Top 3 najbezpieczniejsze komunikatory szyfrowane dla wynalazców

2018-10-08

Czym są komunikatory szyfrowane? Dlaczego wynalazcy powinni z nich korzystać? Które aplikacje zwiększają bezpieczeństwo prywatności i są jednocześnie wygodne w użyciu? Pytania te wielokrotnie pojawiają w internecie wraz z opiniami, że coraz ciężej chronić własną prywatność w sieci.

Często możemy wyczytać w internecie o tym, jak to wysyłane przez nas wiadomości zapisywane są na serwerach używanych komunikatorów, a następnie przesyłane innym firmom w celu przeprowadzania różnorodnych analiz bez naszej zgody. Zjawisko to ma związek z postępem technologii i wynalazków, mających na celu szybkie pobieranie naszych danych.

W tym artykule dowiesz się jak zabezpieczyć wysyłane przez Ciebie wiadomości, odkryjesz czym są komunikatory szyfrowane i jak działają. Na końcu poznasz ich rodzaje i specjalne funkcje.

Przejdź szybko do wybranego fragmentu tekstu:

Umów się na konsultacje

Czym są komunikatory szyfrowane?

Komunikatory szyfrowane, inaczej zwane bezpiecznymi, to specjalnie zaprogramowane programy mające na celu chronić wysyłane przez użytkownika wiadomości w aplikacji, poprzez zakodowanie ich. Informacje te są zabezpieczane przed podglądem ze strony osób trzecich.

W dzisiejszych czasach wiele osób często czatuje z innymi ludźmi poprzez różnego typu portale społecznościowe pokroju Facebooka. Platformy te nie są jednak bezpiecznym sposobem wymiany informacji pomiędzy takimi ludźmi z wielu powodów.

Niefortunnie, administracja tych serwisów społecznościowych przegląda i wykorzystuje wszystkie wysyłane przez nas wiadomości w różnych przedsięwzięciach!

Przykładem takiego zachowania byłaby platforma Facebooka, która według informacji podanych przez CNBC wykorzystała dane ponad 87 mln własnych użytkowników, przekazując ich zdjęcia i prywatne rozmowy na czatach, do działu zajmującego się analizą osobowości i wpływaniem na masowe zachowania wyborców.

Czy używając nieszyfrowanych komunikatorów pomysły są bezpieczne?

Pomijając nieprzyjemną perspektywę tego, że nasze prywatne wiadomości mogą być przeglądane przez administrację różnych witryn i platform społecznościowych, to najgorsze w tym wszystkim jest to, że nasze dane przekazywane są potem nieznanym instytucjom rządowym. Zebrane przez nich informacje wykorzystywane są w celu różnych badań osobowości lub innych, nieznanych obecnie planach.

Wynalazca czatujący ze znajomymi za pomocą niezabezpieczonych komunikatorów, nie powinien nawet myśleć o wspominaniu na temat własnych inwencji czy koncepcji w wiadomościach. Nie tylko grozi to wyciekiem jego danych, ale nawet potencjalną kopią projektu ze strony firm w posiadaniu tych informacji z wiadomości.

Jeśli wynalazca czatował z innymi osobami przez niezabezpieczone komunikatory, powinien poprosić o skasowanie rozmowy swojego rozmówcę, jak również usunąć swoją konwersację, a następnie jak najszybciej prawnie zabezpieczyć swój pomysł!

Brak bezpieczeństwa prywatności wynalazcy

Nawet jeśli administracja komunikatora, a nawet firma posiadająca informacje o danym pomyśle nie rozpocznie prac nad jego opracowywaniem i wdrożeniem, nie oznacza to, że wynalazca jest bezpieczny.

Niejednokrotnie zdarzały się sytuacje, w których hakerzy pokonywali zabezpieczenia np. Facebooka, włamując się na konta administracji lub innych użytkowników.

