Najdziwniejsze wynalazki 2018 roku

2018-09-20

W teorii dziwne wynalazki to nowatorskie i oryginalne rozwiązania problemu technicznego przybierające postać nowego urządzenia lub jego elementu. Nie znaczy to jednak, że wszystkie unikalne projekty zrewolucjonizują przyszłość lub uzyskają miano przełomowego dzieła.

Co jakiś czas powstają różnego typu wynalazki, których zastosowanie stawiane jest pod znakiem zapytania. Spora część tych projektów co prawda oferuje interesujące sposoby likwidowania napotykanych problemów, ale bardzo często utrudnienia te można w łatwy sposób rozwiązać, nawet bez nowoczesnej technologii.

Wynalazkiem może być wszystko, o czym przypominają słowa Huge Jackmana:

Dla mnie, zapach świeżo zaparzonej kawy jest jednym z największych wynalazków

Samoprowadząca się walizka

Walizka CX-1 to specjalne urządzenie wyposażone w systemy rozpoznawania twarzy oraz autonamierzania i wymijania obiektów. Skonstruowana jest ona w taki sposób, by śledzić użytkownika ruchy użytkownika i podążać za nim – bez konieczności prowadzenia jej ręcznie. Dodatkowo dołączany do każdej sztuki, specjalny antykradzieżowy zegarek włączy alarm, gdy walizka odjedzie od właściciela zbyt daleko. Warto wspomnieć, że pozwala ona również na ładowanie urządzeń elektrycznych, które znajdują się w jej wnętrzu.

Pralko-droid

Laundroid to specjalny, zaawansowany technologicznie robot za 16 000 $ używający swojej niesamowicie rozwiniętej sztucznej inteligencji do… sortowania i składania prania. Tak, to nie jest żart. Laundroid zadebiutował jako prototyp na wystawach CES w zeszłym roku, a po ukazaniu i wyjawieniu jego zastosowania, wszyscy uczestniczy wydarzenia wpadli w niemały zachwyt.

Wspierany przez kapitał inwestycyjny o wartości 90 milionów dolarów, Laundroid został opracowany przez firmę Panasonic i największego japońskiego producenta domu, Daiwa House. Moim zdaniem pomimo tego, jak uciążliwe bywa składanie prania, nabycie Laundroida w jego obecnej formie jest nieopłacalne i ryzykowne.

Robot ten nie jest w stanie składać każdego rodzaju ubioru.  W jego bazie danych zapisano kilkadziesiąt modeli ubrań, które jest w stanie obsłużyć, jednak mając do czynienia z nieznanym mu rodzajem odzienia, Laundroid jest w stanie całkowicie go zniszczy. Dodatkowo rozmiar, cena i oraz stosunkowo wysokie zużycie energii tego wynalazku, przekonują, że w niedalekiej przyszłości powstaną lepsze i mniej wymagające wynalazki tego typu.

Odkurzacz-zmiotka

Roboty do sprzątania domów pokroju Irobota czy Xiaomi to niezwykle popularne wynalazki, głównie dzięki ich funkcjonalności i dokładności w czyszczeniu całych budynków. Jedną z największych zalet wynikających z posiadania tego typu maszyny jest to, że umożliwia ona zaoszczędzenie czasu użytkownikom, którzy normalnie przeznaczyliby go na sprzątanie. Dziwi więc inwencja twórców odkurzacza sensorowego Grunluft’s Sensor, który co prawda wsysa wszystkie kurze i brudy, ale dopiero po wepchnięciu ich tam miotłą przez człowieka.

Specjalne oprogramowanie i przyrządy, nie pozwalają temu robotowi ruszyć się z miejsca po uruchomieniu! Można o nim więc pomyśleć, jak o zmiotce, która czeka, aż wykonasz większość pracy za nią.

