Robotyka miękka – roboty z origami?

Wykorzystanie robotów miękkich w robotyce

Sztuczny szkielet o niezwyklej sile

Jak powszechnie wiadomo organizm ludzki wyposażony jest w miękkie mięśnie oraz twardy szkielet. Jeżeli odpowiednio dbamy o nie i poświęcamy czas na wyćwiczenie ich synchronizacji mogą podnieść bardzo duże ciężary. Nie są one jednak tak imponujące jak te, które może podnieść sztuczny szkielet origami!  Nowa technika, którą odkryli naukowcy pozwala urządzeniu podnieść  ciężar 1000 razy większy niż jego masa. To bardzo wysokie osiągnięcie, ponieważ dotychczas miękka robotyka posiadała zręczność i zakres ruchu podobny do człowieka.

Autorem rozwiązania są naukowcy z MIT CSAIL oraz Harvard’s Wyss Institute. W nowym artykule, który został opublikowany na łamach czasopisma PNAS pokazują, jak miękka robotyka może zachować ogromną siłę, dzięki sztywnym szkieletom na wzór origami.

Profesor Daniela Rus, dyrektor CSAIL w wywiadzie dla The Verge stwierdził:

Miękkie roboty mają tak duży potencjał, ale do tej pory jednym z ograniczeń były ładunki. [Są] bardzo bezpieczne, bardzo delikatne, ale nie nadają się do podnoszenia ciężkich przedmiotów. To nowe podejście pozwala nam tworzyć silne i miękkie roboty. „

Sztuczne mięśnie inspirowane origami

Robotyka miękka – zastosowanie

Technologia zapewne najczęściej będzie wykorzystana w magazynach oraz w miejscach pracy ręcznej, w której koniecznością jest podnoszenie ciężkich przedmiotów. Obecnie prowadzone są badania dotyczące wykorzystanie miękkiej robotyki wielu innych dziedzinach – od badań morskich po tworzenie autonomicznych miękkich robotów. Gama zastosowań z pewnością będzie nieustannie rosła wraz z prężnym rozwojem tej technologii.

Newsletter ABC Wynalazcy!

Jeszcze kilka lat temu ludzie wyobrażali sobie przyszłość, w której potężne roboty wypełniają nadludzkie zadania. Obecnie miękka robotyka zmieniła to wyobrażenie diametralnie. Małe roboty, często dość niepozorne są w stanie unieść masę kilkaset razy większą od nich. Tempo rozwoju tej technologii poddaje myśl, że w niedługim czasie większość dziedzin będzie przez nie opanowana.  To śmiałe przejście na silną, miękką robotykę może pozwolić na wytworzenie kolejnej fazy robotyki. Kto wie? Może już za kilka lat naszym oczom ukażą się kolejne rozwiązania na super roboty?

Wynalazca TV

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.