9 etapów powstawania produktów – jak stworzyć wynalazek? ½

Jak stworzyć swój produkt – wynalazek „od pomysłu po wdrożenie”? Jakie należy wykonać kroki, aby móc zarobić na swojej idei? W tym artykule poznasz pierwsze 5 z 9 etapów powstawania produktów i pomysłów, które moglibyśmy zakwalifikować, jako wynalazki.

Możesz się zastanawiać: „Naprawdę tworzenie własnego produktu składa się aż z 9 etapów?!” Zgodzę się z Tobą, że to dość dużo, ale… musisz wiedzieć, że prezentowany przeze mnie schemat dokładnie przedstawia jak stworzyć produkt W SPOSÓB BEZPIECZNY (zarówno pod względem biznesowym, jak i prawnym)!

Niestety, ale większość znanych mi inżynierów, designerów i przedsiębiorców nie zdaje sobie sprawy, że nie działając zgodnie ze schematem opisanymi tutaj, narażają się na naruszenie praw innych podmiotów. Ja jednak chcę Cię przed tym przestrzec i pokazać Ci, w jaki sposób powinieneś budować plan wdrożeniowy.

Przy okazji zachęcam Cię do odbycia naszego szkolenia, w którym rozwijam tematykę etapów powstawania pomysłów i opowiadam o prawie patentowym. Oczywiście wszystko jest za darmo, a uważam, że dzięki temu dowiesz się wielu innych interesujących Cię rzeczy: DARMOWY 5-dniowy Poradnik ABC Wynalazcy.

Kliknij tutaj, aby przenieść się do drugiej części tego artykułu.

Dlaczego musisz wiedzieć, jak bezpiecznie tworzyć produkty?”

Postanowiłem napisać artykuł poświęcony tematyce tworzenia produktów, ponieważ w czasie licznych konsultacji z moimi klientami tj. wynalazcami, startupowcami oraz przedsiębiorcami okazało się, że większość z nich nie wie, jak krok po kroku postępować realizując swój pomysł.

Dodatkowo pytają też, ile trwa taki proces, jakie są koszty opracowania produktu, czy muszą umieć tworzyć rysunki techniczne, znać się na jakiejś branży, żeby stworzyć swój wynalazek…

Często jednak okazuje się, że rozmawiający ze mną przedsiębiorcy, czy start up-owcy, którzy już wprowadzili swój produkt na rynek… nie zrobili tego w sposób BEZPIECZNY.

Powiem więcej… Zrobili to w sposób bardzo NIEBEZPIECZNY!

Dlatego też dzisiaj przedstawiam Ci bezpieczny schemat realizowania – wdrażania idei (opcjonalnie chronionej patentemwzorem użytkowym lub wzorem przemysłowym): „od pomysłu do komercjalizacji”.

Jest to system, który wypracowaliśmy na podstawie naszego doświadczenia i zdradzam Ci tutaj, jak wspólnie z wynalazcami realizujemy ich pomysły.

W tej części poznasz 5 pierwszych z w sumie 9 etapów tworzenia własnych produktów. Kolejna część pojawi się wkrótce.

Jak stworzyć swój produkt?! – niebezpieczny i bezpieczny schemat

Niestety w praktyce często jeszcze jest tak, że większość wynalazców startupów lub przedsiębiorców wybiera drogę na skróty w tworzeniu własnych innowacji. Idąc tą drogą, omijają szalenie ważne etapy opracowywania produktów lub technologii i przez to narażają się na konsekwencje prawne i finansowe.

Oto schemat, którym posługuje się większość osób:

Ja jednak chcę Cię przestrzec przed przedstawionym powyżej planem działania i przekonać Cię do postępowania według bardziej rozbudowanego systemu wdrożeniowego – od idei po komercjalizację rozwiązania.

Niebezpieczny schemat tworzenia produktów

Tutaj przedstawiam Ci bezpieczny schemat powstawania produktów:

Jak stworzyć własny produkt krok po kroku – bezpieczny schemat

Co rozumiem przez to, że jest on bezpieczny?

Wyróżniam tutaj dwa „rodzaje bezpieczeństwa”, które rozwinę w dalszej części artykułu.

Pierwszy z nich dotyczy łamania praw innych podmiotów – Czy zastanawiałeś się, co się stanie, jeśli ktoś już wpadł na ‘to coś’ przed Tobą i sobie ochronił swój pomysł prawnie?!

Drugi dotyczy uzasadnienia biznesowego „sensu” wdrażania Twojego rozwiązania – co jeśli nie ma rynku na Twój pomysł lub jest on bardzo mały? Czy wtedy jest sens realizować swoją ideę?

