Wynalazł ponad 800 zabawek i posiada blisko 300 patentów. Adolf „Eddy” Goldfarb zaprojektował szeroką gamę zabawek, gier i zestawów hobbystycznych dla chłopców i dziewcząt w każdym wieku. Niektóre z jego najpopularniejszych projektów to: szczękające zęby „Yakity Yak Teeth”, gry zespołowe Kerplunk, Hydro Strike czy „Shark Attack”, pistolet do baniek mydlanych „Giant Bubble Gun”, samochodziki Stompers. Pomysły na nie sprzedawał w większości firmom zabawkowym w USA, a następnie podejmował współpracę z producentami z rynków Europejskich i Azjatyckich.
Oprócz wymyślania autorskich zabawek, Goldfarb pracował przy projektowaniu i produkcji zabawek dla Kelloggs Cereal, a także współpracował z Elvisem Presleyem, aby stworzyć plastikową figurkę Elvisa (która nigdy nie została wydana).
Eddy zaprojektował także urządzenia i gadżety szpiegowskie do programu telewizyjnego „Dziewczyna z wujka”. W 1985 roku był jednym z pierwszych wynalazców, którzy zainteresowali się grami wideo (EPIX Barbie i Hot Wheels), ale zdecydował się nie kontynuować działań w tym obszarze, skupiając się tylko na projektowaniu zabawek z pasją.
U szczytu sukcesu Goldfarb był właścicielem 3 budynków i zatrudniał 39 osób – modelarzy, projektantów przemysłowych, inżynierów, rzeźbiarzy i personel pomocniczy. Poznajmy więc tą ciekawą postać najsłynniejszego na całym świecie wynalazcy zabawek.
Adolf „Eddy” Goldfarb urodził się w 1921 roku w Chicago, w stanie Illinois. Jest synem żydowskich imigrantów z Polski i Rumunii. Już jako małe dziecko interesował się tym, jak działa wszystko co go otacza. Kiedy miał około 5 lat, jego ojciec Louis przyniósł do domu zepsute radio i dał je synowi, aby rozebrał je na części i zobaczył, jak działa. Eddy pamięta, że była to jedna z najlepszych zabawek, jakie kiedykolwiek miał.
Dzięki temu, że od dziecka cały czas ćwiczył swoją kreatywność i każdą wolną chwilę poświęcał na wymyślanie i zapisywanie swoich pomysłów i projektów zabawek, gdy wrócił z wojny do Chicago mógł z powodzeniem realizować swoje pomysły i wykonywać prototypy.
Ojciec Adolfa – Louis pracował jako krawiec w fabryce odzieży i sprzedawał na ulicy towary na wózku, aby zarobić dodatkowe pieniądze. Zmarł nagle w młodym wieku 44 lat i życie Adolfa zmieniło się dramatycznie. Chłopiec miał 12 lat i wraz z bratem i matką Rose pracowali na utrzymanie rodziny. Zarabiał dostarczając gazety i artykuły spożywcze. Jednak jedną z jego najlepszych prac była ta w aptece Schustera. I właśnie tam jego przyjaciele przestali nazywać go Adolf (w reakcji na dojście do władzy Hitlera) i zaczęli wołać na niego Eddy, od tego momentu stał się znany jako Eddy. Goldfarb w liceum uwielbiał matematykę i nauki ścisłe, był zainteresowany studiowaniem fizyki, ale wiedział, że college musi poczekać, aż będzie mógł pozwolić sobie na czesne.
Wielkim punktem zwrotnym w życiu Eddy’ego była II Wojna Światowa. Kiedy zbombardowano Pearl Harbor, zaciągnął się do marynarki wojennej. Będąc żołnierzem dostał się na Uniwersytet w Houston, gdzie studiował elektrotechnikę, a następnie do tajnego laboratorium na Wyspie Skarbów w Zatoce San Francisco. Jako technik radarowy zgłosił się na ochotnika do służby w łodzi podwodnej i został przydzielony do łodzi Batfish.
Na morzu Eddy wynalazł specjalną antenę radarową. Miał też szkicownik z rysunkami swoich wynalazków i stwierdził, że jeśli chce być niezależnym wynalazcą, musi wyspecjalizować się w jednej branży. Zdecydował, że będą to zabawki.
