Czy zastanawiasz się jakie są etapy tworzenia wizualizacji 3D? Chcesz za ich pomocą szybko sprzedać swój pomysł, zareklamować swój produkt lub przekonać do niego inwestora? A może jesteś przedsiębiorcą i po prostu potrzebujesz zdjęć (renderów) do katalogu, sklepu internetowego lub aukcji internetowej, które przykują uwagę Twojego klienta?
W tym artykule opowiem Ci o wizualizacjach 3d, czyli o jednym z materiałów marketingowych stosowanych do prezentacji produktów. Opiszę dla Ciebie etapy tworzenia wizualizacji produktowych 3D. Mam nadzieję, że informacje te pomogą Ci zrozumieć zarówno istotę wizualizacji produktowych 3D, jak i skomplikowany proces ich powstawania.
Jeśli po przeczytaniu wpisu uznasz, że potrzebujesz wizualizacji 3d dla swojego pomysłu lub produktu – chętnie Ci pomożemy! Napisz do nas na: kontakt@wynalazca.tv lub zadzowoń:729 887 181, a ja lub nasi inżynierowie chętnie przygotujemy niezobowiązującą wycenę, odpowiemy na Twoje pytania i doradzimy, jak powinna wygląda
wizualizacja 3D, której potrzebujesz (nasi klienci wykorzystują zamówione u nas wizualizacje nawet na ALLEGRO)!
Z kolei, jeśli interesuje Cię własność intelektualna (ochrona pomysłów) – koniecznie dołącz do naszego DARMOWEGO poradnika dla wynalazców, startupów i przedsiębiorców: Poradnik ABC Wynalazcy.
Przejdź szybko do wybranego fragmentu tekstu:
W dzisiejszych czasach sprzedaż danego produktu może nastąpić zanim zostanie on wytworzony. Jego nieprzeciętna prezentacja jest jednym z głównych czynników, dzięki którym możemy zwrócić uwagę klienta na naszą ofertę. Odpowiednie działania marketingowe podjęte przed produkcją i oficjalną sprzedażą danego wyrobu umożliwiają jego wysoką sprzedaż – to tak zwana PRZEDSPRZEDAŻ (z angielskiego PRESALE). Do takich celów marketingowych najczęściej stosowane są obecnie wizualizacje 3D, grafiki oraz animacje produktowe 3D (zobacz przykład tutaj: https://wynalazca.tv/category/technews/wynalazki-realizacje-case-study/).
Wizualizacja produktowa 3D (inaczej „render”) to wirtualne zdjęcie produktu wygenerowane przez komputer na podstawie modeli 3D, które umieszczono w wirtualnym środowisku (tle / scenerii).
Na wizualizacjach możemy przedstawić przedmioty codziennego użytku, skomplikowane maszyny, wnętrza budynków czy same budynki. Mogą to być zarówno obiekty już istniejące, jak i te, które znajdują się w fazie projektu lub koncepcji (np. w opracowywane wynalazki) – wystarczy, że dysponujemy trójwymiarowym modelem (lub go stworzymy albo odpowiednio przerobimy).
Przedstawienie produktu za pomocą wizualizacji 3D niesie ze sobą wiele korzyści.
Jedną z nich jest nieograniczony sposób prezentacji danego przedmiotu. Wykonanie wirtualnej fotografii umożliwia przedstawienie danego produktu w dowolnej wybranej scenerii, jak również łatwe dobranie odpowiedniej kolorystyki produktu, zanim wykonamy prototyp.
Stosowanie wizualizacji 3D do prezentacji produktów daje bardzo duże możliwości przedstawienia produktu w różnych ujęciach. Umożliwiają one pokazanie zewnętrznej postaci produktu, jak również przedstawienia jego wewnętrznych, najważniejszych części (np. poprzez widok tzw. „rozbicia” – inaczej „rozstrzelenia” albo poprzez zastosowanie tzw. „przekroju”), co mogłoby być bardzo kłopotliwe (a czasem nawet niemożliwe) w przypadku fotografowania rzeczywistego przedmiotu.
Oto takie przykładowe wizualizacje, które wykonywaliśmy: materac i okno.
Jak się można domyślić wykonanie takiego zwykłego zdjęcia na podstawie rzeczywistego przedmiotu, wymagałaby wykonania w nim nieodwracalnych zmian, przez co taki przedmiot nie nadawałby się już do użytku, a dodatkowo jakość takiego zdjęcia byłaby niska ze względu na różne defekty powierzchni, które by wystąpiły np. po cięciach.
