Wizualizacje 3D w e-commerce

Strona głównaWizualizacje 3D w e-commerce
2022-06-28

Wizualizacje 3D produktów stanowią dzisiaj nieodłączny element wielu dziedzin w tym biznesu i sprzedaży. Ogromne zapotrzebowania na wirtualne przedstawienie różnych przedmiotów lub grupy przedmiotów, sprawiło, że tworzenie grafik 3D czy wizualizacji 3D stało się odrębną dziedziną na rynku pracy, a graficy 3D potrzebni są praktycznie w każdej gałęzi działalności gospodarczej.

Ten artykuł przybliży pojęcie wizualizacji 3D produktów oraz ich najczęstsze wykorzystanie w zależności od przeznaczenia oraz metod prezentacji. Pokaże również jak wypadają na tle zdjęć rzeczywistych przedmiotów i jaką mają przewagę w zakresie wykorzystywania ich do celów sprzedażowych, promocyjnych i pokazowych.

Jeśli chciałbyś zlecić nam realizację stworzenia wizualizacji 3D – napisz na kontakt@wynalazca.tv, a nasi inżynierowie chętnie przygotują niezobowiązującą wycenę, odpowiedzą na Twoje pytania i doradzą, jak powinny wyglądać wizualizacje, która będą dostosowana do Twoich odbiorców.

wizualizacja 3D okno przekrój wynalazca.tv
Wizualizacja 3D okna – przekrój

Wizualizacja 3D – co to jest?

Wizualizacje 3D to przedstawienie produktu jako przestrzennego obrazu wytworzonego w programie komputerowym. Prościej mówiąc jest to zdjęcie wykonane w programie komputerowym modelowi 3D produktu, który wcześniej został odpowiednio przygotowany. Cechą wizualizacji 3D jest ich realistyczny wygląd, a więc możliwie jak największe podobieństwo do rzeczywistości.

Gdzie wykorzystać wizualizacje 3D?

Analizując nasze obecne realizacje oraz złożone zapytania przez klientów, przygotowaliśmy wykaz platform, gdzie wizualizacje są najbardziej pożądane i bardzo dobrze spełniają funkcję marketingową i sprzedażową.

Wizualizacje 3D w sklepach internetowych

Sklepy internetowe są bez wątpienia najlepszym przykładem zastosowania wizualizacji 3D. Producenci lub dystrybutorzy, którzy realizują sprzedaż poprzez własne sklepy internetowe często korzystają z tej formy przedstawienia wyglądu produktów, szczególnie, gdy asortyment zawiera wiele nieznacznie różniących się od siebie przedmiotów.

Wizualizacje 3D można również zastosować jako warianty do konfiguratorów produktu w sklepach on-line. Jako przykład można tutaj przytoczyć przęsła ogrodzeniowe lub okna. Przedstawienie ich za pomocą zdjęć w wielu konfiguracjach wraz z uwidocznieniem ich zalet technicznych byłoby niezwykle pracochłonne i problematyczne, przewijając je na przykład na białym tle w perspektywie. Rendery są też idealną metodą prezentacji przedmiotów wielkogabarytowych, których przedstawienie w sposób profesjonalny i estetyczny w postaci fotografii byłoby problematyczne z punktu widzenia technicznego.

Wizualizacje 3d w Marketplace

Duże sklepy internetowe oferujące asortyment z właściwie każdej kategorii są doskonałym przykładem miejsca, gdzie wizualizacje 3D mają bardzo szerokie zastosowanie. Sprzedawcy oferujący swoje produkty na dużych platformach sprzedażowych niejednokrotnie posiadają bardzo szeroki i zróżnicowany asortyment, który nie zawsze może być przedstawiony w formie zdjęć. W przypadku dużej konkurencji szczególnie istotne jest przedstawienie produktu w formie która zachęci klienta.

Jedną z takich form jest pokazanie właściwości technicznych lub fizycznych produktu, co wyróżni sprzedawcę na tle konkurencji. Dobrym przykładem będzie sprzedaż materacy przez jednego z naszych klientów. Sprzedawców jak i producentów jest wielu więc trzeba jak najlepiej uwydatnić zalety produktu, na przykład pokazując jego przekrój, dzięki czemu klient widzi czy dokładnie takiego produktu oczekuje.

Wizualizacja 3d produktu z ukazaniem jego elementów wewnętrznych.
Wizualizacja 3d materaca – pokazanie elementów budowy produktu

Kolejnym przykładem zastosowania wizualizacji 3D jest przedstawianie małych, precyzyjnych elementów, np. artykuły metalowe, które charakteryzują się różnorodną budową i niejednokrotnie mają bardzo małe gabaryty więc wizualizacja jest najkorzystniejszą formą prezentacji. Producenci w większości przypadków udostępniają modele 3D swoich produktów, jednak widok surowego przedmiotu ze środowiska programu CAD jest mało estetyczny w porównaniu z jego wizualizacją. Poniżej przedstawiono różnicę pomiędzy widokiem „surowego” modelu 3D oraz jego odpowiednikiem w formie wizualizacji 3D.

