Czasy, kiedy bateria w telefonie wytrzymywała tydzień, są już przeszłością. Obecne smartfony to bardzo zaawansowane małe komputery o dużej wydajności. Niestety, ceną za to jest stosunkowo krótki czas pracy na baterii. Producenci jednak cały czas starają się poprawiać i ten aspekt, a na rynku nie brakuje urządzeń, które potrafią wytrzymywać długo, jak na dzisiejsze standardy. Od czego zależy czas pracy na baterii? Co ma do tego sposób jej ładowania? Jakie smartfony mają najdłużej działającą baterię?
Czas pracy na baterii, od czego on dokładnie zależy?
Wpływ na to, czy smartfon na jednym ładowaniu ogniw będzie pracował długo, czy krótko ma wiele czynników, są to między innymi:
– rozdzielczość ekranu (ale nie jego rozmiar),
– częstotliwość, z jaką jest on odświeżany,
– obciążenie podzespołów, które może być duże, np.: podczas grania w wymagające gry mobilne,
– korzystanie z dodatkowych modułów takich jak: GPS, NFC albo Bluetooth,
– niezamknięte aplikacje w tle,
– sposób ładowania telefonu,
– optymalizacja systemu oraz samych aplikacji.
Telefony z NFC, Bluetooth oraz GPS to obecny standard, ale łatwo jest zauważyć, że praktycznie każdy z modułów, wyłącza się automatycznie, jeśli nie korzystamy z niego przez dłuższy czas.
Warto również wspomnieć o optymalizacji, która wydaje się jedną z rzeczy, która ma największy wpływ na długość pracy urządzenia. Łatwo to zaobserwować, sprawdzając pojemność baterii flagowych urządzeń z Androidem oraz flagowego iPhone’a. Teoretycznie ten drugi, ma znacznie mniej pojemną baterię, jednak z powodu znakomitej optymalizacji systemu oraz aplikacji w długości działania, telefon potrafi osiągać lepsze wyniki, niż konkurencyjne telefony z Androidem, które mają sporo większe ogniwa.
Sposób ładowania smartfona i jego wpływ na żywotność ogniwa
Obecnie ładowanie smartfona odbywa się albo poprzez ładowarkę indukcyjną, albo jest nam potrzebna do tego klasyczna ładowarka sieciowa. Każdym z tych sposobów napełnimy ogniwa baterii w różnym czasie. Warto jednak pamiętać, że im ładowanie jest szybsze, tym ładowarka musi mieć większą moc, jednak wszystko to odbywa się kosztem żywotności ogniw. Obecne smartfony, są wyposażone w technologię, która pozwala je naładować nawet w 30 minut. Teoretycznie baterie w smartfonie powinna być wymieniana co 2-3 lata, jednak decydując się na tak szybkie ładowanie, możemy być pewni, że ogniwo wystarczy na znacznie krócej. Niestety obecnie, coraz częściej ładowarkę, podobnie jak etui na telefon jesteśmy zmuszeni zakupić osobno.
Jakie smartfony pracują najdłużej na baterii?
Producenci mają w swojej ofercie wiele smartfonów, a niektóre z nich są zaprojektowane, typowo, pod długi czas pracy. W kwestii iPhone’ów poleca się modele Pro oraz Pro Max, które przez użytkowników (również tych androidowych), są chwalone za bardzo długi czas pracy.
W świecie Androida, wybór urządzeń jest znacznie większy i w praktycznie każdej półce cenowej da się znaleźć urządzenie, które na baterii pracuje zadowalająco długo. W smartfonach do 1000 złotych dobrym wyborem będą:
– Samsung M23,
– Motorola Moto G60,
– Xiaomi Redmi Note 10 Pro.
Wśród urządzeń droższych wyróżnia się głównie Samsung ze swoimi modelami Galaxy A53 oraz ze swoim flagowym Galaxy S22 Ultra, jednak zakup każdego flagowca innego producenta będzie dobrym wyborem, jeśli zależy nam na długości pracy urządzenia.
Bateria w smartfonie jest jednym z jego najważniejszych elementów. Niestety bywa z nią różnie, czasami smartfon o dobrej wydajności ma słabe ogniwo, które nie pozwala na długą pracę urządzenia. Na szczęście producenci zdają sobie sprawę z tego, że dla pewnej grupy klientów, długość życia telefonu na baterii ma kolosalne znaczenie. Warto jednak pamiętać o tym, że nawet najlepsze ogniwo może zostać zaniedbane, jeśli będzie eksploatowane w ekstremalny sposób.
Artykuł partnera
- Jak sprawdzić swój pomysł na produkt? – analiza finansowa – Poradnik dla wynalazców - 10 września 2024
- Wzory przemysłowe część 2 – ochrona produktów - 27 czerwca 2023
- Wzory przemysłowe część 1 – informacje ogólne - 30 maja 2023