Platformy startowe Polska Wschodnia

2019-05-09

Platformy startowe w Polsce Wschodniej to chyba jeden z najciekawszych projektów dla wynalazców i początkujących przedsiębiorców, z jakim się osobiście spotkałem. Szczególnie zainteresowane tym programem powinny być osoby nieposiadające kapitału na wdrożenie własnych pomysłów.

W tym artykule przedstawię Ci najważniejsze informacje dotyczące tego dofinansowania. Dowiesz się przede wszystkim o tym:

  • dla kogo jest ten program,
  • jakie trzeba spełnić warunki, aby w nim uczestniczyć,
  • jakie kwoty można w nim pozyskać i na co je przeznaczyć,
  • jak wyglądają kolejne etapy wdrożeniowe pomysłu za pomocą programu Platform Startowych Polski Wschodniej.

Oczywiście odpowiemy sobie też na pytanie, co oznacza (według mnie dość mylący) człon „Polska Wschodnia”. Ustalimy to, czy musisz być zameldowany na terenie Polski Wschodniej, aby aplikować na ten fundusz startupowy! Opowiem Ci też o potencjalnych zagrożeniach, na które narażeni są wynalazcy ubiegający o to dofinansowanie.

Pamiętaj, że jeśli chciałbyś coś ze mną skonsultować lub dowiedzieć się czegoś więcej na temat tego projektu to zawsze masz taką możliwość pod adresem: kontakt@wynalazca.tv

Dla kogo jest to dofinansowanie – Platformy Startowe Polska Wschodnia ?

Zacznijmy od najważniejszego, czyli warunków, jakie powinieneś spełnić, aby dostać się do programu funduszowego „Platformy Startowe Polska Wschodnia”. Uznałem, że najlepiej będzie, jeśli podzielę tę część na dwa typy wymagań. Omówię warunki, które musisz spełniać Ty, jako osoba aplikująca do platform startowych oraz te, które powinien zrealizować Twój pomysł.

Zanim przejdziesz do dalszej części tekstu, to chciałbym, żebyś pamiętał, że w dalszej części artykułu będę operował pojęciem „Pomysłodawca”. Definicja tego skrótu myślowego brzmi następująco:

Pomysłodawca – to osoba aplikująca w programie „Platformy Startowe Polska Wschodnia”. Jest ona głównym udziałowcem w spółce kapitałowej, która ma powstać w ramach wybranej platformy.

Warunki, jakie powinien spełniać uczestnik platform startowych:

Poziomy Gotowości Technologicznej zostały opracowane już w 1974 roku w NASA, a sformalizowane w roku 1989 roku. Ich twórcą był Stan Sadin. Oryginalne definicje NASA TRL z roku 1989 roku były następujące:

Jeśli chodzi o wymagania w stosunku do uczestników aplikujących na platformy startowe, to mam dla was dobrą wiadomość – nie ma specjalnie „trudnych” kryteriów, które należy spełnić. Wymagane jest jednak, aby Pomysłodawca:

  • Sam bezpośrednio aplikował do programu, to on powinien wysyłać formularze, a nie ktoś z jego zespołu – uważajcie na to wymaganie podczas szykowania własnych wniosków o dofinansowanie!
  • Nie miał więcej niż 35 lat, przy czym to kryterium jest akurat „mile widziane”, a nie wymagane (uznałem, że o tym wspomnę w tym miejscu),
  • I najważniejsze: nie prowadził już działalności, która dotyczy tego wybranego pomysłu!
Warunki, które powinien spełniać uczestnik dofinansowania platform startowych:

Ostatni punkt należy rozumieć w ten sposób, że możesz aplikować, gdy prowadzisz już firmę, ale… jeśli na przykład prowadzisz działalność, która produkuje nowe opatentowane lampki na biurko – to wówczas nie możesz zgłosić się do programu, aby wdrożyć te lampki.

I to w zasadzie wszystko, jeśli chodzi o Twoją osobę. Zauważ, że w tym miejscu nie wspomniałem zupełnie o miejscu zameldowania.
I tak przechodzimy do tego mylącego określenia „Polska Wschodnia”.

