Co to jest wzór użytkowy? Koszty wzoru użytkowego

Co to jest wzór użytkowy? Koszty wzoru użytkowego – poradnik wynalazcy

co to jest wzor uzytkowy - koszty
0 344

Co to jest wzór użytkowy? Koszty wzoru użytkowego – poradnik wynalazcy

Co to jest wzór użytkowy? Jakie są koszty wzorów użytkowych? Jakie są różnice pomiędzy wzorem użytkowym, a patentem (zobacz artykuł: Co to jest wynalazek? Co to jest patent?) – Te i inne pytania często zadają nam klienci w trakcie konsultacji. Nie wiem, czy wiesz, ale żeby być wynalazcą – niekoniecznie musisz mieć patent. Często okazuje się, że wystarczy tańszy i ‘prostszy’ wzór użytkowy. Oczywiście wzory użytkowe mają też pewne wady, o których warto wiedzieć… W tym artykule przedstawię Ci same podstawy dotyczące ochrony swoich pomysłów wzorami użytkowymi bo ‘jest to temat rzeka’… przejdźmy zatem dalej i odpowiedzmy sobie na podstawowe pytania: “Czym jest wzór użytkowy?”, „Jakie musisz spełnić wymagania, aby starać się o wzór użytkowy”, „Jakie są koszty uzyskania prawa ochronnego na wzór użytkowy?”

wzor uzytkowy
Co to jest wzór użytkowy? Czym jest prawo ochronne na wzór użytkowy?!

Co to jest wzór użytkowy?

Wzór użytkowy to innowacyjne rozwiązanie techniczne o wyłącznie konstrukcyjnym charakterze – może dotyczyć jedynie budowy, kształtu, czy tzw. zestawienia przedmiotów. Dodatkowo pomysł, na który można uzyskać prawa ochronne na wzór użytkowy odznacza się tym, że jego cechy istotne nie są wyłącznie widoczne „gołym okiem”, co oznacza, że wymagane jest pokazanie jego budowy wewnętrznej np. stosując przekroje na rysunkach technicznych do dokumentacji patentowej.

Wzorem użytkowym mogą być innowacyjne :

 • maszyny,
 • mechanizmy,
 • gadżety
 • i inne

Czym jest prawo ochronne na wzór użytkowy?

W prawie własności intelektualnej mówi się, że na wzory użytkowe możemy uzyskać tzw. prawo ochronne. Takim prawem jest też patent na wynalazek. Bardzo istotną cechą, będąca jednocześnie wadą wzorów użytkowych jest to, że nie każdy kraj respektuje wzory użytkowe. Wynika to z ich wewnętrznych przepisów prawa. Nie wszędzie bowiem istnieje nazwijmy to… kategoria wzorów użytkowych.

Czy warto chronić swój pomysł wzorem użytkowym?

Podobnie, jak w przypadku patentów… I tak i nie…

Po pierwsze, dzięki nim możesz zabezpieczyć się prawnie przed kradzieżą Twojego technicznego pomysłu przez konkurencję. Dodatkowo prawa ochronne stanowią wartość niematerialną (intelektualną), którą możesz sprzedać lub licencjonować (w formie licencji wyłącznej lub niewyłącznej) – kwestia dogadania się z interesantem.

Ochrona prawna Twoich pomysłów

Czy jesteś gotowy na to, aby chronić swój pomysł? Gdy Ty sam lub nasi inżynierowie opracują dla Ciebie techniczny projekt i dokumentacje rysunkową – nasi rzecznicy patentowi będą mogli podjąć się opracowania opisu patentowego dla patentu lub wzoru użytkowego.

Doradzimy Ci w jaki sposób optymalnie chronić Twoje rozwiązanie: patent lub wzór użytkowy, podpowiemy w jakiej procedurze dokonać zgłoszenia, tak, żeby zminimalizować urzędowe koszty ochrony i maksymalnie poszerzyć ochronę pomysłu o inne kraje.

