Rękawice DextrES – teraz możesz dotknąć wirtualnych przedmiotów

2018-10-19

Wynalazki wirtualnej rzeczywistości są ciągle rozwijane przez różnych przedsiębiorców w celu rozwiązania wielu problemów. Obecnie wykorzystywane są do:

  • poprawy wzroku niedowidzących
  • zapewnienia rozrywki użytkownikom za pomocą zaawansowanych aplikacji
  • przeprowadzania naukowych symulacji.

Naukowcy i pionierzy technologii wirtualnej już od wielu lat starali się stworzyć wynalazek, który pozwalałby na fizyczną interakcję z wirtualnymi przedmiotami. Niefortunnie niedostateczne rozwinięcie technologii nie pozwalało na zrealizowanie tego pomysłu.

Wraz z powstaniem rękawic DextrES, technologia wirtualnej rzeczywistości ma szansę rozwinąć się nawet bardziej. Tak jak kiedyś wspomniał Thomas Metzinger:

Wirtualna rzeczywistość to reprezentacja możliwych światów i możliwych jaźni, celującą w przedstawienie ich tak realnie, jak to tylko możliwe – najlepiej poprzez stworzenie subiektywnego poczucia “obecności” i pełnego zanurzenia w użytkowniku

Wynalazek rękawic VR – technologia dotyku wirtualnej rzeczywistości

W poprzednich artykułach opisywaliśmy projekt wynalazku rękawic haptycznych umożliwiających doświadczanie trzech dzieł sztuki dla niewidomych poprzez wysyłanie specjalnych wibracji. Projekt ten symulował dotyk wirtualnego przedmiotu, ale był niedokładny i mocno ograniczony.

Wielu przedsiębiorców starało się opracować wynalazek, który umożliwiłoby łatwe sterowanie symulacjami w wirtualnej rzeczywistości oraz “dotykanie” przedmiotów istniejących w bazie danych programu.  

Za pomocą wykorzystania technologii haptycznej, najnowszego oprogramowania oraz zaawansowanych narzędzi służących do kontrolowania siatki wirtualnej, wynalazcom z École Polytechnique Fédérale de Lausanne oraz Eidgenössische Technische Hochschule Zurich, udało się zrealizować ten pomysł.

Geneza powstania pomysłu – działanie projektu

Wynalazcy z EPFL oraz ETH postanowili opracować rękawice, dzięki którym możliwe będzie wpływanie na modele wirtualnej rzeczywistości i manipulowanie nimi poprzez dotyk.  Wynalazek ten powstawał z myślą o ulepszeniu doświadczeń związanych z korzystaniem z technologii VR.

Rękawice do dotyku wirtualnych przedmiotów skonstruowano z myślą o wygodzie użytkownika i energooszczędności. Naukowcy stworzyli ją z kilku taśm o grubości 2 milimetrów, nylonu połączonego metalowymi pasmami oddzielonego krótkim izolatorem.

Twórcy skomentowali swój wynalazek następującymi słowami:

Chcieliśmy stworzyć lekkie urządzenie, które w przeciwieństwie do istniejących rękawic VR nie wymaga olbrzymich szkieletów, pomp czy bardzo grubych przewodów

Wynalazek wykrywa obiekt w wirtualnej rzeczywistości i wysyła elektryczne napięcia do kontrolera, aby ruch palców był w odpowiedni sposób hamowany. Symuluje to uczucie dotykania przedmiotu istniejącego na płaszczyźnie rzeczywistej. Po oddaleniu dłoni od wirtualnego obiektu, możliwe jest ponowne poruszanie palcami.

Newsletter ABC Wynalazcy!

Wykorzystanie wynalazku do dalszego rozwoju technologii VR

Przedsiębiorcy wspierający projekt rękawic DextrES, wiążą z nim ogromne nadzieje z powodu jego zaawansowania i oferowanych możliwości.

Wynalazek ten może całkowicie zrewolucjonizować i rozwinąć obecną technologię VR, a nawet umożliwić więcej sposobów wpływania na przedmioty wirtualne w niedalekiej przyszłości.

Obecnie wynalazcy z EPFL oraz ETH Zurich starają się ulepszyć swój produkt poprzez zmniejszenie napięcia roboczego. W tym celu implementują cieńsze warstwy dielektryczne o wyższej przenikalności elektrycznej. Więcej na temat ich wynalazku na ich stronie.

Przedsiębiorcy zakładają, że ich produkt bardzo dobrze przyjmie się na rynku i rozważają stworzenie podobnych urządzeń. Mają one oddziaływać na nasze ciała podczas kontaktu z przedmiotami w technologii VR.

Wynalazca TV


Warning: Undefined array key "message" in /home/project/domains/wynalazca.tv/public_html/wp-content/plugins/hurrytimer/includes/Campaign.php on line 1131

Warning: Undefined array key "message" in /home/project/domains/wynalazca.tv/public_html/wp-content/plugins/hurrytimer/includes/Campaign.php on line 1131