Innowacyjny wynalazek – rura rozprowadzająca kable

Układanie przewodów elektrycznych w wylewce podłogowej jest dziś bardzo popularnym rozwiązaniem stosowanym w budownictwie zarówno mieszkaniowym, jak i biurowym. Przewody najczęściej układa się w korytkach lub w rurkach. Należy zdawać sobie sprawę z tego, że jest to system uniwersalny, jednak nieodpowiednio przeprowadzony montaż może skutkować wieloma problemami, których rozwiązanie może być bardzo trudne i czasochłonne.

Rura rozprowadzająca kable to innowacyjny produkt, który jest całkowitą nowością na rynku. Ten wynalazek rozwiązuje większość problemów spotykanych podczas montażu instalacji elektrycznej w wylewce podłogowej. Przede wszystkim znacząco ułatwia pracę, skracając czas potrzebny do jej wykonania, a dodatkowo zmniejsza jej koszty. Konstrukcja wynalazku pozwala segregować kable, a także posiada unikalne cechy fizyczne, takie jak elastyczność czy odporność na przegrzanie.

Twórcą wynalazku jest Pan Robert Czerwiec, który zdecydował się ochronić swój wynalazek i zgłosić go jako patent w urzędzie patentowym.

Twórca wynalazku i historia jego powstania

Robert Czerwiec to wynalazca, który ukończył technikum elektroniczne oraz studia
na kierunku elektrotechnicznym. Interesuje się nowymi technologiami, podróżami oraz historią Polski. Dzięki dziesięcioletniemu doświadczeniu w branży budowlanej i elektrycznej poznał wszystkie zalety i wady obecnie używanych metod rozprowadzania przewodów.

Chcąc ułatwić i przyspieszyć pracę stworzył produkt, który znacznie poprawia komfort oraz szybkość pracy, jednocześnie zmniejszając koszty.

Dzięki ekipie wynalazca.tv udało mu się przebrnąć przez skomplikowany proces tworzenia zgłoszenia patentowego, wizualizacji i animacji 3d.

Problematyka rozwiązywana przez rurę rozprowadzającą kable

Podstawowym problemem monterów, korzystających z obecnie stosowanych rozwiązań podczas układania instalacji elektrycznej jest brak możliwości segregacji przewodów. Kable często grupowane są w „pakiety” i umieszczane w specjalnych peszlach elektroinstalacyjnych, czyli karbowanych rurach. W pojedynczych karbowanych peszlach nie mieści się zbyt dużo przewodów i trudno je poukładać, na przykład w celu ich oznaczenia.

Nie jest to korzystne rozwiązanie szczególnie w przypadku, kiedy konieczne jest późniejsze przegrupowanie przewodów. Przeniesienie kabla z jednej peszli elektroinstalacyjnej, do drugiej wiąże się z utrudnionym dostępem i bardzo czasochłonną pracą. Karbowane peszle są dość drogie, a ich ceny sięgają nawet połowy ceny przewodu w niej poprowadzonego.

instalacja elektryczna wykonana z peszli ulozona na posadzce
Instalacja elektryczna wykonana za pomocą peszli, ułożona na podłodze

Przewody umieszczone w peszli nie są odseparowane od siebie, co grozi przegrzaniem i może prowadzić nawet do uszkodzenia izolacji przewodu. Instalacja elektryczna wykonana za pomocą peszli posiada dużą ilość elementów i nieodpowiednio wykonana może również stwarzać zagrożenie.

nieprawidlowo wykonana instalacja elektryczna
Nieodpowiednio wykonana instalacja elektryczna

Alternatywą do wyżej wymienionych sposobów jest układanie przewodów w sztywnych korytkach elektrycznych (metalowych bądź plastikowych) i przykrycie ich nakładką górną. Niestety, w tym przypadku chociażby rozdzielenie kabli na boki również jest utrudnione, ponieważ monter zmuszony do wykrawania ścian bocznych, co również zabiera cenny czas. W takim wypadku na krawędziach wyciętych otworów tworzą się ostre krawędzie, które mogą uszkodzić przewody.

