Maria Skłodowska-Curie – Wielka wynalazczyni i pierwsza laureatka dwóch nagród nobla

2019-01-21

Maria Skłodowska-Curie to znana na całym świecie polska wynalazczyni i dwukrotna laureatka nagrody nobla. Opracowała teorie promieniotwórczości, techniki rozdzielania izotopów promieniotwórczych, odkryła dwa pierwiastki rad i polon, tym samym zapisując się w historii jako jedna z największych wynalazczyń na świecie. Polecam przeczytać nasz artykuł o innych wielkich polskich wynalazcach.

Z jej inicjatywy prowadzono także badania nad leczeniem raka za pomocą promieniotwórczości. W tym artykule dowiesz się więcej na temat Marii Skłodowskiej, jej przeszłości, rodzinie oraz o tym, jaki wpływ wywarła na cały świat.

Dzieciństwo Marii Skłodowskiej – dorastanie w Polsce

Maria Skłodowska (ur. 7 listopada 1867 r. – zm. 4 lipca 1934 r.) urodziła się w Warszawie, jako piąte dziecko w drobnej rodzinie szlacheckiej. Jej ojciec był nauczycielem fizyki i matematyki oraz dyrektorem dwóch warszawskich gimnazjów, a matka była przełożoną warszawskiej pensji dla dziewcząt. Posiadała czworo rodzeństwa, trzy siostry (Zofię, Bronisławę i Helenę) oraz brata Józefa.

Wiele źródeł podaje informacje, że utrata wiary przez Marię Skłodowską nastąpiła po śmierci jej matki i siostry oraz mocnym wpływie jej ojca. Jej matka Bronisława Boguska była mocno wierzącą osobą, natomiast ojciec Władysław Skłodowski był ateistą.

Można zauważyć, że Maria wywodziła się z Inteligencji, warstwy społecznej żyjącej z pracy umysłu wykształconej w XIX wieku. Młodzi wynalazcy nie powinni się tym jednak przejmować, ponieważ przy tworzeniu wynalazków nie potrzeba niczego innego niż dobrego pomysłu!

Rozpoczęcie nauki – niesamowity talent Marii Skłodowskiej

Mając dziesięć lat, wynalazczyni rozpoczęła naukę we wcześniej prowadzonej przez jej matkę pensji dla dziewcząt.

Następnie uczęszczała do III Żeńskiego Gimnazjum Rządowego, które ukończyła ze złotym medalem, mając 16 lat.

Nie mogąc poradzić sobie ze śmiercią matki i siostry, Maria wyjechała na wieś do dalszej rodziny jej ojca, by się wykurować.

Po powrocie do Warszawy, wynalazczyni poznała Bronisławę Piasecką, która sprawiła, że Maria wraz ze swoimi siostrami wstąpiły na Uniwersytet Latający.

Podczas nauki na uniwersytecie fizyczka poznała sporo wybitnych profesorów, pisarzy i wynalazców oraz zadeklarowała się jako osoba ateistyczna.

W swoim pamiętniku często krytykowała kościół katolicki.

Wynalazca Maria Skłodowska Curie
Wynalazczyni Maria Skłodowska Curie

Ostatnie lata w Polsce i praca wynalazczyni na utrzymanie siostry

Wynalazczyni pracowała jako korepetytorka córek z ziemiańskiej rodziny Żorawskich w celu zbierania pieniędzy na utrzymanie jej studiującej siostry Broni. Maria zakochała się w Kazimierzu, synu Żorawskich, młodym studencie matematyki i zaręczyła z nim w bardzo krótkim czasie, jednak jego rodzice odrzucili pomysł ślubu. Załamana wynalazczyni pracowała jako korepetytorka przez kolejne piętnaście miesięcy, a po pewnym czasie znowu spotkała się z Kazimierzem.

