DAWID PIJANKA

Właściciel Wynalazca TV, rzecznik patentowy

Wywodzę się z rodziny przedsiębiorców. Od dziecka jestem silnie związany z rodzinnym Biurem Patentowym INICJATOR. Kancelarią patentową założył mój dziadek Tadeusza Warzyboka europejski rzecznik patentowy. Biuro jest prowadzone przez moją mamę i ciocię, która również jest rzecznikiem patentowym

Od małego miałem styczność z wynalazcami i ich wynalazkami. Jako nastolatek pomagałem w pisaniu dokumentacji patentowych i tworzeniu dokumentacji rysunkowych przez co stałem się pasjonatem innowacyjnych technologii. Już wtedy wiedziałem, że pójdę w ślady rodziny i będę miał swoją własną firmę technologiczną.

W 2012 roku rozpocząłem studia inżynieryjne na Politechnice Wrocławskiej na kierunku Automatyka i Robotyka na Wydziale Mechanicznym. W trakcie studiów – przez cały okres – pobierałem stypendium naukowe za wysokie osiągnięcia w nauce. Byłem zaangażowany m.in. w projekty techniczne koła naukowego Hydro+ i odbywałem wiele kursów związanych z inżynierią i mechaniką.

W 2015 roku planując w najbliższym czasie założenie firmy – rozpocząłem intensywne pochłanianie wiedzy głównie biznesowej. Czytałem bardzo dużo książek o: marketingu, e-marketingu, negocjacjach, sprzedaży, strategiach biznesowych, psychologii, finansach i księgowości. Oprócz tego zapisałem się na kurs dla początkujących przedsiębiorców do Uczelni ASBIRO. Aktualnie regularnie wykładam dla studentów tej Uczelni prawo własności intelektualnej oraz przedsiębiorczość.

Studia magisterskie ukończyłem prowadząc już swoją firmę (o czym dalej) na Politechnice Rzeszowskiej na kierunku Mechanika i Budowa Maszyn. Były one dla mnie już czystą formalnością, ponieważ większość co było na studiach już… wiedziałem. Swoją pracę magisterską obroniłem na 5.0. Dzięki niej udało mi się nawiązać nowe, ciekawe znajomości z inteligentnymi i inspirującymi naukowcami.

W 2016 roku – będąc jeszcze studentem – założyłem firmę technologiczną – biuro projektowe CSTNG.pl specjalizujące się w projektowaniu wynalazków oraz technologiach 3d. Biuro wykonuje projekty techniczne, designerskie, animacje, wizualizacje 3d, opracowuje prototypy itp. W celu zwiększenia świadomości przyszłych przedsiębiorców, szerzenia innowacyjności w Polsce, w 2017 stworzyłem nową markę – Wynalazca TV

W 2017 roku podszedłem do tzw. egzaminu konkursowego na aplikanta rzecznikowskiego. Po ukończeniu aplikacji odbywa się 3-letnie szkolenia w Warszawie. Po niej mogę zostać rzecznikiem patentowym tak, jak mój dziadek i ciocia. Egzamin składa się z części prawniczej i technicznej. Jest na nim dosłownie wszystko.

Egzamin ten zdałem na 87% i był to najlepszy wynik wśród osób, które przystąpiły do testów.

Dawid Pijanka aplikacja rzecznikowska egzamin

W 2021 roku po 3 latach intensywnej nauki zostałem rzecznikiem patentowym. Z wielką dumą i zaangażowaniem pracuję nad innowacjami klientów pomagając im chronić pomysły. Oprócz pracy w kancelarii Inicjator kontynuuję swoją drogę przedsiębiorcy tworząc Wynalazca TV oraz  rozwijając kilka marek produktowych. Jako marka Wynalazca TV pomagam w prototypowaniu i wdrażaniu wielu nowych produktów: od pomysłu do wdrożenia i sprzedaży (zwłaszcza internetowej).

Prowadzę również kanał na YouTube  Wynalazca TV. Na kanale możesz dowiedzieć się więcej o własności intelektualnej. Poruszam tam także temat wprowadzania produktów na rynek.

Tworzę również szkolenia pomagające w zrozumieniu drogi od pomysłu do wdrożenia. Pokazuję z jakimi problemami możesz się spotkać podejmując decyzję o wdrożeniu swojego pomysłu.