Z drugiej strony wadą wzorów użytkowych (z resztą podobnie, jak patentów na wynalazki) jest to, że publicznie pokazujesz na czym polega Twoje rozwiązanie, a jak wspomniałem wcześniej, nie każdy kraj respektuje ochronę danego rozwiązania technicznego, jako wzór użytkowy. W praktyce oznacza to, że nie w każdym kraju będziesz mógł się bronić przed kopiowaniem Twojego pomysłu.

Wzór użytkowy w dofinansowaniach unijnych
Wzór użytkowy w dofinansowaniach unijnych

Wzór użytkowy w dofinansowaniach

Warto też wspomnieć, że wzory użytkowe stanową pewnego rodzaju formalny dowód innowacyjności, co jest nierzadko wymagane w przypadku ubiegania się o dofinansowanie unijne. Jeśli zastanawiasz się, czy warto chronić swój pomysł wzorem użytkowym to oczywiście zachęcam Cię do konsultacji ze mną online / telefonie lub na żywo w Rzeszowie >>> SKONTAKTUJ SIĘ <<<. Nasze biuro patentowego ma doświadczenie w prawie własności przemysłowej i intelektualnej ponad 40-lat. Odpowiemy Ci na najtrudniejsze pytania i pomożemy zoptymalizować opisy do dokumentacji dotyczących wzorów użytkowych

Kiedy Twój pomysł jest wzorem użytkowym?

Bardzo ważne pytanie, od którego należałoby wręcz zacząć jest takie: „Kiedy mój pomysł jest wzorem użytkowym?”

Cóż… aby Twoje rozwiązanie techniczne mogło być chronione prawami ochronnymi na wzór użytkowy musisz spełniać kilka wymogów prawnych, czyli…

1. Wzór użytkowy musi być nowy – nowość światowa

Nowość światowa to jeden z najbardziej kluczowych i zarazem najtrudniejszych warunków jakie musi spełniać Twoje rozwiązanie techniczne, aby mogło uzyskać prawa ochronne na wzór użytkowy. W nowości, chodzi o to, że przed datą zgłoszenia Twojego pomysłu do Urzędu Patentowego (tzn. otrzymaniu przez Urząd dokumentacji patentowej) podobna (lub taka sama) idea nie może być podana do wiadomości publicznej, co innymi słowy oznacza, że nikt nie mógł usłyszeć (lub mieć szansy usłyszeć) o czymś podobnym.

Nowość światowa warunek jako uzyskania ochrony
Nowość światowa dla wzorów użytkowych, jako warunek uzyskania ochrony

Konferencje, targi, testowanie rynku, a nowość wzorów użytkowych

Podobnie, jak w przypadku patentów muszę tutaj znowu wspomnieć, że… wielu przedsiębiorców, czy też indywidualnych wynalazców – często strzela sobie w kolano, ponieważ przed ochroną swojego technicznego rozwiązania w formie wzoru użytkowego pokazuje na targach lub testuje – próbuje sprzedawać np. na stronach internetowych swój wynalazek (wzór użytkowy). Wówczas myślą, że jeśli się okaże, że jest na niego popyt to wtedy – gdy pomysł zarobi sam na siebie – dokonają jego ochrony… Jak się jednak okazuje to zgodnie z tym co w/w napisałem: świat już się dowiedział o Twoim rozwiązaniu (potencjalnym wzorze użytkowym) i niestety taka ochrona jest niemożliwa (choć muszę też wspomnieć, że są pewne wyjątki… ale to inny temat). Dlatego… Jeśli masz innowacyjny pomysł o charakterze konstrukcyjnym – pomysł na wynalazek lub wzór użytkowy i go gdzieś upubliczniłeś: np. facebook, strona internetowa, targi – szybko usuń po tym ślady! Jest szansa, że nikt (a szczególnie Twoja konkurencja) nie odnotował Twojego wpisu i masz szansę na ochronę prawną swojego pomysłu. Wtedy możesz się z nami skontaktować > KONTAKT

2. Wzór użytkowy musi być rozwiązaniem o charakterze technicznym

Ochronie wzorem użytkowym może podlegać jedynie fizycznie wykonany przedmiot lub złożenie poszczególnych części – element o tzw. postaci trwałej. Nie da się uzyskać praw ochronnych na wzór użytkowy na nowe technologie, sposoby produkcji, algorytmy, elektroniczne układy, receptury itp.… Wtedy możesz się ubiegać o patent na wynalazek. (zobacz artykuł: Co to jest wynalazek? Co to jest patent?)