Zakładając, że cyberprzestępcy otrzymali przez krótki okres możliwość przeglądania wszystkich wiadomości potencjalnego wynalazcy, mogli łatwo to wykorzystać i zebrać informacje o:

  • numerach telefonów,
  • kontach bankowych,
  • hasłach do konsol czy komputerów,
  • informacjach osobistych,
  • potencjalnych informacjach na temat:
    • prawach własności przemysłowej i intelektualnej
    • specyfikacji projektu
    • ogólnego opisu działania wynalazku

W zależności od jakości oraz ilości zebranych danych, zachowanie i postępowanie hakerów wobec poznanej innowacji mogłoby być różne.

Cyberprzestępcy są w stanie wykorzystać nawet prawnie chronione pomysły w celach zarobkowych. W obliczu możliwości kradzieży pomysłów przez inne osoby, lepiej skonsultować się odpowiednimi osobami i poprosić ich o radę.

Jak wykorzystywane są dane w sieci?

Na podstawie danych zebranych w komunikatorach, programy internetowe danych firm, dopasowują potencjalnie produkty wyświetlane w reklamach, na stronach dla użytkowników. Dodatkowo wysyłają one różnego typu wiadomości na poczty internetowe innych osób.

To działanie ma na celu szybkie zainteresowanie potencjalnych użytkowników danym produktem lub usługą i skłonieniem ich do zakupu.

Komunikatory szyfrowane – działanie i porównanie

Komunikatory szyfrujące wykorzystują specjalną technologię, która w założeniu ma chronić informacje zawarte w przesłanych przez użytkowników wiadomościach. Gwarantują one (przynajmniej w teorii) bezpieczeństwo prywatności i chronią dane przed przeglądaniem przez inne nieupoważnione osoby.

Dodatkowo nawet administracja tych programów nie jest w stanie przejrzeć informacji wysyłanych przez użytkowników, niezależnie od tego kto jest ich autorem.

Dzięki temu komunikatory szyfrowane są niezwykle popularne wśród polityków i wynalazców, którzy bezpiecznie mogą omawiać na nich swoje projekty.

Ochroń swoje pomysły

Jak rozpoznać aplikacje nieszyfrowane?

Każda aplikacja służąca do komunikacji posiada kilka funkcji obronnych, które mają na celu zabezpieczyć dane ich użytkownika przed potencjalnymi atakami cyberprzestępców. Natomiast nie gwarantują one bezpieczeństwa prywatności, ani tego, że wysyłane za jej pomocą informacje, nie będą wykorzystywane przez administrację lub rząd.

Praktycznie każdy komunikator, przed pierwszym zarejestrowaniem pyta o to, czy może wykorzystać dane personalne klienta w celu lepszego dopasowania funkcji do jego potrzeb. Jeśli dochodzi do takiego zjawiska, oznacza to, że dana aplikacja będzie przeglądać treści wysyłanych wiadomości i zbierze informacje we własnych celach zarobkowych. Odmówienie wyrażenia zgody, kończy się niezarejestrowaniem w witrynie i uniemożliwieniem jej użytkowania.

Wynalazca, który pragnie omówić różne aspekty tworzenia prototypu z innymi osobami, nie powinien więc korzystać z komunikatorów nieszyfrowanych. Skorzystanie z bezpiecznej aplikacji szyfrującej w celu np. omówienia projektu ze swoim rzecznikiem patentowym jest o wiele bezpieczniejszą opcją. My również korzystamy z takich komunikatorów w trakcie konsultacji z wynalazcami.

Komunikatory umożliwiające bezpieczną komunikację

Wynalazcom trudno znaleźć komunikator, który będzie zarówno szyfrować informacje (wiadomości) gwarantując bezpieczeństwo prywatności oraz będzie odporny na ataki hakerów. Najbardziej popularnymi aplikacjami umożliwiającymi bezpieczną komunikację są:

  • Telegram
  • Signal
  • WhatsApp

Każda z tych aplikacji posiada szereg zalet i wad oraz różnych funkcji. W tym artykule pomożemy Ci wybrać najlepszą z nich!

Telegram – Nieszczelny komunikator szyfrujący

Telegram to specjalny, innowacyjny, wygodny oraz popularny komunikator, dający ogromne możliwości edycji wysyłanego tekstu. Obsługuje urządzenia na systemach:

  • Windows oraz Windows phone
  • Mac
  • Linux
  • Android oraz iOS

Obecnie posiada on ponad sto milionów użytkowników, a liczba korzystających wciąż rośnie, dlatego jest popularny wśród wynalazców. Warto wspomnieć, że Telegram korzysta z własnego kodu źródłowego o nazwie MTproto oraz szyfruje wszystkie rozmowy użytkowników, poza tymi zapisanymi w regule punkt-do-punkt.

