Firma Sunector – Modułowe kolektory słoneczne

2019-04-02

 

Co roku wiele Polaków wydaje ogromne kwoty na ogrzewanie i wodę w okresie zimowym. Z tego powodu firma Sunector postanowiła stworzyć wynalazek, który pomoże wszystkim w zmniejszeniu rocznego zużycia energii, a tym samym w zaoszczędzeniu pieniędzy. Projekt ten znany jest jako modułowy kolektor słoneczny!

W tym artykule opowiem wam o: firmie Sunector, ich wynalazku modułowego kolektora słonecznego, historii powstania projektu oraz potencjalnej przyszłości stworzonego przez nich produktu. Wspomnę również o tym, jak wielką wagę w ochronie środowiska odgrywają kolektory słoneczne stworzone przez startup Sunector.

Bez zbędnego przeciągania, zapraszam do czytania 😉

Startup Sunector – Geneza i założyciel przedsiębiorstwa

Mariusz Fleszar jest fizykiem ds. odnawialnych źródeł energii i założycielem spółki Sunector. Od czasów studiów ciekawiła go technika solarna. Podczas zimy, która nastąpiła w 2013 roku, Pan Mariusz dostrzegł ogromny problem związany z klimatem w Polsce oraz ze zbyt dużymi wydatkami przeznaczonymi na ogrzewanie i ciepłą wodę.

Po tym odkryciu postanowił ulepszyć zwykłe kolektory słoneczne, tworząc przy tym nowe, lepsze i efektywniejsze rozwiązanie. Trzy lata później powstała firma Sunector. Znaczną wagę w stworzeniu prototypu modułowego kolektora słonecznego odgrywał projekt Platform Startowych, który oferował 800 000 zł na rozwój pomysłu.

Zespół Sunector otrzymał dofinansowanie w 2018 roku, a następnie skonstruował produkt, który jeszcze w tym roku będzie komercjalizować. Produkt ten został zgłoszony do Urzędu Patentowego.

Obecnie firma zajmuje się wdrożeniem modułowego kolektora słonecznego i instalacji do ogrzewania domów jednorodzinnych.

Cel projektu modułowego kolektora słonecznego – Problematyka rozwiązywana przez wynalazek

Modułowy kolektor słoneczny firmy Sunector to wynalazek, który ma na celu zredukowanie kosztów związanych z dostarczaniem ciepła do całego budynku i zredukowanie, a nawet zlikwidowanie źródeł zanieczyszczenia ziemi.

Instalacja ta produkuje ciepło nawet w okresie zimowym. Odpowiednio zamontowane modułowe kolektory słoneczne powinny być w stanie zmniejszyć koszt ogrzewania domu nawet o 80%.

Warto tutaj zaznaczyć, że wynalazek firmy Sunector zasilany jest tylko i wyłącznie energią słoneczną, dlatego nie zanieczyszcza środowiska. Dodatkowo jego specyficzna budowa pozwala na zaoszczędzenie miejsca, które dotychczas było przeznaczone na kotłownie lub składowanie opału.

Newsletter ABC Wynalazcy!

Zasada działania wynalazku – przewaga nad zwykłymi kolektorami słonecznymi

W kolektorach słonecznych nagrzewa się absorber, który pokryty jest specjalną warstwą absorbującą promienie słoneczne. Skuteczność pochłaniania zależy od rodzaju zastosowanego absorbera. Następnie zgromadzone ciepło odbierane jest za pomocą cieczy solarnej i przesyłane dalej.

Wynalazek firmy Sunector wykorzystuje izolację próżniową, wytwarzaną przy pomocy pompy próżniowej, w celu zminimalizowania straty ciepła zgromadzonego na absorberze. Dodatkowo moduł ten może zostać rozłożony całkowicie na ziemi, co zwiększy jego wydajność nawet o 30%.

Warto tutaj zaznaczyć, że zwykłym kolektorom słonecznym towarzyszy masa problemów takich jak:

  • przegrzewanie,
  • oblodzenie zimą,
  • mała efektywność w czasie zimy oraz stosunkowo wysoka cena

Natomiast kolektory próżniowe mają problem z rozszczelnieniem rur próżniowych, oraz montażem na dachach płaskich.

Problemy te nie występują podczas korzystania z modułowych kolektorów słonecznych firmy Sunector.

Warto tutaj wspomnieć o tym, że zazwyczaj na jeden hektar rocznie do ziemi dociera 36 000 gigadżuli energii, którą można w łatwy sposób przetworzyć w ciepło. Innowacyjna  instalacja solarna firmy Sunector z magazynem ciepła 1000 m3 o pojemności 250 Gigadżuli potrafi w słoneczny dzień zapewnić 50 gigadżuli na dzień.

