WhatsApp – nowe funkcje komunikatora szyfrowanego w 2019 roku

2019-01-04

WhatsApp – nowe funkcje komunikatora szyfrowanego w 2019 roku

WhatsApp to jeden z najpopularniejszych i najbezpieczniejszych komunikatorów szyfrowanych na świecie. Program ten posiada bardzo szczelny kod, który chroni nasze wiadomości i dane przed przeglądaniem przez niechciane osoby.

W artykule o trzech najbezpieczniejszych komunikatorach szyfrowanych wspomnieliśmy o nim, jego wadach i o innych popularnych dla niego alternatywach. Powiedzieliśmy, że WhatsApp oferuje lepsze zabezpieczenia niż Telegram, ale w porównaniu do ilości funkcji oferowanych przez komunikatory konkurencji, WhatsApp nie wypadał najlepiej.

Od tamtego czasu, komunikator ten był regularnie aktualizowany i wzbogacany o nowe narzędzia przez cały rok. Niedawno twórcy WhatsAppa zapowiedzieli kilka nowych funkcji, które zostaną dodane do komunikatora w 2019 roku.

W tym artykule omówimy część z nich, które zostaną dodane do WhatsApp’a w niedalekiej przyszłości. Dodatkowo wspomnimy o kilku testowych funkcjach, które były dostępne tylko na specjalnych wersjach komunikatora szyfrowanego i ostatecznie zostały wykasowane.

WhatsApp Dark Mode – Nocny tryb do zaoszczędzania baterii

Dark Mode to tryb wprowadzony do popularnych platform takich jak Facebook lub Youtube.

Obecnie zapowiedziano, że funkcja ta zostanie wprowadzona zarówno na komunikatory WhatsApp, jak i Messenger.

Wyświetlacze OLED potrzebują więcej mocy, aby wyświetlać kolory inne niż czarne, w wyniku czego zmiana koloru tła całej aplikacji szyfrowanej na czarno, zmniejszy zużycie przez nią mocy.

Blask jasnego ekranu stwarza dyskomfort w ciemnym otoczeniu, dlatego korzystanie z funkcji Dark Mode zmniejszy blask wydzielany przez telefon, tym samym ułatwiając korzystanie z komunikatora szyfrowanego w nocy.

Na chwilę obecną znajduje się w fazie testów, a data jego premiery nie jest znana.

Consecutive Voice Messages – Odtworzenie wszystkich komunikatów głosowych

Funkcja Consecutive Voice Messages pozwoli użytkownikom komunikatora szyfrowanego na automatyczne wyświetlenie i odtworzenie wszystkich wiadomości głosowych wysłanych przez kontakt. Gdy użytkownik WhatsApp’a kliknie przycisk odtwarzania jakiejkolwiek nagranej wiadomości to po jej zakończeniu, aplikacja automatycznie odtworzy kolejną.

Co prawda zastosowanie tej funkcji nie brzmi to zbyt rewolucyjnie, ale przynajmniej oszczędzi nam niepotrzebnego klikania w guzik odtwarzania.

Ranking of Contacts – Segregacja znajomych w aplikacji

Funkcja Ranking of Contacts komunikatora szyfrowanego pomoże aplikacji ustalić pozycję kontaktów na podstawie częstotliwości interakcji z innymi użytkownikami.

Dzwonienie i pisanie z różnymi osobami przeniesie je na początek listy, a ich ignorowanie sprawi, że będą znajdować się na samym dole listy.

Lista będzie tworzona tylko i wyłącznie na podstawie interakcji użytkowników przeprowadzanej na telefonie.

Kasowanie wiadomości od innych użytkowników nie wpłynie na ich rozmieszczenie na liście.

Funkcja ta ma zostać wprowadzona na początku 2019 roku, ale dokładna data nie jest jeszcze znana.

Video Preview – Oglądanie filmików w powiadomieniu

Funkcja Video Preview lub podgląd wideo pozwala użytkownikom komunikatora szyfrowanego na bezpośrednie oglądanie odbieranych filmików w powiadomieniu. Już wcześniej do WhatsAppa wprowadzono podobną funkcję z obrazkami i GIF-ami.

Newsletter ABC Wynalazcy!

WhatsApp QR code – Dodawanie kontaktów za pomocą kodu QR

Wiele osób korzystających z WhatsApp’a zgadza się z tym, że dodawanie użytkowników do kontaktów w tym komunikatorze potrafiło być uciążliwe w przeszłości. Po aktualizacji z 2018 roku wyszukiwanie i dodawanie numerów jest o wiele łatwiejsze (jednocześnie pozostając bezpieczne), ponieważ nie wymaga wyjścia z aplikacji.

Po zapisaniu numeru danego kontaktu aplikacja automatycznie wykrywa kraj, z którego pochodzi (generując kod na początku numeru).

Interesującą funkcją związaną z dodawaniem użytkowników do kontaktów jest WhatsApp QR code. Pozwala ona wymieniać się listą kontaktów lub jednym kontaktem, między użytkownikami za pomocą skanowania kodu. By funkcja ta zadziałała, obaj użytkownicy będą musieli mieć najnowszą wersję androida.

Reply Privately – Wycofana funkcja WhatsApp’a

Zespół odpowiedzialny za rozwój WhatsApp’a już od dawna chciał wprowadzić funkcję napisania prywatnej wiadomości do osób w różnych grupach, tak by inni tylko wybrany użytkownik mógł ją zobaczyć. W rezultacie opcja ta została udostępniona w wersji testowej WhatsAppa, dla testerów.

Pomimo faktu, że funkcja ta została pozytywnie przyjęta przez osoby korzystające z aplikacji szyfrowanej, to jej implementacja okazała się niemożliwa.

Z jej powodu wiele użytkowników straciło sporo danych, a zespół WhatsApp’a postanowił ją wycofać. Ostatecznie wygląda na to, że funkcja już nigdy nie powróci.

Rozwój WhatsApp’a i popularność komunikatora szyfrowanego

Obecnie WhatsApp jest jednym z najpopularniejszych komunikatorów szyfrowanych. Dodatkowo nic nie wskazuje na to, by jego pozycja zmieniła się w najbliższym czasie. Ciągłe doskonalenie aplikacji przez właścicieli tylko zachęca nowe osoby do korzystania z tego komunikatora.

Warto wspomnieć, że sam polecam WhatsApp’a dla osób, które są zainteresowane dobrym komunikatorem szyfrowanym. Na pewno warto go wypróbować, nawet jeśli posiada się inne komunikatory tego samego typu.

Jeśli potrzebujesz POMOCY w konstruowaniu swoich wynalazków oraz tworzeniu prototypów, a na pewno razem jakoś podziałamy! >SZYBKI KONTAKT<             
Krystian Solecki

[1] https://wccftech.com/surprise-dark-mode-is-coming-to-whatsapp/
[2] https://scanova.io/blog/blog/2015/03/05/whatsapp-qr-code/