Top 5 wynalazków stworzonych przez kobiety

Top 5 wynalazków stworzonych przez kobiety

Top 5 wynalazków stworzonych przez kobiety

Top 5 wynalazków stworzonych przez kobiety to temat, na którym skupimy się w tym artykule. Bardzo często korzystamy z wielu urządzeń, nie zastanawiając się przy tym, kto był odpowiedzialny za ich stworzenie i opatentowanie. Okazuje się, że w wielu przypadkach wynalazcami tych urządzeń były właśnie kobiety.

Już w przeszłości opisywaliśmy wynalazczynie zarówno w naszym wpisie o Dniu Wynalazcy, Modułowym szalunku do fundamentów i filarów oraz artykule o Marii Skłodowskiej Curie, jednak nigdy nie stworzyliśmy Toplisty związanej z wynalazkami płci pięknej.

Z tego powodu w tym materiale wymienimy 5 najpopularniejszych wynalazków stworzonych przez kobiety, z których korzysta się do dziś. Bez zbędnego przeciągania, zapraszam do czytania 😉 .

Top 1 wynalazek stworzony przez kobietę – Florence Parpart – Elektryczna lodówka

Elektryczna lodówka to jeden z najpopularniejszych wynalazków XIX wieku. Urządzenie to obecnie znajduje się w praktycznie każdym mieszkaniu. Zasada działania elektrycznej lodówki również nie należy do tajemnic.

Warto tutaj jednak zaznaczyć, że niewiele wiadomo na temat Florency Parpart, twórczyni tego urządzenia poza faktem, że opatentowała wynalazek elektrycznej lodówki w 1914 roku, a następnie uczestniczyła w wielu kampaniach reklamowych i zarządzała produkcją dodatkowych lodówek wraz ze swoim mężem.

Jeśli tak jak Florence’a chcesz prawnie ochronić własny wynalazek, to nie zwlekaj! Kliknij tutaj i ochroń swój pomysł.

Nikt nie spodziewał się tego, że projekt Florency Parpart zostanie tak pozytywnie przyjęty i rozwinięty. Zobacz jeden z najnowszych modeli elektrycznych lodówek

Wynalazca Florence Parpart
Wynalazczyni Florence Parpart przedstawiająca jeden ze swoich wynalazków

Top 2 wynalazek stworzony przez kobietę – Nancy Johnson – Maszynka do lodów

Nancy Johnson (ur. 1795 r. – zm. 1890 r.) była wynalazczynią pierwszej na świecie opatentowanej maszynki do lodów. Był to jedyny wynalazek opracowany przez Nancy, ale na przestrzeni lat skonstruowała wiele różnych wariantów tego urządzenia.

Patent wynalazcy Nancy Johnson i ochrona prawna pomysłu
Patent Nancy Johnson przedstawiający maszynę do produkcji lodów

Z powodu braku funduszy na rozwinięcie projektu własnej maszyny, Nancy postanowiła sprzedać patent Williamowi Youngowi za 200 dolarów.

Warto tutaj wspomnieć, że zanim wynalazczyni opatentowała swój wynalazek, istniały już inne sposoby tworzenia lodów, niefortunnie na ich zastosowanie mogli pozwolić sobie tylko najbogatsi obywatele.

Jej wynalazek ustanowił podstawową metodę wytwarzania lodów, stosowaną do dziś w najnowszych maszynach. To dzięki niej możemy kupić specjalne przyrządy do produkcji lodów, które jeszcze szybciej i sprawniej spełniają swoje zadanie.

Top 3 wynalazek stworzony przez kobietę – Tabitha Babbitt – Piła Tarczowa

Tabitha Babbitt (9 grudnia 1779 r. – 10 grudnia 1853 r.), a dokładniej Sarah „Tabitha” Babbitt, urodziła się w Ameryce i jest uznawana jako twórca kilku różnych wynalazków takich jak:

  • piła tarczowa,
  • głowica wirująca,
  • sztuczne zęby.

Niefortunnie z powodu swojego wyznania (Tabitha Babbitt była jedną z Szejkersów) nigdy ich nie opatentowała.

Wynalazek piły tarczowej, opatentowany przez dwóch francuzów.
Wynalazek piły tarczowej wykorzystywanej w XVIII wieku.

Piła tarczowa została opatentowana trzy lata później przed dwóch Francuzów, którzy dowiedzieli się o jej istnieniu po przejrzeniu dokumentów Szejkersów.

