Sztuczne serce z ludzkiej tkanki wykonane za pomocą druku 3D

Sztuczne serce z ludzkiej tkanki wykonane za pomocą druku 3D

Druk 3D był stosowany w wielu różnych celach, korzystano z niego zarówno podczas konstrukcji mostów, odzieży ochronnej, unikalnych wynalazków, jak i tworzeniu protez dla niepełnosprawnych.

Niejednokrotnie w przeszłości pojawiały się momenty, w których to wynalazcy i naukowcy starali się stworzyć sztuczne serce przy pomocy drukarek 3D, próby te zazwyczaj kończyły się porażką lub stworzeniem wadliwego zamiennika, który byłby w stanie wytrzymać zaledwie kilka tygodni w ludzkim ciele.

Wynalazcy i naukowcy z Uniwersytetu w Tel Awiwie dokonali przełomu związanego ze stworzeniem pierwszego sztucznego serca z ludzkiej tkanki za pomocą technologii druku 3D. W tym artykule przedstawię wam wynalazek pierwszego sztucznego serca z ludzkiej tkanki, wcześniejsze próby stworzenia tego organu  i opiszę możliwości, które otwiera przed nami ta technologia.

Wykorzystanie druku 3D do produkcji organów

Już od dawna naukowcy i wynalazcy starali się stworzyć ludzkie organy za pomocą druku 3D.

Druk 3d wykorzystywany w tworzeniu organów
Druk 3D często wykorzystywany jest do tworzenia sztucznych organów

Powstało wiele różnych maszyn zwanych biodrukarkami 3D. Mają one na celu przyśpieszyć prace i umożliwić stworzenie idealnych sztucznych organów dla ludzi.

Jednak pomimo wszystkich tych prac i zastosowania najnowszych urządzeń zarówno naukowcy, wynalazcy, jak i przedsiębiorcy nie byli w stanie stworzyć w pełni sprawnego sztucznego organu.

W najlepszych przypadkach tworzyli zamienniki, które były w stanie wytrzymać w ludzkim ciele tylko kilka tygodni. Tak było również w przypadku sztucznych serc stworzonych z druku 3D.

Sztuczne serce z ludzkiej tkanki i wydruk 3D

Kilka dni temu za pomocą biodrukarki 3D w Izraelu wydrukowano żywe serce z ludzkiej tkanki wraz z mięśniami i naczyniami krwionośnymi. Ich dokonanie może być potencjalnym przełomem w branży medycznej, które zrewolucjonizuje sposób wytwarzania sztucznych organów i umożliwi wykonanie w pełni sprawnego zamiennika dla ludzkiego serca w przyszłości .

Warto tutaj zaznaczyć, że nasza firma zajmuje się tworzeniem prototypów i wynalazków z druku 3D. Jeśli więc chciałbyś wykonać własny projekt z druku 3D zawsze możesz skontaktować się z nami.

Sposób stworzenia sztucznego serca z druku 3D

Sztuczne serce stworzone przez naukowców z Izraela zostało wykonane z próbek pobranych od ludzkiego dawcy, które przekształcono je w komórki macierzyste. Wydrukowano je na biodegradowalnym rusztowaniu, które nadało im kształt.

Stworzenie tego organu z próbek od ludzkiego dawcy ma szczególne znaczenie, ponieważ dzięki temu struktura sztucznego serca zmniejszy możliwość odrzucenia go przez ludzkie ciało.

Zastosowanie sztucznego serca wytworzonego przez naukowców z Izraela

Jeśli zapytacie o to, czy organ ten może zastąpić prawdziwe ludzkie serce, to odpowiedź brzmi negatywnie.

Naukowcy z Uniwersytetu Tel Aviv chcą wykorzystać swój projekt jedynie do naprawy ludzkiego serca.

Biodrukarka i druk 3D
Biodrukarka wykorzystywana do tworzenia sztucznych organów w 3D

Za jego pomocą stworzyli już wiele pęcherzy, naczyń krwionośnych i tchawic, które posłużyły do skorygowania ludzkiego organizmu.

Potencjalna przyszłość sztucznego serca z druku 3D

Pomimo tego, że organ z ludzkiej tkanki wydrukowany za pomocą drukarki 3D nie jest obecnie w stanie funkcjonować jako zamiennik dla ludzkiego serca, nie oznacza to, że należy z niego zrezygnować.

Naukowcy z Uniwersytetu Tel Aviv podejrzewają, że w przyszłości będzie można wykorzystać ich twór jako pełnoprawny zamiennik dla ludzkich organów, ale na razie należy bardziej go rozwinąć.

Już teraz istnieją plany, by dopracować ich koncept i przeprowadzić badania na zwierzętach, które zostaną wyposażone w to serce.

Newsletter ABC Wynalazcy!

Podsumowanie – Sztuczne serce z ludzkiej tkanki wykonane za pomocą druku 3D

Mam nadzieję, że podobał się wam artykuł na temat sztucznego serca z ludzkiej tkanki wykonanego za pomocą druku 3D. Projekt naukowców z Uniwersytetu Tel Aviv obecnie jest w stanie poprawić życie wielu osób cierpiących na choroby serca. Kto więc wie, jak skuteczny będzie w przyszłości?

Chciałbym poznać wasze zdanie na ten temat, napiszcie w komentarzach, co sądzicie o koncepcji sztucznego serca z ludzkiej tkanki!

Zaznaczę tutaj też, że i TY możesz stworzyć swój własny wynalazek! Jedyną rzeczą, której potrzebujesz do stworzenia własnego projektu, jest pomysł.  Jeśli więc masz pomysł na wynalazek, skontaktuj się z nami, a my pomożemy Ci z resztą.

Literatura:
[1] https://www.cbsnews.com/news/3d-printed-artificial-heart-patient-cells-tel-aviv-university-researchers/
Źródła grafik:
[1] https://www.cbsnews.com/news/3d-printed-artificial-heart-patient-cells-tel-aviv-university-researchers/
[2] https://sg.news.yahoo.com/first-3d-print-heart-human-tissue-vessels-unveiled-125352320.html
[3] https://3dprintingindustry.com/news/top-10-bioprinters-55699/
Krystian Solecki

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.