Wynalazki powstałe w czasie COVID-19

Strona głównaWynalazki powstałe w czasie COVID-19
2022-09-21

COVID-19 nie ma dziś osoby na której ówczesna pandemia wirusa SARS-CoV-2  nie zostawiłaby małej „pamiątki” chociażby w pamięci czy odczuwanych emocji jakich doświadczaliśmy. Każdy z nas przeżywał to na swój własny sposób i zapamięta, jako jedno z wydarzeń w historii świata, zagrażające zdrowiu i życiu tak dużej ilości osób naraz.

Nie będziemy odkrywczy, mówiąc, a w zasadzie pisząc – potrzeba matką wynalazków. Jednak, gdy okazuje się, że ta potrzeba jest natychmiastowa, aby ochronić zdrowie lub życie ludności na całym świecie, wtedy ta „matka” musi działać naprawdę bardzo szybko korzystając z istniejących zasobów, poddając je jedynie modyfikacjom.

Przykłady wynalazków i innowacji jakie przedstawimy w tym artykule powstały, aby chronić ludzi przed rozprzestrzenianiem się i zarażaniem śmiercionośnym wirusem. Dzięki chęci pracy ogromnej ilości ludzkich rąk, ogólnodostępnej technologii np. druk 3D oraz świetnym pomysłom i rzeszom specjalistów do ich realizacji, byliśmy w stanie wykorzystać możliwości, aby wdrożyć w życie zaproponowane innowacje i zapewnić ochronę zdrowia i życia chorym oraz zespołom medyków.

Ochrona twarzy najważniejsza

Do zakażenia mogło dojść drogą kropelkową czyli np. poprzez wdychanie powietrza, w którym znajdował się wirus lub podczas kontaktu z osobą chorującą na COVID-19 np. dotknięcie skażonej powierzchni, a następnie oczu, nosa lub ust. Zgodnie z powyższymi informacjami, aby jak najlepiej chronić się przez zakażeniem, ogłoszono, aby bezwzględnie korzystać ze środków ochrony indywidualnej, którymi są maseczki oraz rękawiczki chirurgiczne i bezwzględna dezynfekcja przede wszystkim rąk.

Nie trzeba było długo czekać, aby ludziom którzy na co dzień nie mają styczności z maseczkami, tak jak np. zawody medyczne, zaczęły one przeszkadzać w codziennym funkcjonowaniu. Maseczki dość mocno ograniczały nie tylko możliwość wyraźnego komunikowania się zasłaniając pół twarzy (usta i nos) przez co niemożliwe było odczytanie miki rozmówcy, ale również znacznie ściszając głos, co mogło powodowało nerwowość w rozmowach. Dodatkowo ludzie, którzy byli zobligowani stosować je przez dłuższy czas w ciągu dnia (np. w pracy) skarżyli się na problemy z oddychaniem, duszności lub zsuwanie się z twarzy, bo np. były nieodpowiednie dobrane rozmiarowo. Dlatego, aby jak najlepiej rozwiązać niedogodności w stosowaniu maseczek, szybko powstały różne ciekawe pomysły, które skutecznie pomogły na problemy w używaniu tego typu środków ochrony osobistej.

Regulowana zapinka do maseczki ochronnej

Noszenie maseczki ochronnej przez dłuższy czas nie jest zbyt komfortowe. Gdy jej rozmiar jest nieodpowiedni powoduje dyskomfort uszu na których zaczepiane są gumki przytrzymujące maseczkę w odpowiednim miejscu na twarzy. Aby maseczkę nosiło się wygodniej odciążając od jej przytrzymywania uszy, firma HP zaproponowała mało skomplikowany, jednak bardzo użyteczny element w postaci paska zakończonego haczykami do regulowania odległości zaczepu gumek, który umieszczony z tyłu głowy pozwala na przytrzymywanie maski w odpowiednim miejscu bez angażowania uszu.