Trwała postać wzoru użytkowego
Trwała postać wzoru użytkowego - warunek charakteru technicznego

3. Wzór użytkowy musi nadawać się do przemysłu – przemysłowa stosowalność

Bardzo oczywisty warunek, który w wolnym tłumaczeniu oznacza, że Twój pomysł powinien dać się wykonać przy użyciu aktualnie posiadanych technologii wytwórczych i produkcyjnych…

Istotnym jest też to, żebyś sprawdził, czy Twoja innowacyjna konstrukcja da się złożyć (brew pozorom, często konsultując z klientem jego pomysł okazuje się, że niektóre podzespoły wymagają przeprojektowania, ponieważ okazuje się, że projektu nie da się poskładać lub po prostu wykonać). UMÓW SIĘ NA KONSULTACJĘ TECHNICZNO-PRAWNĄ.

Przemysłowa stosowalność wzoru użytkowego
Przemysłowa stosowalność wzoru użytkowego - warunek wzorów użytkowych
Wzór użytkowy
Wzór użytkowy musi spełniać pewne wymogi moralno-obyczajowe

4. Wzór użytkowy musi spełniać pewne wymogi moralno-obyczajowe

Będąc wynalazcą musisz pogodzić się z tym, że nie da się chronić prawnie wszystkiego ☹ (niezależnie, czy mówimy o patencie, wzorze użytkowym, worze przemysłowym, czy znaku towarowym). Niektóre pomysły – te sprzeczne z porządkiem publicznym nie mogą być poddane chronione. Wynika to jasno z przepisów prawa. Pozwól, że sparafrazuję fragment jednego artykułu ustawy prawo własności przemysłowej, który mówi o tym, że nie da się ochronić w formie wzoru użytkowego – rozwiązań o postaci trwałej związanych z:

 • Metodami klonowania ludzi
 • Metodami i technikami modyfikacji genów zarodków człowieka
 • Metodami stosowania zarodków, czy embrionów ludzkich, jako elementów przemysłowych i handlowych itp.
 • I innych

Jeśli jesteś więc drugim szalonym doktorem Frankenstein to muszę Cię zmartwić…
Niestety nie da się chronić prawnie tak zaawansowanych (i niestandardowych) pomysłów.

Jak ochronić swoje pomysły wzorem użytkowym?

Ok… skoro wiemy czym jest Twój wzór użytkowy to myślę, że warto będzie opowiedzieć Ci w prosty, przystępny sposób – jak możesz chronić swoje pomysły wzorem użytkowym tj. jaka jest procedura ochrony rozwiązań o charakterze technicznym – konstrukcyjnym. Zacznijmy od samego początku, czyli…

Identyfikacja pomysłu
Identyfikacja pomysłu - czy mój pomysł to na pewno wzór użytkowy?

1. Identyfikacja – mój pomysł to wzór użytkowy

Po pierwsze, powinieneś się upewnić, że Twoje rozwiązanie to wzór użytkowy. W tym celu najlepiej skontaktować się z rzecznikiem patentowym (kontakt do rzecznika masz TUTAJ), który odpowie Ci na pytanie, czy Twój pomysł nadaje się do ochrony (spełnia wszystkie wymogi) oraz o jakiego rodzaju prawa ochronne lub prawa z rejestracji możesz się ubiegać. Jeśli okaże się, że Twój mechanizm spełnia w/w warunki na wzór użytkowy, to następny krok to…

2. Badania patentowe, czyli sprawdzanie warunku nowości

Warunek nowości światowej wzorów użytkowych, o którym wyżej pisałem jest bardzo trudny do spełnienia. Aby dowiedzieć się, czy masz szansę ubiegać się o ochronę musisz przeprowadzić badania patentowe – wstępne (darmowe) lub od razu… profesjonalne (płatne).

