Top 5 – wynalazków informatycznych, które zmieniły świat

Top 5 wynalazków informatycznych, które zmieniły świat

Historyczne wynalazki informatyczne, jako początki informatyki

Top 5 wynalazków informatycznych, które zmieniły świat

Wynalazek informatyczny to projekt z różnych dziedzin informatyki, który ma na celu rozwinąć i poprawić dane aspekty życiowe ludzkości lub zrewolucjonizować obecne dziedziny nauki. Pierwsze z nich powstawały już w XIX wieku, a do tej pory zaczęły obejmować i udoskonalać problemy związane z tematyką:

 • prawa,
 • chemii,
 • medycyny,
 • produkcji mechanicznej,
 • transportu.

Ogromną wagę komputera i informatyki w obecnym społeczeństwie podkreślił Bill Gates:

Komputer powstał by rozwiązywać problemy, które nigdy wcześniej nie istniały

W tym artykule przyjrzymy się najważniejszej piątce wynalazków, które wpłynęły na rozwój informatyki jako dziedziny nauki.

Top 1 Wynalazek Informatyczny – Pierwsza Maszyna Analityczna

Maszyna analityczna to projekt urządzenia, który można uznać za pierwszy programowalny komputer ogólnego zastosowania w historii ludzkości. Jej projekt został wymyślony i zaprojektowany przez Charlesa Babbage. 

Wynalazek ten miał być napędzany silnikiem parowym, a dane zapisywano by za pomocą kart perforowanych. Alternatywą zapisu danych byłby druk na drukarce za pomocą urządzenia kreślarskiego.

Choć inwencja ta nigdy nie została zbudowana z powodu braku inwestorów, jej projekt stał się inspiracją i podstawą do skonstruowania komputera i innych wynalazków informatycznych. Obecnie trwa dziesięcioletni projekt, ogłoszony przez władze Wielkiej Brytanii, dotyczący rekonstrukcji maszyny i zapewnienia jej pełnej funkcjonalności. 

maszyna analityczna
Maszyny analityczne jako początki powstawania komputerów.

Top 2 Wynalazek Informatyczny – Sieć Komputerowa

Początkowo, stworzony projekt rozległej sieci ARPANET powstał jako inicjatywa Departamentu Obrony USA. Miał on służyć jako źródło przekazu danych poprzez połączenie oddalonych od siebie placówek badawczych wyposażonych w komputery.

Według różnych publikacji, do komunikacji w sieci ARPANET rząd zaprosił kilka akademików, ale po ataku crackerów postanowił całkowicie zakończyć z nimi współpracę w celach bezpieczeństwa. Uczelniom pozwolono na dalsze korzystanie z udostępnionej im wersji sieci rozległej. Wraz z biegiem czasu, sieć ta przekształciła się w obecnie znany nam internet. Co ciekawe rządowa wersja ARPANET’u istnieje do dziś pod nazwą NIPRnet.

pozytywy sieci komputerowych
Pozytywy związane z korzystaniem z sieci komputerowej

Top 3 wynalazek informatyczny – pierwsza myszka komputerowa Trackball

mysz komputerowa
Obecnie stosowane modele myszy komputerowej

Trackball to prototyp ówcześnie znanej myszki komputerowej. W oryginalnym założeniu twórcy Ralpha Benjamina, wynalazek ten miał być zastępcą nieeleganckiego dżojstika dla systemu radarowego wykrywającego wrogie jednostki.

Pracując na analogowych komputerach uznał, że maszyny te potrzebują lepszego kontrolera i w 1946 roku stworzył system zwany jako roller ball. Urządzenie to zostało opatentowane w 1947 roku, ale zbudowano tylko jeden prototyp z użyciem metalowej kuli toczącej się na dwóch gumowych kołach.

Urządzenie było trzymane jako tajemnica wojskowa, choć z biegiem lat powstawało coraz więcej przyrządów na podstawie jej koncepcji, w tym znana nam obecnie myszka. Początkowe myszki do publicznego użytku działały na tej samej zasadzie i nie różniły się tak bardzo od trackballi, ale wraz z biegiem czasu system roller balla został zastąpiony czujnikami laserowymi.

Top 4 wynalazek informatyczny – Pierwszy obiektowy język programowania symulacji komputerowych – Simula

kod pisany w celu programowania
Kod pisany w celu programowania

Simula to pierwszy obiektowy język programowania opracowany przez Ole-Johana Dahla i Kristen Nygaard z Norweskiego Centrum Obliczeniowego. Język ten jest rozszerzeniem kompilowanym do ALGOLA 60.

Inwencja ta została stworzona z myślą o łatwiejszym i szybszym tworzeniu różnych symulacji komputerowych.  Wraz z biegiem czasu projekt Simula była ciągle rozwijany, a w 1966 C.A.R. Hoare wprowadził koncepcję klasy rekordowej, którą Dahl i Nygaard nieco rozszerzyli.

Podczas pierwszym spotkania organizacji SIMULA Standards Group w lutym 1968, Simula 67 została oficjalnie zharmonizowana. Wprowadziła ona obiekty, klasy, dziedziczenie oraz podklasy, metody wirtualne i współprogramy. Simula miała bezpośredni wpływ na wygląd takich języków jak: C++, Object Pascal, Java oraz C#.

Newsletter ABC Wynalazcy!

Top 5 wynalazek informatyczny – Pierwszy Mikroprocesor – Intel 4004  

Inter 4004 to 4-bitowy mikroprocesor oraz pierwszy na świecie komercyjny jednoukładowy procesor komputerowy, wyprodukowany przez firmę Intel w 1971 roku. Układ zaprojektowany przez Federico Faggina i Teda Hoffa początkowo był przeznaczony do pracy wewnątrz kalkulatorów biurowych, lecz w procesie projektowania Hoff zdecydował o umożliwieniu programowania układu.

Dane techniczne pierwszego mikroprocesora, Biało-ceramicznego Intel C4004 z szarymi śladami: 

wynalazek cpu
Obecna konstrukcja mikroprocesorów z monokryształem krzemu
 • Maksymalna częstotliwość taktowania – 740 kHz,
 • Osobna pamięć dla programu i danych (tzw. „architektura harwardzka”), 
 • 46 instrukcji,
 • 16 czterobitowych rejestrów,
 • 3-poziomowy stos,
 • 2300 tranzystorów (technologia produkcji 10 μm),

Obecnie dzięki inwencji pierwszego mikroprocesora, przedsiębiorstwo Intel jest największym na świecie producentem układów scalonych, a jej jedynym znaczącym rywalem w produkcji procesorów jest firma AMD. Produkowane przez firmę mikroprocesory z rodziny x86, znajdują się w większości komputerów osobistych.

Podsumowanie – Top 5 wynalazków informatycznych, które zmieniły świat

Wymieniona wyżej piątka historycznych wynalazków informatycznych wpłynęła na rozwój całej informatyki i doprowadziła do stworzenia wielu innych projektów na ich podstawie. Możliwym jest założenie, że gdyby nawet jedno z tych dzieł nie zostało wynalezione, informatyka jako nauka nigdy by nie powstała, a my nie mielibyśmy pojęcia czym jest komputer.

Jeśli Ty masz pomysł na swój własny wynalazek związany z informatyką, który może zmienić naszą przyszłość – tak samo, jak wspomniane wyżej ponadczasowe innowacje to zapraszam Cię na konsultację z naszym ekspertem od wynalazczości, abyś dowiedział się, jak chronić pomysł i go skomercjalizować lub napisz do nas na kontakt@wynalazca.tv 

Wystarczy tylko pomysł!

Krystian Solecki

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.