Top 5 – wynalazków informatycznych, które zmieniły świat
2018-10-10
Strona główna ● Top 5 – wynalazków informatycznych, które zmieniły świat
Wynalazek informatyczny to projekt z różnych dziedzin informatyki, który ma na celu rozwinąć i poprawić dane aspekty życiowe ludzkości lub zrewolucjonizować obecne dziedziny nauki. Pierwsze z nich powstawały już w XIX wieku, a do tej pory zaczęły obejmować i udoskonalać problemy związane z tematyką:
prawa,
chemii,
medycyny,
produkcji mechanicznej,
transportu.
Ogromną wagę komputera i informatyki w obecnym społeczeństwie podkreślił Bill Gates:
Komputer powstał by rozwiązywać problemy, które nigdy wcześniej nie istniały
W tym artykule przyjrzymy się najważniejszej piątce wynalazków, które wpłynęły na rozwój informatyki jako dziedziny nauki.
Top 1 Wynalazek Informatyczny – Pierwsza Maszyna Analityczna
Wynalazek ten miał być napędzany silnikiem parowym, a dane zapisywano by za pomocą kart perforowanych. Alternatywą zapisu danych byłby druk na drukarce za pomocą urządzenia kreślarskiego.
Choć inwencja ta nigdy nie została zbudowana z powodu braku inwestorów, jej projekt stał się inspiracją i podstawą do skonstruowania komputera i innych wynalazków informatycznych. Obecnie trwa dziesięcioletni projekt, ogłoszony przez władze Wielkiej Brytanii, dotyczący rekonstrukcji maszyny i zapewnienia jej pełnej funkcjonalności.
Top 2 Wynalazek Informatyczny – Sieć Komputerowa
Początkowo, stworzony projekt rozległej sieci ARPANET powstał jako inicjatywa Departamentu Obrony USA. Miał on służyć jako źródło przekazu danych poprzez połączenie oddalonych od siebie placówek badawczych wyposażonych w komputery.
Według różnych publikacji, do komunikacji w sieci ARPANET rząd zaprosił kilka akademików, ale po ataku crackerów postanowił całkowicie zakończyć z nimi współpracę w celach bezpieczeństwa. Uczelniom pozwolono na dalsze korzystanie z udostępnionej im wersji sieci rozległej. Wraz z biegiem czasu, sieć ta przekształciła się w obecnie znany nam internet. Co ciekawe rządowa wersja ARPANET’u istnieje do dziś pod nazwą NIPRnet.
Top 3 wynalazek informatyczny – pierwsza myszka komputerowa – Trackball
Trackball to prototyp ówcześnie znanej myszki komputerowej. W oryginalnym założeniu twórcy Ralpha Benjamina, wynalazek ten miał być zastępcą nieeleganckiego dżojstika dla systemu radarowego wykrywającego wrogie jednostki.
Pracując na analogowych komputerach uznał, że maszyny te potrzebują lepszego kontrolera i w 1946 roku stworzył system zwany jako roller ball. Urządzenie to zostało opatentowane w 1947 roku, ale zbudowano tylko jeden prototyp z użyciem metalowej kuli toczącej się na dwóch gumowych kołach.
Urządzenie było trzymane jako tajemnica wojskowa, choć z biegiem lat powstawało coraz więcej przyrządów na podstawie jej koncepcji, w tym znana nam obecnie myszka. Początkowe myszki do publicznego użytku działały na tej samej zasadzie i nie różniły się tak bardzo od trackballi, ale wraz z biegiem czasu system roller balla został zastąpiony czujnikami laserowymi.
Top 4 wynalazek informatyczny – Pierwszy obiektowy język programowania symulacji komputerowych – Simula
Simula to pierwszy obiektowy język programowania opracowany przez Ole-Johana Dahla i Kristen Nygaard z Norweskiego Centrum Obliczeniowego. Język ten jest rozszerzeniem kompilowanym do ALGOLA 60.
Inwencja ta została stworzona z myślą o łatwiejszym i szybszym tworzeniu różnych symulacji komputerowych. Wraz z biegiem czasu projekt Simula była ciągle rozwijany, a w 1966 C.A.R. Hoare wprowadził koncepcję klasy rekordowej, którą Dahl i Nygaard nieco rozszerzyli.
Podczas pierwszym spotkania organizacji SIMULA Standards Group w lutym 1968, Simula 67 została oficjalnie zharmonizowana. Wprowadziła ona obiekty, klasy, dziedziczenie oraz podklasy, metody wirtualne i współprogramy. Simula miała bezpośredni wpływ na wygląd takich języków jak: C++, Object Pascal, Java oraz C#.
Top 5 wynalazek informatyczny – Pierwszy Mikroprocesor – Intel 4004
Inter 4004 to 4-bitowy mikroprocesor oraz pierwszy na świecie komercyjny jednoukładowy procesor komputerowy, wyprodukowany przez firmę Intel w 1971 roku. Układ zaprojektowany przez Federico Faggina i Teda Hoffa początkowo był przeznaczony do pracy wewnątrz kalkulatorów biurowych, lecz w procesie projektowania Hoff zdecydował o umożliwieniu programowania układu.