W przypadku tego dofinansowania dla pomysłów twórca programu miał na myśli to, że efektem programu akceleracji innego startupu ma być utworzenie spółki kapitałowej na terenie Polski wschodniej. Oznacza to, że możesz być z zagranicy i nawet zdalnie prowadzić spółkę w ramach tego programu, przy czym działalność ta powinna być zarejestrowana na terytorium Polski wschodniej tj. na przykład na Podkarpaciu.

Warunki, jakie powinien spełniać pomysł, aby zyskać dofinansowanie:

Tutaj powiedzmy, że jest troszkę gorzej, ale nie ma powodu do paniki – najważniejsze we wniosku aplikacyjnym jest podkreślanie tego, że Twój pomysł jest innowacyjny. Istnieją dwa istotne wymagania, które musi on spełnić:

  • Pomysł musi kwalifikować się w branże danego ośrodka akceleracyjnego (wyjaśnimy to odrobinę później),
  • Pomysł musi być nowy, przynajmniej na skalę krajową.

No i jeśli chodzi o nowość – to tutaj zaczynają się lekkie schody, bo… jak to rzetelnie sprawdzić? Widzisz w naszym przypadku, gdy wypełnialiśmy wnioski dla naszych klientów, to mieliśmy sprawę łatwo rozstrzygniętą.

Dlaczego?

Aby wykazać innowacyjność na tle przynajmniej krajowym, można posługiwać się dwoma kluczowymi wyznacznikami:

  1. Własnym doświadczeniem + badaniem rynku,
  2. Badaniami patentowymi przeprowadzonymi przez kancelarię patentową.
 

Jak wykazać nowość projektu na skalę co najmniej krajową

Ten temat trzeba nieco rozwinąć. Zacznijmy od wariantu „prostszego” z punktu widzenia pomysłodawcy. Przyjmijmy, że wymyśliłeś np. konstrukcję latającego samochodu. Uprzedzając dalszą treść artykułu, optymalnie jest na początku ochronić takie rozwiązanie poprzez zgłoszenie go do urzędu patentowego.

Musisz wiedzieć, że jednym z etapów ochrony pomysłów jest przeprowadzenie badań patentowych. Wynikiem tych badań jest informacja odnośnie do tego, czy Twój pomysł jest nowy na skalę światową.

W przypadku pisania wniosku dla klienta, który przeprowadził badania patentowe, bardzo łatwo wykazałem innowacyjność jego projektu w skali, na co najmniej krajową. W większości takich sytuacji wskazywałem innowacyjność projektu na skalę światową, co dodałoby sporo punktów do oceny wniosku o dofinansowanie.

Z drugiej strony, jeśli Twój pomysł nie nadaje się do ochrony i nie można sprawdzić go w bazach patentowych, to wówczas jedyną opcją jest powołanie się na własne doświadczenie oraz przeprowadzenie badania rynku.

Badanie rynku musisz przeprowadzić samodzielnie, poszukując podobnych i alternatywnych rozwiązań do Twojego, a następnie wykazać we wniosku, że Twoje rozwiązanie lub pomysł posiada zupełnie nowe, niespotykane do tej pory funkcje.

ochrona prawna pomysłu

Jaki jest wymagany wkład własny w Platformach Startowych Polski Wschodniej?”

Kolejny bardzo istotny temat, jaki chcę poruszyć, to wymagany wkład własny w funduszu europejskim Platform Startowych Polski Wschodniej. Jak się za chwilę dowiesz, cały program finansujący pomysły składa się z dwóch kluczowych etapów. Za chwilę szczegółowo opiszę je dla Ciebie, ale zanim to nastąpi, chcę Ci powiedzieć, że w pierwszym, początkowym etapie Twój wkład własny wynosi 0%!