Robot dla kota

Litter-Robot to inteligentny robot wyglądający jak kosmiczna kapsuła ratunkowa rodem z serialu z lat 80, ale w rzeczywistości jest to samo sprzątająca się kuweta. Zaraz po pierwszym uruchomieniu, maszyna ta wykorzystuje kilka przyrządów do zapamiętania własnego ciężaru w celu późniejszych korekcji. Jego automatykę tworzą:

  • sensory,
  • odważniki,
  • nadajniki,

Podczas pierwszego uruchomienia, robot ten określa własną ciężkość. Następnie po każdej wizycie zwierzęcia, oblicza on o ile zwiększyła się waga własnego wnętrza. Gdy jego ciężar przekroczy ustalony limit, zaczyna on samoczyszczenie poprzez stosowanie obrotów wokół własnej osi z bardzo dużą prędkością. Podczas wykonywania tego procesu, maszyna zbiera czystą ściółkę za rusztem, a grudki wyrzuca do zapadni. Warto zaznaczyć, że robot ten nie uruchomi się, gdy zwierzę przebywa w środku.

Oddychająca poduszka do snu

Wszyscy lubimy kontakty z innymi ludźmi, czy nawet okazywanie czułości wobec przyjaciół lub partnerów. Nie dziwi więc fakt, że ktoś wpadł na pomysł skonstruowania poduszko-robota, który uruchamia się podczas tulenia, naśladując ludzkie oddychanie. Rozwiązanie to ma być ukojeniem dla osób samotnych i tych, którzy nie mogą cieszyć się bliskością ze znajomymi z powodu różnych komplikacji.

Co prawda najbardziej rozpoznawalną funkcją robota Somnox jest wdychanie i wydychanie, to posiada on również inne różnorodne funkcje. Takie jak możliwość grania kołysanek lub hałasów oraz automatyczne wyłączenie, gdy wyczuje, że zasnąłeś.

Newsletter ABC Wynalazcy!

Inteligentne obuwie

Inteligentne obuwie E-vone zostało stworzone do czegoś więcej niż tylko chodzenia. Buty te zostały skonstruowane głównie dla osób starszych, jak i tych wędrujących po niebezpiecznych terenach. Obuwie wyposażono w wiele czujników takich jak akcelerometr, żyroskop i system dociskowy, po to by mogło ono skanować teren i zawiadamiać znajomych właściciela o jego upadku lub potencjalnym wypadku. Wykrywając ogromne niebezpieczeństwo dla życia lub zdrowia użytkownika, buty wysyłają wiadomość do służb ratowniczych.

Machina koncentracji

Jeśli kiedykolwiek miałeś problemy ze skupieniem, zrobieniem przerwy, działaniem najwydajniej w pracy i poradzeniu sobie z uciążliwymi powiadomieniami na telefonie, to Zocus może być dla Ciebie. Ta maszyna potrafi zmieniać kolor świateł w zależności od wykonywanych przez użytkownika czynności:

  • Zielony – daje znak, że należy pracować jak najproduktywniej,
  • Pomarańczowy – informuje, że czas na przerwę,
  • Czerwony – uruchamia specjalny tryb wyłączający wszystkie powiadomienia w telefonie oraz wysyła informację do osób w pobliżu, by nie przeszkadzać użytkownikowi.

Cały system działania Zocusa opiera się na migających światłach, które w założeniu twórców mają pomagać w skupieniu. Warto jednak pamiętać, że produkt ten nie nadaje się dla osób cierpiących na Flicker vertigo. (Brak równowagi w aktywności komórek mózgowych wywołany ekspozycją na migotanie lub miganie niskiej częstotliwości stosunkowo jasnego światła)

Świat cały czas się rozwija, wynalazcy wpadają na nowe pomysły tworzenia unikalnych projektów, a inwestorzy coraz chętniej i częściej finansują powstawanie różnego typu tworów. Nie można zaprzeczyć, że ludzkość popełniła ogromny postęp w ciągu kilku lat, poprzez zwiększenie liczby patentowanych co roku wynalazków. Niefortunnie przydatność wielu powstałych elementów skupia się przede wszystkim na rozwiązywaniu nieskomplikowanych zamiast rewolucjonizowaniu obecnie wadliwych systemów.

Krystian Solecki