Elon Musk – przedsiębiorca, filantrop i wynalazca

Strona głównaElon Musk – przedsiębiorca, filantrop i wynalazca
2019-05-06

Elon Musk to znany południowoafrykański przedsiębiorca, filantrop, a co najważniejsze wynalazca. Jego nieszablonowa postawa i nietuzinkowa osobowość sprawiły, że dość szybko przyciągnął uwagę zarówno mediów, jak i społeczeństwa.

Jest również założycielem przedsiębiorstw PayPal, SpaceX, Tesla, Neuralink oraz Boring Company. W tym artykule skupimy się na osobie Elona Muska, dowiemy się więcej na temat jego przeszłości, poznamy projekty, przy których pracował oraz omówimy kilka ciekawostek z nim związanych.  

Bez zbędnego przeciągania, zapraszam do czytania 😀 .

 Elon Musk – Biografia przedsiębiorcy i najważniejsze wydarzenia

Przeszłość Elona Muska (ur. 28 czerwca 1971 r.) bogata jest w wiele różnych przypadków i interesujących zjawisk. W tym wpisie skupimy się tylko na najważniejszych wydarzeniach, ale jeśli interesują Cię detale dotyczące jego osoby, to polecam Ci kupno tej książki.

Wczesne lata przedsiębiorcy – pierwsze sukcesy i przejaw geniuszu

Elon Musk urodził się w białej, mieszanej narodowościowo rodzinie. Jego ojciec Errol Musk był inżynierem, natomiast matka Maye Musk była dietetyczką i modelką.

W wieku 10 lat przedsiębiorca kupił swój pierwszy komputer, a następnie dwa lata później stworzył własny program i sprzedał go za 500 dolarów. Programem tym była gra komputerowa o nazwie Blastar.

W wieku 17 lat wyjechał do Kanady, gdzie pracował przy czyszczeniu kotłów i wyrębie lasów. Po dwóch latach przeniósł się do Toronto i pracował w dziale IT w banku.  W 1992 roku uzyskał stypendium na Uniwersytecie w Pensylwanii.

Rozpoczęcie biznesu – Przedsiębiorstwo Zip2

W 1995 roku Elon Musk rozpoczął naukę na wydziale fizyki na Uniwersytecie Stanforda. Zrezygnował z niej zaledwie dwa dni później, a następnie wraz ze swoim bratem Kimbalem, założyli firmę zajmującą się oprogramowaniem sieciowym. Nosiła ona nazwę Zip2.

Logo firmy Zip2
Logo pierwszej firmy Elona Muska: Zip2

Wraz z sukcesem związanym ze stworzeniem przez firmę przewodnika po mieście dla branży wydawniczej, cena akcji spółki znacznie wzrosła.  

Elon Musk starał się zostać dyrektorem generalnym (CEO) firmy, jednak pozostali członkowie nie wyrazili na to zgody.

Przedsiębiorstwo to zostało wykupione w 1999 roku za 307 milionów dolarów w gotówce i 34 miliony w akcjach (łącznie 341 milionów dolarów). Elon Musk otrzymał 22 miliony dolarów.

Zaznaczę tutaj, że warto kierować się przykładem Elona i dążyć do sukcesu. Jeśli chcesz stworzyć własny produkt lub prototyp, to skontaktuj się z nami, a chętnie Ci pomożemy.

Firma X.com oraz przedsiębiorstwo PayPal

W tym samym roku Elon Musk został współzałożycielem firmy zarządzającej płatnościami elektronicznymi X.com.  Rok później przedsiębiorstwo to połączyło się ze spółką Confinity (właściciel PayPala), a następnie skupiło się na usłudze PayPal.

W 2001 roku firma ta zmieniła nazwę na PayPal, a w 2002 roku została wykupiona przez serwis eBay za półtora miliarda dolarów w akcjach. Elon Musk był największym udziałowcem spółki, posiadał 11,7% akcji PayPal, a po sprzedaży firmy otrzymał 165 milionów dolarów.