Podsumowanie problematyki rozwiązywanej przez rurę rozprowadzającej kable

 • brak możliwości segregowania kabli w peszlach,
 • konieczność użycia wielu peszli i ich wysokie koszty
 • bardzo czasochłonna i problematyczna modyfikacja w zamontowanej już instalacji,
 • brak możliwości swobodnego ułożenia korytek w przypadku pojawienia się przeszkody
 • ostre krawędzie metalowych korytek elektrycznych, mogące uszkodzić przewody,
 • duża ilość potrzebnych elementów powodująca, że instalacja elektryczna w podłodze staje się skomplikowana

Cel wynalazku ułatwiającego montaż instalacji elektrycznej

Celem wynalazku jest zaproponowanie nowego rozwiązania ułatwiającego proces montażu instalacji elektrycznych w wylewce podłogowej. Podstawowym założeniem wynalazku, jakim jest rura rozprowadzająca kable, jest stworzenie przyrządu, który umożliwi monterowi łatwiejszy oraz mniej czasochłonny montaż instalacji elektrycznej oraz wyeliminuje wady dotychczas stosowanych rozwiązań. Innowacyjna rura rozprowadzająca kable posiada konstrukcję, która pozwala na swobodne jej ułożenie w zależności od aktualnych potrzeb. Przewody umieszczone wewnątrz są posegregowane oraz odseparowane od siebie, co zwiększa wygodę oraz bezpieczeństwo. Elastyczny materiał tworzywa sztucznego, z jakiego zbudowany jest korpus wynalazku nie posiada ostrych krawędzi, co zapobiega uszkodzeniom przewodów.

Zastosowanie innowacyjnej rury rozprowadzającej kable niweluje konieczność użycia tak wielu elementów instalacji, jak w przypadku powszechnie stosowanych rozwiązań oraz czyni ją mniej skomplikowaną. Przekłada się to na uproszczenie całej konstrukcji oraz dużo niższe koszty wykonania całej instalacji elektrycznej.

Badania patentowe stanu techniki i analiza konkurencji

Przed zgłoszeniem patentu wykonano badania patentowe w specjalistycznej kancelarii patentowej, przeglądając polskie, europejskie oraz światowe rozwiązania. Badania zostały przeprowadzone przez profesjonalnych rzeczników patentowych.  Poniżej znajdują się pobieżne opisy najbardziej podobnych rozwiązań:

 • koreańskie zgłoszenie patentowe nr KR20150134667A, które mówi o rurze, która służy do rozgałęziania przewodów. Powierzchnia rury jest karbowana, a kable z niej wypuszczone trafiają wprost w peszle.
 • chińskie zgłoszenie patentowe nr CN106025954A, ujawniające urządzenie przeznaczone do łączenia przewodów w korytkach kablowych. Urządzenie składa się ze złącz w kształcie litery T i L oraz z korytka posiadającego przegrody liniowe, w których osadza się przewody.
Rysunek ze zgłoszenia patentowego nr CN106025954A
Rysunek ze zgłoszenia patentowego nr CN106025954A
Rysunek ze zgłoszenia patentowego nr KR20150134667A
Rysunek ze zgłoszenia patentowego nr KR20150134667A

Poza wykonaniem badań patentowych wzięto również pod uwagę najpowszechniej stosowane rozwiązania służące do montażu instalacji elektrycznych.

Karbowana rura (peszel)

Peszle od wielu lat są podstawowym elementem w montażu instalacji elektrycznych w budownictwie. Są to plastikowe rury z karbowaną powierzchnią wykonane z PCV, poliamidu lub polipropylenu. Ich podstawowym zadaniem jest osłona kabli przez oddziaływaniem czynników zewnętrznych. Swoją popularność zawdzięczają swojej konstrukcji, która czyni je elastycznymi i pozwala na dowolne ułożenie. Dodatkowo są lekkie i proste w montażu.

karbowana rura peszel
Karbowana rura (peszel)

Wadą karbowanych peszli jest małe pole przekroju poprzecznego, co sprawia, że wewnątrz nie zmieścimy wielu kabli. Przez to nie ma możliwości odpowiedniego posegregowania przewodów wewnątrz. Do wykonania całej instalacji elektrycznej potrzeba wiele peszli, co powoduje to, że układ robi się bardzo skomplikowany i niepodatny na modyfikacje. Dość duże ceny karbowanych peszli przekładają się na wysokie koszty wykonania.

