3 Sposoby sprzedaży za pomocą technologii 3D

2022-10-11

Rola nowoczesnych technologii 3D w gospodarce rośnie w bardzo szybkim tempie. Zwiększa się także ich wykorzystanie w coraz to innych gałęziach biznesu. Przedsiębiorcy coraz śmielej korzystają z nowoczesnych możliwości do popularyzowania swoich produktów i potęgowania sprzedaży. Aktualnie mamy do wyboru kilka innowacyjnych, a zarazem sprawdzonych sposobów, dzięki którym z powodzeniem możemy wprowadzić nowy produkt na rynek nawet jeśli fizycznie nim nie dysponujemy i sprawdzić poziom jego sprzedaży. Warto zatem bliżej przyjrzeć się możliwościom technologii 3D, a ze względu na szerokie jej pojęcie zawężamy obszar do wizualizacji i animacji w trójwymiarowym środowisku.

Jak sprzedać produkt którego nie ma za pomocą technologii 3D?

Wykorzystując możliwości technologii 3D możemy rozpocząć sprzedaż produktu, który jeszcze fizycznie nie został wyprodukowany. Wizualizacje i animacje 3D powstają np. w celu prezentacji produktu bez konieczności posiadania go fizycznie. Jest to doskonałe rozwiązanie dla innowatorów i wynalazców, aby np. nie tworzyć prototypu, ponieważ może on być drogi lub jego wdrożenie technologiczne może być bardzo kosztowne. Decydując się na wizualizacje 3D produktu tworzoną w świecie wirtualnym, umożliwiamy sobie działania sprzedażowe i zarobkowe w świecie realnym.

Jeżeli rozważacie zastosowanie w swoim biznesie wizualizacji lub animacji 3D warto zajrzeć na nasz profil na YouTube, gdzie w specjalnie przygotowanym video na temat sprzedaży za pomocą technologii 3D podpowiadamy jak wykorzystać powyższe formy innowacyjnej prezentacji do skutecznej sprzedaży.

Wizualizacje 3D statyczne

Jednym z przykładów technologii 3D są wizualizacje 3D statyczne. Jest to najprostsza forma i najbardziej podstawowa, bardzo popularna i często wykorzystywana do prezentacji produktów. Jak jej tworzenie wygląda w praktyce?

Zanim produkt lub pomysł będzie mógł być prezentowany za pomocą wizualizacji 3D trzeba wcześniej stworzyć jego model czyli przenieść tą koncepcję do świata wirtualnego i zamodelować go, tak jak chcemy, żeby wyglądało. Można dobrać wtedy kolorystykę, style, otoczenie czy różne warianty prezentacji. Dzięki temu nie musimy tworzyć całych kosztownych aranżacji w studiu fotograficznym, tylko za pomocą kliknięć myszką możemy kreować przestrzenie czy środowiska, w których chcemy przedstawić naszą ideę.Technologie 3D można stosować również, by zaoszczędzić czas i sporo kosztów, chociażby podczas organizacji wymagających sesji zdjęciowych, gdyż jest już to kwestia wynajęcia całego studia, zaangażowanie fotografa, przygotowanie produktu do fotografowania i wiele innych czynności. Po drodze oczywiście musimy być także przygotowani na różne niepowodzenia np. spalenie karty ze zdjęciami czy tym podobne „wypadki przy pracy”.

Dodatkowo w technologii 3D możemy zrobić takie ujęcia, które tradycyjną fotografią nie byłoby możliwe do wykonania lub byłyby bardzo kosztowne, albo zbyt trudne do realizacji w świecie rzeczywistym przy okazji nie niszcząc produktu.

Wizualizacja biurka 3D
Wizualizacja 3D biurka w pokoju

Jednak przy tworzeniu wizualizacji całkowicie nie rezygnuje się ze zdjęć. Na przykład w branży odzieżowej robi się zdjęcie np. jednego modelu koszulki w konkretnym kolorze, a już za pomocą wizualizacji statycznej  w technologii 3D w komputerze, nakłada się inne kolory, aby finalnie klient np. w sklepie internetowym mógł sobie pooglądać wszystkie dostępne kolory koszulki, wybrać ten ulubiony i zamówić.