Podsumowując: przedstawienie przekrojów / wybrań / rozstrzeleń na wizualizacji 3D jest zdecydowanie łatwiejsze względem fotografowania produktu. Dodatkowo możliwość wprowadzania poprawek w modelu 3d daje nam duże możliwości uatrakcyjniania produktów (szczególnie w przypadku opracowanych wynalazków)!
Ogromnym atutem stosowania renderów jest bardzo szybkie tworzenie różnych wersji kolorystycznych dla jednego ujęcia bez wielkiego nakładu pracy. Jest to możliwe dzięki temu, że model 3D raz utworzony, może posłużyć do zaprezentowania wielu różnych wariantów danego produktu (np. tekstur, kolorów, podzespołów zamontowanych na produkcie).
Ponadto różne wersje zdjęć produktowych pozwalają nam na przykład zbadać rynek przed produkcją danego przedmiotu, gdy jest on jeszcze na etapie projektu lub konceptu, w tym stwierdzić jaka kolorystyka produktu najbardziej przemawia do klientów.
Chyba najważniejszą korzyścią przedstawienia produktu przy pomocy wizualizacji 3D jest redukcja kosztów ponoszonych na materiały reklamowe. Dzieje się tak w przypadku, gdy trzeba przedstawić przedmiot w kilku lub nawet kilkudziesięciu wariantach różniących się np. kolorem, kształtem lub dodatkowymi podzespołami.
Podobnie jest w przypadku otoczenia (tła) dla produktu. Rendery – „wirtualne zdjęcia” dają możliwość zaoszczędzenia czasu na budowaniu scenografii, co w studiu fotograficznym wiąże się nieraz z dużymi kosztami i trudnościami.
Podobnie jest z animacją 3D, która w odróżnieniu od statycznych wizualizacji – w dynamiczny sposób pozwala przedstawić zasadę działania danego produktu. Najczęściej w ten sposób prezentowane są różne urządzenia, sprzęt elektroniczny czy maszyny przemysłowe.
Proces tworzenia wizualizacji jest dość skomplikowany.
Podstawowym i najważniejszym warunkiem, koniecznym do powstania grafiki 3D produktu, jest posiadanie jego modelu 3D.
Model 3D możesz mieć już gotowy, ale czasami może on wymagać drobnych poprawek. Zdarza się także, że konieczne jest utworzenie modelu 3D od podstaw.
Po stworzeniu modelu 3D (lub jego dostosowaniu) w kolejnym etapie nadawane są kolory oraz tekstury poszczególnych jego elementów.
Następnie produkt jest odpowiednio ustawiany w przestrzeni wirtualnej oraz dobierane jest odpowiednie oświetlenie i środowisko. Etap ten można porównać do budowania scenerii w wirtualnym studiu fotograficznym. Projektant – grafik zajmuje się w tym momencie ustawieniem jak najciekawszych kadrów oraz dobiera odpowiednie oświetlenie sceny.
Gdy efekt jest zadowalający rozpoczyna się wstępny rendering. Na jego podstawie można określić, czy dobrane parametry dały odpowiednie rezultaty, czy jednak trzeba jeszcze nad czymś popracować. Ostatnim etapem tworzenia wizualizacji jest końcowy rendering, którego wynikiem jest gotowe zdjęcie.
Omówmy te etapy bardziej szczegółowo:
Model 3D jest koniecznym „warunkiem” wykonania wizualizacji produktu. Dzięki programom do projektowania 3D, można stworzyć modele 3d o dowolnych kształtach, dużej ilość szczegółów oraz skomplikowanych mechanizmach. Przystępując do realizacji wizualizacji 3D już na wstępie możemy mieć do czynienia z trzema sytuacjami dotyczącymi modelu 3D:
Różnice w wyglądzie między modelem 3D produktu nieposiadającym dużej ilości szczegółów oraz modelem 3D produktu po ich wprowadzeniu pokazano na poniższej fotografii.
Jeśli nie wiesz, jak stworzyć model 3D swojego projektu, zapraszam do kontaktu z nami: kontakt@wynalazca.tv.
Celem kolorowania i teksturowania modeli 3d stworzonych w etapie pierwszym jest odzwierciedlenie rzeczywistych barw, wzorów, przebarwień oraz materiałów występujących na produkcie tak, aby finalny render był jak najbardziej fotorealistyczny.
Kolorowanie poszczególnych części produktu (modeli 3d) albo danych płaszczyzn (powierzchni brył modelu 3d) pozwala nam uwydatnia
cały produkt na przyjętym tle (tworzyć kontrast) oraz akcentować jego najmniejsze detale.
Kolorowanie realizuje się w programie służącym do tworzenia wizualizacji 3D, przy czym istnieje też możliwość nadania wstępnych kolorów w programie do modelowania 3D. Wówczas projektant wizualizacji „przejmujący” projekt po konstruktorze ma ułatwione zadanie w dobieraniu właściwych kolorów.
