Co to jest znak towarowy? Koszty ochrony znaków towarowych

2 281

Co to jest znak towarowy? Jakie są koszty ochrony znaków towarowych?

Co to jest znak towarowy i jakie są koszty ochrony znaków towarowych? To pierwsze pytania, jakie zadają nasi klienci, którzy zastanawiają się nad ochroną swojej nazwy, loga, grafiki.

Założę się, że słysząc pojęcie ‘znak towarowy’ pierwsze skojarzenie, jakie przychodzi Ci do głowy to chronione w jakiś magiczny sposób i przez jakąś magiczną instytucję logo lub logotyp. I słusznie! Ale czy nic więcej nie może być znakiem towarowym? Czy znaki towarowe to tylko grafiki i słowa? W ogóle… jak chronić znaki towarowe? Kogo poprosić o pomoc w ochronie znaków towarowych? Czy mój znak będzie chroniony na całym świecie? to tylko niektóre powtarzające się pytania naszych klientów… w tym artykule na temat znaków towarowych udzielę odpowiedzi na część z nich 💪

Co to jest znak towarowy? – prawnie

W ustawie prawo własności przemysłowej możemy przeczytać co to jest znak towarowy. Definicja znaku towarowego jest następująca:

Znakiem towarowym może być każde oznaczenie, które można przedstawić w sposób graficzny, jeżeli oznaczenie takie nadaje się do odróżnienia towarów jednego przedsiębiorstwa od towarów innego przedsiębiorstwa.

– Art. 120. 1. ustawy prawo własności przemysłowej

Czym jest znak towarowy?

Możemy powiedzieć, że znak towarowy jest to ‘coś’, co służy do oznaczania towarów lub usług, przy czym jednocześnie ‘pozwala odróżnić Twoje towary lub usługi, od towarów lub usług Twojej konkurencji’.

Kluczowymi elementami tej prostej definicji znaku towarowego są pogrubione wyrażenia: ‘coś’ i ‘pozwala odróżnić Twoje towary i/lub usługi, od towarów i/lub usług Twojej konkurencji’. Dlaczego to takie ważne? Już tłumaczę…

rodzaje znakow towarowych
Wyróżniamy kilka podziałów i kilka rodzajów znaków towarowych

Znak towarowy, czyli ‘coś’ do oznaczania towarów

Użyłem słowa ‘coś’ specjalnie, ponieważ zazwyczaj, jak już wcześniej wspomniałem we wstępie tego artykułu większości znak towarowy kojarzy się z nazwą, grafiką, logiem, logotypem. Jednakże… ZNAKIEM TOWAROWYM SĄ NIE TYLKO GRAFIKI I NAZWY!

Zastanówmy się więc, co konkretnie, zamiast wyrażenia ‘coś’ możemy wstawić do naszej definicji 🤔… Postaraj się wytężyć swój umysł… Co jeszcze może Cię odróżnić od konkurencji? Co może być ‘bodźcem’ w postaci znaku towarowego, który sprawi, że nagle pomyślisz o jakiejś firmie, jej produkcie lub usłudze?

No cóż… jak historia i praktyka pokazuje, znakiem towarowym mogą być charakterystyczny kolor, wygląd przestrzenny przedmiotu, dźwięk, a NAWET JAKIŚ ZAPACH!

Ze względu na taką różnorodność znaków towarowych, żeby to wszystko troszkę ujednolicić dokonuje się tzw. podziału znaków towarowych. Mówimy wtedy o rodzajach znaków towarowych.

Rodzaje znaków towarowych

Jak już wyżej wspomniałem znaki towarowe dzieli się na tzw. rodzaje. Rodzaje znaków towarowych są bardzo istotne ze względu na tzw. ‘zakres’ ochrony. Tak na prawdę znaku towarowe można podzielić ze względu na różne kryteria. Poniżej możesz zobaczyć schemat przedstawiający rodzaje znaków towarowych:

rodzaje znakow towarowych
Rodzaje znaków towarowych – podstawowy podział

MASZ POMYSŁ? SPRAWDŹ NAZWĘ!!! 😮

Niestety wielu przedsiębiorców nie wie, że wmyślając nazwę firmy, nazwę marki, nazwę produktu, bądź przygotowując dla siebie grafiki (np. loga) powinni oni na początku SPRAWDZIĆ NAZWĘ. Może się okazać, że naruszają oni prawa osób trzecich i wtedy ponieść konsekwencje (w tym finansowe)!