Daje to ogromne możliwości wynalazcom oraz startupom, którzy posiadają innowacyjne pomysły i poszukują takiego dofinansowania. Uprzedzając dalsze fragmenty tego artykułu, w pierwszym etapie chodzi o to, abyś stworzył tak zwany MVP swojego produktu, czyli prototyp, który będziesz mógł przedstawić w kolejnej fazie.

Na kolejnym – drugim etapie – przedstawiasz swój prototyp w Warszawie na tak zwanym panelu ekspertów i ostatecznie po przejściu tego etapu, możesz uzyskać dofinansowanie do 800 000 zł, a wymagany wkład własny wynosi wówczas 15% (przy czym możesz do tego wkładu własnego „podpiąć inwestora”, z którym będziesz miał styczność w etapie pierwszym).

Jak zdobyć pieniądze na wkład własny?

Teoretycznie rzecz biorąc, 15% ceny projektu nie jest dużą kwotą, dlatego osobiście uważam, że znalezienie pieniędzy na wkład własny dotyczący tego dofinansowania nie powinien stanowić dla Ciebie większego problemu. Aktualnie istnieje bardzo dużo możliwości finansowania projektów np. kredyt lub znalezienie inwestora z funduszu venture capital, który brałby udział w projekcie jako tak zwany mentor.

Może się okazać, że któryś z mentorów będzie chciał bezpośrednio uczestniczyć we wdrożeniu produktu i wspomoże Cię swoją wiedzą oraz kapitałem, stając się udziałowcem w kolejnym etapie rozwijania spółki w ramach tego funduszu.

Wymagany wkład własny w programie Platform Startowych Polski Wschodniej wynosi 15% w drugim etapie

Alternatywnym sposobem jest po prostu pożyczka od najbliższych, którzy również wierzą w Twój pomysł i sukces Twojej firmy. Musisz też wiedzieć, że zawsze na każdym etapie tego programu dofinansowania europejskiego możesz znaleźć kolejnych wspólników oraz inwestorów, którzy będą dodatkowym źródłem wiedzy lub wsparciem finansowym.

Uważam więc, że nie powinieneś traktować tych 15% jako bariery, ponieważ jeśli decydujesz się na drogę przedsiębiorcy, to możesz potraktować znalezienie finansowania jako swój pierwszy (i nie ostatni) przedsiębiorczy problem :).

Termin składania wniosku o finansowanie pomysłu z platform startowych

Terminy składania wniosków startupu zależne są od rodzaju platformy startowej, do której aplikujesz.

Przykładowo dla platformy startowej „Start In Podkarpacie” termin składania wniosków trwa od 2 stycznia 2019 roku (jest to nabór ciągły) i zakończy się 15 lutego 2021 roku.

W tym czasie planowanych jest 5 rund inkubacyjnych.

Idea programu Platformy Startowe Polska Wschodnia i omówienie platform

Idea programu dla wynalazców, startupowców oraz przedsiębiorców potrzebujących kapitału na wdrożenie swojego produktu lub technologii na rynku „Platformy Startowe Polska Wschodnia”, polega na tym, że Pomysłodawca aplikuje do jednej z wybranych platform startowych rozmieszczonych na terytorium Polski wschodniej.

Miejsca inkubacji platform startowych Polski Wschodniej w dofinansowaniu

Czym jest platforma startowa?

Platforma Startowa to najczęściej wydzielona jednostka większej spółki kapitałowej, która przypisana jest do danego terytorium w Polsce wschodniej i rozwija tylko te projekty, które wpisują się w ich branże finansowania projektów.