Miałem również okazję gościnnie wystąpić i udzielić wywadów:

Chętnie dzielę się swoją wiedzą i doświadczeniem prowadząc m. in. wykłady na uczelniach (np. Uniwersytecie Rzeszowskim, Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie, wspomnianej Uczelni ASBIRO) oraz będąc prelegentem na wydarzeniach branżowych tj. Targi Kielce czy Międzynarodowe Targi Wynalazków i Innowacji INTARG.

dawid pijanka wykład asbiro o wynalazkach i patentach

W wolnym czasie pochłania mnie czytanie książek fantasy oraz gry planszowe oraz karciane LCG. Te rodzaje gier wymagają strategicznego myślenia i są świetnym sposobem na spędzanie czasu.

Kiedy chcę poszerzać swoją wiedzę i szukać inspiracji, słucham podcastów, w których przedsiębiorcy z różnych branż dzielą się swoimi doświadczeniami. To daje mi mnóstwo cennych wskazówek.

Poza tym, dużą rolę w moim życiu odgrywa muzyka. Gram na gitarze, pianinie i perkusji, co pozwala mi zrelaksować się po dniu pełnym wyzwań.

Nieustannie szukam nowych wyzwań, dlatego w planach mam ponowny udział w Runmageddonie oraz zdobycie Korony Gór Polskich, co pozwoli mi połączyć pasję do sportu i natury.

Mam w planach również kolejne podróże. Są dla mnie okazją do odkrywania nowych kultur, smaków i inspiracji, które często przenoszę na grunt zawodowy oraz osobisty.

Rzecznik patentowy, inżynier, przedsiębiorca

Współprowadzę rodzinną Kancelarię Patentową INICJATOR® z ponad 30-letnią tradycją, jestem również właścicielem biura projektowo-wynalazczego CSTNG, marki WynalazcaTV oraz wspólnikiem wielu marek takich jak: SCROBER®, PanOsłonka czy Belluno®.

Zaufali nam

       
logo-01
logo-03
logo-04
logo-05
logo-02
logo-06

Referencje

slide2
slide3
slide4
slide5
slide6
slide7
slide8
slide9
slide10
slide11
slide12
slide13
slide14
slide15
slide16
slide17
slide18
slide19
slide20
slide21
slide22
slide23
slide24
slide25
slide26
slide28
slide29
slide30

Dawid Tórz, Pavel Carpiuc, Współtwórcy SCROBER®

… powiedział mi: “Dawid no to wiesz jest taki “WynalazcaTV” – znajdź sobie do niego namiar i zadzwoń, zapytaj. Może akurat chłop Cię pokieruje”. (…) mówiłem: “(…)Jak powie nam – głupota, nie robimy – no to nie robimy. No to co nam szkodzi. Powie że: – spoko – no to się zastanowimy”. No powiedziałeś wtedy, że: “Spoko, wchodźcie w to. Zróbmy to. Tego nie ma.

Można to już kupić na stronie www.scrober.com. Sprzedajemy to po hurtowniach, po znajomych, po firmach z którymi współpracujemy, idzie to już metodą pantoflową…

Marcin Ozygała, Wynalazca

Na dzień dzisiejszy Ja WSPÓLNIE Z TOBĄ, z Waszą firmą TEN CEL OSIĄGNĘLIŚMY czyli: wizualizacja, fajna oferta i co bardzo ważne co bardzo nam pomogło wydruk 3D.To jest super sprawa bo masz go w ręku fizycznie oglądasz go, patrzysz jak działa to bardzo nam pomogło. Stworzyliście nam produkt gotowy, który miałem w ręku, a którego do tej pory przez 4 lata odkąd prowadzę te działania nie miałem…Mieć fizycznie w ręku to co chcesz to jest to dopiero z czym można pracować.

Robert Czerwiec, Wynalazca

…i to mi się właśnie podoba, że od samego początku zarówno Pan jak i właśnie inżynierzy z Pana firmy służyli pomocą.To nie było właśnie na takiej (zasadzie) klient – firma, która wykonuje i… i tyle… tylko właśnie, że RAZEM to robimy tak…RAZEM… czyli razem próbujemy wymyślić jak najlepsze rozwiązania, żeby to jak najlepiej wyglądało i razem po prostu każdy z tych problemów i każdy z tych etapów przechodzimyTo na pewno właśnie jest duży plus…