Wstępne badania patentowe

Wstępne badania patentowe dla Twojego wzoru użytkowego możesz przeprowadzić samodzielnie. Nie ma tutaj żadnej filozofii… Wystarczy, że wejdziesz na wyszukiwarkę Google i zaczniesz szukać informacji, które dotyczą podobnego rozwiązania technicznego. Jeśli nic nie znajdziesz przechodzisz do kolejnego kroku (profesjonalne badania patentowej). Jeśli okaże się, że ktoś stworzył coś podobnego – skontaktuj się z naszym biurem projektowym (KONTAKT), a postaramy się dla Ciebie opracować ulepszenie, tak abyś mógł uzyskać  prawa ochronne na wzór użytkowy.

Czy na pewno jesteś pierwszy?

Opisz nam swój pomysł, a nasi eksperci zajmą badaniami patentowymi, aby sprawdzić, czy Twoje rozwiązanie nie znajduje się w bazach patentowych. Następnie zajmiemy się dokumentacją oraz zgłoszeniem Twojego konceptu. Sprawdź sam jakie to proste!

 • This field is for validation purposes and should be left unchanged.

Profesjonalne badania zdolności patentowej

Badania takie wykonuje rzecznik patentowy. Sprawdza on wówczas w specjalistycznych bazach patentowych, czy ktoś chroni już podobne rozwiązanie i przekazuje Ci raport (przynajmniej, tak jest w biurze patentowym INICJATOR.pl), w którym stwierdza, że ostateczny wynik badań jest pozytywny (możesz przejść dalej) lub negatywny (trzeba zmienić konstrukcję, zastosować inne techniki – w tym może pomóc Ci nasze biuro projektowo-wynalazcze CSTNG.pl).

Co przygotować do opracowania dokumentacji patentowej i
przeprowadzenia badań patentowych?

Jak wspomniałem wcześniej wzory użytkowe to maszyny, urządzenia, mechanizmy, zestawy urządzeń. Dla rzecznika patentowego do przeprowadzenia badań patentowych powinieneś przygotować następujące materiały:

 • Rysunek techniczny przedstawiający wyrób w całości
 • Rysunek techniczny przedstawiający poszczególne części
 • Przekroje techniczne
 • Szczegóły techniczne

Dodatkowo do przygotowania dokumentacji patentowej do zgłoszenia wzoru użytkowego należy dostarczyć:

 • Opis zalet, które posiada Twoje rozwiązanie
 • Opis tego, czym Twoje rozwiązanie różni się od tych dostępnych na rynku
 • Podać kompletne nazewnictwo techniczne (niepotoczne) wszystkich części składowych rozwiązania (numeracja na rysunku technicznym złożeniowym lub schematach blokowych wraz z opisem

3. Opracowanie dokumentacji zgłoszeniowej wzoru użytkowego

Jeśli badania patentowe (wstępne lub profesjonalne), które zostały przeprowadzone dla Twojego wzoru użytkowego zakończyły się wynikiem pozytywnym, to wreszcie możesz przejść do tworzenia dokumentacji zgłoszeniowej dla swojego wzoru użytkowego.

Dokumentacja dla wzorów użytkowych składa się z kilku części, przy czym najważniejsze z nich to:

 • opis wzoru użytkowego z zastrzeżeniami ochronnymi
 • dokumentacja rysunkowa
Papierkologia
Papierkologia, czyli opisy patentowe dla wzoru użytkowego

Opis wzoru użytkowego z zastrzeżeniami ochronnymi

Opis wzoru użytkowego z zastrzeżeniami ochronnymi to część opisowa dokumentacji zgłoszeniowej wzoru użytkowego. Według mnie w przypadku wzorów użytkowych powinieneś zwrócić uwagę na to, czy rzecznik patentowy, z którym współpracujesz ma wykształcenie inżynieryjne, czy prawne (rzecznikiem może zostać inżynier magister lub prawnik).

