Yoshirō Nakamatsu – Japoński naukowiec i wynalazca

Yoshirō Nakamatsu – Japoński naukowiec i wynalazca

Niejednokrotnie wspominaliśmy o wielu wspaniałych wynalazcach zarówno z Polski, jak i Ameryki, Rosji itp., dlatego w tym wpisie chciałbym się skupić na Yoshirō Nakamatsu, unikalnym wynalazcy z Japonii.

Yoshirō to znany naukowiec, który regularnie pojawia się w wielu japońskich programach telewizyjnych, w których prezentuje własne wynalazki.

W tym artykule chciałbym dokładniej opisać wam jego osobę, pokazać kilka z jego wynalazków, przedstawić niebezpieczny sposób, w jaki wpada na większość swoich projektów oraz zaprezentować pozostałych ciekawostek odnośnie do tego wynalazcy.

W tym artykule chciałbym dokładniej opisać wam jego osobę, pokazać kilka z jego wynalazków, przedstawić niebezpieczny sposób, w jaki wpada na większość swoich projektów oraz zaprezentować pozostałych ciekawostek odnośnie do tego wynalazcy.

Yoshirō Nakamatsu – biografia wynalazcy i pierwsze projekty

Yoshirō Nakamatsu (urodzony 26 czerwca 1928) znany również jako Dr. NakaMats, to syn bankiera Hajime Nakamatsu i nauczycielki Yoshino Nakamatsu. Wynalazca ten posiada 395 patentów (zarejestrował ponad 3300 z nich w japońskim biurze patentowym). Swoją karierę jako wynalazca rozpoczął w dość młodym wieku, o czym się za chwilę przekonacie…

Pierwszy wynalazek i patent – decyzja o przyszłości wynalazcy

Uniwersytet Tokijski
Uniwersytet Tokijski do którego uczęszczał Yoshirō Nakamatsu

Pierwszym wynalazkiem opracowanym przez wynalazcę był system, który stabilizował różne modele samolotów w powietrzu. Kolejnym projektem Yoshirō była pompa syfonowa do sosu sojowego, którą opracował w wieku 14 lat dla swojej mamy.

Po kilku latach dostał się na studia inżynierskie na prestiżowy Uniwersytet Cesarski w Tokio (jest to czołowa szkoła w Japonii oraz jedna z najlepszych uczelni na świecie).

To tam w 1952 roku Yoshirō opracował wynalazek pod tytułem Juusyoku Record. Dodatkowo to właśnie na tej uczelni Nakamatsu postanowił poświęcić swoje życie na tworzeniu wynalazków. Jeśli ty też chcesz pójść w ślady Yoshirō Nakamatsu, kliknij tutaj i stwórz swój pierwszy wynalazek!

Pozostałe patenty i dalsze lata wynalazcy

Zaledwie rok później wynalazca opracował i opatentował projekt pierwszego zegarka elektronicznego z wyświetlaczem, wyprzedzając przy tym, o prawie 20 lat, premierę zegarka firmy Pulsar!

Po kilku latach wynalazca zaczął posługiwać się przydomkiem Dr NakaMats, który zdaniem naukowca był o wiele łatwiejszy do wypowiedzenia niż jego oryginalne nazwisko.

Do kilku z pozostałych projektów wynalazcy można dołączyć:

 • Metodę formowania ścieżki zapisu sygnału
 • System do wytwarzania wodoru i tlenu
 • Buty do skakania ze sprężynami na podeszwach
 • Krzesło chłodzące głowę i ogrzewające stopy
 • Podnośnik deski klozetowej
 • itp.,
Yoshirō Nakamatsu
Portret wynalazcy i naukowca Yoshirō Nakamatsu

Unikalna osobowość wynalazcy i sposób wymyślania projektów

Yoshirō lubi przechwalać się swoimi projektami i porównywać swe wyniki do osiągnięć wielkich wynalazców z przeszłości. Niejednokrotnie twierdził, że posiada największą ilość patentów na świecie, co jest nieprawdą, tytuł ten należy się Shunpei Yamazakiemu, który posiada 5432 patenty.

Yoshirō Nakamatsu nurkuje w celu poprawy myślenia
Wynalazca Yoshirō Nakamatsu zapisuje notatki podczas nurkowania

W kilku wywiadach Yoshirō Nakamatsu zwierzył się z tego, że wierzy, iż ludzki mózg jest najbardziej efektywny minutę lub dwie przed śmiercią.

Dlatego bardzo często nurkuje pod wodą w celu lepszego zebrania myśli, aby jak sam to stwierdził „0,5 sekundy przed śmiercią” wpaść na genialny pomysł. Dodatkowo bardzo często spędza czas w swojej łazience wyłożonej 24-karatowym złotem, która według jego opinii „zachęca go do kreatywnego myślenia”. Nakamatsu twierdzi, że dożyje 144 lat i wyznaje, że sypia 4 godziny dziennie.

Yoshirō uwielbia podróżować, 14 maja 2010 roku odwiedził Polskę, przebywał m.in. w Warszawie.

Życie prywatne wynalazcy i polityczne aspiracje

Yoshirō Nakamatsu jest ojcem trzech dzieci. Od 1995 roku bez powodzenia ubiegał się o stanowisko gubernatora Tokio. Dr.NakaMats stwierdził, że:

„Polityka jest częścią tworzenia, to niewidzialny wynalazek”

Argumentując tym samym, iż jest ona podobna do koncepcji szczęścia i edukacji.

Prowadził również kampanię wyborczą do Izby Radnych, wyższej izby Sejmu Narodowego oraz kandydował jako kandydat Partii Realizacji Szczęścia.