Znak towarowy słowny – co to jest, przykłady

Znak towarowy słowny zapewnia nam ochronę danego słowa lub frazy składającej się z kilku wyrazów. Mogą to być na przykład: nazwa firmy, nazwa produktu, czy slogany reklamowe. Z punktu widzenia zakresu ochrony jest to bardzo wartościowy rodzaj znaku towarowego, bo jego ochrona w pewien sposób może już chronić Twoje grafiki (logotypy). Jak to możliwe? – zapytaj tutaj

Tak wyglądają znaki towarowe słowne:

„PEPSI”
nr znaku: 190793-00

„CUKIER ŻELUJĄCY DIAMANT – SMAK DOMOWYCH KONFITUR”
nr znaku: Z.341154

„ABRAHAM SZYNKA POMORSKA”
nr znaku: Z.277581

Znak słowno – graficzny – co to jest, przykłady

Znaki towarowe słowno-graficzne najczęściej kojarzone są ze znakami typu logo i grafiki z napisami (logotypy), charakterystyczne graficzne oznaczenia słowne itp. Znak słowno-graficzny to niepowtarzalna grafika, która oprócz swojego nietypowego wyglądu zawiera jakiś napis.

Przykładowe słowno-graficzne znaki towarowe:

znak towarowy slowno graficzny inicjator
Znak towarowy słowno-graficzny INICJATOR

nr znaku: Z.391999

znak towarowy slowno graficzny gtv
Znak towarowy słowno-graficzny GTV

nr znaku: 77341168

znak towarowy slowno graficzny ELMAT
Znak towarowy słowno-graficzny ELMAT

nr znaku: Z.198253

Znak towarowy graficzny – co to jest, przykłady

Znak towarowy graficzny różni się od znaku towarowego słowno – graficznego, tym, że znak taki nie zawiera żadnych słów w swojej kompozycji graficznej. Wystarczy sama charakterystyczna grafika, która spowoduje, że nasz Klient, będzie w stanie określić, czy dany produkt jest nasz, czy należy do naszej konkurencji. Podsumowując znak towarowy graficzny chroni daną szatę graficzną.

Przykładowe graficzne znaki towarowe:

Znak towarowy słowny MDraf
Znak towarowy graficzny MDraf

nr znaku: 2004050067

Znak towarowy słowny Atom Pro
Znak towarowy graficzny Atom Pro

nr znaku: 002940567

Znak towarowy słowny Add CAD
Znak towarowy graficzny Add CAD

nr znaku: UK00001468087

Znak towarowy przestrzenny – co to jest, przykłady

Znak towarowy przestrzenny ma charakter modelu przestrzennego. Najprościej, aby wyobrazić sobie czym są znaki towarowe przestrzenne możesz je skojarzyć sobie z ‘maskotkami’ danego przedsiębiorstwa, ponieważ jest to ‘coś’ co je szczególnie wyróżnia.

Przykładowe graficzne znaki towarowe:

Znak towarowy przestrzenny Danone
Znak towarowy przestrzenny Danone

nr znaku: 398248737

Znak towarowy przestrzenny Feaury Michon
Znak towarowy przestrzenny Feaury Michon

nr znaku: 002685741

Znak towarowy przestrzenny Haas Drink
Znak towarowy przestrzenny Haas Drink

nr znaku: M0203717

Inne rodzaje znaków towarowych

Statystycznie to te cztery, wyżej wspomniane rodzaje znaków towarowych najczęściej są chronione przez przedsiębiorców i osoby fizyczne. Jako ciekawostkę wspomnę, że wyróżniamy jeszcze inne dodatkowe rodzaje znaków towarowych, takie jak:

  • Znak towarowy typu kolor
  • Znak towarowy typu paleta kolorów
  • Znak towarowy dźwiękowy
  • Znak towarowy typu zapach

Klasy towarowo-usługowe – co to jest i po co? 😲

Aby dobrze zrozumieć czym są znaki towarowe musimy wyjaśnić sobie, co to są tzw. klasy towarowo – usługowe i po co urzędy patentowe je powymyślały. Oczywiście pomijając oczywisty fakt łatwiejszego przeglądania specjalistycznych baz patentowych.