W sumie zostało wydzielonych aż 6 różnych platform startowych:

  1. Platforma startowa: Wschodni Akcelerator Biznesu
    • Miejsce inkubacji: Puławy
    • Branże: Ekologia, żywność i produkty rolno-spożywcze, IT/ICT
  1. Platforma Startowa: Unicorn Hub:
    • Miejsce inkubacji: Lublin
    • Branże: Smart City/transport i motoryzacja, medycyna/zdrowie publiczne, IT/ICT
  1. Platforma startowa: Start in Podkarpackie
    • Miejsce inkubacji: Rzeszów, Mielec
    • Branże: Lotnictwo, motoryzacja, budownictwo, IT/ICT
  1. Platforma Startowa: Idealist
    • Miejsce inkubacji: Lublin
    • Energetyka, turystyka, medycyna i zdrowie, IT/ICT
  1. Platforma startowa: Startup Heroes
    • Miejsce inkubacji: Olsztyn, Ełk
    • Produkcja żywności, ekoenergetyka, IT/ICT
  1. Platforma startowa: Hub of Talents 2
    • Białystok, Łomża
    • Branża metalowo-maszynowa, IT/ICT.

Więcej o poszczególnych platformach możesz dowiedzieć się z tej strony internetowej. Znajdziesz tam terminy realizacji projektów, naborów, jak również szczegółowy regulamin i wnioski aplikacyjne do tego programu.

Jak przebiega realizacja programu Platformy Startowe Polski Wschodniej i co jest dofinansowywane?

Program „Platformy Startowe Polski Wschodniej” składa się z dwóch etapów wdrożeniowych Twojego pomysłu. Aplikując do jednej z wybranych platform opisanych wyżej, na początku wysyłasz wniosek o przyjęcie Cię do programu finansowania projektu. Następnie przystępujesz do etapu pierwszego, a potem drugiego.

Cały opis rozpocznę od przedstawienia warunków, które musisz spełnić przed przystąpieniem do któregoś z etapów, a następnie opiszę każdy etap osobno.

Co trzeba zrobić, aby przystąpić do pierwszego etapu?

Na samym początku musisz przejść przez pozytywną ocenę Twojego wniosku o dofinansowanie innowacyjnego pomysłu. Powinieneś więc wysłać formularze aplikacyjne do odpowiedniego podmiotu, który je oceni. Po pozytywnym rozpatrzeniu i dobrym uargumentowaniu Twojej idei we wnioskach – Twój pomysł trafi na lokalny panel ekspertów.

Na panelu tym przedstawisz swój pomysł, to jest jego koncepcję lub niedopracowany, bardzo amatorski prototyp i będziesz starał przekonać komisję, że Twój projekt przejdzie przez kolejne etapy programu dofinansowującego pomysły pozytywnie.

W przypadku, gdy panel ekspertów uzna, że Twój pomysł spełnia wszystkie założenia i posiada wystarczająco dużo punktów, zgodnie z tak zwaną kartą oceny merytorycznej projektu, możesz się szykować do pierwszego etapu wdrożenia Twojego produktu.

Tutaj wymagane jest założenie spółki kapitałowej np. spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, do której wpisani są wszyscy udziałowcy biorący udział w projekcie. Jeśli ją założyłeś, to możesz przejść do dalszego etapu.

Pierwszy etap – Przygotowanie MVP i usługi doradcze

Pierwszy etap funduszu „Platformy Startowe Polska Wschodnia” polega na konsultacjach biznesowych, technicznych i prawnych swojego pomysłu na produkt, usługę lub technologię z różnymi specjalistami. Na samym początku jednak otrzymasz własnego tzw. Menadżera Inkubacji, który będzie Ci wyznaczał kolejne cele, kontrolował ich realizację i pomagał w pomyślnym przejściu pierwszego etapu.

Ponadto Platformy Startowe wyróżniają dwa rodzaje usług, którymi mogą Cię wspierać w czasie tego etapu. Wyróżnia się usługi podstawowe i specjalistyczne. Najważniejsze usługi w tym etapie dofinansowania to:

  • Obsługa księgowa, podatkowa i prawna – dzięki temu koszty prowadzenia spółki wynoszą 0 złotych, oczywiście nie uwzględniając opłat typu ZUS, ale z takimi opłatami na pewno pomogą Ci specjaliści od optymalizacji podatkowych, których możesz wykorzystać,
  • Pomoc Marketingowa – tutaj możesz liczyć na pomoc specjalistów od kreowania marki, budowania strategii marketingowej oraz tworzenia wizerunku Twojej firmy. Możesz też wykorzystać prace specjalistów grafików.
  • Pomoc Specjalistyczna (zależna od Twojego pomysłu i branży) – ten zakres wsparcia jest dopasowany do rodzaju Twojego pomysłu. Każda Platforma występująca na Polsce wschodniej posiada odpowiednich specjalistów, którzy powinni Ci pomóc w realizacji prototypu dla Twojego przedsięwzięcia. Niestety minusem jest to, że zgodnie z dokumentacją dofinansowania możesz jedynie liczyć na usługi konsultingowe, a nie bezpośrednie prace nad swoim prototypem. Chociaż przyznam Ci, że tutaj jestem ciekawy, jak to będzie wyglądało w praktyce.

Inne istotne koszty w pierwszym etapie Platform Startowych na które możesz przeznaczyć 100% dofinansowania.

Istotne jest to, abyś wiedział, że dofinansowanie ze środków Unii Europejskiej dla tych innowacyjnych projektów na tym etapie przewiduje dotacje na poziomie 100% na zakup wszelkich materiałów niezbędnych (to bardzo ważne słowo) do stworzenia Twojego MVP (prototypu).

Tak, więc jeśli potrzebujesz np. specjalistycznych kamer, zaawansowanego materiału do produkcji, bardzo sprawnych silników lub innych komponentów, które są – podkreślam jeszcze raz – niezbędne do stworzenia prototypu to wiedz, że wszelkie te koszty zostaną pokryte w 100% przez ten program dofinansowujący projekty wynalazcze. Warto jednak wcześniej skonsultować to ze swoim Menadżerem Inkubacji, który decyduje co jest zbędne, a co nie.

Inne koszty, które mogą Cię interesować i na które można przeznaczyć 100% dofinansowania jest ogólnie rozumiany mentoring, możliwość odbycia szkolenia z prowadzenia prezentacji produktu lub firmy, jak również posiadanie powierzchni biurowej do rozwoju startupu.

Czego nie możesz sfinansować na pierwszym etapie Platform Startowych Polski Wschodniej?
Niestety nie wszystko da się sfinansować poprzez uczestnictwo w projekcie funduszu europejskiego Platform Startowych Polski Wschodniej (przynajmniej w teorii – wiedza specjalna zarezerwowana dla moich klientów 🙂 ).

Po pierwsze – ten fundusz europejski nie sfinansuje Twojego wynagrodzenia w etapie pierwszym. Innymi słowy pracujesz w swojej spółce za darmo – no, chyba, że spółka już na początku zacznie jakoś sama zarabiać.

Dodatkowo, jak się okazuje nie otrzymasz finansowania na bezpośrednie prace specjalistów nad prototypem dla Twojego pomysłu.

Jest to szalenie ważna informacja dla osób ubiegających się o ten rodzaj dofinansowania. Dlatego pamiętaj, że nawet jeżeli otrzymasz pieniądze na zakup poszczególnych produktów niezbędnych do stworzenia prototypu, które zatwierdzi Twój Menadżer Inkubacji – to wiedz, że to Ty będziesz musiał albo samodzielnie stworzyć metodami amatorskimi „garażowymi” MVP (prototyp) lub będziesz musiał zapłacić specjalistom za wykonanie poszczególnych części, bądź całego prototypu.

Nie powinieneś się jednak obawiać, ponieważ menadżer inkubacji powinien wziąć pod uwagę Twoje zdolności i umiejętności, a następnie tak dostosować Twoje MVP, abyś mógł samodzielnie stworzyć swój własny prototyp po konsultacjach ze specjalistami.

Jak długo ma trwać pierwszy etap – inkubacja startupu?
Etap inkubacji finansowania projektu domyślnie ma trwać do 6 miesięcy. Jednak czas ten możesz skrócić nawet do 3 miesięcy, bądź wydłużyć do maksymalnie 8 miesięcy w zależności od tego, jak bardzo zaawansowany jest Twój projekt, wynalazek, technologia lub usługa.

