Powszechnie wiadomo, że druk 3D, ma wiele zastosowań. Każdy filament, który został stworzony daje nowe możliwości druku. Wydawać by się mogło, że wydrukowano już wszystko. Od malutkich części zamiennych, przez jedzenie po kosmiczny plastik czy nawet budynki 🙂
W ostatnim czasie jednak naukowcy ETH Zurich kierowani przez André Studarta prowadzą testy innowacyjnego filamentu, który zawierał będzie żywą materię. Ten specjalny materiał to w rzeczywistości atrament z dodatkiem bakterii. Dzięki tej technologii drukarka może drukować biochemiczne wydruki, które mogą mieć różne zastosowania – w zależności od bakterii, które zostaną w nich użyte. Badania, które przeprowadzili naukowcy zostały opublikowane w Science Advances.
Na ten niecodzienny filament do drukarki 3D składa się biokompatybilny hydrożel wraz z atramentem, które zapewniają bakteriom odpowiednie warunki do ich rozwoju i zoptymalizowanego działania. Połączenie tych 3 składników działa łagodząco, przeciwbólowo, zatrzymuje wilgoć oraz jest bardzo stabilna. Biorąc pod uwagę cechy tego filamentu można wywnioskować, że może mieć on zastosowanie przykładowo w medycynie jako środek łagodzący w przypadku poparzeń.
Istnieje wiele kombinacji rodzajów bakterii obecnych w filamencie. Dobiera się je w zależności od potrzeb. Podczas druku 3D naukowcy mogą stosować do czterech różnych atramentów, z których każdy zawiera inną kulturę bakterii.
Manuel Schaffner – jeden z naukowców pracujących przy tym innowacyjnym filamencie wspomniał w jednym z wywiadów, że:
Tusz musi być tak lepki jak pasta do zębów i mieć konsystencję kremu do rąk Nivea.
Próby uzyskania idealnej konsystencji wciąż trwają. Pozostało jeszcze wiele do zrobienia, zanim technologia ta będzie opłacalna, ale już teraz wiadomo, że ma ona wielki potencjał. Największymi przeszkodami do jej wprowadzenia są: szybkość wydruku oraz skalowalność technologii. Kiedy zostaną one w końcu rozwiązane druk żywym atramentem z dodatkiem bakterii może okazać się integralną częścią wielu przedsięwzięć.
Oczywiście najoczywistsze zastosowania, które nasuwają się na myśl to branża medyczna i biotechnologiczna. Nam nasuwa się jeszcze dwa zastosowania: oczyszczanie wody pitnej z toksycznych składników oraz jako filtr oczyszczający wycieki ropy.
A Wy? Jakie zastosowanie widzicie dla tej technologii?