Jak stworzyć swój produkt – wynalazek „od pomysłu po wdrożenie”? Jakie należy wykonać kroki, aby móc zarobić na swojej idei? W tym artykule poznasz pierwsze 5 z 9 etapów powstawania produktów i pomysłów, które moglibyśmy zakwalifikować, jako wynalazki.
Możesz się zastanawiać: „Naprawdę tworzenie własnego produktu składa się aż z 9 etapów?!” Zgodzę się z Tobą, że to dość dużo, ale… musisz wiedzieć, że prezentowany przeze mnie schemat dokładnie przedstawia jak stworzyć produkt W SPOSÓB BEZPIECZNY (zarówno pod względem biznesowym, jak i prawnym)!
Niestety, ale większość znanych mi inżynierów, designerów i przedsiębiorców nie zdaje sobie sprawy, że nie działając zgodnie ze schematem opisanymi tutaj, narażają się na naruszenie praw innych podmiotów. Ja jednak chcę Cię przed tym przestrzec i pokazać Ci, w jaki sposób powinieneś budować plan wdrożeniowy.
Przy okazji zachęcam Cię do odbycia naszego szkolenia, w którym rozwijam tematykę etapów powstawania pomysłów i opowiadam o prawie patentowym. Oczywiście wszystko jest za darmo, a uważam, że dzięki temu dowiesz się wielu innych interesujących Cię rzeczy: DARMOWY 5-dniowy Poradnik ABC Wynalazcy.
Kliknij tutaj, aby przenieść się do drugiej części tego artykułu.
Postanowiłem napisać artykuł poświęcony tematyce tworzenia produktów, ponieważ w czasie licznych konsultacji z moimi klientami tj. wynalazcami, startupowcami oraz przedsiębiorcami okazało się, że większość z nich nie wie, jak krok po kroku postępować realizując swój pomysł.
Dodatkowo pytają też, ile trwa taki proces, jakie są koszty opracowania produktu, czy muszą umieć tworzyć rysunki techniczne, znać się na jakiejś branży, żeby stworzyć swój wynalazek…
Często jednak okazuje się, że rozmawiający ze mną przedsiębiorcy, czy start up-owcy, którzy już wprowadzili swój produkt na rynek… nie zrobili tego w sposób BEZPIECZNY.
Powiem więcej… Zrobili to w sposób bardzo NIEBEZPIECZNY!
Dlatego też dzisiaj przedstawiam Ci bezpieczny schemat realizowania – wdrażania idei (opcjonalnie chronionej patentem, wzorem użytkowym lub wzorem przemysłowym): „od pomysłu do komercjalizacji”.
Jest to system, który wypracowaliśmy na podstawie naszego doświadczenia i zdradzam Ci tutaj, jak wspólnie z wynalazcami realizujemy ich pomysły.
W tej części poznasz 5 pierwszych z w sumie 9 etapów tworzenia własnych produktów. Kolejna część pojawi się wkrótce.
Niestety w praktyce często jeszcze jest tak, że większość wynalazców startupów lub przedsiębiorców wybiera drogę na skróty w tworzeniu własnych innowacji. Idąc tą drogą, omijają szalenie ważne etapy opracowywania produktów lub technologii i przez to narażają się na konsekwencje prawne i finansowe.
Oto schemat, którym posługuje się większość osób:
Ja jednak chcę Cię przestrzec przed przedstawionym powyżej planem działania i przekonać Cię do postępowania według bardziej rozbudowanego systemu wdrożeniowego – od idei po komercjalizację rozwiązania.
Tutaj przedstawiam Ci bezpieczny schemat powstawania produktów:
Co rozumiem przez to, że jest on bezpieczny?
Wyróżniam tutaj dwa „rodzaje bezpieczeństwa”, które rozwinę w dalszej części artykułu.
Pierwszy z nich dotyczy łamania praw innych podmiotów – Czy zastanawiałeś się, co się stanie, jeśli ktoś już wpadł na ‘to coś’ przed Tobą i sobie ochronił swój pomysł prawnie?!
Drugi dotyczy uzasadnienia biznesowego „sensu” wdrażania Twojego rozwiązania – co jeśli nie ma rynku na Twój pomysł lub jest on bardzo mały? Czy wtedy jest sens realizować swoją ideę?
Zacznijmy jednak po kolei:
Wychodząc w przód i patrząc z Twojej perspektywy na cały opisany niżej schemat tworzenia produktów: przejście przez krok pierwszy to na pewno najtrudniejszy etap…
Najtrudniejszy, bo trzeba wpaść na ‘to coś’… to innowacyjne rozwiązanie, na które nie wpadł nikt inny (no, chyba że chcesz kopiować czyjś produkt, ale pamiętaj, że trzeba wtedy sprawdzić, czy to rozwiązanie nie jest chronione = robić to mądrze).