Nie jest to norma, ale zazwyczaj rzecznicy po prawie wolą zajmować się znakami towarowymi, a po studiach inżynieryjnych wynalazkami, wzorami użytkowymi lub przemysłowymi (w konsekwencji czasem mam okazje widywać patenty, czy wzory użytkowe, które można obejść). Oczywiście ostatecznie to ty decydujesz z kim chcesz współpracować.

Dokumentacja rysunkowa dla wzoru użytkowego

Dokumentacje rysunkowe do dokumentacji zgłoszeniowej dla wzoru użytkowego stanowią rysunki techniczne. Najczęściej w takim celu korzysta się ze specjalistycznych programów komputerowych, w których na początku ‘buduje się’ modele 3d, a następnie na ich podstawie tworzy dokumentacje rysunkowe złożeniowe (cały podzespół) lub dokumentacje poszczególnych części, wchodzących w skład Twojego wzoru użytkowego. Warto wiedzieć, że korzystając z usług inżyniera, konstruktora – powinieneś zapytać go, czy umie on przygotowywać dokumentacje pod zgłoszenia patentowe i je optymalizować.

Tworzenie dokumentacji rysunkowej do wzorów użytkowych
Tworzenie dokumentacji rysunkowej do wzorów użytkowych… u nas nie musisz mieć umiejętności inżynieryjnych!

Tworzenie dokumentacji rysunkowej dla wzoru użytkowego

Moja praktyka inżynierska i doświadczenie naszego biura rodzinnego pokazały mi, że warto jest czasem coś schować w dokumentacji rysunkowej wzoru użytkowego (lub patentu)… Cały proces (analiza rozwiązania) jest dość skomplikowany i czasochłonny, natomiast bardzo, ale to bardzo opłacalny!

Nasze biuro projektowe CSTNG.pl i prototypownia specjalizują się w opracowywaniu zoptymalizowanych dokumentacji patentowych – rysunkowych dla wynalazków, czy wzorów użytkowych, które na bieżąco konsultujemy z rzecznikiem patentowym z biura patentowego, które z nami współpracuje. Jeśli więc potrzebujesz usług takiego projektanta to napisz do nas, i rozpoczniemy współpracę.

4. Wysłanie dokumentacji zgłoszeniowej wzoru użytkowego do
Urzędu Patentowego

Gdy biuro projektowe oraz rzecznik patentowy przygotują dla Ciebie zoptymalizowaną dokumentację zgłoszeniową wzoru użytkowego, to po Twoim jej zatwierdzeniu następuje etap ostatecznego wysłania jej do wybranego Urzędu Patentowego.

Data otrzymania tych ‘papierków’ do Urzędu to tzw. data zgłoszenia wzoru użytkowego. Warto wiedzieć, że na prawa ochronne na wzór użytkowy możesz czekać 2-3 lata (lub więcej), aczkolwiek to od wspomnianej daty zgłoszenia możesz już publicznie używać oraz zarabiać na swoim wzorze użytkowym. To od niej ‘liczy się’ ochrona twojego pomysłu.

Czas i zakres ochrony praw ochronnych na wzór użytkowy

Ochrona wzoru użytkowego trwa do 10 lat od daty zgłoszenia. Warunkiem utrzymania ochrony jest prawidłowe wnoszenie okresowych opłat urzędowych, które musisz wnosić za kolejne okresy ochrony.

Jeśli chodzi o zakres ochrony wzoru użytkowego, to wzory możesz chronić:

 • tylko w Polsce – procedura krajowa
 • tylko w krajach, które respektują prawa ochronne na wzór użytkowy
Czas ochrony wzorów użytkowych
Czas ochrony wzorów użytkowych, zakres ochrony pomysłów wzorem użytkowym

Jak wspomniałem wcześniej, prawa ochronne na wzory użytkowe nie są respektowane w niektórych krajach, co jest ich wielką wadą w stosunku do patentów – patenty uznają wszędzie (choć to oczywiście też zależy…). Oznacza to, że możesz się zabezpieczyć tylko w tych krajach, gdzie istnieje taki ‘twór’, jak wzór użytkowy.

