Dron UPS – Robot dostarczający krew do szpitala

Strona głównaDron UPS – Robot dostarczający krew do szpitala
2019-04-18

Dron UPS – Robot dostarczający krew do szpitala

Niejednokrotnie dochodzi do sytuacji, w których to transporty medyczne (np. z krwią i próbkami do badania) nie są w stanie dotrzeć do wyznaczonego miejsca w odpowiednim czasie z powodu korków lub innych nieudogodnień występujących na drodze.

Przedsiębiorstwo kurierskie United Parcel Service znane jako UPS postanowiło rozwiązać ten problem poprzez stworzenie specjalnych dronów, które będą odpowiedzialne za transport krwi i innych próbek do badań za pomocą drogi lotniczej.

W tym wpisie skupimy się na wynalazku firmy UPS. Przedstawimy wam zasadę jego działania, wspomnimy o potencjalnej przyszłości tego projektu i jego wpływu na świat.

Geneza Drona UPS – Zapotrzebowanie pacjentów na krew

Krew to płyn ustrojowy i niezwykle ważny element ludzkiego organizmu, który ma na celu podtrzymanie wielu procesów życiowych. W 2018 roku z powodu wykrwawienia doszło do śmierci ponad 2 milionów osób na całym świecie.

Po zauważeniu problemów związanych z dostarczaniem próbek krwi przez transporty medyczne w odpowiednie miejsca, przedsiębiorstwo UPS postanowiło usankcjonować pierwszy w USA system dostarczania dronów, mający na celu przyspieszyć proces dostarczania krwi. Projekt ten powstał we współpracy z autonomiczną firmą technologiczną dronów Matternet. Jeśli tak jak firma UPS chcesz stworzyć własny prototyp, nie czekaj i kliknij tutaj!

United Parcel Service (UPS) i Matternet – twórcy wynalazku

United Parcel Service (w skrócie UPS) to międzynarodowe przedsiębiorstwo kurierskie zajmujące się przewozem przesyłek do ponad 200 krajów, w tym również do Polski. Zostało założone w 1907 roku przez Jamesa E. Caseya w Seattle. Kilka lat temu przedsiębiorstwo UPS postanowiło połączyć siły z firmą Matternet.

Matternet to organizacja zajmująca się budową i eksploatacją sieci logistycznych dronów do transportu towarów drogą powietrzną. Po połączeniu sił z przedsiębiorstwem UPS udało im się stworzyć działający prototyp Drona UPS, który z sukcesem dostarczył próbki krwi do szpitala WakeMeda w Raleigh w Północnej Karolinie. Obecnie planują rozszerzyć liczbę działających urządzeń.

Zasada działania wynalazku Drona UPS

Dron UPS mierzy około 2 stóp kwadratowych. Wynalazek ten obecnie potrafi przenieść ładunek o wadze 2 kg na odległość 20 km.

Idealnie nadaje się do podróżowania po miastach, potrafi dolecieć do celu w trzy minuty, gdzie zwykłym pojazdom w zatłoczonym mieście zajęłoby to, co najmniej pół godziny. Pomimo tego, że dron działa automatycznie, dołączono do niego zdalny pilot, który monitoruje jego lot i pozwala użytkownikowi robota na interwencję w jego kurs lotu.

Próbki krwi są ładowane do specjalnie zabezpieczonego i zamkniętego opakowania, które następnie jest przenoszone czterokopterem. Drony UPS wylatują ze specjalnie wyznaczonych stanowisk, a następnie wykonują około 10 testowych lotów dziennie.

Dron Zipline, a projekt UPS

Warto tutaj zaznaczyć, że przedsięwzięcie firmy United Parcel Service jest pierwszym projektem przenoszenia krwi za pomocą dronów w Ameryce, ale nie na świecie.

Już w przeszłości opisywaliśmy podobny wynalazek o nazwie Zipline, który tak jak dron UPS ma na celu dostarczyć krew i inne potrzebne materiały do szpitali. Jeśli jesteś zainteresowany tym projektem, to zapraszam Cię do tego artykułu o Top 5 wynalazkach służących do ochrony zdrowia.

Newsletter ABC Wynalazcy!

Dron UPS  – wpływ wynalazku na przyszłość

Wiele osób wiąże z dronem UPS spore nadzieje. Dzięki niemu w niedalekiej przyszłości możliwe będzie szybkie dostarczanie wielu potrzebnych rzeczy do określonych osób niezależnie od miejsca, w którym będą się znajdować.

Próba rozpowszechnienia tego projektu na inne kraje przez firmę United Parcel Services może zmusić konkurencję do wyprodukowania produktów tego samego typu, a tym samym do jeszcze większego rozwoju technologicznego w zakresie dronów.

Podsumowanie – Dron UPS – Robot dostarczający krew do szpitala

Mam nadzieję, że spodobał wam się ten artykuł na temat amerykańskiego robota dostarczającego krew do szpitala. Czy uważacie, że ten pomysł przyjmie się i rozpowszechni? A może całe przedsięwzięcie okaże się niewypałem? Dajcie mi znać w komentarzu 😉 .

Warto tutaj wspomnieć, że do zostania wynalazcą potrzebny jest tylko pomysł na wynalazek. Jeśli więc w Twojej głowie narodziła się interesująca koncepcja na pomysł, skontaktuj się z nami, a my pomożemy Ci w realizacji Twojego projektu!  >SZYBKI KONTAKT<             
Krystian Solecki

Literatura:
[1] https://www.ups.com/
[2] https://mttr.net/
[3] https://futurism.com/
Źródło grafik:
[1] https://mttr.net/
[2] https://www.ups.com/
[3] http://logok.org/ups-logo/
[4] https://siliconvalley.tours/profile/matternet/