Każdy chciałby mieć jak najlepszy, szybki i sprawy sprzęt. Szczególnie w momencie, kiedy jest on nam potrzebny do zaawansowanych zadań w pracy, którą wykonujemy na co dzień. Jednak nie każdy wie, na co należy zwrócić uwagę podczas zakupu? Powinniśmy przede wszystkim zastanowić się nad liczbą rdzeni oraz wątków, jakie będzie miał nasz procesor. Podpowiadamy czym są, za co odpowiadają oraz jak zweryfikować ich liczbę.
Dzisiaj każdy procesor jest wielordzeniowy. Podstawowe jednostki, które dawniej miały jeden rdzeń obecnie mają już dwa. Topowe modele wyposażone są już grubo w ponad 64 rdzenie. Odpowiedzialne są one za wykonywanie obliczeń takich jak liczenie fizyki w grze, rozpakowywanie danego archiwum czy też eksportowanie grafiki i renderowanie obrabianego filmu. Każdy pojedynczy rdzeń ma również przypisane określone taktowanie. Przedstawia się je w MHz lub GHz. Jest to swego rodzaju jednostka określająca jego szybkość.
Im więcej procesor ma rdzeni, tym w teorii (do czego zaraz wrócimy) lepiej, gdyż pozwala to na szybsze wykonywanie obliczeń lub większą ich ilość. Posiadając procesor z 4-6 rdzeniami nie musisz na przykład przejmować się tym, że w tle działa przeglądarka i komunikator, a ty w tym czasie w coś grasz – procesor będzie miał odpowiednią moc przerobową, by poradzić sobie z tym wszystkim. W przypadku jednostek 2-rdzeniowych najpewniej konieczne byłoby wyłączenie części programów działających w tle – inaczej może dochodzić do nieprzyjemnych przycięć. Warto udać się na stronę: https://www.mediaexpert.pl/komputery-i-tablety/laptopy-i-ultrabooki/laptopy/seria_huawei-matebook-d-15″
Oprócz rdzenia procesor również wyposażony jest w wątki. Inna ich nazwa to rdzenie logiczne. Zarówno liczba rdzeni, jak i wątków jesteśmy w stanie sprawdzić, korzystając z menedżera zadań w zakładce Wydajność. Skracając całość w momencie, w którym rdzeń odpowiada za przeprowadzanie określonych obliczeń, wątki muszą przygotować dla niego dane. Następnie są one przetwarzane. Jeszcze do niedawna znaczna większość procesów była jednowątkowa, równoznaczne było to z tym, że jeśli posiadał on 4 rdzenie to także miał 4 wątki. Były jednak wyjątki takie jak procesory Intela korzystające z technologii HT. Wtedy każdy rdzeń mógł mieć maksymalnie 2 wątki. Podobną technologię obecnie spotkamy w procesorach firmy AMD z serii Ryzen. Jest to technologia SMT. Co to oznacza i jakie płyną z tego korzyści?
W przypadku oprogramowania i obróbki wideo wątek dostarcza do rdzenia określoną paczkę z danymi, która jest wymagana do kolejnej części, ewentualnie klatki animacyjnej. W czasie, kiedy pracujemy, drugi wątek przygotowuje nam kolejną partię danych i czeka na moment, w którym obliczenia wykonywane przez rdzeń dobiegną końca. W efekcie dane są przekazywane bez przestoju, czyli komputer nie ma prawa się zawiesić na parę sekund, gdyż procesor nie musi główkować nad tym, co teraz należy zrobić.
Artykuł partnera