KOSZTY wzoru użytkowego

Koszty wzoru użytkowego ( tj. zdobycia praw ochronnych na wzór użytkowy) to dość trudne zagadnienie, bo koszty takie zależą od skomplikowania Twojego rozwiązania, czy chociażby zakresu ochrony…

Ogólnie koszty uzyskiwania praw ochronnych na wzór użytkowy dzielimy na dwie grupy:

 • Koszty urzędowe
 • Koszty usług:
  • rzecznika patentowego
  • biura projektowo-wynalazczego

1. Koszty urzędowe za wzór użytkowy

Koszty urzędowe za wzór użytkowy (uzyskiwanie praw ochronnych na wzór użytkowy) to opłaty, które uiszczasz w wybranym (wybranych) Urzędzie Patentowym (Urzędach Patentowych) danego kraju. Ostateczne kwota zależy oczywiście od tego na jakie kraje się zdecydujesz.

Najlepiej pokażę Ci orientacyjne koszty, dla przypadku, w którym zdecydowalibyśmy się na ochronę pomysłu – uzyskanie praw ochronnych na wzór użytkowy w Polsce (ochrona tylko na terenie RP)

Orientacyjne koszty urzędowe Polskiego Urzędu Patentowego za ochronę wzoru użytkowego na terenie RP:

550* zł (za zgłoszenie wniosku (dokumentacji zgłoszeniowej) o udzielenie praw ochronnych na wzór użytkowy w Uzędzie Patentowym RP)

+250** zł (wpłacane po uzyskaniu praw ochronnych na wzór użytkowy – opłata za trzy pierwsze lata ochrony, później płacimy opłaty okresowe za ‘utrzymanie wzoru użytkowego w mocy’)

= 800 zł

*koszty związane z dokonaniem zgłoszenia wzoru użytkowego

http://www.uprp.pl/oplaty-zgloszeniowe/Lead05,167,1718,4,index,pl,text/

**koszty związane z utrzymaniem praw ochronnych na wzór użytkowy

http://www.uprp.pl/wnoszenie-oplat- za-ochrone- wynalazkow-i- wzorow-uzytkowych/Lead05,538,1733,4,index,pl,text/

Przypomnę Ci ponownie w tym miejscu, że na uzyskanie praw ochronnych na wzór użytkowy w Polsce będziesz musiał czekać jakieś 2 – 3 lata, aczkolwiek nie musisz się obawiać. To od tzw. daty zgłoszenia wniosku – wysłaniu do odpowiedniego Urzędu Patentowego dokumentacji zgłoszeniowej możesz już promować swój pomysł, badać rynek, szukać inwestora, rozpocząć produkcję itp.

Uzyskanie praw ochronnych na wzór użytkowy w innych to często podobne kwoty (aczkolwiek liczone np. w euro), przy czym dochodzą nam jeszcze do tego opłaty rzecznika patentowego danego kraju.

Wynajmij inżyniera – TWORZENIE WYNALAZKÓW!

U nas nie musisz mieć żadnej specjalistycznej wiedzy, aby mieć swój patent, wzór użytkowy, czy wzór przemysłowy! Liczy się TYLKO dobry pomysł. Skontaktuj się z nami, a nasi inżynierowie zmaterializują Twoje wyobrażenia. Nie zwlekaj, bo ktoś inny może wpaść na takie samo rozwiązanie!

Wystarczy, że porozmawiasz z nami na temat Twojego pomysłu, dostarczysz zwykłe szkice ręczne (wykonane ołówkiem), a będziemy mogli pomóc Ci w opracowaniu, ochronie i wdrożeniu Twojego pomysłu!!! Gotowy? Kliknij w przycisk, aby poznać szczegóły

W zależności od doświadczenia i wiedzy rzecznika patentowego możesz zoptymalizować urzędowe koszty ochrony, jeśli wiesz jak… Jeśli nie wiesz to zawsze możesz się z nami skontaktować lub umówić na konsultację > KONTAKT

Koszty rzecznika patentowego
Koszty rzecznika patentowego dla wzorów użytkowych

2. Koszty za usługi rzecznika patentowego za ochronę pomysłu – wzór użytkowy

Koszty rzecznika patentowego za przygotowanie dokumentacji zgłoszeniowej są… różne. To wszystko zależy od wykształcenia (inżynieryjne i prawnicze lub głównie prawnicze), doświadczenia, renomy, istnienia kancelarii na rynku itd.

