Firma Silfor – wynalazki, projekty, patenty i odkrycia

Strona głównaFirma Silfor – wynalazki, projekty, patenty i odkrycia
2018-11-14

Firma Silfor to czeska kompania zajmująca się rozwojem projektów naukowych oraz posiadacze ponad setki patentów i prototypów z różnych dziedzin nauki.

Wiele z ich wynalazków cechuje się niezwykłą oryginalnością i pożytecznością, a ich pracownicy posiadają bogatą historię związaną z przeprowadzaniem różnych doświadczeń naukowych.

Czytając ten artykuł dowiesz się więcej na temat firmy Silfor, jej dyrektora Josef Kovářa, opublikowanych przez nią patentach i szukanych przez kompanię inwestorów.

Główne dane o przedsiębiorstwie – osiągnięcia spółki

Silfor to firma zajmująca się badaniami i rozwojem. Przedsiębiorstwo koncentruje się głównie na odkrywaniu zaawansowanych zasad technicznych, niekonwencjonalnych technologii i późniejszej synergii między nimi.

Jednym z dyrektorów firmy jest Josef Kovář, czeski naukowiec i wynalazca znany ze swoich odkryć, osiągnięć i wieloletniego doświadczenia wynikającego ze współpracy z innymi instytucjami technologicznymi.

Jak wspomniano wcześniej, firma ta posiada ponad setkę patentów i serię funkcjonalnych prototypów.

Dyrektor Firmy Josef Kovář – wynalazca i przedsiębiorca

Josef Kovář jest dyrektorem technicznym firmy Silfor i autorem ponad 150 wynalazków z dziedziny inżynierii.

Wiele z nich posiada patenty w wielu krajach takich jak:

 • Czechy,
 • USA,
 • Japonia,
 • Australia,
 • Niemcy,
 • Anglia,
 • Francja
 • itp.

Masa z jego wynalazków nadal jest wykorzystywana w różnych państwach, np. opatentowane w USA rozwiązanie zmiennego roweru transferowego.

Wcześniejsze doświadczenia Kovářa obejmują pracę jako naukowca i dyrektora przodujących czeskich instytucji technologicznych, badawczych i przemysłowych, np.

 • Inova,
 • Metalex,
 • Ergon,
 • Tramadet,
 • Škoda Plzeň

Współpraca wynalazcy z instytucjami badawczymi

Pan Kovář współpracował z innymi instytucjami badawczymi w zakresie:

 • projektowania wózków inwalidzkich, koncepcyjnych rozwiązań dla pojazdów modułowych Terrier i Bull Terrier,
 • struktury kinematycznych protez,
 • opracowania projektu ciężarówki Tatra Beta,
 • mechanizmu samobieżnego do wydobywania manganowych guzków z dna morskiego,
 • technologii utrzymania jakości wód powierzchniowych,
 • stosowania chemikaliów do uzdatniania cieczy w słupach wodnych,
 • fizycznej metody zwalczania rozprzestrzeniania się niebiesko-zielonych alg

Najważniejsze wynalazki i patenty firmy Silfor

Z powodu ilości i różnorodności wynalazków i patentów firmy Silfor, nie sposób dokładnie opisać każdego stworzonego przez nich projektu.

Część urządzeń trakcyjnych stworzonych przez przedsiębiorstwo poprawia przyczepność różnych samochodów, dronów, a nawet łodzi.

Inne projekty wykorzystujące technikę elektrokoagulacji potrafią czyścić zbiorniki wodne z glonów i bakterii przez kilka miesięcy.

Postanowiłem więc opisać kilka najciekawszych i najbardziej zaawansowanych patentów firmy Silfor.

Ochroń swoje pomysły

Projekt przyczepności pojazdów na dnie morskim

Projekt przyczepności pojazdów na dnie morskim jest nowym rozwiązaniem zawieszenia, które może być przydatne szczególnie w pojazdach elektrycznych. Pomimo tego, że wynalazek nie został ukończony, przyznano mu patent a dalsze prace badawcze i weryfikacje są w toku.

Obrót koła i zawieszenia są łatwo rozwiązywane przez siły zewnętrzne przy skrajnym przegubie osi.

Diagram budowy wynalazku:

Przednia oś skrętna z oryginalnie ukształtowaną belką umożliwia większą odległość z podłożem pojazdu.

 • Oś (1) jest resorowana względem ramy pojazdu za pomocą sprężyn (2) i poprowadzona bocznie przez ramię (3).
 • Koła są połączone z nią dolnymi przegubami (4) i ramą pojazdu za pomocą sprężyn górnych (5).

Wariant tej samej osi skrętnej z lekkimi zmianami.

Różnica pomiędzy tymi dwoma wynalazkami polega na tym, że przegub w tej wersji (6) został połączony z ramą górną  osi hamującej za pomocą:

 • widelca (7)  
 • oddzielnych jednostek sprężynowych (8).

Więcej o projekcie na stronie firmy.