Logo PayPal
Obecne logo PayPal’a

Warto tutaj wspomnieć o tym, że w 2017 roku Elon Musk kupił domenę x.com od PayPala za niewyjawioną kwotę. Wynalazca wyjaśnił swoje zachowanie tym, że wspominany wcześniej DNS miał dla niego ogromną wartość sentymentalną.

Próba podboju kosmosu i spotkanie Elona Muska z prezydentem USA

Po sprzedaży PayPal, Elon Musk założył swoje trzecie przedsiębiorstwo w 2002 roku pod nazwą Space Exploration Technologies (SpaceX), które zaczęło produkować rakiety nośne dla pojazdów kosmicznych.

Wynalazca założył tą firmę w celu 100-krotnego zmieszczenia ceny kosztów lotu w kosmos. Pierwsza rakieta opracowana i wyprodukowana przez przedsiębiorstwo Elona Muska nosiła nazwę Falcon 1.

Została po raz pierwszy wystrzelona 24 marca 2006 roku, a następnie we wrześniu 2009 r. jako pierwsza prywatna rakieta w historii astronautyki umieściła satelitę na orbicie Ziemi.

Druga rakieta o nazwie Falcon 9 została wystrzelona po raz pierwszy 4 czerwca 2010 roku.

Jej zadaniem było wyniesienie na orbitę opracowanego przez przedsiębiorstwo statku kosmicznego o nazwie Dragon, mającego na celu zaopatrzenie stacji kosmicznej.

Barack Obama i Elon Musk
Spotkanie prezydenta z wynalazcą: Barack Obama i Elon Musk

15 Kwietnia w 2010 roku były prezydent USA, Barack Obama zwiedził firmę Elona Muska Space X (Space Exploration Technologies).

Logo firmy Space X Elona Muska
Logo Space X (Space Exploration Technologies), przedsiębiorstwa Elona Muska

Obecnie SpaceX planuje zaprojektowanie pojazdu kosmicznego, który będzie zdolny dowieźć ludzi na Marsa.  Po osiągnięciu tego celu przedsiębiorstwo pragnie rozpocząć kolonizację Marsa.

Tutaj też warto zaznaczyć, że sukces Elona Muska był możliwy tylko i wyłącznie dzięki jego nieustępliwości i determinacji. Jeśli więc jesteś wynalazcą, który nie może sprzedać swojego pomysłu, nie poddawaj się! Kliknij tutaj i dowiedz się jak zarobić na własnym pomyśle!

Przedsiębiorstwo motoryzacyjne Tesla Inc

Elon Musk jest współzałożycielem i głównym architektem produktów przedsiębiorstwa Tesla, Inc. (poprzednio znanego jako Tesla Motors) stworzonego w 2003 roku.

Za pomocą tej firmy Musk pragnie umożliwić produkcję tanich samochodów elektrycznych, na które będą mogli pozwolić sobie mniej zamożni fani motoryzacji.

Oczywiście firma ta zajmuje się również produkcją bardziej ekskluzywnych samochodów tworzonych dla zamożnych klientów.

W 2016 roku Elon Musk zaprezentował ekonomiczny samochód Model 3.

Logo firmy Tesla Inc
Logo firmy Tesla Inc (Tesla Motors)

Nazwa tej firmy jest nawiązaniem do wielkiego wynalazcy, Nikoli Tesli, o którym możecie przeczytać w tym artykule.

Pozostałe firmy i spółki założone przez Elona Muska

W grudniu 2015 roku Musk utworzył organizację badawczą non-profit OpenAI, zajmującą się badaniem i rozwojem sztucznej inteligencji.

W 2016 roku został współzałożycielem firmy Neuralink, firmy zajmującej się rozwojem neurotechnologii. Tego samego roku stworzył firmę o nazwie The Boring Company, która zajmuje się wykopywaniem tuneli.

Warto tutaj zaznaczyć, że Elon Musk jest głównym inwestorem i członkiem zarządu przedsiębiorstwa SolarCity, przedsiębiorstwa produkującego ogniwa fotowoltaiczne.

Newsletter ABC Wynalazcy!

Unikalna osobowość Elona Muska i opinia publiczna.

