Top 5 Zapomnianych wynalazków historycznych

2019-01-30

W jednym z artykułów wspominaliśmy o Top 5 wynalazkach informatycznych odpowiedzialnych za zmianę naszego świata. Ten wpis skupi się natomiast na omówieniu legendarnej piątki wynalazków historycznych, których sposób wytworu został zapomniany.

Przedstawimy każdy z nich po kolei, wspomnimy o tym, do czego służyły, dlaczego zostały zapomniane oraz jak naukowcy starają się je odtworzyć.

https://www.youtube.com/watch?v=qkqlXm5C8S0#1 Zapomniany wynalazek – Starlite – materiał wytrzymujący ekstremalne ciepło

Starlite to materiał, który został stworzony przez brytyjskiego chemika Maurice’a Warda w latach 80. Materiał ten zyskał sporą popularność po zaprezentowaniu w programie  Tomorrow’s World w 1990 roku. Nazwę Starlite wymyśliła wnuczka Warda, Kimberly.

Pomimo zainteresowania materiałem ze strony NASA i innych firm technologicznych, Ward nigdy nie ujawnił składu swojego wynalazku, choć wspominał, że jego rodzina zna proces jego produkcji.

Po jego śmierci w 2011 roku (posiadał 78 lat), nikt z jego rodziny nie wyprodukował ani jednej próbki, a skład materiału cały czas pozostaje nieznany. Ward powtórzył demonstrację kilka razy na YouTube.

Jeśli tak jak Maurice Ward wpadłeś na wspaniały pomysł, ale nie wiesz jak na nim zarabiać, kliknij tutaj!

#2 Zapomniany wynalazek – Ogień Grecki – łatwopalna mieszanina działająca na wodzie

Ogień Grecki to łatwopalna mieszanina stosowana przez flotę bizantyjską, cechowała się tym, że działała nawet na wodzie (niektóre źródła twierdzą, że woda powodowała zapalenie mieszanki).

Wynalazek ten prawdopodobnie został opracowany 29 kwietnia 674 roku, podczas oblężenia Konstantynopola. Jej stworzenie przypisuje się  syryjskiemu architektowi i chemikowi Kalinnikosowi z Helipolis.

Broń ta była miotana na różne sposoby, przy wykorzystaniu:

  • machin neurobalistycznych – balist i katapult, w beczkach lub kulach,
  • rur – miotaczy ognia, z których przy pomocy substancji miotającej sporządzanej na bazie saletry wydmuchiwano „ogień”,
  • Nasycano nią także pociski machin miotających.

To za pomocą tego wynalazku Cesarstwo Bizantyjskie było w stanie odeprzeć arabskie ataki na Konstantynopol. Nie tylko była to pierwsza wielka porażka Arabów, ale również punkt zwrotny w historii walk prowadzonych przez chrześcijańską Europę przeciwko Islamowi.

Przepis na Ogień grecki był niezwykle chroniony, a jego zdradzenie groziło śmiercią. Ostatecznie nikt nigdy nie poznał pełnego składu ani procesu produkcji tego wynalazku.

Chcesz prawnie ochronić swój wynalazek, by nie martwić się o kradzież? Kliknij tutaj!

#3 Zapomniany wynalazek – Cyfrowy system kodowania Sloot’a

Romke Jan Bernhard Sloot był inżynierem elektronikiem z Holandii, który twierdził, że w 1995 roku opracował rewolucyjną technikę kompresji danych mogącą skompresować cały film do 8 kilobajtów danych. Kompresja ta byłaby znacznie lepsza od kompresji oferowanej przez najlepsze urządzenia w 2010 roku.

W 1996 roku Sloot wraz ze swoim inwestorem, otrzymali 6-letni patent na cyfrowy system kodowania.

11 lipca 1999 r. wynalazca został znaleziony martwy w swoim ogrodzie. Założono, że zmarł z powodu ataku serca, dalsza autopsja miała wykazać faktyczny powód śmierci, ale nigdy się nie odbyła.