Po wojnie wrócił do Chicago i nadal realizował swoje marzenie o byciu niezależnym twórcą. Jego pierwszym przedmiotem, który sprzedał, był szalony pomysł na zęby „Yakity Yak”, który stał się ikoną kultury. Mimo ogromnego sukcesu „szczękających zębów” Goldfarb pracował dzień i noc, wciąż wymyślał, realizował nowe pomysły i sam tworzył prototypy i modele.
W 1949 roku Eddy zaprezentował 3 zabawki na Toy Show w Nowym Jorku, corocznym pokazie przemysłu zabawkarskiego. Wybrał wg niego najciekawsze zabawki: Szczękające zęby „Yakity-Yak Teeth”, Kurę znoszącą jajka „Busy Biddy Chicken” i Kubek do picia mleka z obrotową wkładką „Merry Go Sip”. Wszystkie trzy zabawki były naprawdę wielkimi hitami i wtedy tak naprawdę rozpoczęła się kariera Eddy’ego.
Goldfarb zawsze chciał mieszkać w Kalifornii i przeniósł się do Los Angeles z rodziną w 1952 roku. Marvin Glassem (współtwórca zabawek, promotor i przyjaciel) był tak zły na jego działania, że zrezygnował, odmówił wysłania swoich honorariów Eddy’emu
Wynalazca z żoną i dziećmi przeprowadził się do skromnego domu z garażem na jedno auto i tam otworzył sklep modelarski. Przechodził trudne finansowo chwile, ale podołał problemom. Pewnego razu poszedł do domu Lwa Glasera z firmy Revell Toys z nowym pomysłem na zabawkę i wyszedł z dużym czekiem. Niedługo trzeba było czekać, aby firma Goldfarba rozrosła się i osiągała międzynarodowe sukcesy i otrzymywała nagrody.
Eddy Goldfarb to bardzo niezwykła postać. Jego pasja do wymyślania i tworzenia zabawek doprowadziła go na szczyt. W 2003 roku Goldfarb został wprowadzony do Galerii Sław Przemysłu Zabawkarskiego, a w 2010 roku otrzymał nagrodę TAGIE (Toy and Game Innovation) Lifetime Achievement Award od Chicago Toy and Game Group. Był pierwszym Amerykaninem, który otrzymał IDIOT (Międzynarodowy Projektant i Wynalazca Zabawek) na Londyńskich Targach Zabawek.
Dzięki jego córce Lyn Goldberg, która zrealizowała materiał biograficzny o ojcu, możemy poznać bliżej osobę Eddy’ego. „EDDY’S WORLD” to wciągający krótkometrażowy film – licznie nagradzany na różnych światowych festiwalach filmowych pokazujący portret ponad 100-letniego wynalazcy zabawek.
Eddy Goldfarb to bezdyskusyjnie mistrz w wymyślaniu zabawek. Jego wynalazki są nieśmiertelne i ponadczasowe. Większość z nich do dzisiaj jest produkowana i dzięki temu znana już trzem pokoleniom nie tylko Amerykanów, ale i Europejczyków, i Azjatów. Prezentujemy 5 top najsłynniejszych zabawek wynalazków, jakie stworzył Goldfarb.
Między innymi to właśnie one przyniosły Goldfarbowi rozpoznawalność i sukces w branży i przemyśle zabawkowym. Zestaw szczękających plastikowych zębów, napędzany mechanizmem wyposażonym w specjalną sprężynkę, a sprzedawany pod nazwą Yakity-Yak osiągnął nieśmiertelność.
Geneza powstania najsłynniejszej szczęki na świecie wzięła się z reklamy, na którą Goldfarb trafił w gazecie. Była to reklamowała pojemnik do nocnego przechowywania sztucznych zębów. Następnie Eddy poszedł do swojego dentysty i poprosił o parę starych sztucznych zębów. Tyle wystarczyło, żeby uruchomić wyobraźnię Eddy’ego. Oryginalne hasło reklamowe na pudełku szczękających zębów mówiło „One chodzą! One gadają! One żyją!”. Rezultat nakręcenia zabawki jest zawsze ten sam. Co prawda człowiek spodziewa się tego co zaraz się wydarzy, ale mimo to gwałtownie wypuszczamy zęby z ręki jakby parzyły.