Zapinka do maseczki odciążająca uszy

Ten regulator jak się okazało w praktyce ma bardzo szerokie zastosowanie, gdyż jest odciążeniem dla uszu osób, które muszą przez długi czas mieć osłoniętą twarz. Zdecydowanie zwiększa komfort użytkowania maski. Ważne jest także, że sam nie powoduje dyskomfortu. Jego zaletą jest mały rozmiar i praktyczność, bo jest łatwy do zdejmowania i noszeniu. Świetnie nadaje się do regulowania długości gumek – zarówno do ich wydłużania jak i skracania. Zazwyczaj jest wyposażony w 3 pozycje haczyków, które służą do regulowania odległości zaczepów, a sam regulator można umieścić na szyi lub z tyłu głowy.

Zapinka do maseczki przytrzymująca gumeczki
Zapinka do maseczki – 3-stopniowa regulacja na gumeczki

Ten produkt wydawałoby się mało znaczący, szybko zdobył spore zainteresowanie i finalnie zrobił na świecie ogromną furorę. Każdy, kto musiał długo korzystać z maseczki, bardzo doceniał tą innowację. Chwalony był za takie cechy jak: lekkość, sterylność, uniwersalność- możliwość regulacji i dopasowanie do każdej głowy, komfortowe trzymanie się , łatwość w czyszczeniu oraz nieograniczone możliwości ponownego stosowania i długą żywotność.

Zapinka do maseczki -przykład użycia
Zapinka do maseczki z regulacją – różne kolory

 czasem pojawiło się tak ogromne zainteresowanie, że zaczęły ją produkować firmy posiadające w swojej ofercie możliwość druku 3d. Był to produkt, który świetnie nadawał się do wydrukowania na drukarkach 3d, bo nie dość, że bardzo szybko powstawał, to także był tani w produkcji.

Ekskluzywna maseczka na twarz

Ekskluzywna maseczka MASKFONE z mikrofonem i słuchawkami

Z czasem trwania pandemii i obowiązkiem stałego zasłaniania ust i nosa, maseczki ochronne ewaluowały – zarówno w designie jak i funkcjonalnościach. Pojawiły się bardzo ekskluzywne modele tworzone przez znanych projektantów np. zdobione wzorami wyszytymi drogimi nićmi lub kosztownymi kamieniami, a dla bardziej wymagających powstała maseczka łącząca wygodę korzystania i technologię.

Ekskluzywna maseczka ochronna ze słuchawkami i mikrofonem pozwalająca bez jej ściągania rozmawiać przez telefon i słuchać muzyki

Maskfone bo tak nazywa się innowacyjna maseczka ochronna – została stworzona, aby zmniejszyć potrzebę zdejmowania jej, podczas rozmowy przez telefon. Wyposażona została w wymienne filtry oraz wbudowany mikrofon i słuchawki.

Maskfone jest uniwersalna i pasuje do każdej twarzy. Zapewnia maksymalną ochronę przed wirusami znajdującymi się w powietrzu, umożliwiając wygodny sposób odbywania rozmów telefonicznych i słuchania muzyki.

Estetyczne wykonanie i komfort noszenia umożliwiają korzystanie z niej przez wiele godzin dziennie. Mikrofon oraz wkładki douszne dają czysty dźwięk podczas wykonywania połączenia czy odtwarzania ulubionych utworów muzycznych. Dodatkowo jest ona wyposażona w kilkuwarstwową ochronę i 3 filtry PM2,5, zapewniające bezpieczeństwo.

Maska do nurkowania z zaworem do respiratora

Innowacyjne rozwiązania powstawały także na oddziałach szpitalnych, gdzie leczono chorych na COVID-19. Kolejnym wynalazkiem, który świetnie sprawdził się w czasie pandemii jest maska o nazwie „Easy-Covid19”. Jak wspominają członkowie zespołu, którzy stworzyli maskę, wyszli od pomysłu doktora Renato Favero, byłego ordynatora szpitala Gardone Val Trompia. Specjaliści lekarze pracujący tam przeanalizowali funkcjonalność maski do nurkowania i stworzyli z niej maskę ratunkową. Jak tego dokonali? Do tradycyjnej dostępnej na rynku maski do nurkowania, zaprojektowali specjalną złączkę, która łączącą maskę z dozownikiem tlenu.