Obsługa multimediów komunikatora Telegram

Telegram jest najbardziej rozwiniętym i oferującym najwięcej funkcji komunikatorem. Nie tylko szyfruje on wysyłane dane w celu zapewnienia bezpieczeństwa prywatności, ale również pozwala swoim użytkownikom na upiększanie tekstów za pomocą naklejek czy zmiany ich kolorów.

Oferuje on:

  • funkcję zakładania kanałów tematycznych
  • nieograniczone miejsce na pliki w chmurze
  • automatyczną synchronizację na wszystkich platformach

Oraz daje możliwość prowadzenia publicznych kanałów, które są w stanie pomieścić nawet kilkadziesiąt tysięcy użytkowników.

Wyciek informacji Telegramu:

Niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że w porównaniu z innymi bezpiecznymi komunikatorami, dane w Telegramie są szyfrowane dopiero po tym, jak funkcja ta zostanie włączona ręcznie w ustawieniach. Może to prowadzić do potencjalnych przecieków informacji o danych innowacjach, bez wiedzy wynalazcy.

Dodatkowo wycieka z niego o wiele więcej danych, niż powinno. Ola Flisbäck udowodniła w swojej wiadomości, że łatwo odszyfrować w Telegramie, czy dany użytkownik jest online, czy offline, niezależnie od tego, czy włączy funkcję ukrycia.

Oznacza to, że Telegram nie daje pełnej gwarancji bezpieczeństwa prywatności.

gnal – najbezpieczniejszy komunikator dla wynalazców

Aplikacja Signal obecnie znana jest jako najbezpieczniejszy komunikator na świecie. Dlaczego?

Jej twórcy postanowili stworzyć komunikator mający na celu całkowite zabezpieczenie wiadomości kodem szyfrującym, bez możliwości jego złamania. Aplikacja Signal wg autorów gwarantuje bezpieczeństwo prywatności, czego dowodzi fakt, że korzystał z niej sam Edward Snowden, a NSA przekonuje o jej niesamowitych zdolnościach ochronnych.

Można używać jej na systemach:

  • Windows oraz Windows phone
  • Mac
  • Linux
  • Android oraz iOS

Działa na zasadzie rozpoznawania numerów telefonów jako identyfikatorów i używa szyfrowania punkt-do-punkt. Wykorzystywane przez aplikację mechanizmy, pozwalają na prostą i szybką weryfikację tożsamości rozmówców i integralności kanału przekazu danych. Ze względu na trudność złamania aplikacji, Signal został zablokowany w Egipcie, jak i Iranie.

Komunikator ten polecany więc jest poważnym przedsiębiorcom, wynalazcom, jak i agentom rządowym.

Szczelne zabezpieczenie wiadomości z komunikatorem Singal

Największą zaletą aplikacji Signal jest poziom zabezpieczania przez nią danych, ponieważ zaszyfrowane za jej pomocą wiadomości nie mogą być odczytane przez osoby trzecie. Umożliwiona przez program komunikacja telefoniczna, również otrzymała gwarancję ochrony informacji.

Dodatkowo pozwala ona na przesyłanie różnych dokumentów i zdjęć innym użytkownikom oraz pozwala na całkowite zniszczenie konta bez możliwości jego odzyskania.

Newsletter ABC Wynalazcy!

Niska popularność komunikatora Signal

W porównaniu do innych aplikacji na tej liście, Signal co prawda oferuje największy poziom zabezpieczeń, ale również posiada najmniejszą ilość narzędzi i korzystających z niego użytkowników. Brakuje mu wielu prostych funkcji, takich jak wysyłanie emotikonek czy tworzenia osobnych pokoi czatowych dla wielu osób. O ile emotikonki z punktu widzenia wynalazcy szukającego bezpiecznego komunikatora nie są istotne, tak brak możliwości tworzenia kilkuosobowych czatów może być dość problematyczne.

