Top 5 wynalazków o których prawdopodobnie nie miałeś pojęcia

Top 5 nieznanych wynalazków

Top 5 wynalazków o których prawdopodobnie nie miałeś pojęcia

Rok 2018 pełen był dziwnych wynalazków, których zastosowanie stawiane było pod znakiem zapytania.
Kliknij, by dowiedzieć się więcej na ich temat.

Co roku powstaje jednak sporo zaawansowanych, praktycznych i niedrogich projektów, o których większość ludzi nie ma pojęcia.

W tym artykule omówimy 5 interesujących wynalazków, poznamy ich zaawansowanie i praktyczność tych urządzeń.

#1 – Wynalazek Crypto Anchors – Projekt najmniejszego komputera na świecie

Wynalazek znany jako Crypto Anchors to projekt najmniejszego komputera obliczeniowego na świecie.

Urządzenie zaprojektowane przez IBM może monitorować, analizować i działać na różnych danych.

Wynalazek służy do pakowania kilku tysięcy tranzystorów i sprawdzania, czy dany produkt został właściwie przetworzony. Robi to za pomocą kodu zawartego na opakowaniu towaru.

Należy dodać, że jego wyprodukowanie kosztuje mniej niż dziesięć centów.

Wynalazek ten powstał w celu pomocy światowej gospodarce, która traci miliardy dolarów z powodu nieuczciwych praktyk.

Dodatkowo projekt pozwoli sprawdzić jakość i stan produktu, co ułatwi sklepom w pozbyciu się starego i wadliwego towaru.

Projekt komptera CryptoAnchor
Projekt komputera Crypto Anchor na palcu użytkownika

#2 – Automatyczna opiekunka do dzieci – Projekt Cocotto firmy Panasonic

Opieka nad dziećmi nigdy nie była prostym zadaniem, dlatego firma Panasonic postanowiła ułatwić życia rodziców wraz z ich najnowszym wynalazkiem. Ich wyspecjalizowany robot pod nazwą Cocotto potrafi zajmować się najmłodszymi pociechami pod nieobecność opiekunów!

Ten android w kształcie kuli potrafi wydawać różne polecenia dzieciom, pobierać i odtwarzać różne piosenki oraz edukować je dzięki danym wyszukanym w internecie. Dodatkowo monitor wynalazku wyświetla obrazy i emotikonki, które są w stanie rozbawić nasze pociechy.

Wynalazek Cocotto
Projekt firmy Panasonic, Cocotto: wynalazek robota opiekujący się dziećmi

Należy wspomnieć, że wynalazek ten nie tylko rozumie mowę, ale potrafi też prowadzić proste rozmowy z dziećmi.
Może towarzyszyć im w wykonywaniu podstawowych czynności pokroju jedzenia, chodzenia do toalety, spania itp.

Rodzice mogą również sterować projektem poprzez aplikację i sprawdzać, czy z ich pociechami wszystko w porządku.

Newsletter ABC Wynalazcy!

#3 – Opaska Myo – Wpływ wynalazku na zdrowie użytkownika

Wynalazek opaski myoarmband
Wynalazek Myo Armband na ręce użytkownika

Opaska Myo, a właściwie Myo Armband, to specjalny wynalazek wykorzystujący zestaw czujników elektromiograficznych (EMG) w celu wyczuwania aktywności elektrycznej w mięśniach przedramion.

Projekt rozpoznaje gesty użytkownika poprzez połączenie z żyroskopem, akcelerometrem i magnetometrem. Następnie wynalazek przesyła informacje przez połączenie Bluetooth Smart w celu komunikacji z kompatybilnymi urządzeniami.

Dzięki temu osoba korzystająca z tego wynalazku jest w stanie sterować technologią bezprzewodową za pomocą ruchów rękiJest wykorzystywany podczas niektórych operacji, ale może też służyć do odbierania telefonów lub jako kontroler w grach wideo.

#4 – Wynalazek do obliczania kalorii posiłku – CaloRieco

Wynalazek CaloRieco powstał w celu łatwego pomiaru kalorii i zredukowania czasu poświęconego na normalnym zarządzaniu dietą. Jest niezwykle pomocny dla osób chorych na cukrzycę, które dokładnie muszą zarządzać dietą każdego dnia.

Ponadto wynalazek ten automatycznie rejestruje i zarządza zmierzonymi kaloriami i składnikami odżywczymi jako danymi, oferując użytkownikowi nowe receptury na potrawy zgodne z jego potrzebami. Wynalazek ten potrafi wysłać przygotowane recepty i sugestie do różnych restauracji w celu powiadomienia ich o Twoich preferencjach.

Należy również zaznaczyć, że projekt może być wykorzystywany przez różnych sportowców w celu balansowania własnej diety, a nawet zwykłe osoby, które po prostu chcą zapisać swoje ulubione przepisy.

#5 – Zautomatyzowany robot rodzinny – projekt Jibo

Zapewne wiele z was czytało lub słyszało o projekcie personalnej asystentki znanej jako „Alexa”, która potrafi wykonać wiele czynności za pomocą komend głosowych.

Jibo działa na podobnej zasadzie, ale posiada kilka dodatkowych funkcji i został skonstruowany w innym celu.

Projekt personalnego asystenta Jibo może pobrać informacje z internetu. Następnie wykorzystując je, wynalazek podaje dokładne odpowiedzi swojemu użytkownikowi.

Dodatkowo Jibo potrafi odtwarzać różnorodne piosenki i tak jak wymieniony powyżej projekt Cocotto, uczyć dzieci poprzez podawanie im odpowiedzi.

W przeciwieństwie do wynalazku Alexy dron ten „posiada własną osobowość”. Często żartuje i wypytuje o różne rzeczy związane ze stanem użytkownika lub innych członków jego rodziny.

Projekt Jibo
Projekt Jibo w białym i czarnym kolorze

Jibo potrafi zapamiętać twarz, imię oraz preferencje swojego właściciela i dopasować pod niego wszystkie swoje odpowiedzi.

Podsumowanie – Top 5 wynalazków, o których prawdopodobnie nie miałeś pojęcia

Wszystkie wymienione powyżej wynalazki są niezwykle przydatne i zaawansowane technologicznie. Warto więc poczytać więcej na ich temat, a nawet pomyśleć nabyciem jednego z nich. Kto wie? Może to jedno z urządzeń, które całkowicie odmieni Twoje życie?

Jeśli posiadasz pomysł na własny wynalazek lub chciałbyś skomercjalizować własny projekt? Wystarczy do nas napisać na kontakt@wynalazca.tv.

Literatura:
[1] Zdjęcie Crypto-Anchor, źródło: https://twitter.com/ibm/status/975752996930883584 
[2] Zdjęcie Cocotto, źródło: https://sputniknews.com/videoclub/201710061057983374-android-companion-children/
Krystian Solecki