Kanały kablowe

Powszechnie stosowane są plastikowe i metalowe kanały kablowe, czy tzw. korytka. Mocuje się je do ścian, sufitów, podłogi lub pod podłogą. Przewody wprowadzane są do korytek poprzez perforacje znajdujące się w dnie. Kanały kablowe znacząco ułatwiają segregację przewodów. Solidna konstrukcja pozwala odizolować przewody przed działaniem środowiska.

korytko kablowe plastikowe i metalowe
Korytko kablowe plastikowe (po lewej) i metalowe (po prawej)

Niestety korytka kablowe nie są elastyczne, co sprawia, że ułożenie ich w zadanej konfiguracji wymaga wykonania skomplikowanych operacji monterskich. Ponadto wypuszczenie kabla na zewnątrz kanału wiąże się z wykonaniem specjalnego otworu, co wymaga czasu. W przypadku metalowych korytek powstające w ten sposób ostre krawędzie mogą uszkodzić przewody. Brak separatorów między kablami umieszczonymi w korytku może spowodować ich przegrzanie.

Budowa rury rozprowadzającej kable

Wynalazek Roberta Czerwca został zaprojektowany tak, aby wyeliminować najczęściej spotykane przez monterów wady, pojawiające się podczas montażu instalacji elektrycznych.

Innowacyjna rura rozprowadzająca kable zawiera:

Korpus – stanowi on podstawę całej konstrukcji. Składa się z dolnej oraz górnej części. Wykonany jest z elastycznego tworzywa sztucznego i posiada karbowaną powierzchnię. W dolnej części posiada otwory montażowe, dzięki którym wynalazek mocuje się do podłogi za pomocą wkrętów i kołków rozporowych.

Korpus dolny – wynalazwk roberta czerwca - wynalazca.tv
Korpus dolny – widoczne otwory montażowe oraz osłabienia na bocznych ściankach

Na ścianach bocznych dolnego korpusu znajdują się specjalne osłabienia, które usuwa się nożem tapierskim w celu wypuszczenia przewodu na zewnątrz rury. Górna część korpusu spełnia rolę zamknięcia wszyskich elementów wewnątrz rury.

Kabel wypuszczony z rury na zewnątrz przez peszlę w wynalazku roberta czerwca - wynalazca.tv
Kabel wypuszczony z rury na zewnątrz przez peszlę

Separatory – są stworzone z tworzywa sztucznego. Dzięki nim możliwa jest odpowiednia segregacja przewodów oraz odseparowanie ich od siebie. Umieszczone są wewnątrz korpusu, ale nie są do niego przymocowane w sposób trwały. Separator składa się z dwóch części – górnej oraz dolnej. Części można je scalić rozłącznie ze sobą za pomocą połączenia kształtowego.

Zestaw separatorów wynalazek roberta czerwca - wynalazca.tv
Zestaw separatorów

Opaski zaciskowe – wykorzystywane są do połączenia dwóch częsci karobowanego korpusu rury i scalenia całej konstrukcji. W tym przypadku mowa o opaskach wielokrotnego użytku, które można zdemontować w celu otwarcia wnętrza rury w każdym momencie.

Opaski zaciskowe wielokrotnego użytku w wynalazku roberta czerwca - wynalazca.tv
Opaski zaciskowe wielokrotnego użytku

Sposób montażu rury rozprowadzającej instalacje elektryczną

Rura rozprowadzająca kable wyróżnia się bardzo prostym sposobem montażu.

Pierwszym etapem jest wykonanie otworów w podłodze pasujących do otworów w  dolnej części korpusu. W otworach wykonanych w podłodze należy umieścić kołki rozporowe, aby za pomocą wkrętów przymocować do niej dolną część korpusu rury.

Montaż dolnej części korpusu do podłogi za pomocą wkrętów oraz kołków rozporowych w wynalazku roberta czerwca - wynalazca.tv
Montaż dolnej części korpusu do podłogi za pomocą wkrętów oraz kołków rozporowych

Następnym krokiem jest odpowiedni rozkład separatorów na całej długości rury oraz ułożenie w przegrodach odpowiednio posegregowanych przewodów.