Dane techniczne pierwszego mikroprocesora, Biało-ceramicznego Intel C4004 z szarymi śladami:
Maksymalna częstotliwość taktowania – 740 kHz,
Osobna pamięć dla programu i danych (tzw. “architektura harwardzka”),
46 instrukcji,
16 czterobitowych rejestrów,
3-poziomowy stos,
2300 tranzystorów (technologia produkcji 10 μm),
Obecnie dzięki inwencji pierwszego mikroprocesora, przedsiębiorstwo Intel jest największym na świecie producentem układów scalonych, a jej jedynym znaczącym rywalem w produkcji procesorów jest firma AMD. Produkowane przez firmę mikroprocesory z rodziny x86, znajdują się w większości komputerów osobistych.
Podsumowanie – Top 5 wynalazków informatycznych, które zmieniły świat
Wymieniona wyżej piątka historycznych wynalazków informatycznych wpłynęła na rozwój całej informatyki i doprowadziła do stworzenia wielu innych projektów na ich podstawie. Możliwym jest założenie, że gdyby nawet jedno z tych dzieł nie zostało wynalezione, informatyka jako nauka nigdy by nie powstała, a my nie mielibyśmy pojęcia czym jest komputer.
Jeśli Ty masz pomysł na swój własny wynalazek związany z informatyką, który może zmienić naszą przyszłość – tak samo, jak wspomniane wyżej ponadczasowe innowacje to zapraszam Cię na konsultację z naszym ekspertem od wynalazczości, abyś dowiedział się, jak chronić pomysł i go skomercjalizować lub napisz do nas na kontakt@wynalazca.tv
Wynalazca TV to marka, która wspiera wynalazców, przedsiębiorców i startupy w ochronie ich pomysłów oraz wprowadzaniu ich na rynek. Łączymy prawo własności przemysłowej z praktyczną wiedzą biznesową, aby przeprowadzać naszych klientów przez każdy etap – od idei, przez prototyp, aż po wdrożenie gotowego produktu.
Naszym celem jest ułatwienie procesu komercjalizacji innowacyjnych rozwiązań, dlatego oferujemy kompleksowe wsparcie, w tym konsultacje, badania patentowe, tworzenie prototypów oraz pomoc w ochronie wzorów przemysłowych i patentów.
Dzielimy się wiedzą poprzez wykłady, prelekcje, ebooki, kursy online i treści w social media. W przystępny sposób edukujemy o ochronie własności intelektualnej i pokazujemy, jak skutecznie realizować innowacyjne projekty. Wynalazca TV to miejsce, gdzie innowacja spotyka się z wiedzą i wsparciem na każdym kroku.
Aby zapewnić jak najlepsze wrażenia, korzystamy z technologii, takich jak pliki cookie, do przechowywania i/lub uzyskiwania dostępu do informacji o urządzeniu. Zgoda na te technologie pozwoli nam przetwarzać dane, takie jak zachowanie podczas przeglądania lub unikalne identyfikatory na tej stronie. Brak wyrażenia zgody lub wycofanie zgody może niekorzystnie wpłynąć na niektóre cechy i funkcje.
Funkcjonalne
Zawsze aktywne
Przechowywanie lub dostęp do danych technicznych jest ściśle konieczny do uzasadnionego celu umożliwienia korzystania z konkretnej usługi wyraźnie żądanej przez subskrybenta lub użytkownika, lub wyłącznie w celu przeprowadzenia transmisji komunikatu przez sieć łączności elektronicznej.
Preferencje
Przechowywanie lub dostęp techniczny jest niezbędny do uzasadnionego celu przechowywania preferencji, o które nie prosi subskrybent lub użytkownik.
Statystyka
Przechowywanie techniczne lub dostęp, który jest używany wyłącznie do celów statystycznych.Przechowywanie techniczne lub dostęp, który jest używany wyłącznie do anonimowych celów statystycznych. Bez wezwania do sądu, dobrowolnego podporządkowania się dostawcy usług internetowych lub dodatkowych zapisów od strony trzeciej, informacje przechowywane lub pobierane wyłącznie w tym celu zwykle nie mogą być wykorzystywane do identyfikacji użytkownika.
Marketing
Przechowywanie lub dostęp techniczny jest wymagany do tworzenia profili użytkowników w celu wysyłania reklam lub śledzenia użytkownika na stronie internetowej lub na kilku stronach internetowych w podobnych celach marketingowych.
Warning: Undefined array key "message" in /home/project/domains/wynalazca.tv/public_html/wp-content/plugins/hurrytimer/includes/Campaign.php on line 1131
Warning: Undefined array key "message" in /home/project/domains/wynalazca.tv/public_html/wp-content/plugins/hurrytimer/includes/Campaign.php on line 1131