Z biegiem lat patent na słynną szczękę wygasł, a nazwa „Yakity-Yak” zniknęła. Zabawka jednak jest do dziś produkowania, choć w trochę zmienionej formie, to nadal dostarcza tych samych emocji co kilkadziesiąt lat wcześniej.
Pistolet do baniek mydlanych wymyślony przez Eddy’ego Goldfarba ma możliwość tworzenia ich z wody zmieszanej z mydłem i gliceryną. To zabawka bezpieczna i przyjemna dla każdego i prawie w każdym wieku. Zabawa tą dmuchawą bąbelkową doskonale rozwiązuje problem nudy w domu i na zewnątrz. Pistolet jest łatwy w użyciu i obsłudze. Do tej pory kolorowymi bąbelkami pobudza wyobraźnię dzieci, zachęca do aktywnej zabawy i poprawia koordynację wzrokową. Jak wspomina Goldfarb, odpalenie tej broni nie było łatwe. Pokazał go innym firmom i wszyscy go odrzucili.
Zadawali pytanie: „Dlaczego ktoś ma wydać 4 dolary na pistolet do baniek mydlanych, skoro może kupić butelkę baniek i za pomocą plastikowej różdżki za 39 centów sam może je robić?”. W końcu jeden z dyrektorów ds. zabawek, zainspirowany przez swoją dziewczynę, zaryzykował i kupił go. I to wystartowało. Pistolet okazał się fantastyczną i uwielbianą przez dzieci zabawką. Do dziś co najmniej dziesięć firm produkuje różne warianty pistoletów do baniek mydlanych.
Autka Stompers, stworzone przez Goldfarba i Everitta, były PIERWSZYMI zabawkami z napędem na cztery koła (4WD) na baterie AA. Oryginalne Stompery były sprzedawane przez różne firmy na całym świecie. Zadebiutowały w 1980 roku, a katalog Schapera zawierał pięć ciężarówek. Samochodziki były sprzedawane z dodatkowym kompletem gumowych opon, aby można było jeździć na zewnątrz.
Generacja II (Schaper)
Rok 1983 był rokiem wielkich zmian dla Stompers. Podstawowa linia pojazdów 4×4 otrzymała drugą prędkość, swobodny bieg, gdy pojazd był wyłączony oraz szersze opony. Otrzymały nową grafikę i odblaski na błotnikach. W 1984 roku wprowadzono sześć nowych modeli napędzanych neutronami z doładowaniem, które uważano za „najszybsze pojazdy znane człowiekowi”. Stworzony został też zestaw niestandardowy Deluxe, umożliwiając dzieciom samodzielne zbudowanie autka.
Rok 1985 przyniósł Monster 4×4, znacznie większe pojazdy zasilane bateriami C-cell. Nowością były także Speedstery, samochody sportowe ze sterowanymi kołami i własnym, specjalnym torem, oraz Zanees z ogromnymi silnikami, które trzęsły się i wydawały hałas. Futurystyczne pojazdy stanowiły nową linię Future Force. Nowością w 1986 roku była linia Trendsetters oraz mini 4×4, które były zasilane pojedynczą baterią AAA.
„Milky Cow” to zabawkowa krowa, która symulowała proces dojenia podczas którego dawała ciecz podobną do mleka. Sekretnym składnikiem, jaki należało podać krowie były „mleczne pigułki”. Z jednej kulki można było zrobić 10 porcji „mleka”. Czysta woda łączyła się ze specjalnymi granulkami, tworząc płyn, który naśladował mleko.
Zabawka zawierała zaskakującą liczbę dodatkowych akcesoriów, w tym matę winylową, która miała symulować pastwisko, a także korytko, działający krowi dzwonek, pojemnik na mleko i magiczne granulki do przekształcania zwykłej wody w mleko. Ta zabawka zdecydowanie sprawiała wrażenie, jakby pochodziła z innej epoki ze względu na swoją innowacyjność.