Teksturowanie to pokrywanie figur geometrycznych, tzw. bitmapami, czyli inaczej mówiąc teksturami graficznymi 2D lub zdjęciami. Podczas teksturowania należy dobierać materiały pod względem wielu cech, takich jak kolor czy faktura tak, aby podczas ich oświetlenia prezentowały się efektownie i jak najbardziej realistycznie.
Dodatkowo należy się zastanowić, czy dane elementy produktu powinny posiadać materiał odbijający, pochłaniający czy przepuszczający światło. Cechy te określa się poprzez dobór parametrów – np. stopień rozproszenia światła, refleksy, odbicie oraz wygładzenie.
Rozpoczynamy zatem od wybrania wstępnych kolorów poszczególnych elementów, tak jak na poniższym zdjęciu:
Następnie przypisujemy konkretne tekstury:
W powyższym przykładzie do wtyku pendrive’a przypisano teksturę błyszczącego metalu, natomiast obudowę przedstawiono jako imitację szczotkowanej stali.
Oprócz standardowych tekstur jak wyżej – czasami teksturowanie modeli pod wizualizacje 3d realizuje się również przy pomocy odpowiednich funkcji matematycznych – są to tzw. tekstury proceduralne. Są one wzorami generowanymi programowo, a najprostsze z nich to np. szachownice albo chmury.
Podsumowując: Teksturowanie pozwala nam odwzorować kolor i fakturę danej powierzchni modelu 3d. Dzięki teksturom nie musimy więc modelować skomplikowanych obiektów takich, jak np. nicie w tkaninach.
Programy do wizualizacji posiadają dużą bibliotekę kolorów, gotowych materiałów oraz tekstur. Zazwyczaj przy bardziej skomplikowanych teksturach, konieczne jest odpowiednie ich ustawienie poprzez ich odpowiednie spozycjonowanie (np. ze względu na kierunek), jak również trzeba nadać odpowiednią „skalę” (rozdzielczość), i parametry (odbicia światła itd.).
Kolejnym etapem tworzenia wizualizacji 3d jest ustawianie światła i wybór środowiska dla naszej „wirtualnej sesji zdjęciowej”. Etap ten jest dość wymagający i może zająć sporą ilość czasu, jeśli chcemy uzyskać wizualizację o bardzo dobrej jakości (zobacz nasze realizacje). Przy budżetowych (tanich) wizualizacjach często używa się domyślnych opcji programu.
Odpowiednie oświetlenie ma bardzo duży wpływ na finalną jakość wizualizacji oraz czas renderingu. Różne źródła światła stosowane są w celu uwydatnienia oraz uplastycznienia cech sceny. Dzięki dużej ilości parametrów, można bez problemu uzyskać oczekiwany charakter i atmosferę na danej wizualizacji. Na poniższych zdjęciach pokazano kilka rodzajów oświetlenia tego samego produktu (przed procesem renderingu ):
Wszystkie zdjęcia przedstawiają ten sam przedmiot, w takim samym ujęciu, z przypisanymi takimi samymi teksturami, jednak z różnymi ustawieniami parametrów światła, które dobiera się w zależności od oczekiwanego efektu końcowego.
Następnie wybrane zostają odpowiednie kamery, za pomocą których będą renderowane finalne ujęcia produktu. Co ciekawe te wirtualne kamery posiadają fizyczne parametry, takie jak w standardowych aparatach fotograficznych! Na przykład: regulacja głębi ostrości, czułości oraz balans bieli.
Jeśli chodzi o środowisko to w praktyce mamy 3 opcje do wyboru:
1. Najprostszym (i bardzo częstym) rozwiązaniem jest wykonanie wizualizacji na białym lub jednolitym tle. Często takie wizualizacje 3D produktów wykorzystuje się na stronach, czy do katalogów. Dzięki temu wizualizacja jest przejrzysta.
2. Drugą opcją, również dającą duże możliwości w zastosowaniu, jest rendering na przezroczystym tle. Dzięki temu, gotowy wyrenderowany produkt można w zależności od potrzeb umieścić na wybranym tle albo w różnych sceneriach. Czasem Klient zamawiający u nas wizualizacje 3d samodzielnie przerabia graficznie taką wizualizację lub poprosi o dalsze przeróbki naszego grafika.
3. Innym rozwiązaniem jest korzystanie ze środowisk wbudowanych w programie lub z tych, które stworzymy lub kupimy i zaimportujemy. Dzięki temu można uzyskać bardzo ciekawe efekty wizualne.