Tak jak w przypadku wymienionych powyżej wynalazków, piła tarczowa również była rozwijana, a obecne modele znacznie wyprzedzają oryginał pod względem efektywności i łatwości użycia.

Newsletter ABC Wynalazcy!

Top 4 wynalazek stworzony przez kobietę – Josephine Cochrane – Zmywarka do naczyń

Josephine Cochrane (ur. 8 marca 1839 – zm. 3 sierpnia 1913 w Chicago) była amerykańską gospodynią domową, przedsiębiorcą i wynalazczynią pierwszej na świecie zmywarki do naczyń. Tak, jak w przypadku wszystkich wynalazczyń na tej liście, przeszłość Josephiny nie jest do końca znana.

Wspólnie z mechanikiem Georgem Buttersem skonstruowała pierwszą maszynę do zmywania naczyń napędzaną ręcznie, którą opatentowała 28 grudnia 1886 roku. Następnie dwójka wynalazców założyła własne przedsiębiorstwo produkujące zmywarki. Wraz z biegiem czasu wynalazczyni stworzyła warianty wyposażone w silniki parowe. Poprzez reklamę w lokalnej prasie, urządzenie Josephiny zyskało na sporej popularności.

Po śmierci wynalazczyni, założona przez nią firma trafiła w ręce innego przedsiębiorstwa, które jeszcze bardziej upowszechniło ten wynalazek. Tak jak w przypadku poprzednio wymienionych urządzeń, tak i zmywarki do naczyń zostały ulepszone wraz z biegiem czasu.

Wynalazczyni Josephine Cochrane i wynalazek zmywarki naczyń
Josephine Cochrane twórca wynalazku do zmywarki naczyń

Kliknij tutaj, aby zobaczyć jeden z najnowszych modeli wynalazku zmywarki do naczyń. Tak jak Josephine Cochrane chcesz stworzyć swój własny prototyp? Nic trudniejszego! Skontaktuj się z nami, a nasi inżynierowie zajmą się tym za Ciebie.

Top 5 wynalazek stworzony przez kobietę – Ann Moore – Nosidełko dla dzieci

Ann Moore urodziła się w 1934 roku na wsi. Była amerykańską pielęgniarką dziecięcą i wynalazczynią. Przez pewien czas Ann przebywała w Niemczech i Maroku.

Po powrocie do kraju i narodzinach swojej pierwszej córki Mandeli wynalazczyni próbowała znaleźć sposób na bezpieczne przenoszenie dziecka za pomocą specjalnej chusty, który dodatkowo odciążyłby jej ręce.

Pewnego dnia, w poszukiwaniu metody noszenia swoich dzieci, wynalazczyni wraz ze swoją matką opracowała uprząż plecakową, która stała się prekursorem Snugli.

W 1969 roku opatentowała stworzoną uprząż. Na przestrzeni lat dodała do swojego wynalazku wiele nowych modyfikacji, a to z kolei doprowadziło do powstania nowych patentów.

Następnie w 1988 i 1989 r. wydano jej patenty na miękki nośnik plecakowy na przenośne dozowniki tlenu i zaawansowane technologicznie instrumenty.

Z jej wynalazków korzysta się do dziś. Więcej na temat jej historii życiowej w tym wywiadzie.

Nosidełko wynalazczyni Ann Moore
Wynalazczyni Ann Moore przedstawiająca swój wynalazek nosidełka

Podsumowanie – Top 5 wynalazków stworzonych przez kobiety

Mam nadzieję, że spodobał wam się artykuł opisujący Top 5 wynalazków stworzonych przez kobiety. Dowiedzieliśmy się z niego jak powstały niektóre urządzenia oraz odkryliśmy jak bardzo zmieniły się one na przestrzeni lat. Dodatkowo poznaliśmy imiona kobiet odpowiedzialnych za stworzenie tych wynalazków.

Na koniec wspomnę, że jedyną rzeczą potrzebną do zostania wynalazcą jest pomysł na wynalazek. Jeśli go posiadasz to, NIE CZEKAJ! Skontaktuj się z nami, a my zaprojektujemy go dla Ciebie! >SZYBKI KONTAKT<

Literatura:
[1] https://mirageworldofwomen.wordpress.com/2016/04/19/florence-parpart/
[2] https://medium.com/@JanBossing/inventing-women-53fe5724ec42
[3] https://pl.pinterest.com/pin/182606959864814177/
[4] https://invention.si.edu/innovative-lives-protecting-precious-cargo-ann-moore 
[5] https://viralizeit.net/Article/things-you-didnt-know-women-invented/1
Krystian Solecki

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.