Wizualizacje 3D – support dla wyobraźni inwestorów

Platformy crowdfoundingowe typu kickstarter to kolejny przykład zasadności tworzenia wizualizacji 3D. Platformy te służą do organizacji zbiórek kapitału dla pomysłów, które, aby zaistnieć potrzebują znacznych funduszy. W przypadku konieczności przedstawienia finalnego pomysłu będącego fizycznym elementem/produktem/urządzeniem nie mając jego prototypu, jedynym rozwiązaniem na przyciągnięcie i przekonanie inwestorów jest przedstawienie możliwie najdokładniej realistycznego prototypu w formie wirtualnej. Przykładem zastosowania wizualizacji 3D w celu otrzymania finansowania na swój pomysł jest jedna z naszych realizacji prototypu maty amortyzującej do kasku. Prototyp był bardzo ambitnym i zaawansowanym projektem, który generował spore koszty w fazie prototypowej, gdyż wymagał wykonania wkładki amortyzującej oraz przeprowadzania odpowiednich badań wytrzymałościowych.

Dzięki wiernemu odzwierciedleniu docelowego produktu, wynalazca mógł profesjonalnie przedstawić i opisać swój pomysł na panelu ekspertów, co zaowocowało przyznaniem dofinansowania. Więcej o dotacjach i dofinansowaniach na opracowanie prototypu można przeczytać na stronie https://wynalazca.tv/platformy-startowe-polska-wschodnia/

Jak można zauważyć, wizualizacje 3D są w pewnych aspektach jedyną formą przedstawienia przedmiotu w jego docelowej formie nie mając narzędzi do jego wykonania w rzeczywistości.

Konfiguratory w sklepach internetowych

Sprzedawcy oferujący asortyment o bardziej złożonej budowie i z możliwością skonfigurowania go w kilku wariantach w zależności od preferencji, stosują konfiguratory w swoich sklepach internetowych. Pozwala on klientowi na samodzielne „zaprojektowanie” produktu na stronie i zapoznanie się z jego wyglądem. Posiadanie konfiguratora do swojej oferty produktów daje ogromną przewagę nad konkurencją.

Aby klient mógł samodzielnie złożyć swój produkt niezbędne jest wykonanie kilku, kilkunastu lub nawet kilkuset wizualizacji 3D, a następnie odpowiednie wykorzystanie ich na stronie, aby grafiki w prawidłowy sposób nakładały się na siebie. W bardziej rozbudowanych konfiguratorach możliwy jest finalny widok w postaci GIF’u lub widok izometryczny elementu 3D.

Konfiguratory pozwalają na oszczędność znacznej ilości miejsca na stronie dzięki czemu klient nie jest zmuszony do przeglądania dziesiątek kombinacji geometrycznych i kolorystycznych tworząc własną konkretną wersję. Rozwiązanie to ma szerokie zastosowanie w wielu branżach z których przykłady są przedstawione poniżej:

  • konfigurator ogrodzeń,
  • konfigurator bram,
  • konfigurator okien,
  • konfigurator odzieży,
  • konfigurator basenów przydomowych,
  • konfigurator samochodu,
  • konfigurator mebli,

oraz wiele innych. Jeśli zastanawiasz się czy dla Twojego produktu konfigurator będzie rozwojowym narzędziem sprzedażowym to skontaktuj się z naszym specjalistą, a otrzymasz garść przydatnych informacji i wskazówek. Napisz na kontakt@wynalazca.tv

Gdzie stosować wizualizacje 3D produktow

Wizualizacja 3D wnętrza produktu

Jak wspomniano w akapicie opisującym przedstawienie wnętrza materaca na wizualizacji 3d, taka forma przedstawienia budowy lub cech charakterystycznych produktu jest bardzo popularna i pożądana. Szczególnie często wykorzystuje się wizualizacje produktowe z widokiem w przekroju lub wyrwaniem, chcąc pokazać budowę urządzenia które składa się z kilku lub kilkunastu podzespołów.

Przedstawiając wygląd jedynie zewnętrzny, odbiorca nie jest w stanie „wejść” do środka i zapoznać się z elementami składowymi, które nieraz odgrywają kluczową rolę podczas sprzedaży.

Odpowiednie wyrenderowanie tekstur przedstawianych elementów pozwala całkowicie odzwierciedlić ile elementów czy warstw materiału znajduje się wewnątrz przedmiotu/urządzenia.

mata amortyzująca w kasku motocyklowym wizualizacja 3D wynalazca.tv
Mata amortyzująca w kasku – wizualizacja 3D – przekrój

Rozbicia – rozstrzelenia za pomocą wizualizacji 3D

Kolejnym przykładem wykorzystania wizualizacji 3D jest prezentacja złożonych elementów maszyn czy urządzeń w postaci rozłożonej (inaczej rozstrzelenia). Rozstrzelenia są często stosowane przez konstruktorów czy projektantów w celu pokazania ilości podzespołów w przestrzeni, jak również przedstawienia w jakiej kolejności powinny być składane/rozkładane poszczególne elementy.