Co to jest klasa towarowo – usługowa

Podczas rejestrowania do ochrony znaku towarowego, jako właściciel tego znaku musisz zdecydować się, czego on będzie dotyczył – jakiego rodzaju towary lub usługi reprezentuje.

Aby uporządkować różnorodne usługi i towary Urzędy Patentowe stworzyły tzw. klasy towarowo-usługowe, którym zostały przypisane numery od 1 do 45 i które ‘opisują’ dziedzinę (branżę), której dotyczą, wymieniając tą dziedzinę (branżę) i towary oraz usługi, której dotyczą. Trochę pokręcone, ale założę się, że ten praktyczny przykład klasy towarowo – usługowej wyjaśnij czym są klasy towarowo-usługowe znaków towarowych:

klasy towarowo uslugowe
Przykłady klas towarowo – usługowych

Znak towarowy odróżnia od konkurencji

Znak towarowy musi się odróżniać od innego znaku towarowego w danej branży. Głównie dlatego stworzono klasy towarowo – usługowe. Jeśli zgłosimy charakterystyczny znak (np. znak słowny) w danej klasie to inny przedsiębiorca może zarejestrować dokładnie taki sam znak towarowy, ale w innej klasie nienaruszającej naszych towarów lub usług. Ale jest pewna rzecz, o której musisz wiedzieć…‼

Case study: Ochrona znaków towarowych

Przyjmijmy, że Twoje przedsiębiorstwo robi cukierki (dokładnie krówki). Zdecydowałeś zarejestrować nazwę swojej firmy (znak towarowy słowny) i podczas przygotowywania wymaganej dokumentacji – razem z rzecznikiem wybrałeś dla swojego znaku odpowiednie klasy towarowo-usługowe i wybrałeś z nich odpowiednie towary lub usługi. Załóżmy że wygląda to następująco:

Twoja nazwa znaku towarowego: CUKR (nazwa jest przypadkowa!)

Znak towarowy obejmuje następujące klasy towarowo-usługowe oraz następujące towary lub usługi sklasyfikowane w tych klasach:

  • Klasa towarowo usługowa 30: krówki czekoladowe, słodycze nielecznicze, karmelki twarde (itp.)
  • Klasa towarowo usługowa 35: reklama radiowa, reklama banerowa, reklama zewnętrzna (itp.)

Na rynku po 2 latach pojawia się dwóch innych przedsiębiorców, którzy również chcą zastrzec sobie taką samą nazwę – znak towarowy słowny CUKR.

  • Przedsiębiorca A – buduje domy,
  • Przedsiębiorca B –  produkuje słodycze i tak, jak ty specjalizuje się w krówkach

Przedsiębiorca A bez problemu uzyskuje rejestrację znaku towarowego słownego, ponieważ wybiera klasy towarowo-usługowe związane ściśle z jego branżą. Dodatkowo przedsiębiorca ten pomija przy rejestracji klasę towarowo – usługową 35, którą ty masz już ‘zaklepaną’. I tak mu na niej nie zależy

A teraz NAJCIEKAWSZE: >UWAGA BARDZO WAŻNE<

Przedsiębiorca B – również może otrzymać ochronę na taki sam znak. Jest to związane ze stosunkowo nowo wprowadzoną procedurą rejestracji znaków towarowych w Polsce. Aktualnie Urząd Patentowy nie sprawdzaja, czy przedsiębiorca zgłaszający nowy znak towarowy nie narusza innego, zgłoszonego wcześniej znaku. W tym zakresie ODPOWIEDZIALNOŚĆ LEŻY PO STRONIE PRZEDSIĘBIORCY. Dlatego też powinieneś zlecić swojemu rzecznikowi patentowemu tzw. monitoring znaków towarowych (zapytaj o monitoring znaków towarowych).

Chronisz swój znak towarowy?