Kolejność umieszczania kabli w rurze karbowanej wynalazek roberta czerwca - wynalazca.tv
Kolejność umieszczania kabli w rurze karbowanej

W celu wypuszczenia danego przewodu na zewnątrz rury, używając noża tapicerskiego wycina się osłabienie w korpusie dolnym. Kable, które zostały wyciągnięte na zewnątrz trafiają wprost do peszli.

Proces usuwania osłabień nożem tapicerskim w wynalaazku roberta czerwca - wynalazca.tv
Proces usuwania osłabień nożem tapicerskim

Jeżeli ciąg przewodów elektrycznych został już przygotowany należy użyć opasek zaciskowych i połączyć górny korpus rury z dolnym. Zaleca się używanie opasek wielokrotnego użytku, ponieważ dzięki takim opaskom można w razie potrzeby rozmontować konstrukcję bez potrzeby ich niszczenia i powiększania kosztów.

Opaski zaciskowe wielokrotnego użytku
Opaski zaciskowe wielokrotnego użytku

Tak przygotowana instalacja jest gotowa do eksploatacji.

Zalety rury rozprowadzającej kable

Wynalazek rura rozprowadzająca kable wprowadza do branży budowlanej wiele korzyści. Konstrukcja tego rozwiązania umożliwia monterom uniknąć problemów napotykanych w codziennej pracy. Najistotniejszymi cechami, które wpływają na komfort i optymalizują proces montażu są:

Elastyczność

Karbowana powierzchnia korpusu pozwala na elastyczne ułożenie rury w wielu pozycjach, w zależności od potrzeb i ukształtowania podłoża, na którym ma być umieszczona instalacja.

Rura rozprowadzająca kable – widok z góry wynalazek roberta czerwca - wynalazca.tv
Rura rozprowadzająca kable – widok z góry

Rura może być swobodnie ułożona na przykład pod instalacją wodną, czy ominąć przeszkodę, bez potrzeby wykonywania cięć i łączeń jak w przypadku kanałów kablowych.

Rura karbowana rozprowadzajaca kable ułożona pod instalacją wodną - wynalazca.tv
Rura karbowana ułożona pod instalacją wodną

Bezpieczeństwo i wygoda

Tą samą zaletę, jaką jest elastyczność posiada zwykła, powszechnie stosowana karbowana peszla, natomiast w rurze rozprowadzającej kable zastosowano dodatkowo specjalne separatory. Dzięki nim monter może swododnie ułożyć i posegregować przewody.

Zestaw separatorów wynalazek roberta czerwca - wynalazca.tv
Zestaw separatorów

Dodatkowo separatory tworzą między kablami przegrodę, która zwiększa bezpieczeństwo całej instalacji elektrycznej, ponieważ zapobiega przegrzaniu. Separatory można umieścić na dowolnej długości rury, dzięki temu, że nie są przymocowane do niej w sposób stały. Według standardów budowlanych, zaleca się, aby prowadzone kable w kanale nie zajmowały więcej niż 50% jego objętości. Zastosowanie separatorów pomaga spełnić to wymaganie.

Przemyślana konstrukcja

]W przypadku, gdy istnieje potrzeba wypuszczenia danego przewodu na zewnątrz, czynność ta jest znacznie uproszczona za sprawą specjalnych osłabień w dolnej części korpusu rury, które z łatwością wytniemy nożem tapicerskim.

Osłabienia w dolnym korpusie rury karbowanej rozprowadzajacej kable wynalazca.tv
Osłabienia w dolnym korpusie rury karbowanej

Odpowiedni materiał korpusu zapobiegają powstawaniu ostrych krawędzi w miejscach cięcia, a to nie stwarza ryzyka uszkodzenia przewodów. Jest to zupełnie odwrotna sytuacja niż w przypadku opisanych wcześniej metalowych korytek, gdzie ostre krawędzie metalu mogą przyczynić się do uszkodzenia izolacji przewodów elektrycznych.