Zapewniona o tym, że do małżeństwa nie dojdzie, Maria po czterech latach ciężkiej pracy wróciła do Warszawy, gdzie zaczęła uzupełniać swoją wiedzę z chemii i fizyki w laboratoriach Muzeum Przemysłu i Rolnictwa. To właśnie tam nauczyła się analizy chemicznej, którą później wykorzystała w pracach umożliwiających jej wyizolowanie radu i polonu.

W 1890 roku Bronisława zaprosiła swoją 23-letnią siostrę do Paryża, oferując pełne utrzymanie. Po roku wahań wynalazczyni wyjechała do Paryża.

Wyjazd Marii Skłodowskiej do Francji i poznanie wynalazcy Pierre Curie

Wynalazczyni rozpoczęła naukę na Sorbonie w listopadzie 1891 roku, a jej przedmiotem studiów była matematyka i fizyka.

W czasie studiów poznała Ignacego Jana Paderewskiego, wybitnego polskiego muzyka i polityka.

W 1983 otrzymała licencjat fizyki, a później matematyki oraz poznała Pierra Curie, francuskiego naukowca i wynalazcę.

Pomimo że różniło ich 8 lat, młoda para wynalazców szybko znalazła wspólny język, a w 1895 roku zawarła cywilny związek małżeński.

Pierre Curie stworzył masę prototypów i wynalazków, które później pomogły Marii osiągnąć sukces.

Jeśli tak jak on chcesz stworzyć własny prototyp, kliknij tutaj.

Wynalazca Pierre Curie,
Wynalazca Pierre Curie, mąż Marii Skłodowskiej-Curie

Praca nad promieniowaniem wynalazczyni i zdobycie nagrody Nobla

W 1896 roku Henri Becquerel prowadził badania nad solami uranu, a następnie ogłosił, że minerał ten wydzielał silne, nieznane promieniowanie. Chcąc zdobyć stopień doktora, wynalazczyni podjęła pierwsze badania naukowe nad promieniami Becquerela służącymi jej jako temat do rozprawy. 12 września 1896 roku Maria i Pierre zostali szczęśliwymi rodzicami ich córeczki Irène.

Podczas pracy nad promieniowaniem Maria korzystała z elektrometru zaprojektowanego przez swojego męża i jego brata. Dzięki niemu była w stanie odkryć, że natężenie promieni jest proporcjonalne do zawartości uranu w próbce. Następnie udowodniła ona, że tor emituje promieniowanie, a emisja promieniowania niektórych minerałów jest znacznie silniejsza, niż wynikałoby to z zawartości uranu w ich składzie.

Układ okresowy prezentowany w latach od 1904 do 1945
Układ okresowy prezentowany w latach od 1904 do 1945 bez polonu odkrytego przez Marię i posiadający mazur (symbol Ma, l.a. 43), pierwiastek opisany przez badaczy niemieckich, którego odkrycie nie zostało uznane na świecie.

Po dalszych badaniach Maria stwierdziła, że tylko uran jest pierwiastkiem promieniotwórczym w chalkolicie. Oznaczało to, że minerał ten zawierał domieszkę nieznanego pierwiastka chemicznego. Następnie dołączył do niej jej mąż Pierre. Wraz z nim wynalazczyni opracowała metodę wskaźników promieniotwórczych.

Za pomocą przemian chemicznych wyodrębnili nieznany dotąd pierwiastek chemiczny. 18 lipca 1898 roku małżonkowie przedstawili swoje dzieło naukowe, w którym nazwali nowo odkryty pierwiastek mianem polonu na cześć Polski. Kilka miesięcy później, współpracując z Gustawem Bémontem małżonkowie odkryli nowy pierwiastek chemiczny – rad.

W sierpniu 1903 roku wynalazczyni urodziła drugą córkę, która zmarła po porodzie, a niedługo później Maria, Pierre i Becquerele otrzymali nagrodę Nobla z fizyki za badania nad zjawiskiem promieniotwórczości. Maria Skłodowska była pierwszą kobietą na świecie, która otrzymała to wyróżnienie. Rok później Maria urodziła trzecią córkę, Ève.