Wynalazek konfiguracji osi specjalnego podwozia

Wielokrotnie poruszając się samochodami, motorami lub innymi pojazdami po drodze można trafić na ciężkie tereny uniemożliwiające dalszą podróż, właśnie w takich przypadkach na pomoc nadchodzi projekt konfiguracji osi specjalnego podwozia.

Wynalazek konfiguracji osi specjalnego podwozia został stworzony przez Josefa Kovářa w celu polepszenia przyczepności wielu robotów, dzięki czemu będą one mogły poruszać się po trudnych terenach. Projekt ten nie ogranicza się jedynie do wsparcia dronów, ale obejmuje też różne pojazdy.

Innymi słowy, projekt konfiguracji osi specjalnego podwozia może zostać wykorzystany w celu zwiększenia przyczepności różnych środków transportu. Oś uchwytu korby wynalazku umożliwia ruch toczenia kół w połączeniu z ich osią. Zastosowanie tego systemu umożliwia wykonywanie manewrów obrotowych z ich pochyleniem.

Dodatkowo koła są umieszczone w dwóch nierównoległych osiach, co pozwala im na zharmonizowanie siły i ułatwia wykonanie ruchu rotacyjnego. Obrót koła i zawieszenia są gładko rozwiązywane przez siły zewnętrzne. Inne kombinacje tych osi na przedniej i tylnej stronie tworzą efekt synergiczny.

W normalnej sytuacji, na płaskiej powierzchni, wynalazek zachowuje się jak normalna oś ze zwykłymi kołami. Jeśli natomiast przednie koło uderzy w przeszkodę, projekt automatycznie zareaguje, przesuwając koło i minimalizując obrażenia.

Wynalazek będzie niezwykle przydatny w tych krajach Europejskich, w których wiele sieci połączeń drogowych jest zaniedbana, wąska i wyboista. Projekt ten znajduje się w szóstym stadium poziomu gotowości technologii.

Josef Kovář wraz z firmą Silfor i Czeskim Uniwersytetem Technologicznym w Pradze zaprojektował i wykonał w pełni sprawny prototyp. Liczne testy i badania wykazały skuteczność tego wynalazku i możliwość zastosowania go do różnych typów pojazdów

Zainteresowany tym wynalazkiem? Kliknij tutaj i dowiedz się więcej.
Jeśli natomiast chcesz posiadać prototyp własnego wynalazku, tak jak firma Silfor, należy przejść tutaj.

Newsletter ABC Wynalazcy!

Dwudziestoletni Projekt samochodu Terrier

Powstanie projektu Terrier przypada na 1994 rok, czyli ponad dwadzieścia lat temu. Pomimo tego koncepcja wynalazku pozostaje unikalna i niezwykle przydatna, nawet w dzisiejszych czasach. Jest to modułowy projekt pojazdu umożliwiający zastosowanie dużego układu jego zmienności.

Wynalazek posiada dwa warianty ramy i trzy różne rozstawy osi. Projekt ten skupia się na umożliwieniu skonstruowania pojazdów, w których możliwe będzie:

 • Zamontowanie ram z siedmioma wariantami alternatywnych osi
 • Napędzanie wszystkich kół i poruszanie ukośne po przekątnej “w stylu kraba”
 • Dowolne ustawienie sterowania na podwoziu przez kierowcę w zależności od położenia kabiny
 • Umożliwienie łatwej dostępności kierowcy do jednostki napędowej
 • Wyłączenie różnych typów jednostek napędowych, w tym elektrycznych.

Więcej informacji o projekcie na stronie firmy.
Jeśli ty również posiadasz unikalny pomysł na wynalazek, nie zwlekaj z jego realizacją! Skontaktuj się z nami, zanim ktoś Cię uprzedzi!

Projekt wykorzystujący elektrokoagulację –  zastosowania sieci jonów bez chemikaliów

Elektrokoagulacja to metoda ścinania białka za pomocą łuku elektrycznego, zazwyczaj stosowana w kosmetologii i medycynie. 

Wynalazcy z firmy Silfor wykorzystali ją w stworzeniu wielu wynalazków i przeprowadzeniu sporej ilości eksperymentów z dziedziny hydrologii. Ponad wszystko, przedsiębiorstwo skupiło się na wykorzystywaniu tej techniki w celu oczyszczania zbiorników wodnych. 

Wynalazek wykorzystania sieci jonów opiera się na technologii niezawierającej żadnych chemikaliów. Został zaprojektowany w celu korekcji występowania sinic w zbiornikach wodnych i uzyskał patent. Technologia elektrokoagulacji opiera się na zasadzie elektrolizy wody w komórce reaktora złożonej z zespołu ostrzy aluminiowych, żelaznych lub kompozytowych, które są pod niskim napięciem prądu stałego.

Głównym założeniem projektu jest wprowadzenie substancji zjonizowanych i sinicobójczych do środowiska wodnego bez wywierania negatywnego wpływu na inne żywe organizmy. Wynalazek ten może być aktywny przez kilka miesięcy, nawet po osiedleniu się na dnie zbiornika wodnego.

