Top 5 wynalazków przyjaznych dla otoczenia – Ochrona środowiska

2018-12-10

Ciągły rozwój technologii i konstrukcja coraz to nowszych projektów sprawiły, że spora część wynalazców zapomniała o ochronie środowiska naturalnego. Niefortunnie spora część wynalazków, stworzonych na przestrzeni lat, oddziałuje negatywnie na stan naszej planety.

Warto jest jednak pamiętać, że to dzięki matce naturze byliśmy w stanie dojść do współczesnego poziomu rozwoju i zaawansowania technologicznego.

Ochrona środowiska i tworzenie nowych wynalazków może iść w parze, a w tym artykule wymienimy Top 5 wynalazków, które są jednocześnie przyjazne dla otoczenia i niezwykle praktyczne.

#1 – O-WIND TURBINE – Wynalazek jednoosiowej turbiny wiatrowej

O-WIND Turbine (po ang. O-wiatrowa turbina) to wynalazek jednoosiowej dookolnej turbiny wiatrowej stworzonej w celu efektywnego i wydajnego generowania energii elektrycznej. Dodatkowo projekt ten wykorzystuje poziomy i pionowy wiatr bez konieczności sterowania nim.

Turbina ta ma sferyczny kształt i przechodzi przez nią jedna oś obrotu. Wymiary i kształt tego wynalazku oznaczają, że jest on odpowiedni do wytwarzania energii na małą skalę przez indywidualnych mieszkańców mieszkań itp.

Struktura projektu jest wyłożona otworami wentylacyjnymi, które mają duże wejścia i mniejsze wyjścia dla powietrza. Turbina ta obraca się wokół stałej osi, niezależnie od kierunku wiatru. Rotacja tego wynalazku jest wykorzystywana do zasilania generatora, który może wytworzyć energię elektryczną.

#2 – The Sprout Pencil – projekt kiełkującego ołówka

Wynalazek kiełkującego ołówka to unikalny projekt mający na celu skłonić użytkowników tego przyrządu do dbania o środowisko i zrównoważonego rozwoju każdego dnia.

Ołówek ten składa się w 100% z nieszkodliwych przyrodzie materiałów, a w jego biodegradowalnej końcówce znajduje się 14 innych nasion wolnych od GMO.

Po wypisaniu wkładu wynalazku użytkownik może zasadzić go w glebie, a następnie obserwować rozkwitanie rośliny.

Rozwój zasadzonego nasienia ma mieć działanie uspokajające na użytkownika.

#3 – Refill – Wynalazek filtrowanej stacji wodnej – projekt eliminacji plastikowych butelek

Według statystyk z zeszłego roku Amerykanie zakupili ponad
50 miliardów plastikowych butelek z wodą, z czego:

 • W 50% z nich znajdowała się oczyszczona woda z kranu,
 • Ponad 70% z nich nigdy nie zostało przetworzonych.

Projekt Refill to sieć unikalnych filtrowanych stacji wodnych, w której to osoby będą mogły napełniać swoje butelki zimną, filtrowaną wodą z kranu w  czasie podróży.

Rozwiązanie to jest tanią i ekologiczną alternatywą dla wody butelkowanej.

Wynalazek filtrowanych stacji wodnych będzie uruchamiany poprzez aplikację na telefonie, za którą będzie trzeba zapłacić $1.99 miesięcznie.

Projekt ten okazał się być wielkim sukcesem na Kickstarterze. (Więcej o projektach na Kickstarterze).

#4 – SolarSkin – Cienki materiał do paneli słonecznych

W ciągu zaledwie godziny słońce potrafi wytworzyć wystarczająco dużo energii, aby zasilić świat przez cały rok. Jednak generacja energii słonecznej stanowi mniej niż 1% naszej globalnej produkcji energii.

Newsletter ABC Wynalazcy!

Projekt SolarSkin ma na celu poprawić wygląd paneli słonecznych zamieszczanych na różnych dachach i platformach, a dzięki temu zwiększyć  ich ilość

Opracowany przez inżynierów MIT, wynalazek SolarSkin jest cienką warstwą, specjalnie pokrytą ultratrwałą grafiką, zintegrowaną z wysokowydajnymi panelami słonecznymi.

Technologia ta wykorzystuje selektywną filtrację świetlną. Robi to aby jednocześnie wyświetlać obraz i przekazywać światło słoneczne do leżących pod nim ogniw słonecznych przy minimalnej utracie wydajności.

Dzięki temu wynalazek ten jest w stanie zmienić wygląd zwykłego panelu słonecznego w bardziej elegancki i wyrafinowany. Dodatkowo wynalazek ten, zastosowany na dachach jest w stanie całkowicie zakamuflować panel słoneczny.

 #5 – The Small Garden 3 – Wynalazek zajmujący się Twoimi roślinami

Poprzednio wspomniany projekt The Sprout Pencil pozwalał Ci na zasadzenie łatwych w uprawie roślin o niewielkich wymaganiach.

The Small Garden 3 to wynalazek automatycznie dbający o Twoje rośliny. Dodatkowo upewnia się, że mają wystarczająco dużo:

 • Wody,
 • Światła,
 • Składników odżywczych.

Dodatkowo wynalazek ten jest wyposażony w specjalne lampy LED zapewniające im energię niezbędną do rozwoju.

Projekt ten nie stosuje się pestycydów, hormonów roślinnych ani żadnych innych szkodliwych substancji.

Top 5 wynalazków przyjaznych dla otoczenia  – Ochrona środowiska

Wymienione powyżej wynalazki są zaawansowane, niezwykle praktyczne i przyjazne dla otoczenia. Mam nadzieję, że przeczytanie tego artykułu, uświadomiło Ci, że rozwój technologiczny wraz z jednoczesną ochroną środowiska jest możliwy i ponad wszystko, opłacalny.

Wpadłeś na pomysł stworzenia przyjaznego dla środowiska wynalazku lub innego projektu? Skontaktuj się z nami na: kontakt@wynalazca.tv.

             
Krystian Solecki

[1] https://www.jamesdysonaward.org/2018/project/o-wind-turbine/
[2] https://sproutworld.com/
[3] https://www.reefill.com/
[4] https://eu.clickandgrow.com/products/the-smart-garden-3
[5] https://www.sistinesolar.com/