Zacznijmy jednak po kolei:

Etap 1 – pomysł na wynalazek / produkt

Wychodząc w przód i patrząc z Twojej perspektywy na cały opisany niżej schemat tworzenia produktów: przejście przez krok pierwszy to na pewno najtrudniejszy etap…

Najtrudniejszy, bo trzeba wpaść na ‘to coś’… to innowacyjne rozwiązanie, na które nie wpadł nikt inny (no, chyba że chcesz kopiować czyjś produkt, ale pamiętaj, że trzeba wtedy sprawdzić, czy to rozwiązanie nie jest chronione = robić to mądrze).

Zakładam jednak, że skoro czytasz ten artykuł, to masz już jakiś pomysł na produkt lub nawet pomysł na swój biznes (startup). Być może nie jest to jakiś zaawansowany technologicznie wynalazek nowej generacji, ale proste urządzenie, na które nikt jeszcze nie wpadł (a wiedz, że takie pomysły często zdobywają świat).

W tym etapie trzeba przygotować pewne niezbędne materiały, do etapu drugiego i mam tu na myśli: ideowy szkic oraz opis.

Tworzenie szkiców ideowych dla Twojego wynalazku”

Jeśli masz pomysł na swój produkt, to go narysuj – stwórz ideowe rysunki.

Wykonaj szkic Twojego rozwiązania na zwykłej kartce papieru lub jeśli wolisz, wykonaj szkic w programie komputerowym.

Pamiętaj, że to nie musi być arcydzieło!

Chodzi tylko o to, żeby na podstawie rysunków Twojego produktu można było łatwiej zrozumieć ideę Twojego pomysłu.

Zawsze możesz rozbudowywać, zmieniać lub lekko modyfikować koncepcję swojego wynalazku za pomocą szkiców ideowych, tak długo, dopóty nie przejdziesz do kolejnego etapu

Prosty, ręczny szkic ideowy - koncepcyjny na przykładzie wynalazku „Smart Watch”
Prosty, ręczny szkic ideowy – koncepcyjny na przykładzie wynalazku „Smart Watch”

Oczywiście istnieje też możliwość przygotowania innych materiałów, dzięki którym będzie można zrozumieć, na czym polega idea Twojego rozwiązania. Wtedy najczęściej przygotowuje się „zlepek” z kilku zdjęć gotowych rozwiązań jak na przykładzie poniżej:

Przykładowy szkic ideowy - koncepcyjny na podstawie gotowych zdjęć dla wynalazku „Smart Watch”
Przykładowy szkic ideowy – koncepcyjny na podstawie gotowych zdjęć dla wynalazku „Smart Watch”

Tworzenie opisu dla Twojego produktu

Jeśli będziesz już miał gotowy szkic, to możesz przygotować teraz krótki opis Twojego wynalazku. Ważne, żeby zawierał on następujące informacje:

 1. Opcjonalnie: Historia tego, jak wpadłeś na swój pomysł.
 2. Ideowa zasada działania Twojego pomysłu. Możesz podać materiały, z których są wykonane poszczególne części produktu, który opracowałeś, jeśli ma to większe znaczenie i faktycznie posiadasz taką wiedzę.
 3. Opisz konkurencyjne rozwiązania i czym różni się Twój pomysł względem konkurencji. Najlepiej podaj 2-3 konkurentów.
 4. Wypunktuj zalety oraz wady swojego wynalazku (co najmniej 3 pozycje do wad i zalet).
 5. Napisz, po co Ci ten pomysł – jak chcesz na nim zarobić: Czy chcesz zbudować firmę, która będzie korzystać z tego rozwiązania? Chcesz sprzedać prawa do pomysłu innej firmie? A może potrzebujesz dofinansowania dla swojej działalności? Coś innego? Nie wchodząc w szczegóły… to pozwoli odpowiednio „podejść” ekspertom do tworzenia Twojego produktu i wyznaczy odpowiednie założenia projektowe dla całego procesu tworzenia produktu.
Wynajmij Inżyniera

Co jeśli nie masz pomysłu na nowy produkt?

A co, jeśli nie masz pomysłu, a chcesz wdrożyć jakiś produkt?

Może bowiem jesteś osobą, która szuka pomysłu na biznes i chcesz zainwestować swój kapitał lub starasz się o dofinansowanie UE dla swojej firmy, która wymaga innowacyjnych rozwiązań?

