wynalazków oraz technologiach 3d. Biuro wykonuje projekty techniczne, designerskie, animacje, wizualizacje 3d, opracowuje prototypy itp. W celu zwiększenia świadomości przyszłych przedsiębiorców, szerzenia innowacyjności w Polsce, w 2017 stworzyłem nową markę – Wynalazca.TV

W 2017 roku podszedłem do tzw. egzaminu konkursowego na aplikanta rzecznikowskiego. Po ukończeniu aplikacji odbywa się 3-letnie szkolenia w Warszawie, dzięki którym mogę zostać rzecznikiem patentowym tak, jak mój dziadek i ciocia. Egzamin składa się z części prawniczej i technicznej. Jest na nim dosłownie wszystko. (Jeśli nie wiesz kim jest rzecznik patentowy zobacz na stronce, którą kiedyś tworzyłem dla naszego biura rodzinnego: http://inicjator.pl/kim-jest-rzecznik-patentowy/).

Egzamin ten zdałem na 87%.

W roku 2021 zostałem rzecznikiem patentowym i z wielką dumą oraz zaangażowaniem pracuję nad innowacjami  klientów pomagając im je chronić, projektować oraz wdrażać.

mgr inz dawid pijanka najmlodszy rzecznik patentowy

Uprawnienia, kwalifikacje i certyfikaty

DAWID PIJANKA prywatnie

 • W wolnym czasie dużo czytam

 • Interesuję się rozwojem osobistym

 • Uwielbiam uczyć się skomplikowanych zagadnień

mgr inz dawid pijanka muzyk
 • Gram na wielu instrumentach

 • Marzę o tym, aby przebiec Triatlon - Ironmana

 • W przyszłości chcę zostać inwestorem i trenerem biznesu