Pamiętaj, że wg nowej procedury każdy może zgłosić podobny znak. To na TOBIE spoczywa obowiązek sprawdzania specjalnych biuletynów, w których możesz sprawdzić, czy ktoś Cię narusza i unieważnić taki znak konkurencji. Oczywiście możesz to wydelegować… 

Czy da się chronić znak towarowy we wszystkich klasach towarowo-usługowych

Przyjmijmy, że zdecydowałeś już, w których klasach towarowo – usługowych rejestrujesz swój znak towarowy (a dokładniej jakich towarów lub usług z tych klas dotyczy). Myślisz pewnie sobie… czemu by tak nie zarejestrować (ochronić) sobie znaku towarowego we wszystkich możliwych klasach towarowo – usługowych? Cóż… są pewne ważne aspekty, na które musimy zwrócić uwagę… (nie licząc większych kosztów urzędowych), a mianowicie:

Używanie znaku towarowego, a klasy towarowe

Istnieją przepisy prawne, które mówią, że znak towarowy powinien być ‘używany’ w danej klasie towarowo – usługowej, aby jego ochrona w tej klasie była ważna. Oznacza to, że znak towarowy, który zarejestrowałeś, a którego nie używasz  do oznaczania nim wskazanych towarów lub usług przez co najmniej 5 lat może zostać unieważniony w wybranych klasach!

Ostatecznie, istnieje możliwość, że możesz stracić ochronę na cały znak (jeśli w ogóle go nie używasz), bądź tylko na dane klasy towarowe usługowe (towary i usługi, w których go nie używasz).

Czas ochrony znaku towarowego

Czas ochrony znaku towarowego jest nieograniczony. Bardzo często klienci na początku myślą, że dokonanie rejestracji znaku towarowego zapewnia im nieskończoną ochronę. Niestety tak to nie działa. Żeby utrzymać znak towarowy w mocy musisz uiszczać opłaty ochronne okresowe 💵. Opłaty takie uiszcza się co 10 lat.

Zakres ochrony znaku towarowego

Aktualnie istnieją cztery procedury, które różnią się zakresem ochrony oraz rzecz jasna kosztami. Jeśli chodzi o sam zakres ochrony znaku towarowego to wygląda to mniej więcej następująco:

Ochrona znaku towarowego tylko w Polsce:

– Niskie koszty ochrony znaku towarowego –
– Tylko na terenie Polski –
– Procedura krajowa w polskim Urzędzie Patentowym RP – UPRP –

Ochrona znaku towarowego na terenie Unii Europejskiej:

– Średnie koszty ochrony znaku towarowego –
– Ochrona na terenie krajów Unii Europejskiej –
– Stosuje się procedurę europejską w Europejskim Urzędzie Patentowym  – EUIPO –

swiatowa ochronaOchrona znaku towarowego tylko w wybranych krajach:

– Tanie lub Wysokie koszty ochrony znaku towarowego –
– Ochrona na terenie wybranych krajów –
– Procedura do wyboru (optymalizacja kosztów): –
– – (Za pośrednictwem pełnomocnika (reprezentanta) w wybranym kraju) – –
– – (lub w tzw. procedurze międzynarodowej PCT) – –

CHROŃ SWÓJ ZNAK towarowy!

Chroń swoje znaki towarowe przed konkurencją! Napisz do rzecznika patentowego, który powie Ci jaki rodzaj znaku towarowego będzie dla Ciebie najlepszy i który powie Ci, jak zoptymalizować koszty ochrony znaków towarowych!

W której procedurze najlepiej dokonać zgłoszenia znaku towarowego

Musisz pamiętać, że każda sytuacja jest inna i wymaga indywidualnego podejścia. Jeśli zależy Ci na tym, żeby maksymalnie zoptymalizować koszty ochrony znaków towarowych, to powinieneś umówić się na konsultacje z doświadczonym rzecznikiem patentowym. Wówczas  będą mogli doradzić Ci: w jakich klasach, w jakiej procedurze, i jak optymalnie pod względem przyszłego rozwoju przedsiębiorstwa zarejestrować znak do ochrony. Skonsultuj swój przypadek >KONTAKT<

Koszty udzielania prawa ochronnego na znak towarowy

Koszty udzielania prawa ochronnego na znak towarowy podobnie, jak w przypadku innych rodzajów ochrony (wzory użytkowe, wzory przemysłowe, patenty na wynalazki) składają się z kilku części. Koszty udzielania prawa ochronnego na znak towarowy można podzielić na dwie grupy:

Koszty urzędowe za zgłoszenie znaku towarowego do ochrony

Koszty urzędowe za zgłoszenie znaku towarowego do ochrony (uzyskanie prawa ochronnego) są bardzo skomplikowane, co wynika ze wszystkich procedur i możliwości zgłaszania znaku towarowego, wymienionych wyżej. Są to opłaty, które uiszcza się wybranym Urzędom Patentowym. Ostateczna kwota, jaką uiścisz zależy od tego w jakiej procedurze dokonasz zgłoszenia znaku towarowego do ochrony i na jaki zakres ochrony się zdecydujesz.

