UWAGA! MUSISZ WIEDZIEĆ, ŻE (niektóre strony TO POMIJAJĄ):
#1 Brak dostępu do wszystkich zgłoszeń w trakcie badań!
Musisz wiedzieć, że Urzędy Patentowe zgodnie z obowiązującym prawem nie publikują ‘młodych’ zgłoszeń od razu. W przypadku zgłoszeń patentowych oraz zgłoszeń wzorów użytkowych ten okres wynosi do 18-stu miesięcy licząc od dnia otrzymania dokumentacji zgłoszeniowej przez Urząd. Oznacza to, że nikt nie może sprawdzić tych zgłoszeń i nikt nie ma wpływu na to, że w tym ‘martwym’ okresie ktoś zgłosił podobny wynalazek do Twojego.
#2 BRAK 100% GWARANCJI 🙁
Każde badania patentowe mają na celu zwiększenie prawdopodobieństwa, że to, co robisz jest bezpieczne prawnie i uzasadnione komercyjnie (np. że nie będziesz naruszał praw innych podmiotów). Nikt, kto realizuje dla Ciebie badania patentowe nie może dać Ci 100% gwarancji, że sprawdzi wszystkie patenty z baz patentowych, czy wszystkie publikacje naukowe i każde inne źródła (w zależności od zakresu prac na jaki się zdecydujecie). Wynika to też choćby z punktu pierwszego opisanego wyżej. Dlatego właśnie mówi się o prawdopodobieństwie i potencjalnym bezpieczeństwie dalszych inwestycji.
Zgodzisz się chyba ze mną, że takie 100% sprawdzenie „wszystkiego” byłoby po prostu niemożliwe. Same Chiny zgłaszają na przykład ponad 1,4 mln zgłoszeń… ROCZNIE!
Jednakże dzięki wiedzy rzeczników patentowych badania, które przeprowadzają są na rzetelnym poziomie. W przypadku, jeśli wszystko przebiegło pozytywnie powinieneś traktować takie wyniki, jako wysokie prawdopodobieństwo, że możesz bezpiecznie wdrażać, komercjalizować i/lub chronić swój pomysł. Bez przeprowadzenia badań patentowych ogromnie ryzykujesz.
Dlatego też pomimo braku 100% gwarancji sprawdzenia wszystkiego większość przedsiębiorstw, uczelni i wynalazców korzysta z wiedzy rzeczników i prosi ich o przeprowadzenie badań.