Efektem finalnym wizualizacji 3D są zdjęcia – jednak, ich przewagą nad tradycyjną fotografią jest to że, gdy wykorzystamy możliwość dodania grafiki uzyskamy bardzo ciekawe efekty, które będą atrakcyjne dla klienta czy potencjalnego inwestora. Takimi „haczykami” do zwrócenia szczególnej uwagi na produkt mogą być dodane odnośniki, może być pokazany przekrój co umożliwia zobaczenie środka przedmiotu jednocześnie nie niszcząc go. Wykorzystanie efektu tzw. „rozbicia” czyli wrażenia  lewitujących w przestrzeni wszystkich części wizualizowanego przedmiotu, dzięki czemu możemy pokazać z jakich elementów jest zbudowany lub jak działa.

wizualizacja 3D krzesła w rozstrzeleniu wynalazca.tv
Wizualizacja 3D krzesła – rozstrzelenie
Wizualizacja 3d produktu z ukazaniem jego elementów wewnętrznych.
Wizualizacja 3d materaca – pokazanie elementów budowy produktu

Wizualizacje 3D dynamiczne

Wizualizacje 3D dynamiczne często mylone są z animacjami, które będą omawiane w dalszej części artykułu. Jednak, żeby bardziej doprecyzować termin „wizualizacji 3D dynamicznych” to są to krótkie animacje poklatkowe. Charakteryzują się kilku sekundowym ruchem lub ruchem powtarzalnym (tzw. gify). Zazwyczaj składają się z kilku tzw. klatek czyli wizualizacji 3D statycznych jednego przedmiotu pokazanego z różnych stron lub perspektywy. Połączone są w jedną wizualizacje 3D dynamiczną finalnie wyglądają jak mini animacja np. obrotu lub jakiejś powtarzalnej sekwencji ruchów, która uruchamia się automatycznie np. zamieszczona na stronie www.

gif 3D animacja 3D wynalazca.tv
Animacja 3d butelki perfum

Zastosowanie wspomnianego wyżej efektu tzw. „rozbicia” w wizualizacjach 3D dynamicznych jako powtarzalnej sekwencji ruchu samoistnego składania i rozkładania się przedmiotu z kilku jego części – to świetna alternatywa do zaprezentowania z jakich poszczególnych elementów jest zbudowany przedmiot i co zawiera w środku. Dodatkowo podczas takiej dynamicznej wizualizacji 3D, grafik może zastosować elementy zmiany padania światła na przedmiot czy zmianę jego koloru, które znacznie uatrakcyjnią prezentację poprzez dodanie tych prostych „efektów specjalnych”, a to z pewnością przyczynia się do wywołania wrażeń wzrokowych i pozytywnych emocji.

gif 3D wizualizacje 3D animacja 3D rozbicie krzesło

Animacje 3D

Jest to już forma prezentacji bardziej zaawansowana i skomplikowana niż wizualizacje 3D. Początek projektu jest podobny do powstania wizualizacji, ponieważ też trzeba stworzyć model 3D w programie, a następnie go zaanimować (nadać mu ruch). Cały proces animacji zajmuje zdecydowanie więcej czasu niż przy standardowych wizualizacjach 3D. Bardzo istotne jest dobieranie kolorów, tekstury i światła, które grają bardzo ważne role w animacjach. Dzięki światłu można podkreślić efekty ruchu animowanego przedmiotu lub samym światłem wykonać ruch tworząc ciekawy efekt w animacji. Światło jest też dobrym narzędziem, aby urozmaicić tło lub plan.

Funkcje wizualizacji i animacji 3D

Wyróżniamy dwie główne funkcje wizualizacji i animacji 3D. Jedna z nich to funkcja marketingowo-sprzedażowa, a druga wykorzystywana już po sprzedaży produktu, pełni funkcję instrukcji – jako “zaopiekowanie się” klientem, który zdecydował się na zakup produktu.