Wynalazca zmarł dzień przed podpisaniem umowy z Roelem Pieperem, byłym dyrektorem technicznym i członkiem zarządu Philipsa. Dodatkowo po śmierci Sloot’a kluczowy element jego technologii, kompilator przechowywany na dyskietce, zniknął i nigdy nie został odnaleziony.

Chcesz stworzyć zaawansowany wynalazek, ale przerastają Cię obliczenia? Wynajmij naszego inżyniera!

ochrona prawna pomysłu

#4 Zapomniany wynalazek – Stal damasceńska – Niezwykle wytrzymałość materiału

Stal damasceńska to rodzaj stali posiadającej bardzo dobrą wytrzymałość i twardość, była stosowana w średniowieczu do produkcji broni białej. Broń wykonana z tego materiału przewyższała jakością przedmioty wykonane z innych stopów.

Pomimo popularności tego wynalazku, proces jego wytworu był objęty tajemnicą i szybko został zapomniany. Dodatkowo nie zachowały się żadne wiarygodne opisy dotyczące jego produkcji.

Badania z 2006 roku wykazały, że w stali tej znajdują się nanorurki, struktury nad cząsteczkowe, mające postać pustych w środku walców, co mogłoby tłumaczyć jej wytrzymałość.

Nawet w dzisiejszych czasach niemożliwe jest otrzymanie w 100% zgodnej z nią stali, a jedynie materiału o podobnych do cechach.

Chcesz stworzyć prototyp swojego wynalazku? Nic prostszego! Wystarczy kliknąć tutaj.

#5 Zapomniany wynalazek – Żelazna Kolumna z Delhi – Stal nierdzewna

Stal nierdzewna została opatentowana przez niemieckich inżynierów w 1912 roku i do dziś wykorzystywana jest do tworzenia różnego rodzaju przyrządów kuchennych pokroju noży, czy też patelni.

Czemu więc znajduje się na tej liście? Okazuje się, że żelazna kolumna z Delhi od ponad 1600 lat opiera się korozji.

Kolumna ta została wzniesiona przez Kumaraguptę I (panował w okresie lat od 415 do 445 roku) na cześć boga Wisznu.

Starożytni Hindusi byli wspaniałymi metalurgami, wysyłane do Damaszku sztaby żelaza służyły do wykonywania stali damasceńskiej.

Nowoczesne badania pomogły ustalić, że za wyjątkową odporność na korozję kolumny, odpowiada wysoki poziom fosforu w metalu.

Masz pomysł na wynalazek, ale nie wiesz co dalej? Kliknij tutaj!

Top 5 Zapomnianych wynalazków historycznych – Podsumowanie

Po przeczytaniu tego artykułu odkryłeś 5 zapominanych wynalazków historycznych oraz poznałeś historię ich powstania. Warto zaznaczyć, że w przypadku większości z nich ich autorzy nie chcieli nikomu sprzedać, ani rozwijać swojego wynalazku.

Jeśli chcesz stworzyć rewelacyjny wynalazek i potrzebujesz pomocy w jego realizacji, skontaktuj się z nami! Nie czekaj na niewiadome, aby  Twój pomysł znalazł się na tej liście. >SZYBKI KONTAKT<


                         
Wynalazca TV

[1] Keene, Jamie (17 May 2012). „Starlite: the miracle material that could be lost forever”.
[2] Johnson, Lee (reporter). How does Starlite work?.
[3] Greek Fire – Ancient History Encyclopedia.
[4] „Technoporn: Greek Fire”. Wired Blog. December 29, 2006.
[5] „The Stick of Jan Sloot,” article on Sloot’s claims by Pieter Spronck from Tilburg University.
[6] „The Source Code Part 1” „The Source Code Part 2” Dutch-Language News Segment Regarding Jan Sloot.
[7] Legendary Swords’ Sharpness, Strength From Nanotubes, Study Says.
[8] Secret’s out for Saracen sabres.
[9] M.C. Joshi: Delhi: Ancient History. Berghahn Books, 2007.
[10] Marta Miedźwiedziew: Nierdzewne żelazo starożytnych metalurgów.