U nas na koszty rzecznika patentowego składają się:

 • profesjonalne badania patentowe,
 • specjalistyczne konsultacje,
 • przygotowanie opisu do dokumentacji zgłoszeniowej wzoru użytkowego (nie uwzględnia rysunków – tym zajmuje się biuro projektowe).

Nasze biuro ma ponad 40 lat doświadczenia i chętnie pomożemy Ci w przygotowywaniu wzorów użytkowych. Oczywiście w zależności od doświadczenia i wiedzy rzecznika patentowego możesz zoptymalizować koszty ochrony. Jeśli nie masz jeszcze takiego rzecznika to oczywiście zapraszamy do nas – załatwiamy takie sprawy kompleksowo!

3. Koszty za usługi biura projektowo-wynalazczego za projekt techniczny wzoru użytkowego

Usługi biura projektowego (lub biura projektowo-wynalazczego) to nie mus. Choć wg mnie warto jest jednak skorzystać z usług doświadczonego inżyniera i/lub designera 3d, a szczególnie specjalisty, który zna się na prawie patentowym i wie, jak optymalizować dokumentacje rysunkowe pod zgłoszenia patentowe.

Koszty biura projektowego
Koszty biura projektowego - wynalazczego, dla wzorów użytkowych

Jeśli nie chcesz daleko szukać to oczywiście zapraszam Cię do skorzystania z usług naszej firmy projektowej. Biura projektowo-wynalazczego CSTNG.pl. Pomożemy Ci w opracowaniu technicznym – inżynieryjnym oraz designie (wyglądzie zewnętrznym). Dzięki ścisłej współpracy z biurem patentowym możemy na bieżąco konsultować Twoje rozwiązanie techniczne i optymalizować z rzecznikiem patentowym
projekt, tak byś miał pewność, że dokumentacja została sporządzona najlepiej – jak się da. Oczywiście, jeśli jesteś pewien swojego pomysłu lub wiesz, że jesteś w stanie poradzić sobie z inżynieryjnymi lub designerskimi sprawami sam (przy czym zoptymalizujesz swój pomysł) to nie potrzebujesz takich usług.

Podsumowanie – Co to jest wzór użytkowy? Koszty wzoru
użytkowego

Wierzę, że w tym artykule dowiedziałeś się czym jest wzór użytkowy oraz jakie są orientacyjne koszty urzędowe wzoru użytkowego. Ponadto mogłeś zapoznać się, jak w skrócie wygląda procedura ubiegania się o prawa ochronne na wzór użytkowy, jaki jest ich czas ochrony. Jeśli po przeczytaniu tego wpisu masz jeszcze jakieś pytania to pamiętaj, że możesz się z nami skonsultować na przykład mailowo – kliknij, wyślij maila na: kontakt@wynalazca.tv

Podstawa prawna – wzory użytkowe

Na sam już koniec … poniżej możesz zapoznać się z fragmentem pochodzącym z ustawy:
prawo własności przemysłowej i intelektualnej wyjaśniającym czym są wzory użytkowe:

Art. 94. 1. Wzorem użytkowym jest nowe i użyteczne rozwiązanie o charakterze technicznym, dotyczące kształtu, budowy lub zestawienia przedmiotu o trwałej postaci.

 1. Wzór użytkowy uważa się za rozwiązanie użyteczne, jeżeli pozwala ono na osiągnięcie celu mającego praktyczne znaczenie przy wytwarzaniu lub korzystaniu z wyrobów.

Art. 95. 1. Na wzór użytkowy może być udzielone prawo ochronne.