Widzisz… ponieważ w wynalazca.tv opracowujemy wynalazki, to mogę Ci zaproponować tutaj dwie opcje współpracy: albo będziemy mogli opracować dla Ciebie projekt i wynalazek na zlecenie, albo przedstawimy Ci pomysły, które czekają na komercjalizację! Jeśli jesteś zainteresowany taką współpracą, napisz do mnie maila na: kontakt@wynalazca.tv.

Etap 2: Konsultacja i analiza Twojego pomysłu

Zawsze, kiedy tylko mogę, wpajam wynalazcom oraz startupowcom do głowy, że nikomu (inwestorom, akceleratorom, a nawet najbliższym) nie zdradza się swojego pomysłu BEZ ODPOWIEDNIEGO ZABEZPIECZENIA najlepiej w postaci: patentu na wynalazekwzoru użytkowego lub wzoru przemysłowego.

Tym razem muszę powiedzieć coś innego…

Pora zdradzić swój pomysł, ponieważ to właśnie od tej chwili czekają Cię etapy związane z bezpieczeństwem Twojego pomysłu. Pora odbyć poważną rozmowę ze specjalistami.

Z kim należy rozmawiać, żeby stworzyć swój produkt i komu naprawdę można zaufać podczas rozmowy o poufnych projektach? No właśnie… dobre pytanie, prawda?

Z kim można bezpiecznie konsultować swój pomysł na produkt?”

Muszę Cię zmartwić, ale żadna umowa NDA (umowa o poufność) nie daje Ci gwarancji, że ktoś nie wykorzysta Twojego pomysłu na innowacyjny produkt, zanim go nie ochronisz. Nawet jeśli ktoś podpisze taką umowę, to udowodnienie takiej „zdrady” jest naprawdę bardzo trudne.

„Wynalazco! Uważaj na oszustów i łowców pomysłów, których nie brakuje na rynku nowoczesnych technologii!”

Gdy informuję o tym swoich klientów, to słyszę od nich często:

„Dawid… ale czy ja w takim razie mogę Ci zaufać,
że dochowasz tajemnicy o moim produkcie!?”

Gwarancja poufności od rzeczników patentowych i wynalazca.tv

Moja odpowiedź na to pytanie brzmi następująco:

Posłuchaj… rzecznicy patentowi i aplikanci rzecznikowscy (w tym ja) są prawnie zobowiązani do zachowania tajemnicy (są to tzw. zawody zaufania publicznego). Złamanie tajemnicy klienta grozi bardzo poważnymi karami oraz nawet zakazem wykonywania zawodu!

Z kolei nasi pracownicy przeszli wewnętrzne szkolenia dotyczące poufności oraz mają bardzo wiążące zobowiązania na umowach o prace, zlecenie, czy dzieło w tym zakresie. Możemy ich bardzo łatwo skontrolować.

Jeśli wyjaśniliśmy już sobie kwestię zaufania, to przygotuj materiały z etapu pierwszego, umów się na konsultacje online, telefoniczną lub na żywo ze swoim rzecznikiem i zacznij z nim rozmowę.

Zachęcam Cię w tym miejscu do kontaktu ze mną, ponieważ sam mając wykształcenie techniczne, często zwracam uwagę na różne aspekty techniczne w projektach, jeśli chciałbyś się teraz umówić na taką rozmowę, to możesz to zrobić tutaj. Oczywiście to Ty decydujesz, co jest dla Ciebie najlepsze.

Wtedy właśnie przedstaw szkice ideowe i opis swojego produktu zgodnie z zaleceniami według etapu 1 i poznaj opinię rzecznika, czy i jak można ochronić swój pomysł.

Zalety i wady opłacalności wdrożenia pomysłu w oparciu o bezpośredni kontakt z klientem

Zacznijmy od zalet analizy opłacalności wdrożenia pomysłu w oparciu o bezpośredni kontakt z klientem:

 • Informacja z pierwszej ręki – dostajesz informacje prosto od klientów, masz możliwość dyskutowania o swoim produkcie,
 • Jeśli dobrze przeprowadzisz rozmowę, to klienci mogą Ci zasugerować dodatkowe możliwości = ulepszenia, które możesz wdrożyć do „nowej wersji” swojego produktu (oczywiście zrobisz to teraz, przecież nie wiedzą, że jesteś na fazie koncepcji),
 • Możesz bezpośrednio zweryfikować zainteresowanie Twoim produktem lub jego brak.

