artykuł partnera
Sprężone powietrze lub gaz, znajdują szerokie zastosowanie w automatyce przemysłowej. I to właśnie do uzyskania wysokiego ciśnienia wymienionych powyżej mediów niezbędne są kompresory. Jakie mamy rodzaje kompresorów? I gdzie dokładnie znajdują one zastosowanie?
Kompresory, które często określa się jako sprężarki, dzielą się przede wszystkim pod względem swojej budowy, która wyznacza również sposób ich działania. W podstawowym podziale mamy kompresor śrubowy oraz kompresor tłokowy. W pierwszym przypadku sprężenie powietrza dokonywane jest za pomocą śrub. Natomiast w drugim przypadku elementem roboczym jest tłok. To jednak nie wszystko, kompresory można podzielić również na wyporowe (tłokowe, śrubowe, membranowe, łopatkowe czy spiralne) i przepływowe (wirnikowe) – te z kolei dzielą się na osiowe, promieniowe, wirowe czy diagonalne.
Urządzenia te dzielą się również na kompresory bezolejowe oraz kompresory olejowe, gdzie kompresor bezolejowy posiada tłoki lub śruby charakteryzujące się niskim współczynnikiem tarcia. Co przyczynia się do tego, że nie wymagają one smarowania olejem. W przypadku kompresorów olejowych, gdzie takie smarowanie następuje, istnieje możliwość przecieku. Dlatego też nie mogą być one stosowane w warunkach, w których wymagana jest sterylność.
Kompresory znajdują niezwykle szerokie zastosowanie w przemyśle. Są one wykorzystywane w przemyśle spożywczym, morskim, lotniczym, elektronicznym, maszynowym, budowlanym, farmaceutycznym, medycznym czy samochodowym. Kompresory – w tym sprężarki olejowe często spotykane są w warsztatach mechanicznych lub lakierniach. Natomiast wszędzie tam, gdzie potrzebne jest czyste i sterylne powietrze, używany jest kompresor bezolejowy.
Praktyczne zastosowanie kompresorów obejmuje m. in. układy hydrauliczne, zasilenie narzędzi pneumatycznych czy użycie w maszynach, takich jak np. obrabiarki CNC. Oczywiście kompresory używane są także do malowania proszkowego, pompowania kół czy uzupełnienia innych elementów wymagających napełnienia sprężonym powietrzem (np. poduszek samochodowych czy butli tlenowych). Tym samym urządzenia te są niezwykle istotne w automatyce przemysłowej. Ich różnorodność pod względem konstrukcji, mocy i sposobu działania, pozwala na ich szerokie spektrum wykorzystania.