Rura rozprowadzająca kable – wynalazek roberta czerwca - wynalazca.tv
Rura rozprowadzająca kable – widok z perspektywy

Innowacyjność i oszczędność

Rura rozprowadzająca kable jest wynalazkiem, który wyróżnia się bardzo prostą konstrukcją oraz nieskomplikowanym sposobem montażu, z którym poradzi sobie każdy. Przekłada się to na niewielki koszt produkcji elementów wchodzących w skład wynalazku, w stosunku do korzyści które oferuje. Zastosowanie wynalazku przyśpiesza również realizację całej instalacji elektrycznej, a to wiąże się również ze zmniejszeniem kosztów montażu.

Innowacyjność rury rozprowadzającej polega przede wszystkim na tym, że jej konstrukcja pozwala na zniwelowanie większości pojawiających się dotychczas problemów podczas montażu instalacji elektrycznej. Coraz większa popularność prowadzenia przewodów instalacji w podłodze sprawia, że wynalazek może znaleźć szersze zastosowanie w nowoczesnym budownictwie

Kup lub wynajmij pomysł

Twórca niniejszego wynalazku rury rozprowadzającej instalację elektryczną – Robert Czerwiec – poszukuje partnerów oraz przedsiębiorców gotowych pomóc w realizacji i wdrożeniu na rynek tego pomysłu. Twórca jest otwarty na wszelkie propozycje i możliwości współpracy dla przedstawionego wynalazku. Możliwa jest współpraca biznesowa, udzielenie licencji lub nawet częściowy, bądź całościowy zakup do rozwoju i produkcji pomysłu.

Współpraca w rozwoju pomysłu niesie za sobą wiele korzyści:

 • projekt jest chroniony prawnie. Ochrona obejmuje dodatkowe kształty korpusu oraz separatorów.
 • jest nowością na rynku,
 • wdrażając go można ubiegać się o wiele rodzajów dofinansowań,
 • opisane wcześniej zalety wynalazku świadczą o tym, że produkt jest uniwersalny, przemyślany oraz będzie miał on szerokie grono odbiorców w branży budowlanej.
Umów się na konsultacje

Literatura:
[1] https://el12.pl/poradniki/instalacja-elektryczna-w-podlodze-o-czym-nalezy-pamietac-286link (stan na dzień 13.12.2021)
[2] https://forum.muratordom.pl/showthread.php?23940-Instalacja-elektryczna-w-pod%C5%82odze (stan na dzień 13.12.2021)
[3]https://budujemydom.pl/instalacje/instalacje-elektryczne/a/19833-gdzie-najlepiej-ukladac-przewody-elektryczne (stan na dzień 13.12.2021)
[4] https://ise.pl/forum/urzadzenia-maszyny-sieci-i-instalacje/instalacja-elektryczna-w-posadzce-16340 (stan na dzień 13.12.2021)[5] https://www.libra.com.pl/baza-wiedzy/instalacja-elektryczna-w-podlodze-jak-sie-za-to-zabrac (stan na dzień 13.12.2021)
[6] https://ise.pl/forum/urzadzenia-maszyny-sieci-i-instalacje/instalacja-elektryczna-w-posadzce-16340 (stan na dzień 13.12.2021)
[7] https://www.projektstodola.pl/2017/10/31/elektryka-w-domu/ (stan na dzień 13.12.2021)

Źródło Grafik:
[1] elektrykapradnietyka.com (stan na dzień 13.12.2021)
[2] https://ptukr.com/truby/gofrirovannyie-trubyi (stan na dzień 13.12.2021)
[3] https://ecm24.pl/pl/p/Korytko-kablowe-perforowane-50×42-grubosc-1%2C0mm- KGJKCJKPJ50H423-140605-3m-BKS/22724319 (stan na dzień 13.12.2021)
[4] https://rechitsa.deal.by/Kabel-kanal-pvh-40h40.html (stan na dzień 13.12.2021)
[5] https://worldwide.espacenet.com/patent/search/family/054883076/publication/KR20150134667A?q=KR20150134667A (stan na dzień 13.12.2021)
[6] https://worldwide.espacenet.com/patent/search/family/057100656/publication/CN106025954A?q=CN106025954A (stan na dzień 13.12.2021)

wynalazca.tv