Czym kończy się pierwszy etap i jak przystąpić do kolejnego etapu finansowania pomysłu?
Pierwszy etap ma na celu przygotowanie przede wszystkim reprezentatywnego prototypu, a dodatkowo optymalnej strategii biznesowej, wdrożeniowej, marketingowej i identyfikacji wizualnej Twojej spółki kapitałowej.

Posiadając te wszystkie materiały, uzyskasz możliwość przygotowania drugiej prezentacji w Warszawie na ostatecznym panelu ekspertów. Wówczas będziesz musiał przedstawić swój pomysł i odpowiedzieć na ekstremalnie ważne pytania – będziesz musiał obronić swój projekt.

Ostatecznie, jeśli wszystko przejdziesz pomyślnie i komisja zaakceptuje Twój plan wdrożeniowy, spodoba się im prototyp, który przygotowałeś we wcześniejszym etapie pierwszym oraz inne materiały… To będziesz miał możliwość na bezzwrotne dofinansowanie wynoszące do 800 000 zł z przewidzianym 15 % wkładem własnym na rozwój spółki i wdrożenie swojego pomysłu.

Dofinansowanie w Pierwszym Etapie Platform startowych Polski Wschodniej

Drugi Etap – Prace Wdrożeniowe i dofinansowanie do 800 000 zł

Drugi etap obejmuje wszystkie aspekty, które możesz sobie wyobrazić, związane przedsiębiorczością i prowadzeniem firmy. Dzięki bezzwrotnej dotacji możesz otrzymać pieniądze na wszelkie koszty związane z prowadzeniem biznesu, jego rozwojem i stworzeniem ostatecznego produktu, który ma trafić na rynek.

Po dopytaniu specjalistów z platform, którzy zajmują się tym dofinansowanie przynajmniej jednego wspólnika w spółce kapitałowej i kosztami można się podzielić stosownie do posiadanego udziału.aniem (tj. kierują tym programem), dowiedziałem się, że kosztem kwalifikowanym może być nawet wynagrodzenie prezesa. Jednak trzeba zaznaczyć, że rozpisane koszty podajesz na panelu ekspertów i będziesz musiał się wybronić z tego, co zaplanowałeś. Jeśli więc uznasz, że wynagrodzenie zarządu wynosi np. 500 000 zł, to gwarantuje Ci, że nie otrzymasz tej dotacji.

Ostatecznym celem drugiego etapu jest przygotowanie Ciebie, Twojej firmy i Twojego produktu do wejścia na rynek przynajmniej krajowy.

Inne ważne informacje związane z tym funduszem europejskim na nowe pomysły:

W ramach tego dosyć długiego wpisu chce Cię jeszcze oprowadzić po kilku szalenie istotnych szczegółach, na które musisz zwrócić uwagę lub powinieneś o nich wiedzieć, gdy aplikujesz na ten fundusz europejski i chcesz przez niego wdrożyć projekt.

Ile spółek ma powstać w ramach programu?

Jak podają dane z jednej platformy – tj. „Platformy startowe Podkarpackie”, minimum 120 spółek kapitałowych będzie miało szansę otrzymać nawet 800 000 zł bezzwrotnej dotacji na prowadzenie pomysłu na rynek. Przewiduje się, że około 60% wszystkich spółek otrzyma to wsparcie. Mnożąc więc tę liczbę przez ilość Platform, która aktualnie istnieje otrzymujemy liczbę ponad 720 spółek kapitałowych, które otrzymają takie wsparcie.

Wspomnę tutaj, że nie chodzi mi tylko o rok 2019, lecz o cały okres trwania programu, który wynosi 2 lata. Czyli okres od 2 stycznia 2019 do 31 grudnia 2020 roku.

Ciekawą informacją dla Ciebie może być też to, że około 40 Startupów ma powstać na 1 rundę inkubacji w przypadku platformy startowej Start in Podkarpacie. Platforma ta przewiduje około 5 rund inkubacji, co w sumie daje liczbę ok. 200 spółek kapitałowych.