Ilość przedsiębiorstw założonych przez Elona Muska, wraz z wszystkimi zaprezentowanymi przez niego unikalnymi wynalazkami, daje do zrozumienia, że jest on osobą o niezwykłej inteligencji, determinacji i energii.  Wynalazca ten często udziela się na wielu portalach społecznościowych.

Tutaj warto wspomnieć o tym, że z powodu wielu różnych wiadomości o żartobliwym charakterze wysłanych przez przedsiębiorcę na media społecznościowe, wielu akcjonariuszy złożyło pozwy za wprowadzanie ich w błąd, co zmusiło Elona Muska oraz spółkę Tesli do zapłaty po 20 mln dolarów grzywny. Od niedawna wszystkie wiadomości wysyłane przez przedsiębiorcę są weryfikowane przez prawnika.

Pierwsza żona Elona Muska, Justine Musk podsumowała swojego byłego męża w kilku słowach:

“To świat Elona, a cała reszta ludzi po prostu w nim żyje”

Życie prywatne przedsiębiorcy i samotność wynalazcy

Elon Musk był dwukrotnie żonaty i posiada szóstkę dzieci. Jego pierwsza żona Justine Musk wyszła za niego w 2000 roku i rozwiodła się z nim po ośmiu latach. Następnie ożenił się z Talulah Riley w 2010 roku, niefortunnie ich związek rozpadł się po dwóch latach.

W 2013 roku Elon Musk i Riley wrócili do siebie, jednak po 3 latach znów się rozwiedli. Obecnie przedsiębiorca jest singlem, który stara się znaleźć nową miłość.

Wkład Elona Muska w rozwój świata

Przedsiębiorstwa i firmy prowadzone przez Elona Muska pozytywnie wpłynęły na rozwój min.

 • górnictwa,
 • inżynierii,
 • motoryzacji,
 • transportu
 • oraz przemysłu kosmicznego.
Projekty Elona Muska znacząco wpłynęły na rozwój świata
Projekty Elona Muska znacząco wpłynęły na rozwój świata

Dodatkowo wiele z wynalazków stworzonych przy jego pomocy działa bardzo korzystnie dla środowiska.

Przyszłość wynalazcy i jego przedsiębiorstw

Wszystkie sukcesy i ciągle rosnące akcje spółek wskazują na to, że przyszłość Elona Muska maluje się w jasnych barwach. Zapewne w niedalekim czasie zobaczymy jeszcze wiele różnych i innowacyjnych wynalazków stworzonych przez firmy przedsiębiorcy.

Jego marzenie dotyczące osiedlenia się na Marsie w 2024 roku pozostaje jednak nadal marzeniem. Osobiście uważam, że do osiągnięcia tego celu brakuje nam jeszcze wielu lat praktyki i pracy, ponieważ dzisiejsza technologia nie jest jeszcze dostatecznie rozwinięta.

Podsumowanie – Elon Musk – przedsiębiorca, filantrop i wynalazca

Mam nadzieję, że podobał wam się ten artykuł na temat Elona Muska. Przedstawiłem w nim głównie historię tego wynalazcy, ilość założonych i prowadzonych przez niego przedsiębiorstw, jego osobowość i życie prywatne oraz potencjalną przyszłość dotyczącą wynalazcy.

Liczę na to, że historia Elona Muska zmotywowała was do spróbowania własnych sił w tworzeniu projektów i zostaniu wynalazcami!

Pamiętajcie, że jedynym wymaganiem jest posiadanie unikalnego pomysłu! Jeśli go posiadacie i potrzebujecie pomocy w skonstruowaniu własnego wynalazku, to skontaktuj się z nami, a my pomożemy Ci z resztą.

Dowiedz się, jak osiągnąć sukces


             
Krystian Solecki

[1] Elon Musk Biography – life, parents, name, story, history, wife, mother, information, born, college, contract, time,
[2] Elon Musk: The Architect of Tomorrow,
[3] The unveiling of the Tesla Motors Electric Car,
[4] A Bold Plan to Go Where Men Have Gone Before,
[5] Space Community Gathers at National Space Society’s ISDC 2009.
Źródło Grafik:
[1] https://www.mrowl.com/user/prithvi_c/elonmusk/career/zip2
[2] https://agentlemanslifestyle.com/page/2/