Top 5 Wynalazków Służących Do Ochrony Zdrowia

2019-01-22

W naszych poprzednich Toplistach, opisywaliśmy wiele zaawansowanych technologicznie wynalazków.

Zwracaliśmy uwagę na: najnowsze wynalazki prezentowane na różnych targach, urządzenia przyjazne dla otoczenia, świąteczne patenty, a także najdziwniejsze projekty minionego roku.

W tym artykule skupimy się natomiast na Top 5 wynalazkach służących do ochrony ludzkiego zdrowia.

#1 – Zipline – Specjalny wynalazek drona – Dostawy ratujące życie

Firma Zipline posiadająca siedzibę w Kalifornii używa dronów do ratowania życia potrzebujących osób. Przedsiębiorstwo to skonstruowało wynalazek specjalnego bezzałogowego pojazdu, który dostarcza niezbędne zasoby do wielu różnych klinik.

Wynalazek ten jest w stanie pomieścić prawie 2 kg ładunków i osiągnąć prędkość do 130 km na godzinę oraz przebyć 160 kilometrów bez doładowania.

Rozwiązanie to jest niezwykle przydatne w przypadku, gdy osoba potrzebująca znajduje się w miejscu pełnym nieprzejezdnych gór lub wyblakłych dróg, ponieważ normalne pojazdy nie mogą się do niej dostać.

Dr. Diane Gashumba to minister zdrowia w Rwandzie i pomysłodawca całego przedsięwzięcia. Przed wykorzystaniem dronów dostarczenie krwi czy innych potrzebnych zasobów do kliniki zajmowało kilka godzin, przez co niektórzy pacjenci nie mogli otrzymać pomocy na czas.

W październiku 2016 roku uruchomiła pierwszy na świecie system dostarczania zasobów za pomocą dronów. Dzięki nim potrzebna krew jest dostarczana do wyznaczonych placówek w mniej niż pół godziny. Diane planuje z czasem rozszerzyć działalność projektu na resztę świata.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej na temat tego projektu.

#2 – Solar Charged Jacket – Projekt kurtki świecącej w ciemności

Spora część wypadków samochodowych, w których giną osoby, odbywa się w nocy. Bardzo często powodem tego zdarzenia jest niezauważenie przechodnia przez kierowcę samochodu. Projekt Solar Charged Jacket ma na celu zapobiegać takim wypadkom, ale w porównaniu do zwykłych kurtek odblaskowych, wynalazek ten jest o wiele bardziej zaawansowany.

Dodatkowo ubiór ten został uznany za jeden z najlepszych wynalazków roku 2018 przez magazyn TIME oraz za najlepszy sprzęt sportowy minionego roku przez magazyn WIRED.

Co jest tak specjalnego w tym wynalazku? Na początek warto zaznaczyć, że:

Kurtka Solar Charged Jacket została wykonana z bardzo czułego materiału, który można szybko naładować za pomocą dowolnego źródła światła!

Wynalazek ten uruchamia się tylko w ciemnościach. Dodatkowo w im ciemniejszym otoczeniu znajdzie się ubiór, tym jaśniejszy wyda blask.

Warto zaznaczyć, że wynalazek ten jest w pełni wodoodporny, rozciągliwy i niesamowicie lekki, przez co praktycznie nie czuć jego wagi.

https://dyk8bhziazfed.cloudfront.net/wp-content/uploads/2017/08/glow-side-run-bright-1376-688×388.jpg

Więcej na temat tego wynalazku, jego ceny, wariantów i dodatkowych funkcji na stronie producenta.

Newsletter ABC Wynalazcy!

#3 – LynQ – Bezprzewodowy tracker dla zaginionych osób i zwierząt

Bardzo często zdarzają się sytuacje, w których zarówno dzieci, zwierzęta, jak i niektóre osoby dorosłe potrafią się zgubić. Głównie sytuacja ta ma miejsce podczas różnych wypraw np. w góry lub spacerów do parku. Wynalazek LynQ ma na celu pomóc w odnalezieniu zagubionej istoty, a z powodu faktu, że urządzenie to jest bezprzewodowe, nie wymaga połączenia z internetem.

Jak z niego skorzystać?