KerPlunk to gra dla dzieci wymyślona przez Goldfarba wspólnie z Rene Soriano i po raz pierwszy wprowadzona na rynek przez Ideal Toy Company w 1967 roku. Zwierała słomki oraz tubę (przeważnie żółtą i czerwoną) oraz kilkadziesiąt kulek. Podstawa miała 4 oddzielne ponumerowane tace, a słomki przepuszczane były przez otwory w środku tuby. Następnie kulki były umieszczane w górnej części tuby i utrzymywane na miejscu przez siatkę. Nazwa gry wywodzi się od dźwięku kulek spadających na podstawę tuby podczas gry.
Zasadą gry było, aby na początku cała tuba była obracana tak, by otwór w podstawie tuby był wyrównany z tacą aktywnego gracza. Gracze na zmianę usuwali pojedyncze słomki z tuby, starając się jednocześnie zminimalizować liczbę kulek, które wpadały przez sieć i trafiały na ich tacę. Gdy gracz związał się z konkretną słomką, dotykając jej, musiał ją usunąć. Gracz, który zgromadził najmniej upuszczonych kulek, wygrywał.
Gra jest produkowana i sprzedawana przez Hasbro w Wielkiej Brytanii. Współczesna amerykańska wersja gry wykorzystuje różową lub niebieską rurkę zamiast oryginalnej żółtej. Obecna wersja brytyjska – dawniej New KerPlunk, została zmieniona na Hasbro Gaming – wykorzystuje czerwono-zieloną kolorystykę, z dodatkowym żółtym marmurem; nazwany „złotą kulą”, która modyfikuje zasady gry.
Dzieci Goldfarba: córki Lyn, Fran i syn Martin, który teraz kieruje firmą zabawkową założoną przez ojca, stanowili dla niego coś w rodzaju osobistej grupy fokusowej, bawiąc się prototypami zabawek, które wymyślał. Eddy przynosił do domu prototypy zabawek, które mogły wypróbować dzieci, zanim zostały wyprodukowane i wypuszczone do sprzedaży. Dzieci musiały przysięgać, że dochowają tajemnicy i nie będą o nich rozmawiać z przyjaciółmi.
Goldfarb do dziś korzysta z komputera, a nowe technologie zawsze były mu bliskie. Pyta Siri o prognozę pogody na telefonie, kolekcjonuje tańczące figurki solarne, a na drukarce 3D, drukuje z rodzinnych zdjęć cienkie dekoracyjne płytki. Eddy uważa, że przepisem na długowieczność jest optymistyczne podejście do życie. Wie, że w jego warsztacie garażowym w południowej Kalifornii jest jeszcze wiele do zrobienia: więcej zabawek do wymyślenia, więcej 100-wyrazowych historii do napisania.
Mamy nadzieję, że historia Adolfa „Eddiego” Goldfarba będzie dla Ciebie inspiracją do tworzenia nowych rozwiązań i wynalazków bez względu na wiek i przeciwności losu. Bez wątpienia jego osoba powinna być wzorem do naśladowania w podejściu do życia i dążeniu do celu. Mimo swoich 101 lat Eddy codziennie ma ochotę podbijać świat, jest otwarty na ludzi, pełen energii do realizowania kolejnych swoich pomysłów i nadal nieustannie ciekawy świata. Nie stroniąc od komputera, internetu i nowych technologii szuka pomysłów jak poprzez nową zabawkę uszczęśliwić kolejne pokolenia dzieci na świecie.
[1] https://eddysworld.net/eddys-biography/ (27.05.2022)
[2]https://www.youtube.com/watch?v=9sKKan_Q9VU (27.05.2022)
[3]https://www.mlodszyniebede.pl/eddy-goldfarb-wynalazca-800-zabawek/ (27.05.2022)
[4]https://www.presbyterianmanors.org/post/playing-with-toys-keeps-this-99-year-old-inventor-young (30.05.2022)
[5]https://medium.com/@margaretwallacetime/museum-of-curious-toys-games-kenners-milky-the-marvelous-milking-cow-1977-c39d63b2b351 (30.05.2022)
[6]https://www.wikiwand.com/en/KerPlunk_(game) (30.05.2022)
[7]https://www.ebay.co.uk/itm/233686850242 (30.05.2022)
[8]https://peopleofplay.com/product/stompers (30.05.2022)
[9]https://en.wikipedia.org/wiki/Stompers_(toy) (30.05.2022)
[10]https://en.wikipedia.org/wiki/Stompers_(toy)#/media/File:Stomperpullingsled.jpg (30.05.2022)