Orientacyjne koszty urzędowe dla Polskiego Urzędu Patentowego za ochronę znaku towarowego na terenie RP:

450* zł (za zgłoszenie wniosku o udzielenie prawa ochronnego na znak towarowy w jednej klasie towarowej w Urzędzie Patentowym RP)
+ 120* zł (jw. za każdą kolejną klasę towarową znaku towarowego)
+ 400 (za ochronę znaku na 10 lat w jednej klasie towarowej)
= 1370 zł (przy założeniu, że znak obejmuje dwie klasy towarowe)

*koszty związane z dokonaniem zgłoszenia znaku towarowego:

http://www.uprp.pl/oplaty-zgloszeniowe/Lead05,173,1755,4,index,pl,text/

**koszty związane z utrzymaniem ochrony patentu:

http://www.uprp.pl/oplaty-za-ochrone-oraz-przedluzenie-prawa-ochronnego-na-znak-towarowy/Lead05,540,1763,4,index,pl,text/

Warto też dodać, że średni czas oczekiwania na uzyskanie prawa ochronnego na znak towarowy w Polsce wynosi jakieś 7 miesięcy. Nie musisz się obawiać, że okres oczekiwania na udzielenie znaku towarowego wynosi tyle czasu, ponieważ możesz z niego korzystać nawet bez ochrony. Pamiętaj jednak, że konkurencja może ochronić znak, z którego korzystasz i wówczas istnieje możliwość, że będziesz musiał budować markę od nowa.

Dla porównania uzyskanie ochrony znaku towarowego w Europie to już koszty rzędu od około: 1 050 euro

Oczywiście w zależności od doświadczenia i wiedzy rzecznika patentowego możesz zoptymalizować koszty ochrony znaku towarowego, jeśli wiesz jak… Jeśli nie wiesz to zawsze możesz się z nami skontaktować i umówić na konsultację > KONTAKT

Koszty za usługi rzecznika patentowego za pomoc w uzyskiwaniu ochrony na znak towarowy

Na koszty rzecznika patentowego składają się nieobowiązkowe badania patentowe, które polegają na tym, żeby sprawdzić, czy w ogóle możesz chronić swój znak towarowy. Jeśli chcesz to oczywiście zapraszam cię do kontaktu, abyś mógł zobaczyć, jak to wygląda u nas – my mamy w tym ponad 40-letnie doświadczenia przekazywanego z dziada pradziada i cóż… czujemy się w tym bardzo mocni 👊

Oczywiście w zależności od doświadczenia i wiedzy rzecznika patentowego możesz zoptymalizować koszty ochrony patentowej. Jeśli nie masz jeszcze takiego rzecznika to oczywiście możesz skorzystać z naszych usług – załatwiamy takie sprawy kompleksowo!

Podsumowanie – co to jest znak towarowy? Jakie są koszty ochrony znaków towarowych?

Jak mogłeś zauważyć temat znaków towarowych jest dość skomplikowany… Aby je chronić musisz powiedzieć rzecznikowi patentowemu, jakich klas towarowo-usługowych dotyczy, a następnie zdecydować się w jakiej procedurze zgłosić znak towarowy. Wybór odpowiedniej procedury pozwoli Ci zaoszczędzić pieniądze, a w tym pomoże Ci rzecznik patentowy. Jeśli oczywiście chcesz > możesz w tym zakresie skorzystać z pomocy naszych rzeczników =)


Jeśli potrzebujesz POMOCY w ochronie znaków towarowych… napisz do nas. Jesteśmy po to, aby Ci pomóc 🙂 > SZYBKI KONTAKT

Mgr inż. Dawid Pijanka
Dodaj mnie!

Mgr inż. Dawid Pijanka "Vinci"

CEO at CSTNG.pl
Od dziecka związany z rodzinnym biurem patentowym, dzięki czemu stał się pasjonatem innowacyjnych technologii. Uwielbia świat 3D, e-marketing, strategiczne myślenie i rozwój osobisty. Współwłaściciel technologicznej firmy CSTNG.pl - konstrukcyjnego biura projektowego zajmującego się głównie wynalazczością.
Mgr inż. Dawid Pijanka
Dodaj mnie!

Latest posts by Mgr inż. Dawid Pijanka "Vinci" (see all)

Close