Samsung zgłosił kolejny patent

2017-12-08

Nowy patent – czy Samsung wykorzysta chiromację?

Patent, który ostatnio zgłosił Samsung mógłby sugerować, że nową funkcją w jego urządzeniach będzie… analizowanie naszych losów na podstawie linii na dłoni (chiromancja) 😂 !

Nic bardziej mylnego, otóż ten południowokoreański gigant elektroniki nie osiada na laurach i wciąż wprowadza nowe rozwiązania dotyczące zabezpieczeń w swoich urządzeniach.

Po analizie niedawnego zgłoszenia patentowego podejrzewamy, że firma chce zainwestować w dodatkowy sposób skanowania biometrycznego. Nowa technologia łączyłaby dotychczas znane sposoby zabezpieczeń biometrycznych: rozpoznawania twarzy oraz skanowania odcisków palców z tradycyjnymi: hasłami, numerami PIN oraz wzorów zabezpieczających urządzenie.

samsung patent skanowanie dloni wynalazca.tv
Źródło: Samsung

Patent obrazuje, że zgłaszana funkcja służy do dostarczenia wskazówki użytkownikowi na temat jego hasła. Funkcja będzie szybszą i prostszą alternatywą dla resetowania hasła za pomocą konta Samsung, które jest bardzo czasochłonne.

Pomysł wydaje się być banalnie prosty: przednia kamera urządzenia skanuje oraz robi zdjęcie wnętrza dłoni użytkownika, a następnie ukrywa w niej podpowiedź do hasła, które jest ustalone na telefonie. Od tego momentu – w chwili, gdy to konieczne można korzystać z tej opcji by przypomnieć sobie kod dostępu do smartfona.

Newsletter ABC Wynalazcy!

Plusy i minusy technologii

Technologia bio-skanowania ma zarówno swoich zwolenników jak i przeciwników. Przykładowo Apple – główny konkurent Samsunga wyeliminował większość biometryczncyh zabezpieczeń w swoich w swoim najnowszym iPhone X.

Pomimo, iż rozwiązania te są bardzo praktyczne, wygodne i mogłoby się wydawać, że bezpieczniejsze niż standardowe zabezpieczenia urządzeń to zawierają one pewne niedociągnięcia i wady. Wiadomo przecież, że każde zabezpieczenie przy odrobinie sprytu można złamać :). Odcisk palca może zostać przeniesiony z innej powierzchni i użyty do zhakowania telefonu. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o wadliwości tych zabezpieczeń zajrzyj tutaj. W linku kryje się opis tego jak grupa niemieckich hakerów złamała skaner tęczówki oka.

Należy pamiętać o tym, że funkcja ta jest tylko i wyłącznie patentem i być może nigdy nie zostanie wprowadzona jako dodatkowe rozwiązanie w urządzeniach marki Samsung. Firma zgłaszając go zapewniła sobie bezpieczeństwo, co w branży nowych technologii jest największym priorytetem. Czas pokaże, czy zostanie ona wykorzystana w nowych flagowcach Koreańczyka.

Jak myślicie: czy w Samsungu Galaxy S9 spotkamy nowe rozwiązanie?

Wynalazca TV