Czy możesz zgłaszać kilka pomysłów w ramach jednej lub kilku platform startowych?

Jak się okazuje żadna platforma oraz cały program nie ma limitu pomysłów, które możesz zgłaszać w ramach Platform Startowych Polski Wschodniej. Jest jednak jeden warunek, który musisz spełnić podczas składania aplikacji. Nie możesz realizować wniosku o dofinansowanie do więcej niż jednej platformy startowej w ramach jednego pomysłu. Dotyczy to szczególnie branży IT/ICT, ponieważ branża ta występuje w każdej Platformie.

Jeśli zgłosisz więc ten sam pomysł do kilku platform, to Twój wniosek zostanie odrzucony.

W przypadku gdy jednak zgłosisz przykładowo 2 różne projekty do tej samej lub dwóch innych platform startowych, których branże pokrywają się z Twoimi pomysłami, to wnioski te będą rozpatrzone.

Czym musi zajmować się Pomysłodawca?

Rola pomysłodawcy sprowadza się przede wszystkim do tego, że ma on być głównym udziałowcem w spółce założonej na terenie Polski wschodniej. Nie ma jednak specjalnych wytycznych do tego, co tak naprawdę musi robić pomysłodawca. Jak dowiesz się z artykułu na temat pisania wniosku, istotne jest, abyś Ty, jako pomysłodawca posiadał przynajmniej dwuosobowy zespół (dostajesz wtedy po prostu więcej punktów).

Wówczas posiadając dodatkowe osoby w zespole i będąc pomysłodawcą, możesz zlecić wszelkie prace swojemu zespołowi i rozdzielić między nimi zadania. To wydzielona przez Ciebie osoba może się kontaktować z menadżerem inkubacji, specjalistami czy mentorami.

Jednak z punktu widzenia psychologicznego warto by było, gdybyś pojawiał się (niekoniecznie prezentował pomysł) na panelu ekspertów i również bronił go wraz ze swoim zespołem. Jesteś tam widziany jako kluczowy przedsiębiorca i koordynator całego zespołu.

Mówię o tym, ponieważ wiem na przykładzie moich klientów, którym pisałem już wnioski, że czasami pomysłodawca nie chce w 100% angażować się w projekt, ponieważ ma pewną wizje komercjalizacji rozwiązania (wybacz – nie mogę podać więcej szczegółów). Więcej informacji na ten temat mogę Ci udzielić, gdy będziemy przeprowadzać rozmowy w ramach konsultacji ze mną. Napisz wtedy na kontakt@wynalazca.tv.

Czy Pomysłodawca musi być z Polski Wschodniej?

Nie. Wspomniałem już o tym wcześniej.

Jest to jednak tak częste pytanie, że postanowiłem Ci jeszcze raz zaznaczyć, że to spółka, która powstaje w ramach dofinansowania, ma mieć siedzibę na terenie Polski wschodniej. Dodatkowo ze względu na finansowanie w pierwszym etapie koszty prowadzenia spółki są pokrywane w znacznej mierze przez fundusz europejski.

Osobiście nie widzę więc tutaj dużego ryzyka finansowego, jeśli chodzi o założenie spółki. Szczególnie że zaleca się posiadanie przynajmniej jednego wspólnika w spółce kapitałowej i kosztami można się podzielić stosownie do posiadanego udziału.

Zaleca się posiadanie co najmniej jednego wspólnika w spółce kapitałowej

Zagrożenia związane z przekazaniem informacji o pomyśle

Aktualnie pisząc ten wpis jestem aplikantem rzecznikowskim. To oznacza, że powinienem wspomnieć Ci o pewnym zagrożeniu, które występuje w momencie, gdy aplikujesz na ten projekt.

Zauważ, że wcześniej nigdzie nie wspomniałem o ochronie Twojego pomysłu i zasadach poufności, jakie obowiązują (przynajmniej w teorii) wszystkich oceniających wnioski, komisji z panelu ekspertów, poszczególnych mentorów, specjalistów i konsultantów.

