Most wydrukowany w 3D

2017-12-19

Technologie druku 3D są obecnie jednymi z najszybciej rozwijających się. Można dzięki nim wydrukować praktycznie wszystko – o czym wspominaliśmy już w poprzednich postach.

Najlepsze w nich jest to, że ze względu na swoją różnorodność są dostępne dla każdego. Obecnie najczęściej drukuje się rzeczy niewielkie, jednak istnieją “wariaci”, którzy od czasu do czasu raczą nas swoimi niecodziennymi, innowacyjnymi pomysłami.

Pierwszy most wydrukowany w 3d na świecie

W Holandii, w miejscowości Gamert powstał most, który został w całości wydrukowany przez drukarkę 3D. Jego konstrukcja została wykonana poprzez nadrukowanie z drukarskiego, wstępnie sprężonego betonu zbrojonego aż 800 warstw! Ma 8 metrów długości (26 stóp) i łączy dwie drogi biegnące wzdłuż rowu umożliwiając przejście na drugą stronę.

Newsletter ABC Wynalazcy!

Most wydrukowany w 3d nie jest monolitem. Części, które następnie zostały przewiezione na miejsce i połączone drukowane były przez 3 miesiące. Mimo to jego projektanci są zdania, że most wytrzyma obciążenie równe 40 samochodom ciężarowym!

Eksperci z firmy BAM Infra (twórcy mostu) popierają tę tezę wynikami przeprowadzonych badań bezpieczeństwa oraz wytrzymałościowych. Co prawda docelowo jest on przeznaczony wyłącznie dla rowerzystów, ale musicie przyznać, że wynik robi wrażenie.

Konstrukcja jedyna w swoim rodzaju!

 
Theo Salet z Eindhoven University of Technology wyjaśnił, na czym polega jego unikalność:

Most nie jest duży, ale został w całości wydrukowany przez drukarkę 3D, co czyni go unikalnym.

Inny z inżynierów pracujących przy projekcie – Marinus Chimmel z firmy BAM Infra (była ona twórcą mostu) dodał, że dzięki użyciu technologii druku 3D inżynierowie mieli większe pole do manewru w kwestii kształtu budowli przy zachowaniu większej wydajności w stosunku do tradycyjnego sposobu budowy mostów. Dzięki temu, że drukarka podawała materiał tylko w miejscach, gdzie jest on potrzebny na jego budowę zużyto dużo mniej betonu, czego efektem jest mniejsza emisja dwutlenku węgla.

Holandia w czołówce

Obecnie Holandia – razem ze Stanami Zjednoczonymi oraz Chinami jest jednym z czołowych Państw, w których druk 3D wykorzystywany jest w budownictwie. W roku 2016 jeden z architektów właśnie w Holandii zaprezentował projekt innowacyjnej drukarki 3D. Jej innowacja polega na tym, że docelowo będzie w stanie wydrukować CAŁY dom w tej technologii. Z kolei nowy startup działający na jej terenie – MX3D zaczął niedawno druk mostu ze stali nierdzewnej. Ma on posłużyć jako przejście nad jednym z kanałów w Amsterdamie.

Wynalazca TV