Zakładam jednak, że skoro czytasz ten artykuł, to masz już jakiś pomysł na produkt lub nawet pomysł na swój biznes (startup). Być może nie jest to jakiś zaawansowany technologicznie wynalazek nowej generacji, ale proste urządzenie, na które nikt jeszcze nie wpadł (a wiedz, że takie pomysły często zdobywają świat).
W tym etapie trzeba przygotować pewne niezbędne materiały, do etapu drugiego i mam tu na myśli: ideowy szkic oraz opis.
Jeśli masz pomysł na swój produkt, to go narysuj – stwórz ideowe rysunki.
Wykonaj szkic Twojego rozwiązania na zwykłej kartce papieru lub jeśli wolisz, wykonaj szkic w programie komputerowym.
Pamiętaj, że to nie musi być arcydzieło!
Chodzi tylko o to, żeby na podstawie rysunków Twojego produktu można było łatwiej zrozumieć ideę Twojego pomysłu.
Zawsze możesz rozbudowywać, zmieniać lub lekko modyfikować koncepcję swojego wynalazku za pomocą szkiców ideowych, tak długo, dopóty nie przejdziesz do kolejnego etapu
Oczywiście istnieje też możliwość przygotowania innych materiałów, dzięki którym będzie można zrozumieć, na czym polega idea Twojego rozwiązania. Wtedy najczęściej przygotowuje się „zlepek” z kilku zdjęć gotowych rozwiązań jak na przykładzie poniżej:
Jeśli będziesz już miał gotowy szkic, to możesz przygotować teraz krótki opis Twojego wynalazku. Ważne, żeby zawierał on następujące informacje:
A co, jeśli nie masz pomysłu, a chcesz wdrożyć jakiś produkt?
Może bowiem jesteś osobą, która szuka pomysłu na biznes i chcesz zainwestować swój kapitał lub starasz się o dofinansowanie UE dla swojej firmy, która wymaga innowacyjnych rozwiązań?
Widzisz… ponieważ w wynalazca.tv opracowujemy wynalazki, to mogę Ci zaproponować tutaj dwie opcje współpracy: albo będziemy mogli opracować dla Ciebie projekt i wynalazek na zlecenie, albo przedstawimy Ci pomysły, które czekają na komercjalizację! Jeśli jesteś zainteresowany taką współpracą, napisz do mnie maila na: kontakt@wynalazca.tv.
Zawsze, kiedy tylko mogę, wpajam wynalazcom oraz startupowcom do głowy, że nikomu (inwestorom, akceleratorom, a nawet najbliższym) nie zdradza się swojego pomysłu BEZ ODPOWIEDNIEGO ZABEZPIECZENIA najlepiej w postaci: patentu na wynalazek, wzoru użytkowego lub wzoru przemysłowego.
Tym razem muszę powiedzieć coś innego…
Pora zdradzić swój pomysł, ponieważ to właśnie od tej chwili czekają Cię etapy związane z bezpieczeństwem Twojego pomysłu. Pora odbyć poważną rozmowę ze specjalistami.
Z kim należy rozmawiać, żeby stworzyć swój produkt i komu naprawdę można zaufać podczas rozmowy o poufnych projektach? No właśnie… dobre pytanie, prawda?
Muszę Cię zmartwić, ale żadna umowa NDA (umowa o poufność) nie daje Ci gwarancji, że ktoś nie wykorzysta Twojego pomysłu na innowacyjny produkt, zanim go nie ochronisz. Nawet jeśli ktoś podpisze taką umowę, to udowodnienie takiej „zdrady” jest naprawdę bardzo trudne.
„Wynalazco! Uważaj na oszustów i łowców pomysłów, których nie brakuje na rynku nowoczesnych technologii!”
Gdy informuję o tym swoich klientów, to słyszę od nich często:
„Dawid… ale czy ja w takim razie mogę Ci zaufać,
że dochowasz tajemnicy o moim produkcie!?”
Moja odpowiedź na to pytanie brzmi następująco:
Posłuchaj… rzecznicy patentowi i aplikanci rzecznikowscy (w tym ja) są prawnie zobowiązani do zachowania tajemnicy (są to tzw. zawody zaufania publicznego). Złamanie tajemnicy klienta grozi bardzo poważnymi karami oraz nawet zakazem wykonywania zawodu!
Z kolei nasi pracownicy przeszli wewnętrzne szkolenia dotyczące poufności oraz mają bardzo wiążące zobowiązania na umowach o prace, zlecenie, czy dzieło w tym zakresie. Możemy ich bardzo łatwo skontrolować.
Jeśli wyjaśniliśmy już sobie kwestię zaufania, to przygotuj materiały z etapu pierwszego, umów się na konsultacje online, telefoniczną lub na żywo ze swoim rzecznikiem i zacznij z nim rozmowę.