Wystarczy, że posiadacze dwóch urządzeń zsynchronizują je ze sobą i… właściwie to wszystko. Po synchronizacji wynalazków użytkownicy są powiadamiani o statusie drugiej osoby, czyli o tym, w jakiej odległości od siebie znajdują się urządzenia.

Wynalazek ten jest niezwykle poręczny, wytrzymały, energooszczędny (potrafi działać przez 3 dni bez przerwy), łatwy w użytku i wodoodporny.

Dodatkowo pozwala wyznaczać na mapie punkty, które wyświetlają się innym użytkownikom jako miejsca zbiórki.

Warto zaznaczyć, że zasięg wykrywania drugiej osoby przez ten wynalazek wynosi prawie 5 kilometrów!

Gdyby każda osoba na świecie nosiła ze sobą jedno z takich urządzeń to ilość zaginionych osób drastycznie by spadła.

Więcej o wynalazku na tej stronie.

#4 – Przedsiębiorstwo ICON i drukarka Vulcan 3D printer – Projekt wydrukowania domów 3D dla bezrobotnych.

W dzisiejszych czasach sporo osób nie może pozwolić sobie na budowę domu, dlatego firma ICON postanowiła opracować specjalny wynalazek drukarki 3D, który pozwoliłby na szybkie, tanie i łatwe skonstruowanie budynków mieszkalnych.

W 2018 roku, za pomocą drukarki Vulcan 3D, firma skonstruowała pierwszy funkcjonalny dom z wydruku 3D o powierzchni 350 m². Mieszkanie to zostało złożone w 48 godzin.

Wydrukowany przez firmę ICON dom o powierzchni 350 m² za pomocą drukarki Vulcan 3D

Zmotywowane sukcesem pierwszego wynalazku przedsiębiorstwo ICON postanowiło opracować nową wersję drukarki Vulcan 3D, która pozwoli na jeszcze szybszy i łatwiejszy wydruk zarówno dużych, jak i małych budynków dla bezdomnych. Więcej na temat tego projektu na stronie przedsiębiorstwa.

Warto również zaznaczyć, że nasza marka wynalazca.tv posiadająca siedzibę w Rzeszowie zajmuje się opracowywaniem wynalazków na zlecenie klientów oraz tworzeniem prototypów za pomocą wydruku 3D.

5 – Wodny dron U-SAFE – Wynalazek innowacyjnego koła ratunkowego

W poprzednim artykule przedstawiliśmy działanie BW Space, drona podwodnego służącego do zwiedzania głębi oceanów, robienia różnego rodzaju zdjęć i towarzyszeniu nurkom podczas ćwiczeń. Dron U-Safe to specjalny wynalazek koła ratunkowego mający na celu szybkie i bezpiecznie dopłynięcie do osób tonących, a następnie błyskawiczne dostarczenie ich na ląd lub w inne bezpieczne miejsce.

Urządzenie to jest samobieżne, zdalnie sterowane i pracuje nawet w najbardziej niesprzyjających warunkach. Posiada również własny system nawigacji i prowadzenia, dzięki czemu mogą sterować nim osoby, które nie posiadają doświadczenia w prowadzeniu dronów.

Wynalazek ten to obowiązkowy zakup dla osób, które planują w grupach wyjechać nad morze. Więcej na temat wynalazku na stronie producenta.

Podsumowanie – Top 5 Wynalazków Służących Do Ochrony Zdrowia

Mam nadzieję, że po przeczytaniu tego artykułu rozbudziła się w Tobie dusza wynalazcy i chęć stworzenia własnego wynalazku. Kto wie, może za kilka lat to o Twoim wynalazku będziemy pisać artykuły?

Pamiętaj, że jeśli potrzebujesz POMOCY w konstruowaniu swoich wynalazków oraz tworzeniu prototypów, możesz skontaktować się z nami, na pewno razem jakoś podziałamy! >SZYBKI KONTAKT<             
Krystian Solecki

[1] https://www.cnet.com/pictures/take-a-look-at-ziplines-new-drone-delivery-system/
[2] https://www.vollebak.com/product/solar-charged-jacket/
[3] https://lynqme.com/
[4] https://www.iconbuild.com/new-story/
[5] https://www.norasperformance.com/en/u-safe-2/