Technologia VR – Wynalazek uspokajający

Strona głównaTechnologia VR – Wynalazek uspokajający
2018-12-12

Wynalazki oparte na technologii rzeczywistości wirtualnej, znanej też jako technologia VR, to zyskujące na popularności urządzenia służące do kreowania komputerowej wizji przedmiotów, przestrzeni i zdarzeń.

W poprzednich artykułach wspomniałem o tym, jak stworzono wiele różnych prototypów urządzeń do wirtualnej rzeczywistości, pozwalających na faktyczny dotyk wirtualnych przedmiotów. Jeden projekt z wykorzystaniem gogli VR pozwolił niewidomym na cieszenie się sztuką.

Okazuje się, że technologia VR zostaje wykorzystana również do zupełnie innego celu. Wiele dentystów, pasażerów samolotów, a nawet pracowników przedsiębiorstw wykorzystuje gogle jako wynalazek uspokajający w stresujących sytuacjach.

Wykorzystanie Rzeczywistości Wirtualnej jako środku uspokajającego – Wynalazek gogli VR.

Dyrektor generalny firmy Umber Realty, Denis Shaun, stwierdził, że podczas stresujących sytuacji w pracy, on i jego pracownicy, lubią użyć gogli VR, by przenieść się do świata rzeczywistości wirtualnej i odpocząć przez 10 do 15 minut.

Według Denisa wynalazek ten powstrzymuje i pozbywa się nadmiernego stresu, dodatkowo otwierając umysł jego pracowników na szersze perspektywy. Nie jest to jedyna firma, w której używa się gogli wirtualnej rzeczywistości w celu rozładowania napięcia.

Newsletter ABC Wynalazcy!

Technologia wirtualnej rzeczywistości – środek redukcji bólu i lęku

Przeprowadzono badania w celu analizy wpływu rzeczywistości wirtualnej na cierpiących pacjentów różnych placówek medycznych.

Wykazały one, że zastosowanie technologii wirtualnej rzeczywistości na pacjentach, wraz z wynalazkiem gogli VR, znacznie zmniejszyło odczuwany przez nich silny ból fizyczny.

Z tego powodu w wielu zagranicznych gabinetach stomatologicznych rozpoczęto wykorzystywanie wynalazku gogli  VR znanego jako OperaVR.

Gogle te wyświetlają różnego rodzaju obrazy użytkownikom, tym samym redukując i zmniejszając stres oraz ból pacjentów.

Wynalazek Gogli VR stosowany w lotnictwie

Podobnie jak w przypadku odwiedzin u dentysty, podróż samolotem może wywołać niepokój lub wzmożone znudzenie spowodowane przebywaniem w jednym miejscu przez kilka godzin.

Z tego powodu niektóre linie lotnicze wypożyczają pasażerom klasy pierwszej i biznesowej zestaw VR pod nazwą SkyLights. Wynalazek ten służy głównie do oglądania filmów 2D i wideo 3D. Projekt ten został skonstruowany, by być lekki, wygodny i zdatny do noszenia na głowie przez kilka godzin.

Sam dyrektor generalny przedsiębiorstwa SkyLights, David Dicko, powiedział:

Uwielbiam latać tak długo, jak jestem w kokpicie, ale tak naprawdę nie lubię latać ekonomicznie podczas 12-godzinnego lotu. Nie sądzę, żeby ktokolwiek to lubił.

Powszechnie dostępna technologia rzeczywistości wirtualnej i gogle VR.

Obecnie każdy zainteresowany technologią VR może kupić własną odmianę gogli i przetestować ich działanie.

Część z nich służy do wyświetlania obrazów i filmów, inne do tworzenia siatek 3D w przestrzeni wirtualnej, a niektóre do obsługiwania gier na telefonie.

Pod spodem wymieniłem 5 gogli wartych obejrzenia:

Zastosowanie wynalazków wirtualnej rzeczywistości w przyszłości

Przyszłość rzeczywistości wirtualnej wciąż jest niejasna. Wielu naukowców i wynalazców wiąże z nią spore nadzieje licząc, że w przyszłości możliwym będzie pełne przywrócenie ludzkiego wzroku za jej pomocą. Niektórzy marzyciele i fani sci-fi liczą, że pewnego dnia ludzkość będzie w stanie przenieść swoje fizyczne ciało do wirtualnego świata.

Pomimo sporego rozwoju tej technologii na przestrzeni lat, obie koncepcje są dalekie od realizacji, o ile w ogóle możliwe.

Podsumowanie – Wykorzystanie Rzeczywistości Wirtualnej jako środku uspokajającego – Wynalazek gogli VR.

Technologia wirtualnej rzeczywistości cały czas się rozwija, znajdując nowe zastosowania. Obecnie wykorzystywana jest głównie do: rozrywki, leczenia chorych, pomocy ślepym oraz obniżania stresu.

To jak bardzo się rozwinie przez kolejne lata, pozostaje niewiadomą, ale wiele instytucji pracuje nad wykorzystaniem jej w wielu dziedzinach nauki.

Jeśli potrzebujesz POMOCY w konstruowaniu swoich wynalazków, napisz do nas, a na pewno razem jakoś podziałamy! >SZYBKI KONTAKT<

Krystian Solecki