Dodatkowo Signal na komputerach osobistych ma problemy z synchronizacją z telefonem, przez co dochodzi do sporej ilości zaburzeń i problemów z zapisem danych. Pomimo, że Signal całkowicie chroni treść wiadomości, to można wyczytać z niego informację na temat tego: z kim kontaktowała się dana osoba.

Whatsapp – najpopularniejszy wybór wśród wynalazców

Aplikację WhatsApp można określić, jako miks wspomnianych wcześniej komunikatorów online dla wynalazców tj.: Telegram i Signal.

Według twórców tej aplikacji szyfrowanej, całkowicie chroni ona wysyłane wiadomości oraz posiada kilka funkcji poprawiający ich efekt wizualny.

Jest to obecnie jeden z najbardziej popularnych i najczęściej używanych programów do komunikacji. Posiada ponad miliard użytkowników ze 180 krajów. Działa na systemach:

  • Windows oraz Windows phone
  • Mac
  • Linux
  • Android, oraz iOS

WhatsApp pozwala na komunikację nie tylko z osobami w Polsce, ale również za granicą bez żadnych opłat. Warto zaznaczyć, że jakość połączenia, pomiędzy dwoma użytkownikami tej aplikacji jest wysokiej jakości, niezależnie od odległości między nimi.

Szczególnie polecany przez inwestorów i wynalazców, komunikator ten przyczynił się do powstania wielu innych inwencji, takich jak Signal lub Messenger.

Po tym, jak aplikacja WhatsApp została wykupiona przez platformę Facebooka, wprowadzono do niej sporo zmian

Mark Zuckerberg zapewniał, że pomimo zmiany właściciela, aplikacja nadal będzie szyfrować wysyłane wiadomości i gwarantować bezpieczeństwo prywatności. Pomimo tego doszło do sytuacji, w której WhatsApp zaczął zapisywać i wysyłać zarejestrowane numery użytkowników do bazy danych portalu.

 Bezpieczeństwo prywatności i wygoda korzystania z komunikatora WhatsApp

Główną zaletą aplikacji WhatsApp, jest jej popularność i przystępność. Oferowana przez nią możliwość komunikowania się bez opłat z innymi znajomymi za granicą, jest czymś, czego do tej pory nie umożliwił żaden inny komunikator tego typu. Siła kodu używanego do zabezpieczania w niej danych jest o wiele szczelniejsza niż ta Telegramu i porównywalna do Signala. Dodatkowo WhatsApp umożliwia:

  • Wysyłanie emotikonek i gifów
  • Tworzenie pokoi czatowych dla wielu osób
  • Wysyłanie krótkich wiadomości głosowych

Problemy synchronizacji komunikatora WhatsApp

  • Jedną z największych wad tej aplikacji jest problem synchronizacji telefonów z komputerami, który może skutkować w opóźnieniu przesłania wiadomości.  
  • Pomimo tego, że WhatsApp oferuje więcej funkcji poprawy oprawy wizualnej niż Signal, to w porównaniu do Telegramu, wypada ona niezadowalająco.
  • WhatsApp oferuje o wiele lepszy kod niż Telegram, ale w porównaniu do Signalu jest o wiele bardziej “dziurawy”.
  • Aplikacja ta przekazuje informacje o numerach telefonów użytych do zarejestrowania w niej, do bazy danych facebooka.
    • Funkcję tę można wyłączyć ustawieniach, choć aplikacja o tym nie wspomina

Alternatywne programy bezpieczeństwa

Istnieją wynalazcy, którzy ponad przyjemność i łatwość obsługi aplikacji szyfrującej, bardziej cenią dyskrecję wraz z niezawodnością. W internecie znajduje się ogrom pomniejszych aplikacji, które mają służyć szyfrowaniu wiadomości i danych. Dla wynalazców zainteresowanych takimi programami, warto wspomnieć o:

  • SafeTxT – Darmowa aplikacja wyposażona w spory szereg funkcji i możliwości szyfrowania. Może zabezpieczyć wiadomości tekstowe, książkę adresową, notatki, a także skasować zawartość urządzenia, jeśli zostanie ono skradzione
  • PE Encrypt – Narzędzie dla Windows Mobile, bardzo podobne do eksploratora windows. Jego głównym zadaniem jest szyfrowanie plików oraz umożliwienie operacji na całych katalogach. Program posiada też algorytmy optymalizujące użycie pamięci.
  • Smart Guard – Interesująca aplikacja na telefony z systemem Symbian oraz na platformie Java. Program zabezpiecza zawartość książki adresowej, wiadomości tekstowe, pliki graficzne w galerii zdjęć, a także ukrywa pliki. Niefortunnie kosztuje sporą kwotę.
  • SMSCrypt – Płatny, działający na platformie Java program. Aplikacja służy do szyfrowania zawartości SMS-ów. Program korzysta z autorskiego algorytmu.
  • SMScryptor – Specjalna usługa działająca na platformie Java, a także przez przeglądarkę internetową. Służy ona do przesyłania zaszyfrowanych wiadomości tekstowych drogą internetową. Obie strony wysyłające pomiędzy sobą tajne SMS-y, muszą z niej korzystać.

Najlepszy komunikator szyfrujący rozmowy dla wynalazców

Trudno stwierdzić, która z wymienionych powyżej aplikacji jest najlepsza. Wszystkie z nich szyfrują dane zapewniając bezpieczeństwo prywatności, ale posiadają one również własne słabości, które mogą odtrącić potencjalnego użytkownika.

Telegram skupia się na najlepszej otoczce wizualnej i największej ilości dostępnych do użytku narzędzi, ale jego wadliwy kod pozwala na odczytanie kilku informacji, a szyfrowanie należy włączyć ręcznie. Nie jest więc, aż tak popularny wśród poważnych wynalazców, a bardziej trafia w gusta zwykłych użytkowników.

Signal oferuje niezwykłą ochronę, ale poza tym brakuje mu wielu funkcji i możliwości dostępnych w innych komunikatorach. Twórcy nie planują dodania do aplikacji nowych narzędzi, a jedynie możliwość tworzenia szyfrowanych pokojów grupowych. Dodatkowo jego brak popularności sprawia, że ciężko znaleźć na nim znajomych lub przekonać ich, do jego użytkowania. Ten program polecany jest poważnym inwestorom i wynalazcom.

WhatsApp daje wiele możliwości edycji tekstu oraz jego kod jest całkiem przyzwoity, ale obecne działania ze strony platformy Facebooka pokazują, że nie można tutaj mówić o stuprocentowej obronie naszych danych. Jego popularność była podstawą do stworzenia wielu inwencji takich, jak Signal.

To, która aplikacja zostanie więc okrzyknięta mianem najlepszej, należy więc tylko i wyłącznie do preferencji użytkownika.

Podsumowanie – TOP 3 najbezpieczniejsze komunikatory szyfrowane dla wynalazców

Po przeczytaniu tego artykułu dowiedziałeś się czym są komunikatory szyfrowane, poznałeś zasadę ich działania i odkryłeś najpopularniejsze programy zapewniające bezpieczeństwo prywatności. Dowiedziałeś się, że wiele z obecnie wykorzystywanych komunikatorów, nie jest bezpiecznych oraz tego, że nie należy przez nie rozmawiać o naprawdę ważnych i poufnych informacjach.

Moim zdaniem, naprawdę warto pobrać jedną czy dwie aplikacje szyfrowane, wypróbować je i komunikować się przez nie podwykonawcami. Bezpieczeństwo naszej prywatności powinno posiadać wysoki priorytet, szczególnie w świetle obecnych wydarzeń.

Jeśli masz swój pomysł i chcesz go z nami omówić, to napisz do nas: kontakt@wynalazca.tv.

Redagował, współautor: mgr inż. Dawid Pjanka “Vinci

Dowiedz się, jak osiągnąć sukces


                         
Wynalazca TV

[1] XSS Attacks: Cross Site Scripting Exploits and Defense by Anton Rager, Seth Fogie, etc.
[2] Hacking: The Next Generation by Nitesh Dhanjani
[3] Foundation of Security by Neil Daswani