Zasada działania wynalazku na diagramie:

 • wdrażanie sieci jonowych;
 • w wyniku zmian potencjału elektrycznego, sinice opadają na dno;
 • sieć jonowa jest osadzona na dnie zbiornika wody;
 • Sieć jonowa pozostaje aktywna na dole do momentu wyrównania potencjału.

Więcej o wynalazku na tej stronie.

Badanie technologii – projekt przeprowadzony na zbiorniku wodnym w Mšeno

Firma Silfor zastosowała metodę elektrokoagulacji w celu oczyszczenia zbiorników miejskich w Jabloncu i Niso z cyjanobakterii. Ich projekt zakończył się sukcesem, a liczba bakterii z kilkunastu tysięcy spadła do zaledwie kilku jednostek.

Udowodniło to, że metoda ta jest nie tylko niezwykle skuteczna i ekonomiczna, ale również przyjazna dla zwierząt.
Po sukcesach związanych z wykorzystaniem jonów w celach oczyszczających firma Silfor została poproszona o przeprowadzanie badań na zbiorniku wodnym zapory Miso przez Czeskie władze regionalne.

Wyniki osiągnięte po zakończeniu przez przedsiębiorstwo prac były ponad zaskoczeniem dla wszystkich zaangażowanych. W poniedziałek, 28 lipca, zawartość chlorofilu spadła z pierwotnych: 43 mikrogramów na litr, do 6 mikrogramów na litr. Dodatkowo ilość glonów w wodzie była prawie zerowa.

Innymi słowy, wynalazcy z firmy Silfor nie znaleźli nic poza pozostałościami kilku izolowanych komórek cyjanobakterii na mililitr wody, gdzie wcześniej znajdowały się dziesiątki tysięcy.

Wynalazek innowacyjnego żagla i napędu

Nowy i oryginalny sposób olinowania masztu statku jest niezwykle skuteczny, szczególnie podczas wykorzystania go przy małych i rekreacyjnych łodziach.

Wyeliminowanie standardowego żaglowca i zamontowanie nowego takielunku umożliwi żeglarzom wykorzystywanie klasycznej “miękkiej” i półstałej formy ożaglowania.

Dodatkowo ten sposób olinowania jest o wiele łatwiejszy w obsłudze w porównaniu do zwykłego ustawienia, nawet dla użytkowników statków rekreacyjnych .

Ponad wszystko, największą zaletą tego projektu jest to, że załoga jest o wiele mniej ograniczona w przestrzeni podczas kontroli żagla.

Jest więc to wynalazek szczególnie przydatny samotnym żeglarzom korzystającym z małych statków lub kilkuosobowym grupom.

Więcej na temat wynalazku.
Wpadłeś na oryginalny pomysł na wynalazek tak jak firma Silfor, a obecnie starasz się go zabezpieczyć?
Spokojnie poradzimy sobie z twoimi problemami.

Poziom zaawansowania projektów w skali TRL

Wszystkie wymienione powyżej wynalazki posiadają patent i znajdują się wysoko w skali TRL.

Kilka z projektów firmy Silfor posiada własne prototypy działające w naturalnych warunkach, a niektóre wynalazki są w pełni ukończone i gotowe do wdrożenia na rynek. Jednak brak dostatecznych funduszy uniemożliwia przedsiębiorstwu wykonania tej czynności czy też wyprodukowania większej ilości prototypów. 

Należy również zaznaczyć, że w tym artykule wymieniono tylko kilka wynalazków firmy Silfor, a całkowita liczba wszystkich ich patentów przekracza setkę!

Osoby zainteresowane innymi ciekawymi projektami powinny koniecznie odwiedzić ich stronę i poczytać więcej na temat ukończonych przez nich prac i dokonanych eksperymentach naukowych.

Warto również zaznaczyć, że obecnie Firma Silfor szuka partnerów biznesowych.

Realizacja projektów – Przewidywana forma współpracy

Firma Silfor posiada spory wachlarz zaawansowanych technologiczne projektów i związanych z nimi prototypów wynalazków, jednak brakuje im funduszy na kontynuację wielu prac.

W związku z tym, przedsiębiorstwo to poszukuje partnerów, którzy wsparliby ich finansowo lub podjęli z nimi współpracę technologiczną w celu ukończenia prac nad projektamiFirma Silfor zaprasza do kooperacji inwestorów z różnych krajów i oczekuje od nich jednej z następujących rzeczy:

 • finansowego zaangażowania w rozwój i produkcję wybranego wynalazku,
 • wsparcia technologicznego udzielonego jednemu z kilku projektów,
 • częściowego zakupu praw do rozwoju i produkcji pomysłu,
 • negocjacji lub innych propozycji związanych z wykorzystaniem ich prototypów.

Jeśli jesteś zainteresowany jednym z ich wynalazków, napisz do nas: kontakt@wynalazca.tv

Projektowanie techniczne z naszym zespołem
Krystian Solecki