Jeśli tak jak Maria Skłodowska chcesz stworzyć unikalne rozwiązanie danego problemu, pamiętaj by je opatentować! Pamiętaj, aby nikomu nie mówić o Twoim pomyśle i zwłaszcza nigdzie go nie publikuj! Opatentuj go jak najszybciej.

Newsletter ABC Wynalazcy!

Śmierć wynalazcy Pierre’a Curie

Pierre Curie zginął w wypadku ulicznym w Paryżu 19 kwietnia 1906 roku. Przekraczając ruchliwą ulicę, poślizgnął się w deszczu i wpadł pod ciężki wóz konny. Zmarł natychmiastowo, gdy jedno z kółek przejechało nad jego głową, łamiąc tym samym jego czaszkę.

Z wypowiedzi jego ojca i asystenta laboratoryjnego wynika, że wynalazca bardzo często pogrążał się w myślach. Stan ten mógł przyczynić się do jego śmierci.

Maria Skłodowska przez rok prowadziła dziennik, w którym opisywała ból i rozpacz wynikającą ze śmierci swojego męża. W maju 1906 roku Maria otrzymała katedrę fizyku po mężu, w której przeprowadziła wykłady, jako pierwsza kobieta na świecie.

Niepowodzenia i kontrowersje dotyczące życia prywatnego Marii Skłodowskiej-Curie

Po śmierci męża wynalazczyni całkowicie skupiła się na badaniach, przeprowadzaniu konferencji oraz nauczaniu dzieci wraz z przyjaciółmi.

Noblistka zgłosiła swoją kandydaturę do Francuskiej Akademii Nauk w 1911 roku, ale szybko przepadła w głosowaniu. Niedługo później, praca ujawniła jej romans z Paulem Langevinem, francuskim fizykiem, który porzucił swoją starą rodzinę.

Z tego powodu powstało sporo oskarżeń twierdzących, że Maria była osobą odpowiedzialną za rozbicie jego małżeństwa. Pomimo że była osobą szlachetnego rodu pochodzącą z Polskiego, sporo francuzów uważało ją za żydówkę.

7 Listopada 1911 roku Maria otrzymała drugą, samodzielną Nagrodę Nobla za odkrycie polonu i radu.

Została tym samym pierwszą kobietą, która otrzymała Nobla w dziedzinie chemii i pierwszym człowiekiem w historii, który otrzymał tę nagrodę dwukrotnie.

Paul Langevin, francuski fizyk i pedagog
Paul Langevin -francuski fizyk teoretyk, pedagog i działacz oświatowy.

Założenie Instytutu Radowego przez wynalazczynie

Po zdobyciu drugiej nagrody Nobla, Marii udało przekonać się Francuski rząd do przeznaczenia pieniędzy na stworzenie prywatnego instytutu, w którym prowadzono wiele badań.

Wybuch Pierwszej Wojny Światowej i altruizm Marii Skłodowskiej-Curie

W 1914 roku, gdy wybuchła wojna światowa, Maria wysłała swoje córki, siedemnastoletnią Irène i dziesięcioletnią Ève na wakacje do l’Arcouest. Sam rząd Francji ogłosił, że przetrzymywany w Instytucie rad stanowi dobro narodowe, dlatego wynalazczyni wywiozła go na czas wojny do Bordeaux.

Następnie zorganizowała specjalne samochody z aparaturą, za pomocą zebranych aparatów rentgenowskich, które pozwalały na wykonywanie zdjęć rentgenowskich w warunkach polowych. Uratowało to wielu żołnierzy przed śmiercią. W 1916, jako jedna z pierwszych kobiet na świecie, uzyskała prawo, by samodzielnie prowadzić samochód.

Śmierć wynalazczyni i ostatni pobyt w Polsce

Maria Skłodowska ostatni raz odwiedziła Polskę na początku 1934 roku. W tym samym roku jej stan zaczął się mocno pogarszać, traciła wzrok i słuch w niesamowicie szybkim tempie. Po wyjeździe do sanatorium Sancellemoz w Passy lekarze zdiagnozowali u Marii złośliwą anemię, o przebiegu piorunującym. Maria Skłodowska zmarła 4 lipca 1934, a dwa dni później odbył się jej pogrzeb. Szczątki Marii i Pierre’a Curie zostały przeniesione do Panteonu w Paryżu.