Sam proces tworzenia własnego środowiska realizuje się poprzez modelowanie 3d, a następnie teksturowanie nowych modeli 3d w programie CAD. Czasami do scenerii dodaje się też grafiki 2D (np. obrazy włączonych ekranów dla telewizorów, laptopów, telefonów itp.).
Rendering wstępny polega generowaniu wizualizacji 3d w niskiej rozdzielczości – jako zdjęcia poglądowe. Pozwala to na stosunkowo bardzo szybkie wykonanie takiego renderu.
Proces ten jest istotny, gdyż widok w programie w trakcie pracy (modelowanie, teksturowanie, ustawianie scen, kamer i środowiska itd.) różni się od renderingu (po wykonaniu wizualizacji). Dlatego też często dopiero na tym etapie widać, jakie parametry trzeba jeszcze zmienić, żeby uzyskać jak najlepsze wyniki.
Można więc powiedzieć, że jest to ostatni moment przed finalnym renderingiem, kiedy można wprowadzić zmiany.
Oto praktyczny przykład wizualizacji poglądowej:
Po wykonaniu wstępnego renderingu stwierdzono, że wizualizacja powinna pokazywać świecącą diodę w pendrivie. W związku z tym wykonano kolejny próbny rendering:
Finalny rendering to czas, gdy pracę nad projektem w pełni przejmuje komputer. W momencie renderingu następują obliczenia – analizowane i obliczane są wszystkie ustawienia sceny, czyli m.in. wszystkie obecne modele, źródła światła, tekstury, kolory itd.
W zależności od ustawień, tj. od rozdzielczości, jakości oraz poziomu wymaganego realizmu, etap ten może potrwać nawet do kilkunastu godzin. Proces renderowania wymaga również sporych mocy obliczeniowych komputera.
Z tego właśnie powodu z punktu widzenia Wykonawcy – ostateczny rendering zostaje uruchomiony dopiero po końcowej akceptacji przez Klienta renderu próbnego.
Finalna wizualizacja według wcześniejszego renderu próbnego została przedstawiona poniżej:
Opcjonalnie, w zależności od przeznaczenia wizualizacji i przede wszystkim od oczekiwanych efektów, wizualizacja przechodzi przez jeszcze jeden etap zwany postprodukcją.
Postprodukcja renderu polega na obróbce wizualizacji w programie graficznym 2D. Przykładowo usuwane są drobne błędy (artefakty), koryguje się przebarwienia (lub wszystkie barwy), manipuluje się oświetleniem, dodaje lub uwydatnia szczegóły.
Proces ten jest bardzo ważny, jeśli gotowa wizualizacja 3d ma znajdować się na dużym banerze i dlatego została wykonana w dużej rozdzielczości. W takim przypadku jest ryzyko, że po wydruku banneru będą widoczne artefakty i niedoskonałości, dlatego uzasadnione jest ich usunięcie.
Z kolei dla katalogów drukowanych lub zdjęć np. do aukcji internetowych w Internecie (o mniejszej rozdzielczości) nie zawsze przeprowadza się postprodukcję.
Po przeczytaniu tego artykułu wiesz już, że proces tworzenia wizualizacji 3D produktowych jest dość skomplikowany. Składa się on aż z sześciu czasochłonnych etapów: modelowania, teksturowania i kolorowania, ustawiania kamer, światła i wybierania tła, renderingu wstępnego, renderingu końcowego, jak również postprocesingu.
Poznałeś także możliwości zastosowania wizualizacji. Wiesz, że używa się je np. w katalogach, na stronach internetowych, banerach czy kampaniach reklamowych promujących towary, usługi i technologie. Dzięki wizualizacjom 3D możesz przedstawić swój produkt (albo jego koncept np. stworzony przez Ciebie wynalazek) tj. jego wygląd (design) i/lub zasadę działania w sposób niezwykle efektywny i przyciągający uwagę odbiorcy.
Wizualizacje produktowe skutecznie zwiększają sprzedaż i umożliwiają dotarcie do inwestorów. Grafika 3D jest także niezwykle pomocna w tworzeniu procedur firmowych oraz instrukcji montażowych czy użytkowych.
Jeśli chciałbyś zlecić nam stworzenie wizualizacji 3d – zapraszam Cię do kontaktu z naszym biurem projektowym: kontakt@wynalazca.tv lub
Z kolei, jeśli interesuje Cię własność intelektualna (ochrona pomysłów) – koniecznie dołącz do naszego DARMOWEGO poradnika dla wynalazców, startupów i przedsiębiorców: Poradnik ABC Wynalazcy.
Redagował, współautor: mgr inż. Dawid Pjanka, Jolanta Trybulec