Maska nurkowa z łączem kompatybilnym z respiratorem

Pierwsza część to element Charlotte, drugi to Dave, który łączy się z zaworem Charlotte. Celem połączenia Charlotte z Dove jest stworzenie szczelnej komunikacji z maską, aby umożliwić oddychanie pacjentowi z Covid-19, gwarantując odpowiednie ciśnienie wdmuchiwania powietrza dzięki wodoszczelnemu systemowi. Tlen dostaje się do maski drogą wejściową. Materiał wydechowy przechodzi przez drogę wylotową.[Kształt złącza Charlotte różni się w zależności od modelu zastosowanej maski. Geometryczna łatwość projektowania pozwala na jego realizację w krótkim czasie za pomocą druku 3d (w szczególności w FDM), nawet na drukarkach amatorskich. Łatwość wdrożenia była jednym z decydujących czynników napędzających projekt, który w szczytowych fazach epidemii w 2020 r. rozprzestrzenił się na całym świecie.

Złącza maski nurkowej pasujące do respiratora
Pacjent w zmodyfikowanej masce do nurkowania podpiętej do respiratora

Ochrona przed wirusem SARS-CoV-2

Wirus COVID-19 wymusił na ludziach stosowanie środków ochrony osobistej i dezynfekcji. W tej części artykułu przedstawimy wynalazki, które zostały zauważone dzięki pomysłowości, użyteczności i możliwości szybkiego odkażania, a przede wszystkim funkcjonalności.

Savegrabber – uchwyt do klamek

W walce z wirusem stanęli między innymi drukarze 3D, nie ograniczyli się oni tylko do elementów masek ochronnych czy części do respiratorów. W czasie największej ilości zakażeń musieliśmy zaakceptować także ograniczanie kontaktu np. osobistego jak dotyk i dezynfekcję miejsc najczęściej narażonych na kontakt ze skórą. W tę potrzebę wpasowali się Spectrum Filaments oraz  Materialise tworząc specjalny uchwyt na klamki do otwierania drzwi bez użycia rąk. Jeszcze lepiej zrobił to Martin Stiober z wiedeńskiego Uniwersytetu Medycznego. Jego „Safegrabber” to uniwersalny hak do otwierania drzwi, zapalania światła czy służący jako wieszak na przedmioty.

Savegrabber – uchwyt do klamek
Savegrabber – opis uchwytu do klamek
Savegrabber – uchwyt do klamek-pojedynczy egzemplarz

Płyn do dezynfekcji – dermatologiczna innowacja ze światowym patentem

Podczas pierwszej fali pandemii ze sklepów zniknęły nie tylko płyny antybakteryjne, ale także alkohol, który był stosowany do produkcji prowizorycznych płynów dezynfekcyjnych. Firmy mające do tego możliwość natychmiast w masowych ilościach rozpoczęły produkować preparaty biobójcze i antybakteryjne, których skład nie był za bardzo przyjazdy dla dłoni i dość szybko poczuliśmy dosłownie na własnej skórze niemiłe konsekwencje częstego odkażania rąk.

Na szczęście naukowcy widząc i czując destrukcyjne działania częstych dezynfekcji dłoni, opracowali inteligentne rozwiązanie. Marka NAOS z Polski, a dokładniej z Krakowa wynalazła preparat Biphase Lipo alcoolique, który stał się rewolucyjnym produktem, chronionym międzynarodowym patentem – jest to jedyny taki preparat w Polsce i na świecie. Bezkompromisowo dezynfekuje, działając na wirusy, bakterie oraz grzyby, a jednocześnie pielęgnuje zmęczone i spękane dłonie, odbudowując utracone lipidy w skórze.

Płyn do dezynfekcji Bioderma

Samodezynfekujące się krzesło istnieje

Krzesło, które samo się poddaje dezynfekcji i tym samym zapobiega rozprzestrzenianiu się wirusów, w szczególności wirusa SARS-CoV-2. To innowacyjny pomysłstudentki z Wydziału Mechanicznego Politechniki Krakowskiej Angeliki Kopcińskiej. Prototyp wynalazku stworzyła w ramach jej pracy magisterskiej na kierunku automatyka i robotyka. Krzesło, które samo się dezynfekuje przy wykorzystaniu światła UV-C, z powodzeniem można także stosować w miejscach publicznych, takich jak: szpitale, przychodnie lekarskie, szkoły, restauracje, tramwaje, pociągi, lotniska, biurowce i to nie tylko w czasie zagrożeń podczas pandemii.

