Windows Mixed Reality – Projekt połączenia wirtualnej i rozszerzonej rzeczywistości

2018-11-23

Windows Mixed Reality – Projekt połączenia wirtualnej i rozszerzonej rzeczywistości

Wynalazki wirtualnej rzeczywistości są cały czas rozwijane. W poprzednich artykułach wspominaliśmy o projektach pozwalających niewidomym podziwiać sztukę, a nawet dotykać obiekty znajdujące się w tej rzeczywistości.

Projekt Mixed Reality (mieszana rzeczywistość) stworzony przez firmę Microsoft ma na celu jeszcze bardziej rozwinąć zaawansowanie technologii VR i umożliwić uzyskanie większej immersji osobom z niego korzystających.

Czym jest projekt mieszanej rzeczywistości?

Projekt mieszanej rzeczywistości to stworzona przez firmę Microsoft technologia cyfrowa łącząca świat fizyczny ze światem cyfrowym poprzez różne urządzenia i przyrządy.

Wykorzystuje ona technologię VR w celu monitorowania i przekazywania obrazów użytkownikowi oraz rzeczywistość rozszerzoną w celu wyświetlania obiektówy wirtualnych w realnym świecie.

Dzięki temu umożliwia ona przeniesienie się w dowolne miejsce na świecie w czasie rzeczywistym i obserwowanie różnych zjawisk.

Technologia ta pozwala na podziwianie plaży, partyjki pokerowej, a nawet meczu piłkarskiego z zacisza własnego domu, w czasie rzeczywistym.

Osoba wykorzystująca wynalazek mieszanej rzeczywistości uzyska odczucie faktycznego przebywania w obserwowanej lokacji. Będzie to możliwe dzięki technologii odtwarzającej realistyczny obraz i dźwięk z miejsca, w którym będziemy przebywać.

Różnica pomiędzy systemami wirtualnej rzeczywistości a wynalazkiem Microsoftu

Kluczową różnicą pomiędzy normalnymi systemami VR a wirtualną rzeczywistością firmy Microsoft jest rodzaj kreowanego przez nich świata.

Wiele podstawowych systemów VR kreuje doświadczenia osoby poprzez przeniesienie jej do syntetycznego świata niedającego poczucia realizmu.

Obiekty kreowane sztucznie za pomocą obecnej technologii mogą być przyjemne wizualnie, ale nie są w stanie w pełni odwzorować prawdziwego świata.

Projekt Windows Mixed Reality ma na celu sprawienie, że użytkownik poczuje się jak uczestnik prawdziwej akcji, a nie jej widz. 

Robi to poprzez wyświetlenie innego miejsca w realnym świecie za pomocą sensorów i dwóch wbudowanych ekranów.

Dodatkowo rzeczywistość mieszana łączy w sobie systemy wirtualnej i rozszerzonej rzeczywistości.

  • Rzeczywistość wirtualna (VR): sztuczny świat, w którym użytkownik wchodzi w interakcję z wirtualnymi obiektami.
  • Rzeczywistość rozszerzona (AR): obiekty wirtualne wyświetlane są w rzeczywistym świecie.

Zasada działania projektu

Wszystkie kompatybilne gogle VR z mieszaną rzeczywistością obsługują wewnętrzne śledzenie. Oznacza to, że nie wymagają zewnętrznych czujników do określania pozycji użytkownika i “przeniesienia go” do innego miejsca.

Zamiast latarni HTC Vive, Oculus Waypoints lub innych diod podczerwieni, zestawy słuchawkowe Microsoft Mixed Reality wykorzystują zintegrowane czujniki do skanowania otaczającego środowiska.

Dane wejściowe dotyczące środowiska przechwytują rzeczy takie jak:

  • pozycja osoby na świecie,
  • powierzchnie i granice,
  • oświetlenie otoczenia,
  • dźwięk środowiskowy,
  • rozpoznawanie obiektu i lokalizacja.
Newsletter ABC Wynalazcy!

Wykorzystanie projektu mieszanej rzeczywistości w rozrywce i pracy

Przebywanie w świecie cyfrowym za pomocą mieszanej rzeczywistości będzie niezwykle przyjemnie i zabawne. Projekt ten ma również służyć w celu rozwinięcia przedsiębiorstw i polepszeniu komunikacji między pracownikami.

Możliwość wizualizacji danych w sferze 3D i pracy ze złożonymi koncepcjami w świecie cyfrowym może całkowicie zmienić podejście osób do projektu, nad którym obecnie pracują.

Wymagania technologii mieszanej rzeczywistości – Gogle MR

Do uruchomienia technologii i przeniesienia się do świata mieszanej rzeczywistości trzeba będzie posiadać projekt specjalnych gogli i komputer osobisty. Cena gogli MR (Mixed Reality) waha się od 300 do 500 dolarów.

Tabela przedstawiająca wymagania, które musi spełnić komputer, by uruchomić program:

Wkład projektu w dalszy rozwój technologii VR

Wraz z powstaniem i udostępnieniem systemu mieszanej rzeczywistości przez firmę Microsoft dla innych deweloperów, technologia VR pokonała kolejną barierę związaną z pełnym przeniesieniem człowieka do wirtualnego świata.

Co prawda do pełnego osiągnięcia tego celu brakuje nam jeszcze wielu lat, ale szybki i sprawny rozwój technologii wirtualnej rzeczywistości tworzy nowe możliwości związane z jej wykorzystaniem w celu pomocy osobom niedowidzącym.

Krystian Solecki

[1] https://www.theverge.com/2017/10/17/16487936/microsoft-windows-mixed-reality-vr-headsets-guide-pricing-features