Budowa modułowego kolektora słonecznego – wynalazku firmy Sunector

Modułowy kolektor słoneczny firmy Sunector składa się z trzech modułów, które można ze sobą łączyć, tworząc przy tym wielkopowierzchniowe instalacje, które pozwalają na:

  • efektywne zagospodarowanie przestrzeni,
  • dokładne dopasowanie instalacji do kształtu dachu,
  • obniżenie kosztów instalacji wraz ze zwiększeniem jej powierzchni.

Dodatkowo izolacja gazowa w skrzynce zbiorczej zapewnia maksymalną wydajność kolektora, zapobiega utracie ciepła i umożliwia umieszczenie całości instalacji nad ziemią. Specjalne rozmieszczenie wynalazku modułowego kolektora słonecznego umożliwia zwiększenie wydajności nawet o 30% poprzez absorbowanie odbitych promieni

Zalety związane z korzystaniem z wynalazku – ochrona środowiska

Jak wspomniałem powyżej, najważniejszą zaletą płynącą z zastosowania modułowego kolektora firmy Sunector jest możliwość zagospodarowania powierzchni  w wydajniejszy, efektywniejszy i tańszy sposób niż w przypadku normalnych instalacji solarnych. Dodatkowo korzystając ze specjalnych dofinansowań na zamieszczenie solarów, można jeszcze bardziej zredukować koszty.

Kolejną bardzo ważną zaletą towarzyszącą temu wynalazkowi jest to, że jest on całkowicie bezpieczny i przyjazny środowisku. Nie wytwarza smogu ani nie narusza warstwy ozonowej.

Wynalazek firmy Sunector jest wyposażony w specjalny system zapobiegający:

  • przegrzewaniu się kolektora
  • zaleganiu śniegu i lodu
  • zapobiegający utracie próżni

Dodatkowo jest on niezwykle prosty w konstrukcji.

Podsumowanie zalet kolektorów słonecznych startupu Sunector:

  • Są lekkie, elastyczne i łatwe w montażu,
  • Zapewniają trzykrotnie szybszy zwrot inwestycji  w porównaniu do kolektorów próżniowych,
  • Są przyjazne środowisku,
  • Idealnie dopasowują się do kształtu dachu,
  • W pełni wykorzystują potencjał energii słonecznej już od poziomu 15 stopni nad horyzontem,
  • Są odporne na zaleganie śniegu i lodu, przegrzania i utratę próżni,

Poziom zaawansowania projektu (skala TRL)

Wynalazek Mariusza Fleszara znajduje się w ostatnim, 9 poziomie zaawansowania projektu. Firma Sunector ma już gotowy produkt, który będzie komercjalizowany w tym roku. Nie wiesz czym jest skala TRL? Kliknij tutaj i dowiedz się o niej więcej! 

Wykorzystanie wynalazku w przyszłości i energia słoneczna

Wraz z ciągłymi podwyżkami cen, społeczeństwo zacznie poszukiwać tańszych alternatyw, które pozwolą mu w ogrzaniu domów. Dodatkowo będzie ono musiało zmierzyć się ze wszystkim negatywnymi konsekwencjami, które niesie za sobą globalne ocieplenie.

Na podstawie przedstawionych powyżej zjawisk, można wywnioskować, że przyszłość modułowych kolektorów słonecznych firmy Sunector maluje się w różowych barwach.

Zapewne już podczas okresu letniego startup Sunector będzie zajęty wieloma różnymi zleceniami. Jeśli więc interesuje Cię kupno i zamontowanie modułowego kolektora słonecznego, być może lepiej zrobić to teraz?

Podsumowanie – Firma Sunector – Modułowe kolektory słoneczne

Mam nadzieję, że podobał wam się artykuł na temat firmy Sunector i ich wynalazek modułowych kolektorów słonecznych. Dowiedzieliście się z niego jak powstał startup Sunector i ich projekt oraz poznaliście jego zasadę działania.

Warto tutaj zaznaczyć, że wynalazek Mariusza Fleszara jest o wiele bardziej efektywny i tańszy niż inne, podobne rozwiązania tego typu.

Zaznaczę tutaj też, że i TY możesz stworzyć swój własny wynalazek! Jedyną rzeczą, której potrzebujesz do stworzenia własnego projektu, jest pomysł.  Jeśli więc masz pomysł na wynalazek, skontaktuj się z nami, a my pomożemy Ci z resztą.

Wynalazca TV