Teoretycznie możesz zgłosić swój projekt w ramach Platform Startowych bez jego uprzedniej ochrony np. patentem na wynalazek, ale pamiętaj, że robisz to wtedy na własne ryzyko. Nigdy nie wiesz, czy w praktyce ktoś nawet „przez przypadek” nie dowie się o Twoim pomyśle i zgłosi go do biura patentowego.

Dlatego my właśnie przygotowujemy wnioski, które najczęściej są zabezpieczone przynajmniej zgłoszeniem patentowym lub wzorem przemysłowym. Mamy też wtedy dodatkowe argumenty, aby przekonać oceniającego wnioski lub komisję z panelu ekspertów, że nasz produkt jest innowacyjny na skalę światową.

Jeśli interesuje Cię temat ochrony swojego pomysłu, to serdecznie zapraszam Cię na konsultacje ze mną, w ramach której otrzymasz optymalny plan wdrożenia dostosowany do twojej wizji i oczekiwań.

Ochrona własnego pomysłu w trakcie realizacji projektu funduszu europejskiego Platform Startowych Polski Wschodniej wiąże się ze sporym ryzykiem.

Jeśli nie możesz się zdecydować, to zapraszam Cię do kontaktu ze mną, chętnie udzielę Ci swojej pomocy.

Jak napisać wniosek na platformy startowe w Polsce wschodniej?

Wszystko zależy od tego, na jakim etapie Platformy startowej znajdujesz się obecnie. Inaczej bowiem pisze się wniosek wstępny, inaczej szczegółowy, a jeszcze inaczej wniosek o dotację na bezzwrotne 800 tysięcy. Oczywiście po drodze należy też odpowiednio przygotować perfekcyjną prezentację swojego pomysłu. Tutaj też będziesz musiał przedstawiać swoje pomysły zgodnie z kartami oceny merytorycznej prezentacji.

Ponieważ jest to bardzo obszerny temat, będę chciał Ci go opisać w zupełnie innym artykule. Omówię w nim to, jak pisać odpowiednio wnioski i przygotowywać prezentację na wysokim poziomie technicznym i merytorycznym, aby zdobyć maksymalną ilość punktów.

Podsumowanie – Platformy startowe Polska wschodnia – fundusz europejski dla nowych pomysłów

Myślę, że wiesz już, na czym polega fundusz europejski „Platformy Startowe Polska Wschodnia” i rozumiesz, że nie jest ważne gdzie jesteś zameldowany – każdy może z niego skorzystać.

Liczy się siedziba spółki, która ma być wytworem tego programu.

Uważam, że jeśli czujesz się gotowy na to, aby zostać przedsiębiorcą, albo chcesz wykorzystać ten program dotacyjny w inny sposób, to zrobisz błąd, jeśli z niego nie skorzystasz.

Jak podkreśliłem pod koniec, przemyśl czy przed zgłoszeniem swojego wniosku o dofinansowanie do platformy startowej, nie lepiej i bezpieczniej będzie najpierw go ochronić i przebadać patentowo. Jeśli chcesz, to możesz skorzystać z usług mojej firmy, która specjalizuje się w projektach wynalazczych I innowacyjności.

Dodatkowo jeśli potrzebujesz pomocy w pisaniu wniosków na ten lub inny program, to napisz do mnie na kontakt@wynalazca.tv, a chętnie Ci pomogę.

Artykuł powstał na podstawie moich doświadczeń z platformą startową na podkarpaciu pod nazwą.: „Start in Podkarpackie”.

 

badania patentowe

Dawid Pijanka - rzecznik patentowy, właściciel Wynalazca TV
Dodaj mnie!
Ostatnie posty Dawid Pijanka - rzecznik patentowy, właściciel Wynalazca TV (wszystkie)

Literatura:
[1] https://www.parp.gov.pl/component/grants/grants/platformy-startowe
Źródło Grafik:
[1] https://www.parp.gov.pl/component/grants/grants/platformy-startowe[/vc_tta_section][/vc_tta_accordion]