Wydruk 3D jest niezwykle popularny dzięki swojej wszechstronności. Osoba posiadająca drukarkę 3D i dostatecznie dużą wiedzę może stworzyć dowolnie wybrany przez siebie obiekt lub prototyp.
Za pomocą usługi druku 3D nasza marka wynalazca.tv pomogła wielu klientom zarówno poprzez wyprodukowanie części zamiennych do ich urządzeń, jak i stworzenia dla nich wielu prototypów ich wynalazków.
Jedną z największych wad druku 3D jest długi czas oczekiwania na ukończenie nawet najmniejszych przedmiotów. Najnowsza metoda opracowana przez zespół w Uniwersytecie w Michigan przyśpiesza proces wydruku obiektów 3D za pomocą żywicy nawet kilkunastokrotnie w porównaniu do konwencjonalnych metod!
Nowy sposób wydruku 3D stęża ciekłą żywicę przy użyciu dwóch lamp, które kontrolują miejsca, w których żywica utwardza się, a w których pozostaje ona płynna.
Zastosowanie tego rozwiązania pozwoliło zespołowi Uniwersytetu w Michigan na lepsze kontrolowanie żywicy i tworzenie bardziej wyrafinowanych wzorów. Dzięki niemu mogą również tworzyć płaskorzeźby 3D w pojedynczej serii naświetlań, a nie w serii linii 1D lub przekrojów 2D.
Mark Burns, profesor inżynierii chemicznej i biomedycznej, tak skomentował opracowany przez siebie sposób nowego wydruku żywicy w 3D:
To jedna z pierwszych w historii prawdziwych drukarek 3D
Nowy sposób wydruku 3D został stworzony nie tylko po to, by przyśpieszyć czas pracy związany z drukowaniem obiektów 3D, ale również po to, by pokonać wiele ograniczeń związanych z drukiem modeli z żywicy.
Bardzo często zdarza się, że żywica utwardza się w pojemniku, który ją zawiera z powodu padającego na nią światła.
Z tego względu drukarka automatycznie przerywa wydruk, w wyniku czego tracimy zarówno cenny czas, jak i filament żywiczny, a cały proces trzeba zaczynać od początku.
Wcześniej w celu rozwiązania problemu krzepnięcia żywicy w pojemniku drukarki, członkowie uniwersytetu zastosowali rozwiązanie przepuszczające tlen. Tlen ten przenikał do żywicy i zatrzymywał krzepnięcie w wybranym miejscu, pozostawiając warstwę płynu, która pozwalała na usunięcie nowo wydrukowanej powierzchni.
Żywica ta musiała być bardzo rzadka, aby przepłynąć wystarczająco szybko do niewielkiej szczeliny pomiędzy świeżo zestalonym obiektem a obszarem drukarki. Rozwiązanie to było więc niedoskonałe i szybko z niego zrezygnowano.
W systemach konwencjonalnych występuje tylko jedna reakcja, w której foto-aktywator utwardza żywicę tam, gdzie świeci światło.
Nowy system wyposażono natomiast w foto-inhibitor reagujący na różne długości fal świetlnych.
Zamiast tylko kontrolować krzepnięcie w płaszczyźnie 2D, jak to robią obecne techniki druku, zespół może wykorzystywać dwa rodzaje światła, aby utwardzić żywicę w każdym miejscu 3D w pobliżu obszaru naświetlania.
Uniwersytet Michigan złożył trzy zgłoszenia patentowe w celu ochrony wielu nowatorskich aspektów tego podejścia, a Timothy Scott, profesor nadzwyczajny inżynierii chemicznej na Uniwersytecie Michigan, który wraz z Markiem Burnsem przeprowadzał badania nad rozwojem nowego podejścia do druku 3D, przygotowuje się do uruchomienia firmy typu start up’owej.
Mam nadzieję, że spodobał Ci się ten artykuł o nowym żywicznym sposobie wydruku 3D, który znacząco przyspiesza cały proces wykonania. Być może rozpalił w Tobie chęć kupna drukarki 3D i spróbowania własnych sił przy wydruku 3D?
Pamiętaj jednak, że nasza firma również zajmuje się wydrukiem 3D i patentowaniem różnych rozwiązań! Jeśli więc wpadłeś na rewelacyjny pomysł na wynalazek i potrzebujesz pomocy w jego realizacji, skontaktuj się z nami! >SZYBKI KONTAKT<
[1] https://www.futurity.org/3d-printing-light-method-1956922/
[2] https://news.umich.edu/3d-printing-100-times-faster-with-light/
[3] http://www.mecademic.com/What-is-a-parallel-robot.html
[4] https://doi.org/10.1126/sciadv.aau8723
Źródło grafik:
[1] https://news.umich.edu/3d-printing-100-times-faster-with-light/
[2] http://3dwpraktyce.pl/2017/09/5-rzeczy-powinniscie-wiedziec-o-the-form-2-druku-3d-fotopolimerow/
[3] https://news.umich.edu/3d-printing-100-times-faster-with-light/ Thumbnail, special credit for:Evan Dougherty