Technologie 3D o funkcji marketingowo – sprzedażowej mają za zadanie zaprezentować nam produkt tak, aby wzbudził w nas poczucie pożądania i ostatecznie doprowadzić do sprzedaży. W przypadku takiej animacji aranżujemy atrakcyjne otoczenie, wykorzystujemy zmianę światło-cieni, pokazujemy ciekawe i dynamiczne ujęcia, a wszystko podsumowane jest odpowiednią muzyką. Warto zaznaczyć, że muszą być one perfekcyjnie zrobione. Nie można sobie w nich pozwolić na niedoróbki czy błędy, bo jakość tej formy prezentacji świadczy także o jakości produktu.

Druga funkcja wizualizacji lub animacji 3D to instrukcje, mająca na celu pokazanie zasady działania, możliwości stosowania produktu. Mogą być także wsparciem przy montażu lub demontażu. Za ich pomocą możemy pokazać  np. jak prawidłowo użytkować produktu by się nie psuł lub jak pielęgnować, aby zachował swoje właściwości i służył nam jak najdłużej.

Najczęściej grupą docelową animacji pokazującej instrukcje są klienci końcowi, jednak zdarzyło się, że taki projekt animacji 3D instruktażowej wykonaliśmy dla dużego zespołu monterów pewnej firmy produkcyjnej. Ponieważ firmie dla pracowników działu produkcyjnego bardziej opłaciło się stworzyć i pokazać taką animacje, dzięki której fachowcy szybko i dokładnie mogli poznać sposób składania produktu, zamiast tworzyć instrukcję, w której było ryzyko wystąpienie błędów w treści, złego zrozumienia i wykonania przez montera kolejnych kroków i finalnie błędów w montażu. Dzięki animacji proces montażu został znacznie przyspieszony, jednocześnie eliminując błędy.

Jest też opcja połączenia w jednej animacji 3D dwóch powyższych funkcjonalności. W animacji pokazowo-sprzedażowej można zawrzeć elementy instrukcji. Wszystko zależy od celowości powstania animacji i jej funkcji. Nie martw się, jeśli nie wiesz jaki rodzaj animacji 3D będzie odpowiedni dla Ciebie, nasi projektanci, na podstawie swojego doświadczenia pomogę podjąć odpowiednią decyzję. Napisz na: kontakt@wynalazca.tv lub skorzystaj z formularza kontaktowego: www.wynalazca.tv/kontakt

POZ-wizualizacje-3d-2

Zalety prezentacji w technologii 3D

Przewaga nowych form nad znanymi i tradycyjnymi możliwościami prezentacji polega między innymi na tym, że nie musimy do prezentacji w technologii 3D mieć stworzonego realnego produktu czy prototypu, żeby móc rozpocząć sprzedaż. Najczęściej prezentacje stworzone w technologii 3D realizuje się na potrzeby tak zwanych przedsprzedaży albo gdy celem jest zachęcenie potencjalnych inwestorów do dofinansowania pomysłu czy projektu.

wizualizacja 3D technologie 3D moduł ściany
Wizualizacja 3D modułu budowlanego

Im bardziej nowoczesna i zaskakująca prezentacja tym większa szansa na zwrócenie uwagi odbiorcy wizualizacji 3D. A ten im więcej czasu przeznaczy na obejrzenie prezentacji produktu tym bardziej go pozna i szybciej zrodzi się w nim chęć posiadania go.

]W przypadku, gdy nie dysponujemy w realu produktem z prezentacji musimy postarać się, aby ona jak najdokładniej pokazywała produkt i dała możliwość odbiorcy precyzyjnego zapoznania się z nim oraz jego funkcjami.

Nowoczesne technologie 3D niewątpliwie kształtują rynek reklamy, prezentacji i docelowo sprzedaży. Klienci szybko przyzwyczajając się do coraz nowocześniejszych form wizualnych stosowanych do promocji nowych produktów wymagają na twórcach grafiki w innowacyjnych technologiach ciągłych poszukiwań i stosowania rozwiązań angażujących jak najwięcej zmysłów i wzbudzających emocje co zapewnia zainteresowanie produktem. Prezentacje w postaci ciekawych wizualizacji i animacji tworzonych za pomocą technologii 3D w najbliższej przyszłości będą zapewne nieodłącznym elementem sprzedaży produktów. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o wizualizacjach i animacjach 3D to zapraszamy do przeczytania naszego artykułu o sprzedaży mebli za pomocą grafiki 3D .

POZ-wizualizacje-3d-3

Wynalazca TV