Inteligentne krzesło było dezynfekowane za każdym razem, gdy użytkownik wstał z niego, co zostało wykryte przez czujnik ruchu. Materiał krzesła przesuwa się na rolkach po polu dezynfekcyjnym, gdy tylko osoba wstaje z krzesła. Po kilku sekundach silniki i diody wyposażone w światło UV-C uruchomią się automatycznie.

W tym rozwiązaniu niezwykle istotne było, aby dezynfekcja była skuteczna i bezpieczna. W prototypie krzesła diody UV zostały ukryte w jednostce dezynfekującej, dzięki czemu skóra i wzrok człowieka są osłonięte i nie są narażone na szkodliwe promienie. W projekcje wykorzystano także wyświetlacz OLED, na którym są informacje o przebiegu dezynfekcji. Autorka rozwiązania zaprojektowała dla niego także układ zasilania bezprzewodowego. Innowatorka wpadła także na pomysł zróżnicowania siedzisk w zależności od miejsc ich przeznaczenia, np.: autobusy, kawiarnie czy przychodnie.

Samodezynfekujące się krzesło

Pandemia COVID-19 wyzwoliła kreatywność

Pogarszająca się z dnia na dzień sytuacja, budziła w ludziach wiele pomysłów nie tylko na szukaniu doraźnych rozwiązań, ale na zupełnie nowych wynalazkach, które dyktują potrzebę higienicznego życia i ograniczonych kontaktów. Zasada DDM – „Dezynfekcja-Dystans-Maska” to hasło, które na długo pozostanie w Twojej głowie. Jak pokazują statystyki Urzędu Patentowego RP, w 2020 roku dość dużo zgłoszeń na nowe wynalazki dotyczyło COVID-19. Przedsiębiorcy, którzy chcieli pomóc w tej trudnej sytuacji, pobudzili kreatywność w nowej, pandemicznej rzeczywistości. Bo czasem geniusz innowacji i pewnych rozwiązań tkwi w ich prostocie, a nowoczesne technologie, takie jak druk 3D, już bez ograniczeń, pozwalają szybko zrealizować te potrzeby.

Wynalazca TV

[1] https://maskfone.com/ (stan na dzień 29.08.2022)
[2] https://isinnova.it/archivio-progetti/easy (stan na dzień 29.08.2022)
[3] https://www.bioderma.pl/dezynfekcja-skory-dloni-0/biphase-lipo-alcoolique-naos-tworzy-alternatywe-dla-tradycyjnych-srodkow-do-dezynfekcji-rak (stan na dzień 29.08.2022)
[4] https://www.pk.edu.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=3987:krzeslo-do-walki-z-wirusami-pomyslowy-wynalazek-studentki-politechniki-krakowskiej&catid=49:pk18-aktualnosci&Itemid=101&lang=pl (stan na dzień 29.08.2022)
Źródło Grafik:
[1] https://maskfone.com/ (stan na dzień 29.08.2022)
[2] https://www.thingiverse.com/thing:4192643 (stan na dzień 29.08.2022)
[3] https://isinnova.it/archivio-progetti/easy (stan na dzień 29.08.2022)
[4] https://twitter.com/francoisedegois/status/1242342657407377408/photo/1 (stan na dzień 29.08.2022)
[5] https://www.amazon.pl/CaLeQi-przedlu%C5%BCaj%C4%85cy-przedlu%C5%BCacz-krzemionkowej-przedlu%C5%BCania/dp/B08F2Q2RZQ (stan na dzień 29.08.2022)
[6] https://www.bioderma.pl/dezynfekcja-skory-dloni-0/biphase-lipo-alcoolique-naos-tworzy-alternatywe-dla-tradycyjnych-srodkow-do-dezynfekcji-rak (stan na dzień 29.08.2022)
[7] https://www.pk.edu.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=3987:krzeslo-do-walki-z-wirusami-pomyslowy-wynalazek-studentki-politechniki-krakowskiej&catid=49:pk18-aktualnosci&Itemid=101&lang=pl (stan na dzień 29.08.2022)