W czerwcu 2014 ujawnił, że cierpi na raka prostaty, a badający go lekarze stwierdzili, że nie dożyje do końca 2015 roku. Przez długi okres szukał sposobu wyleczenia tej choroby. We wrześniu 2015 r. Yoshirō pojawił się na ceremonii wręczenia nagród Ig Nobla, podczas której zaśpiewał piosenkę o swoim obecnym stanie zdrowia. Jeśli tak jak Nakamatsu chcesz stworzyć własny projekt, który będziesz mógł zaprezentować na różnych wydarzeniach, kliknij tutaj!

Newsletter ABC Wynalazcy!

Popularność medialna i uznanie naukowca

Yoshirō Nakamatsu wystąpił w wielu różnych programach telewizyjnych, takich jak:

 • Lifestyles of the Rich and Famous,
 • Late Night with David Letterman,
 • CNN’s Make,
 • Create, Innovate,
 • oraz Bizarre Foods with Andrew Zimmern,

W 2005 roku wynalazca otrzymał Ig Nobel Prizę (parodię nagrody Nobla) za udokumentowanie każdego posiłku, który spożywał przez 34 lata. W 2009 roku powstał o nim humorystyczny dokument pod nazwą „The Invention of Dr. NakaMats”.

W 2010 roku Nakamatsu oznajmił, że otrzymał tytuł honorowy przyznawany przez Suwerenny Zakon Wojskowy Malty, ale jego roszczenie zostało odrzucone przez przedstawiciela zakonu.

W 2013 roku Yoshirō  wystąpił w programie Sky 1, The Moaning of Life, natomiast w 2015 roku zespół Full Metal Breakfast wydał piosenkę o nazwie „Dr, NakaMats”.

Podczas obchodów 88 urodzin. Nakamatsu otrzymał pierwszą nagrodę Mmuseumm Lifetime Visionary Award w uznaniu za „wyjątkowo udekorowane życie poświęcone pogoni tego, czego jeszcze nie znamy”.

W 2019 roku Yoshirō Nakamatsu został przedstawiony w krótkim mini-dokumencie popularnego na kanale Youtube. W filmiku tym Nakamatsu opisuje część ze swoich wynalazków i przedstawia proces wykorzystywany do ich wymyślania.  Film ten obecnie ma ponad 2 miliony wyświetleń.

Naukowiec Yoshirō Nakamatsu i certyfikat
Naukowiec Yoshirō Nakamatsu z certyfikatem w dłoni

Kontrowersje dotyczące wynalazków naukowca

Na podstawie patentu otrzymanego w 1952 r. Nakamatsu twierdzi, że wynalazł pierwszą dyskietkę, na którą IBM złożyło patent w 1969 roku. Yoshirō nie wynalazł jednak dyskietki, a papier do optycznego odtwarzacza dźwięku.

Patent Nakamatsu wykorzystuje papier zadrukowany do przechowywania danych, w przeciwieństwie do materiału magnetycznego dyskietki. Nie można go przepisać i brakuje mu większości elementów patentu na dyskietki IBM. Ponieważ papier jest materiałem „dyskietek”, twierdzi on, że ją wynalazł, jednak nie bierze pod uwagę faktu, że elastyczne magnetyczne nośniki zapisu były dobrze znane przed 1952 r., w zapisie taśmowym i drucianym.

Przyszłość naukowa i jego wynalazków

Yoshirō Nakamatsu stworzył wiele interesujących wynalazków i stał się osobą, której popularność rozciąga się na całym świecie. Obecnie jego życiowym celem jest dożycie do wieku 144 lat. Wiele osób kwestionuje to, czy uda mu się wypełnić tak wymagające zadanie.

Yoshirō planuje przez resztę swojego życia stworzyć tak wiele wynalazków, jak tylko potrafi, po to, aby ulepszyć warunki życiowe innych osób. Tak jak Namakatsu masz pomysł na wynalazek, ale w porównaniu do niego nie wiesz jak na zarobić? Kliknij tutaj, aby rozwiązać własny problem!

Podsumowanie – Yoshirō Nakamatsu – Japoński naukowiec i wynalazca

Po przeczytaniu tego artykułu dowiedzieliście się więcej na temat Yoshirō Nakamatsu. Poznaliście jego przeszłość, osobowość, zainteresowania, kilka opatentowanych projektów, a nawet niecodzienny sposób wymyślania i tworzenia wynalazków stosowany przez naukowca. Dowiedzieliście się również o obecnym, dość subtelnym marzeniu wynalazcy.

Warto tutaj zaznaczyć, że jeśli tak jak Yoshiro Nakamatsu chcesz skonstruować własny wynalazek, to zawsze możemy pomóc Ci w zrealizowaniu twojego projektu! Skontaktuj się z nami, a na pewno razem jakoś podziałamy!>SZYBKI KONTAKT<

Dowiedz się, jak zostać wynalazcą
Literatura:
[1] The Edison of Japan: An Interview with Dr. Yoshiro Nakamats".
[2] "Dr. NakaMats, the Man With 3300 Patents to His Name"
[3] "NakaMats': Creative mind is the key"
[4] „Dr.nakamatsuprofile". Dr.nakamats.com"
[5] "Man-Made Marvels"
[6] "You really can find identities of top patent holders"
Źródła Grafik:
[1] https://www.bostonglobe.com/business/
[2] http://www.bigempire.com
[3] http://sugar-smack.blogspot.com/2012/05/dr-nakamats.html
[4] https://www.focus.pl/
Krystian Solecki

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.