Zachęcam Cię w tym miejscu do kontaktu ze mną, ponieważ sam mając wykształcenie techniczne, często zwracam uwagę na różne aspekty techniczne w projektach, jeśli chciałbyś się teraz umówić na taką rozmowę, to możesz to zrobić tutaj. Oczywiście to Ty decydujesz, co jest dla Ciebie najlepsze.
Wtedy właśnie przedstaw szkice ideowe i opis swojego produktu zgodnie z zaleceniami według etapu 1 i poznaj opinię rzecznika, czy i jak można ochronić swój pomysł.
Zacznijmy od zalet analizy opłacalności wdrożenia pomysłu w oparciu o bezpośredni kontakt z klientem:
Wady są następujące:
Cóż… moim zdaniem najlepiej wybrać oba rozwiązania. Na początku najlepiej i najszybciej będzie dokonać analizy w oparciu o dane statystyczne statystyki. Jest to stosunkowo szybkie i tanie rozwiązanie. Jeśli zamówisz ją u nas, to otrzymasz dodatkowo listę potencjalnych interesantów, z którymi będziesz mógł się później spotkać i dokonać własnej analizy opłacalności wdrożeniowej pomysłu na podstawie kontaktu bezpośredniego.
Dodatkowo na konsultacjach od razu podpowiemy Ci, jaką strategię przyjęlibyśmy w trakcie rozmów z interesantami.
Jeśli jeszcze nie jesteś przekonany co do swojego pomysłu, możesz wówczas przeprowadzić analizę w oparciu o bezpośredni kontakt z klientem.
Analiza kosztów produkcji Twojego pomysłu to zestawienie w tabeli lub opis orientacyjnych kosztów produkcji Twojego rozwiązania. Znając koszty produkcji, możesz oszacować cenę detaliczną Twojego pomysłu.
Ponadto, jeśli wykonałeś wcześniej statystyczną analizę opłacalności wdrożenia Twojego pomysłu w oparciu o statystyki będziesz mógł oszacować zyski i wartość swojego pomysłu.
Badania patentowe to krok, który teoretycznie jest opcjonalny, ale zobaczysz za chwilę, dlaczego jest szalenie istotny oraz dlaczego według mnie warto zdecydować się na badania patentowe dla Twojego pomysłu już teraz…
Badania patentowe to temat na osobny artykuł, ale w skrócie – dzięki nim rzecznicy patentowi sprawdzą, czy wg baz patentowych Twój pomysł był chroniony (lub jest chroniony) na danym terytorium oraz czy (jeśli jesteś zainteresowany ochroną swojego pomysłu) spełni wymogi urzędów patentowych i będziesz się mógł starać o ochronę.
Decydując się na badania tzw. zdolności patentowej dla Twojego pomysłu, po badaniach otrzymasz od rzeczników patentowych raport.
Jeżeli raport, który przygotują rzecznicy będzie pozytywny – możesz ochronić swoją ideę (możemy przejść do kroku 6) i stworzyć swój pomysł na produkt.
Jeżeli raport, który przygotują rzecznicy będzie negatywny – (tj. jeżeli Twój pomysł jest już chroniony lub istnieje duże prawdopodobieństwo, że naruszasz czyjeś rozwiązanie) to nasi inżynierowie lub designerzy postarają się opracować nową koncepcję dla Twojego pomysłu, która ominie wskazany patent. Wtedy na bieżąco konsultujemy projekt z rzecznikami patentowymi.
Musisz wiedzieć, że wdrażając lub wprowadzając na rynek (będąc nawet zwykłym dystrybutorem / sprzedawcą) dany produkt BEZ BADAŃ PATENTOWYCH OGROMNIE RYZYKUJESZ!!!
Dlaczego?
Bo wdrażając lub wprowadzając na rynek produkt chroniony przez inny podmiot, to łamiesz jego prawa = narażasz się na kary finansowe => zwrot wszelkich zysków oraz wypłatę zadośćuczynienia.
Niezbyt przyjemna wizja prawda??? Pomyśl tylko, że to, nad czym pracowałeś (przeszedłeś przez wszystkie etapy „od pomysłu do komercjalizacji”) nie miało sensu, bo łamałeś czyjeś prawa… a teraz… musisz zapłacić kary…
Warto przeprowadzić badania już na etapie opracowywania koncepcji, ponieważ możesz usłyszeć od rzecznika, że po przeprowadzonych badaniach patentowych w jego eksperckiej opinii możesz bezpiecznie inwestować swój kapitał na dalsze etapy m.in.: opracowanie techniczne i designerskie swojego rozwiązania, tworzenie prototypu, ochronę prawną oraz promocję różnymi kanałami dystrybucji lub… powinieneś się wycofać, bo ktoś chroni takie rozwiązanie.