Wady są następujące:

 • BRAK BEZPIECZEŃSTWA: pokazując swój produkt bez ochrony prawnej, narażasz się na to, że ktoś ukradnie Twój pomysł (największa wada),
 • Wobec powyższego trzeba dokładnie zaplanować strategię rozmów,
 • Czas: musisz się przygotować do rozmów, zaplanować spotkania, poświęcić czas na dojazdy do klientów itd.,
 • Stosunkowo duże koszty: na dojazdy do klientów, na planowanie spotkań, noclegi itp.
 • Należy posiadać odpowiednie umiejętności sprzedażowe oraz materiały promocyjne,
 • Jeśli klient nie chce kupić Twojego produktu / wdrożyć Twojego pomysłu na technologię to nie wiesz, czy problemem jest produkt, czy technika / prezentacja, które zastosowałeś.

Który rodzaj oceny wdrożenia produktu wybrać?

Cóż… moim zdaniem najlepiej wybrać oba rozwiązania. Na początku najlepiej i najszybciej będzie dokonać analizy w oparciu o dane statystyczne statystyki. Jest to stosunkowo szybkie i tanie rozwiązanie. Jeśli zamówisz ją u nas, to otrzymasz dodatkowo listę potencjalnych interesantów, z którymi będziesz mógł się później spotkać i dokonać własnej analizy opłacalności wdrożeniowej pomysłu na podstawie kontaktu bezpośredniego.

Dodatkowo na konsultacjach od razu podpowiemy Ci, jaką strategię przyjęlibyśmy w trakcie rozmów z interesantami.

Jeśli jeszcze nie jesteś przekonany co do swojego pomysłu, możesz wówczas przeprowadzić analizę w oparciu o bezpośredni kontakt z klientem.

Czym jest analiza kosztów produkcji Twojego pomysłu?

Analiza kosztów produkcji Twojego pomysłu to zestawienie w tabeli lub opis orientacyjnych kosztów produkcji Twojego rozwiązania. Znając koszty produkcji, możesz oszacować cenę detaliczną Twojego pomysłu.

Ponadto, jeśli wykonałeś wcześniej statystyczną analizę opłacalności wdrożenia Twojego pomysłu w oparciu o statystyki będziesz mógł oszacować zyski i wartość swojego pomysłu.

Etap 4: Badania patentowe

Badania patentowe to krok, który teoretycznie jest opcjonalny, ale zobaczysz za chwilę, dlaczego jest szalenie istotny oraz dlaczego według mnie warto zdecydować się na badania patentowe dla Twojego pomysłu już teraz…

Badania patentowe to temat na osobny artykuł, ale w skrócie – dzięki nim rzecznicy patentowi sprawdzą, czy wg baz patentowych Twój pomysł był chroniony (lub jest chroniony) na danym terytorium oraz czy (jeśli jesteś zainteresowany ochroną swojego pomysłu) spełni wymogi urzędów patentowych i będziesz się mógł starać o ochronę.

Raport z badań patentowych

Decydując się na badania tzw. zdolności patentowej dla Twojego pomysłu, po badaniach otrzymasz od rzeczników patentowych raport.

Jeżeli raport, który przygotują rzecznicy będzie pozytywny – możesz ochronić swoją ideę (możemy przejść do kroku 6) i stworzyć swój pomysł na produkt.

Jeżeli raport, który przygotują rzecznicy będzie negatywny – (tj. jeżeli Twój pomysł jest już chroniony lub istnieje duże prawdopodobieństwo, że naruszasz czyjeś rozwiązanie) to nasi inżynierowie lub designerzy postarają się opracować nową koncepcję dla Twojego pomysłu, która ominie wskazany patent. Wtedy na bieżąco konsultujemy projekt z rzecznikami patentowymi.

Czy warto przeprowadzać badania patentowe?

Musisz wiedzieć, że wdrażając lub wprowadzając na rynek (będąc nawet zwykłym dystrybutorem / sprzedawcą) dany produkt BEZ BADAŃ PATENTOWYCH OGROMNIE RYZYKUJESZ!!!

Dlaczego?

Bo wdrażając lub wprowadzając na rynek produkt chroniony przez inny podmiot, to łamiesz jego prawa = narażasz się na kary finansowe => zwrot wszelkich zysków oraz wypłatę zadośćuczynienia.

Niezbyt przyjemna wizja prawda??? Pomyśl tylko, że to, nad czym pracowałeś (przeszedłeś przez wszystkie etapy „od pomysłu do komercjalizacji”) nie miało sensu, bo łamałeś czyjeś prawa… a teraz… musisz zapłacić kary…

Dlaczego warto przeprowadzać badania na tym etapie?

