Projekt promienia śmierci Tesli i FBI

Projekt promienia śmierci Tesli i FBI

Projekt promienia śmierci Tesli i FBI

Nikola Tesla to autor około 300 patentów, chroniących blisko 125 z jego wynalazków w 26 krajach. Jednym z najbardziej tajemniczych i kontrowersyjnych projektów wynalazcy był tak zwany „death beam”. Czyli promień śmierci, o którym wynalazca pisał w kilku listach.

Wynalazek ten miał być niezwykle skuteczną bronią mogącą zniszczyć każdy samolot, czołg i okręt w ciągu kilku sekund.

W tym artykule odkryjemy sekret związany z tajemnicą projektu Tesli, jego niezwykłą genezą, faktycznym stanem wynalazku oraz komentarzem FBI na jego temat.

Kim był Nikola Tesla

Nikola Tesla (ur. 10 lipca 1856 w Smiljanie) to amerykański inżynier serbskiego pochodzenia, elektrotechnik i wynalazca.

Tesla był konstruktorem wielu urządzeń do wytwarzania i wykorzystania prądu przemiennego oraz rywalem słynnego Edisona. Stworzył pierwsze urządzenia zdalnie sterowane drogą radiową.

Pomimo ilości opublikowanych wynalazków, projektów i posiadanych patentów, Tesla miał spore problemy finansowe. Jego ciągłe procesowanie się z Marconim o patent na radio, doprowadziło wynalazcę do bankructwa. W tamtych czasach procesy sądowe o bezprawne korzystanie z cudzych patentów wymagały większego nakładu pieniężnego i przeciągały się latami. Obecnie takie sprawy rozwiązywane są o wiele szybciej, a znalezienie odpowiednich ludzi do obrony praw majątkowych nie jest problemem.

Zmarł 7 stycznia 1943 roku w apartamencie hotelu “New Yorker” w Nowym Jorku. Według zeznań krewnego, z pokoju Tesli zginęło sporo zapisków naukowych i jego czarny notatnik posiadający kilkaset stron.

Wszystkie jego posiadłości zostały skonfiskowane przez urząd “Alien Property Custodian”, pomimo, iż Tesla posiadał pełnoprawne obywatelstwo Stanów Zjednoczonych.

Wynalazca Nikola Tesla w kolorze
Zdjęcie przedstawiające wynalazcę Nikole Teslę.

Historia powstania projektu promienia śmierci

W ostatnich latach swojego życia Tesla starał się skonstruować maszynę, która byłaby w stanie zapewnić pokój na ziemi.

Według pomysłu wynalazcy, najlepszym sposobem na osiągnięcie całkowitego pokoju byłoby podarowanie każdemu państwu broni zdolnej do zatrzymania każdej inwazji.

Jak sam Tesla napisał w liście do swojego znajomego:

Od lat starałem się znaleźć rozwiązanie największego problemu trapiącego ludzkość – zapewniania ostatecznego pokoju i krok po kroku zmierzałem do idealnego rozwiązania. (…) dopóki państwa są niedoskonałe zabezpieczone przed inwazjami, te z pewnością będą się zdarzać

Tesla próbował uzyskać wsparcie finansowego ze strony inwestorów w różnych krajach, ale wszystkie jego próby zakończyły się niepowodzeniem.

Newsletter ABC Wynalazcy!

Sprzedaż “wynalazku” promienia śmierci – prawda kryjąca się za projektem Tesli

Z powodu ogromnych problemów finansowych Tesla nie był w stanie spłacić wszystkich swoich długów. Wynalazca sprzedał nawet swoją słynną fabrykę wież Wardenclyffe po to, by spłacić dług w sieci hotelów Waldorf=Astoria wynoszący 20 000 dolarów.

Po zaciągnięciu dużego długu w hotelu gubernatora Clintona na Manhattanie wynalazca nie dysponował dostatecznymi środkami na zapłatę.

Wyposazenie wynalazcy Nikoli Tesli w laboratorium
Wyposazenie wynalazcy Nikoli Tesli w laboratorium

Postanowił więc zaproponować kierownictwu hotelu jeden ze swoich “wynalazków”.

Opisał sprzedawane urządzenie jako promień śmierci, który był wyjątkowo niebezpieczny i zdolny do wybuchu, gdyby ktoś otworzył je nie podejmując odpowiednich środków ostrożności.