 1. Przez uzyskanie prawa ochronnego nabywa się prawo wyłącznego korzystania ze wzoru użytkowego w sposób zarobkowy lub zawodowy na całym obszarze Rzeczypospolitej Polskiej.
 2. Czas trwania prawa ochronnego wynosi dziesięć lat od daty dokonania zgłoszenia wzoru użytkowego w Urzędzie Patentowym.

Art. 96. Zakres przedmiotowy prawa ochronnego określają zastrzeżenia ochronne zawarte w opisie ochronnym wzoru użytkowego.

Art. 97. 1. Do zgłoszenia wzoru użytkowego stosuje się odpowiednio, z zastrzeżeniem ust. 2, przepisy art. 31–33.

 1. Zgłoszenie wzoru użytkowego zawiera rysunki.
 2. Zgłoszenie wzoru użytkowego może obejmować tylko jedno rozwiązanie.
 3. Wymóg, o którym mowa w ust. 3, nie ogranicza ujęcia w zgłoszeniu różnych postaci przedmiotu, posiadających te same istotne cechy techniczne zastrzeganego rozwiązania, jak również przedmiotu składającego się z części organicznie lub funkcjonalnie związanych ze sobą.

Art. 98. Udzielone prawa ochronne na wzory użytkowe podlegają wpisowi do rejestru wzorów użytkowych.

Art. 99. 1. Udzielenie prawa ochronnego na wzór użytkowy stwierdza się przez wydanie świadectwa ochronnego.

 1. Częścią składową świadectwa ochronnego jest opis ochronny wzoru użytkowego obejmujący opis tego wzoru, za-strzeżenia ochronne i rysunki. Opis ochronny wzoru użytkowego jest udostępniany osobom trzecim i podlega rozpowszechnianiu przez Urząd Patentowy.

Art. 100. 1. Do wzorów użytkowych i praw ochronnych na wzory użytkowe stosuje się odpowiednio, z zastrzeżeniem ust. 2, przepisy art. 25, 28, 29, 35–37, 39–52, 55–60, 62, 66–75, 76–90 i 92.

 1. W przypadku wzoru użytkowego okres przewidziany w art. 60 wynosi dziesięć lat.

Art. 101. 1. Rada Ministrów określi, w drodze rozporządzenia, rodzaje wzorów użytkowych dotyczących obronności lub bezpieczeństwa Państwa oraz tryb postępowania z takimi wzorami zarówno przed stwierdzeniem przez właściwy organ, czy są to wzory użytkowe tajne, jak i po wydaniu postanowienia o ich tajności.

 1. Prezes Rady Ministrów określi, w drodze rozporządzenia, szczegółowe wymogi, jakim powinno odpowiadać zgłoszenie wzoru użytkowego, szczegółowy zakres i tryb rozpatrywania oraz badania zgłoszeń w Urzędzie Patentowym, uwzględniając w szczególności sposób i formę ogłoszenia o zgłoszeniu wzoru użytkowego, zakres, w jakim Urząd Patentowy może dokonywać poprawek w skrócie opisu, formę sporządzanego sprawozdania o stanie techniki i sposób oraz termin udostępniania go osobom trzecim, a także sposób udostępniania i rozpowszechniania opisów ochronnych wzorów użytkowych. Określenie wymogów, jakim powinno odpowiadać zgłoszenie, nie może prowadzić do tworzenia nadmiernych, ponad potrzebę, utrudnień dla zgłaszającego.

Mgr inż. Dawid Pijanka
Dodaj mnie!

Mgr inż. Dawid Pijanka "Vinci"

CEO at CSTNG.pl
Od dziecka związany z rodzinnym biurem patentowym, dzięki czemu stał się pasjonatem innowacyjnych technologii. Uwielbia świat 3D, e-marketing, strategiczne myślenie i rozwój osobisty. Współwłaściciel technologicznej firmy CSTNG.pl - konstrukcyjnego biura projektowego zajmującego się głównie wynalazczością.
Mgr inż. Dawid Pijanka
Dodaj mnie!

Latest posts by Mgr inż. Dawid Pijanka "Vinci" (see all)

Close