Warto przeprowadzić badania już na etapie opracowywania koncepcjiponieważ możesz usłyszeć od rzecznika, że po przeprowadzonych badaniach patentowych w jego eksperckiej opinii możesz bezpiecznie inwestować swój kapitał na dalsze etapy m.in.: opracowanie techniczne i designerskie swojego rozwiązania, tworzenie prototypu, ochronę prawną oraz promocję różnymi kanałami dystrybucji lub… powinieneś się wycofać, bo ktoś chroni takie rozwiązanie.Po tym, jak zaakceptujesz projekt, nasi inżynierowie przy współpracy z rzecznikami patentowymi przygotują dokumentację rysunkową – techniczną pod patent stanowiącą część dokumentacji zgłoszeniowej dla Twojego pomysłu.

Techniki tworzenia produktu

W naszym biurze projektowo wynalazczym wyróżniamy dwie zasadnicze strategie tworzenia projektu dla produktu.

1. Strategia tworzenia produktu tylko na potrzeby zgłoszenia patentowego i ewentualnych materiałów sprzedażowych.[

Szczegółowe informacje na temat tych dwóch strategii, ich wady, zalety oraz dla kogo są te strategie, przedstawiam w DARMOWYM Poradniku ABC Wynalazcy, o którym wspomniałem Ci na początku tego artykułu o tworzeniu produktów.

Przykładowe efekty takich prac projektowych możesz w praktyce zobaczyć tutaj:

Przykład dokumentacji technicznej wykonawczej (fragment): układ sterowania pojazdów
Dokumentacja techniczna patentowa: schemat elektryczny
Przykład dokumentacji technicznej wykonawczej (fragment): mechanizm różnicowy
Dokumentacja techniczna patentowa: rysunek techniczny
Przykład dokumentacji technicznej wykonawczej (fragment) sposób odnawiania plików
Dokumentacja techniczna patentowa: schemat ideowy

Jak stworzyć produkt nie będąc ekspertem?

„Jak stworzyć produkt nie będąc ekspertem?” – to jedno z pierwszych pytań, które słyszę podczas prowadzenia konsultacji. Oczywiście to zależy głównie od tego, z kim prowadzisz rozmowę, ale przynajmniej dzięki nam możesz polegać na outsourcingu stworzenia swojego produktu (zleceniu kompleksowych prac projektowych wraz z ochroną na Twoją rzecz Twojego pomysłu).

Dzięki naszym inżynierom oraz designerom w etapie 5 obalamy mit, że trzeba być ekspertem, żeby opracować wynalazek!

Nasza działalność służy właśnie tym, którzy ekspertami nie są, a mają świetne pomysły, które naprawdę warto wdrożyć na rynek.

To my zajmiemy się dopracowaniem pomysłu, przygotowaniem kilku wariantów wykonania (zwiększeniem zakresu ochrony), pomocą w ochronie prawnej pomysłu oczywiście na Twoją rzecz i dalszych etapach…

Zgodnie z naszym hasłem u nas liczy się tylko pomysł 🙂 .

Podsumowanie – 9 etapów tworzenia produktów – jak stworzyć wynalazek? 1/2

Miałeś okazję poznać 5 pierwszych ze wszystkich 9 etapów powstawania produktów (opcjonalnie wynalazków chronionych prawnie). W tej części artykułu chciałem się skupić na tym, żeby zakomunikować Ci, jaka jest bezpieczna droga tworzenia produktu – szczególnie jeśli chodzi o pomijane przez początkujących wynalazców, startupy oraz przedsiębiorców badania patentowe i analizy techniczno-biznesowe.

Zachęcam Cię w tym miejscu do odbycia naszego szkolenia, w którym rozwijam tematykę etapów powstawania pomysłów i opowiadam o prawie patentowym. Oczywiście wszystko jest za darmo, a uważam, że dzięki temu dowiesz się wielu innych interesujących Cię rzeczy: DARMOWY 5-dniowy Poradnik ABC Wynalazcy.

W kolejnej części tego artykułu powiemy sobie o ochronie prawnej Twojego pomysłu oraz przebrniemy przez etapy komercjalizacji pomysłu na własny produkt, czyli zaczniemy opisywać to, na co chyba czekałeś 🙂 Kliknij tutaj, aby przenieść się do drugiej części artykułu.

W przypadku, gdybyś oczekiwał mojej pomocy w tworzeniu Twojego produktu, to zachęcam Cię na rozmowę ze mną, gdzie ustalimy sobie plan działania i bezpośrednio odpowiem Ci na Twoje pytania. Porozmawiajmy.

Mgr inż. Dawid Pijanka
Dodaj mnie!