Specjalny projekt zegarka – wynalazek wykrywający truciznę i gaz

2018-11-27

Co roku liczba osób zatruta niebezpiecznym gazem sięga kilkunastu tysięcy. Na przestrzeni lat wynaleziono sporo różnych urządzeń ochronnych, by temu zapobiec. Choć wynalazki te zmniejszyły liczbę poszkodowanych, ilość pracowników przemysłu naftowego i gazowego zatrutych gazem nadal sięga tysięcy. Seria zatruć jest największa w sezonie grzewczym.

Specjalny projekt zegarka firmy North Eagles ma na celu pomóc z wykrywaniem niebezpiecznych substancji gazowych i trucizn oraz zmniejszyć liczbę poszkodowanych. Dodatkowo nie można odmówić mu eleganckiego i stylowego wyglądu. Tak to jeden z tych praktycznych wynalazków 2018 roku, o których prawdopodobnie nie miałeś pojęcia.

Historia powstania projektu zegarka

W wielu miejscach znanych z występowania niebezpiecznych gazów pracownicy noszą projekty plastikowych pudełek na kamizelkach, aby wykrywać gaz. W latach od 2001 do 2010 roku doszło do śmierci 60 pracowników wyposażonych w ten przyrząd.

Szwajcarska firma zegarkowa North Eagles postanowiła stworzyć wynalazek zegarka wykrywającego niebezpieczne gazy. Przedsiębiorstwo stworzyło ten projekt z myślą o pracownikach kopalni i zwykłych osobach narażonych na zatrucie siarkowodorem.

Wytworzenie działającego prototypu zajęło im ponad trzy lata, z czego większość została poświęcona na badania i rozwój projektu.

Przedsiębiorstwo North Eagles – inne prace i projekty

Przedsiębiorstwo North Eagles produkuje szwajcarskie zegarki dla światowej elity wojskowej już od 1985 roku. Po długim procesie badań skonstruowali pierwszy prototyp swojego wynalazku. Następnie wdrożyli swój nowoczesny zegarek na rynek. Dzięki temu firma ta zasłynęła jako twórca pierwszego na świecie zegarku dla przemysłu naftowego i gazowego.

Zasada działania wynalazku zegarka

Przedsiębiorstwo North Eagles umieściło w swoim wynalazku zegarka, wspomniany wcześniej w specjalnych kamizelkach, czujnik gazów. Dodatkowo projekt ten został też wyposażony w kilka innych przyrządów służących do ratowania życia użytkownika.

Jeśli projekt zegarka wykryje dostatecznie silne stężenie trującego gazu, które może zaszkodzić danej osobie, uruchomi alarm. Wynalazek zacznie wibrować, migać za pomocą wskaźnika LED i wydawać dźwięk alarmowy o głośności 96 decybeli.

Opatentowany system alarmowy firmy obsługuje jednocześnie wszystkie trzy ostrzeżenia zegarka.

Synchronizacja wynalazku i urządzeń mobilnych

Inteligentny zegarek synchronizuje się z aplikacją North Eagles H2S Detector na smartfonie. Wynalazek ten może zostać połączony z telefonem pracownika i przesłać powiadomienie firmie lub innym osobom wraz z informacjami o jego lokalizacji.

Dzięki temu przedsiębiorstwo będzie w stanie zarejestrować konkretne położenie swojego pracownika oraz poznać stężenie siarkowodoru w danym miejscu. Dodatkowo zespół ratowniczy nie będzie miał problemów ze znalezieniem poszkodowanej osoby poprzez wynalazek. Rozwiązanie to jest niezwykle przydatne w momentach, w których użytkownik wynalazku zasłabnie lub zemdleje, tym samym nie mogąc skontaktować się z innymi.

Newsletter ABC Wynalazcy!

Długość pracy projektu zegarka – warianty wynalazku

Wynalazek zegarka do wykrywania trucizny i gazu, wyposażony jest w wymienny czteroletni czujnik i akumulator. Na tarczy projektu znajduje się wskaźnik zużycia baterii i czujnika. Wynalazek ten będzie działał w temperaturach od minus 40 do plus 50 stopni Celsjusza.

Firma North Eagles znana z konstruowania niestandardowych urządzeń wojskowych uważa, że urządzenie nadgarstkowe, będzie bliższe źródle gazu i lepsze w wykrywaniu go w porównaniu do innych urządzeń tego typu.

Wynalazek tego zegarka dzieli się na trzy warianty, różniące się tylko kolorem i ceną. Pomarańczowa i czarna odmiana kosztuje 995 dolarów, a srebrna 1.500 dolarów. Można zamówić ten zegarek na stronie firmy North Eagles.

Wkład wynalazku w rozwój przyszłości

Technologia mająca na celu ochronić nas przed różnymi niebezpieczeństwami cały czas się rozwija, ale wciąż pozostaje niedoskonała. Wraz z powstaniem wynalazku tego zegarka, ilość osób zatrutych przez siarkowodór powinna się zmniejszyć, ale problem nie zostanie w pełni rozwiązany.

Podsumowanie – Specjalny projekt zegarka – wynalazek wykrywający truciznę i gaz

Projekt zegarka firmy North Eagles zdecydowanie jest jednym z ciekawszych i bardziej unikalnych urządzeń skonstruowanych w 2018 roku. Co prawda jego zastosowanie jest bardzo specyficzne, jednak w krytycznej sytuacji związanej z wyciekiem gazu, ten wynalazek może okazać się bezcenny.

Jeśli potrzebujesz POMOCY w konstruowaniu swoich wynalazków napisz do nas, a na pewno razem jakoś podziałamy! >SZYBKI KONTAKT<             
Krystian Solecki

[1] Zdjęcia ze strony: https://www.northeaglesusa.com/