wizualizacja 3D krzesła w rozstrzeleniu wynalazca.tv
Wizualizacja 3D krzesła – rozstrzelenie

Zmiana kolorystyki na wizualizacjach 3D

Różnorodność kolorystyczna produktów oferowanych do sprzedaży w sklepach internetowych jest jednym z argumentów które przemawiają za korzyściami płynącymi z wykorzystania wizualizacji 3D. Oferując bardzo szeroki zakres produktów odróżniających się od siebie jedynie kolorem, istotne jest szybkie i niedrogie wykonanie prezentacji tych produktów w sklepie. Wizualizacje 3D pozwalają na zaprezentowanie produktu w każdej konfiguracji kolorystycznej, w jednakowej perspektywie, oświetleniu i na jednolitym tle.

Odpowiednio sparametryzowane środowisko w programie renderującym pozwala w bardzo krótkim czasie i przy niewielkich nakładach finansowych uzyskać wymagane wersje kolorystyczne.

Przykładem zastosowania wizualizacji 3D w sprzedaży kilku wariantów kolorystycznych jednego przedmiotu są meble np. krzesła.

wizualizacje 3D krzesła - różne warianty kolorystyczne
Wizualizacje 3D krzesła – warianty kolorystyczne

Gify produktowe

Ciekawą formą prezentacji produktów przez sprzedawców jest tworzenie GIF-ów przedmiotu. Taki ruchomy obraz w kilku przejściach pokazuje przedmiot z każdej strony bez konieczności przeglądania kilkunastu zdjęć z widokiem przedmiotu.

Gify można wykonać łącząc kilka wizualizacji 3D w krótkie wideo przedstawiające te wizualizacje skokowo, jedna po drugiej w krótkim odstępie czasowym. Jest to bardzo ciekawa forma przedstawienia przedmiotu, która pomoże wyróżnić się na tle konkurencji.

gif krotka animacja 3D wizualizacje 3D wynalazca.tv
GIF wykonany na podstawie wizualizacji 3D

Wizualizacja 3D produktów a fotografia produktowa

Zanim wizualizacje 3D stały się popularne, produkty przedstawiano w formie zdjęć. Niejednokrotnie była to bardzo mało estetyczna forma prezentacji ze względu na ograniczone możliwości (np. finansowe) wykonania profesjonalnej sesji zdjęciowej. Prócz jakości zdjęć ograniczeniem podczas sesji są również możliwości techniczne.

Wykonanie estetycznego zdjęcia wnętrza produktu jest bardzo trudne, a czasem niemożliwe. Ze względu na trudność odpowiedniego oświetlenia wnętrz produktu zdjęcia mogą wyjść nieestetyczne. A jeśli chcemy urozmaicić naszą sprzedaż o przedstawienie wyjęcia lub rozbicia produktu zastosowanie wizualizacji 3D jest niezbędne, za pomocą fotografii jest to niemożliwe lub konieczne będzie uszkodzenie produktu.

Ilość czasu i nakład finansowy jaki musielibyśmy poświecić na wykonanie sesji produktowej w takim przypadku może być niewspółmierny z efektem jaki otrzymamy.

Aby pokazać produkt za pomocą wizualizacji 3D należy stworzyć model 3D w odpowiednim programie, a następnie opracowaną „bryłę” można w dowolny sposób konfigurować w programie do tworzenia animacji i wizualizacji 3D. Zanim rozpoczniemy renderowanie wizualizacji musimy odpowiednio przygotować tekstury, oświetlenie i przestrzeń. Tak skrócony proces niewymagający specjalnego studia sprawia, że wizualizacje 3D są tańszym i szybszym sposobem prezentacji produktów oraz daje możliwości pokazania produktu o których pisaliśmy wyżej.

zdjecie krzesla wynalazca.tv
Zdjęcie krzesła
rozna-kolorystyka-wizualizacje-3D-wynalazca.tv
Wizualizacja 3D krzesła w różnej kolorystyce

Podsumowanie – Wizualizacje 3D”

W tym artykule przedstawiono wiele możliwości wykorzystania wizualizacji 3D jako metody wirtualnej prezentacji produktów do sprzedaży oraz będących w fazie pomysłu. Współczesny konsument „kupuje oczami”, a wizualizacje pozwalają dostosować przedmiot do oczekiwań klientów.

Możliwość wirtualnego przedstawienia przedmiotu czy urządzenia jest właściwie jedyną formą pokazania złożonych elementów w formie przekroju, wyrwania, czy rozstrzelenia, ponieważ mając model 3D można w programie wykonać właściwie każdą formę pokazową pojedynczego przedmiotu lub całego zespołu elementów.

Wizualizacje 3D są również lepszą formą prezentacji różnych konfiguracji przedmiotów w zależności od koloru i kształtu w porównaniu do prezentacji w formie fotografii. W tym przypadku nie ma konieczności posiadania fizycznego przedmiotu oraz specjalnego studia fotograficznego.

POZ-wizualizacje-3d-2
Wynalazca TV