Następnie po śmierci wynalazcy w 1943 roku, naukowiec pracujący dla komitetu obrony został wysłany do pokoju hotelowego, by odzyskać potencjalnie śmiercionośną broń. Po otworzeniu kontenera okazało się, że drewniana skrzynia zawierała zaledwie przyrząd stosowany do pomiarów oporności Mostka Wheatstone’a. Było to urządzenie znajdujące się w każdym laboratorium elektrycznym w tamtym okresie.

Na szczęście w dzisiejszych czasach istnieją łatwiejsze i bardziej dochodowe sposoby sprzedaży własnych projektów. Jeśli jesteś nimi zainteresowany kliknij tutaj

Wkład gazety w popularność projektu

11 lipca 1934 roku gazeta “New York Times” ogłosiła, że wynalazca Nikola Tesla stworzył projekt promienia śmierci, mogącego zniszczyć kilkadziesiąt tysięcy samolotów na odległości 400 km.

Według opublikowanych przez nich informacji, promień ten potrafił zniszczyć zarówno wojska pancerne, jak i nowoczesne okręty wojenne w mgnieniu oka.

Ilustracja wynalazku promienia smierci
Wynalazek promienia śmierci ilustrowany w New York Times

Komentarz FBI na temat projektu promienia śmierci Tesli

Według kilku teorii i źródeł John Trump, pracownik kierujący Narodowym Komitetem Obrony, zapoznał się ze znalezionymi dokumentami wynalazcy. Następnie wydał oświadczenie, że zapiski Tesli są oderwane od rzeczywistości i czysto teoretyczne, posiadają wyłącznie filozoficzny charakter i nie przedstawiają żadnych zasad ani sposobów ich realizacji.

Według niektórych źródeł John G. Trump dokonywał przeszukania rzeczy Tesli wraz z członkiem FBI. Wydarzenie to skłoniło kilka osób do wysnucia teorii, że Federalne Biuro Śledcze skopiowało lub sfilmowało część dokumentów wynalazcy.

FBI odniosło się do różnych pogłosek i  jasno sprecyzowało, że nigdy nie brało udziału w przeszukiwaniu efektów Tesli. Dodatkowo zapewniło, że nigdy nie posiadało dokumentów ani mikrofilmu stworzonego z dokumentów wynalazcy na temat projektu promienia śmierci.

Cytując jedną z ich wypowiedzi:

List Tesli o projekcie promienia smierci
List Tesli o projekcie wynalazku promienia śmierci.

Od 1943 roku opowiadamy spójną historię wszystkim, którzy o nią pytali. Z raportów wynika, że plotki oparte są na początkowym pomieszaniu agentów FBI z innymi urzędnikami rządowymi – zwłaszcza z personelem Biura Obcych Nieruchomości.

Podsumowanie – Projekt promienia śmierci Tesli i FBI

Wiele źródeł jest zgodnych w tym, że Tesla próbował stworzyć projekt promienia śmierci w celu osiągnięcia pokoju na świecie, jednak wynalazek nigdy nie został ukończony.

Z powodu ogromnej ilości plotek, nieścisłości i przekłamań w mediach, powstało sporo teorii spiskowych na temat obecnego stanu projektu. Do dziś słyszy się pogłoski, że jest on wykorzystywany przez armię USA czy wojska Rosyjskie.

Nie należy się jednak obawiać, gdyż większość źródeł twierdzi, że projekt Tesli był niemożliwy do zrealizowania i opierał się jedynie na fantazji wynalazcy.

Jeśli potrzebujesz POMOCY w skonstruowaniu własnego wynalazku, niekoniecznie morderczej maszyny śmierci, lub prostych mechanizmów odezwij się do nas, a na pewno razem jakoś podziałamy!

Wyślij maila na kontakt@wynalazca.tv.

Literatura:
[1] FBI: We Don’t Have Tesla’s Death Ray
[2] The Life of Nikola Tesla, Albuquerque, N.M.: Brotherhood of Life, 1994,
[3] http://mentalfloss.com/article/65857/time-nikola-tesla-paid-his-hotel-room-death-ray
[4] https://www.olabloga.eu/nikola-tesla-promien-smierci
[5] Źródło zdjęcia listu: http://www.tfcbooks.com/images/correspondence/ntc-18.htm
Krystian Solecki

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.