Maria Skłodowska zachorowała na skutek napromieniowania jonizującego, nad którym pracowała bez żadnych zabezpieczeń. Bardzo często nosiła probówki zawierające izotopy promieniotwórcze, które przechowywała w szufladzie biurka. Pomimo częstej pracy nad promieniowaniem, wynalazczyni nigdy nie poznała zagrożeń związanych z narażeniem na promieniowanie.

Ze względu na wysoki poziom skażenia radioaktywnego obecnego w jej mieszkaniu, wszystkie jej przybory domowe (nawet książka kucharska jest wysoce radioaktywna) zostały zamknięte w pudełkach z ołowiem, a ci, którzy chcą się z nimi zapoznać, muszą nosić odzież ochronną.

Symboliczny grób Marii na Starych Powązkach w Warszawie
Symboliczny grób Marii na Starych Powązkach w Warszawie

Podsumowanie – Maria Skłodowska-Curie – Wielka wynalazczyni i pierwsza laureatka dwóch nagród nobla

Maria Skłodowska-Curie od początku pracowała nie tylko na swój sukces, ale skupiała się również na pomocy innym. Od najwcześniejszych lat wynalazczyni borykała się ze sporą ilością problemów (śmierć jej matki i siostry), ale nigdy się nie poddawała. To dzięki niej jej siostra Bronia była w stanie studiować w Paryżu.

Po odrzuceniu ze strony Kazimierza Maria Skłodowska-Curie, pomimo załamania, skupiła się na pracy i rozwoju. Nawet po śmierci własnego męża, wynalazczyni poświęciła większość swojego życia na edukowaniu innych i pomocy rannym podczas drugiej wojny światowej.

Maria Skłodowska-Curie to przykład dobrodusznego, inteligentnego i altruistycznego wynalazcy, który pomimo niepowodzeń osiągnął sukces. Uważam, że jest osobą, z której warto brać przykład.

Jeśli potrzebujesz POMOCY w konstruowaniu swoich wynalazków oraz tworzeniu prototypów, skontaktuj się z nami, a na pewno razem jakoś podziałamy! >SZYBKI KONTAKT<

Ochroń swoje pomysły

                         
Wynalazca TV

[1] Sławomir Zagórski, Marek Krzysztof Janiak: Istniejemy także dzięki promieniowaniu
[2] Nobel Prizes and Laureates, The Nobel Prize in Physics 1903, Marie Curie – Facts
[3] This Month in Physics History: March 1880: The Curie Brothers Discover Piezoelectricity
[4] Krzysztof Szymański: Maria Skłodowska-Curie
[5] Anna Kondek-Dyoniziak: Prezydent uhonorował pośmiertnie Orderem Orła Białego ponad 20 wybitnych Polaków.
[6] Z Rady Miejskiej. Maria Skłodowska-Curie – obywatelem honorowym Warszawy. „Kurier Warszawski”
[7] Kazimierz Braun – Pełna baza wiedzy na tematy związane z teatrem – magazyn
[8] World Science Festival | Opening Night Gala
[9] Warszawskie Zabytkowe Pomniki Nagrobne. Cmentarz Stare Powązki.
[10] Tomasz Demiańczuk: Drzewo posadzone przez noblistkę
[11] Alicja Rupinska: Uroczystość otwarcia ścieżki Edukacyjnej Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie
[12] Madame Curie


Warning: Undefined array key "message" in /home/project/domains/wynalazca.tv/public_html/wp-content/plugins/hurrytimer/includes/Campaign.php on line 1131

Warning: Undefined array key "message" in /home/project/domains/wynalazca.tv/public_html/wp-content/plugins/hurrytimer/includes/Campaign.php on line 1131