9 etapów tworzenia wynalazków – jak stworzyć produkt? 2/2

2021-05-20

9 etapów powstawania wynalazków, czyli jak stworzyć swój produkt to druga, a tym samym ostatnia część etapów tworzenia produktów: „od pomysłu do komercjalizacji”.

W poprzedniej części artykułu o tworzeniu wynalazków dowiedziałeś się, że bardzo dużo wynalazców, start-upów oraz przedsiębiorców popełnia błąd nieprzeprowadzania badań patentowych i analiz biznesowych. Ostatecznie więc bezpieczny, poprawny – poznany w pierwszej części schemat działania przedstawia się w następujący sposób:

  1. Pomysł na produkt,
  2. Konsultacje z ekspertem,
  3. Analiza opłacalności wdrożenia oraz kosztów produkcji,
  4. Przeprowadzenie badań patentowych,
  5. Projekt techniczny pomysłu i opracowanie designu pomysłu.

Część pierwszą artykułu opisującą wymienione wyżej punkty znajdziesz tutaj: 9 etapów powstawania wynalazków – jak stworzyć produkt? 1/2

Zachęcam Cię też do odbycia naszego szkolenia, w którym omawiam, jak tworzyć wynalazki i opowiadam o prawie patentowym. Oczywiście wszystko jest za darmo, a uważam, że dzięki temu dowiesz się wielu innych interesujących Cię rzeczy: DARMOWY 5-dniowy Poradnik ABC Wynalazcy.

Myślę, że może Ci się przydać też konkretna wiedza o zarabianiu na pomysłach i tworzonych wynalazkach. Jeśli moje założenia są poprawne, to odwiedź koniecznie tę stronę: Sposoby zarabiania na chronionych pomysłach i zapisy do umów sprzedaży lub umów licencyjnych.

Przypomnienie – bezpieczny schemat tworzenia wynalazków

W ramach przypomnienia przedstawiam Ci bezpieczny schemat tworzenia wynalazków. Ponieważ poznałeś w części pierwszej 5 pierwszych etapów powstawania pomysłów, które wymieniłem wcześniej – to w dalszych rozdziałach przejdziemy wspólnie przez pozostałe, kolejne, ostatnie cztery kroki.

Jak stworzyć własny produkt krok po kroku – bezpieczny schemat

Etap 6 – Ochrona prawna pomysłu

Ochrona prawna pomysłu to bardzo ważny krok. Musisz wiedzieć, że etap ten nie jest obligatoryjny. Oznacza to, że nie musisz go realizować, ale zastanów się… czy chcesz w najbliższym czasie mieć kilkunastu naśladowców Twojego pomysłu?

Według wcześniejszych etapów wiesz, że mamy, już wszelkie niezbędne materiały potrzebne do ochrony patentowej. W trakcie pierwszych konsultacji lub właśnie teraz rzecznicy patentowi podpowiedzą Ci, jaką procedurę ochrony należy wybrać dla Twojego pomysł tak, aby zoptymalizować koszty, czas i zakres ochrony dla Twojego konceptu.

Pewnie myślisz teraz:

„Co?!
Jakie procedury?
Jaki czas?
Jaki zakres ochrony?”

Cóż… Prawo własności przemysłowej jest naprawdę bardzo specyficzną i skomplikowaną dziedziną prawa. To właśnie dlatego są rzecznicy patentowi – eksperci, którzy pomagają w ochronie prawnej pomysłów.

Aby Ci to lepiej pokazać, przedstawię przykładowe techniki ochrony pomysłów i produktów.

Techniki ochrony pomysłów na produkt (procedury)

Niewiele osób wie, że istnieją specjalne techniki ochrony produktów. Więcej będę o tym pisał w osobnych artykułach. Tutaj podam Ci jeden przykład, który często podaję wynalazcom w trakcie rozmów.

Mianowicie chcąc otrzymać patent na wynalazek, warto zastanowić się, w jakiej procedurze dokonać zgłoszenia patentowego, aby Urząd takie zgłoszenie przyjął bez żadnych problemów.

Możesz wybrać Polskę jako pierwsze zgłoszenie i pierwszy kraj ochrony lub zgłaszać go od razu jako tzw. patent europejski, a potem walidować w Polsce…

„Ok nudy…” – możesz pomyśleć.

Nic bardziej mylnego. Cały trik polega na tym, że przykładowo w niektórych rozwiązaniach technicznych (np. w branży elektronicznej) „bezpieczniej” jest z pewnych względów dokonać zgłoszenie europejskie, a następnie walidować je automatycznie Polsce.

Chodzi o to, że przynajmniej w momencie, kiedy piszę ten, artykuł niestety nasz Urząd Patentowy często robi problemy przy pomysłach z branży elektronicznej, a Urząd Europejski (EPO) nie :).

Na tym przykładzie chciałem Ci zaznaczyć, że istnieją takie techniki ochrony, których zwykły „Kowalski” nie jest w stanie poznać, a musisz wiedzieć, że czasami jeden błąd w czasie wysyłania dokumentacji zgłoszeniowej do Urzędu Patentowego może Cię kosztować… nawet całkowity brak ochrony Twojego pomysłu!

Czym jest ochrona prawna wynalazków i jak to przebiega?

Wróćmy jednak do tego, co konkretnie dzieje się w tym etapie, czyli ochronie prawnej pomysłów…

Na początku klasyfikujemy Twój pomysł, czy jest to patent na wynalazek, wzór użytkowy,  wzór przemysłowy lub znak towarowy.

Jeśli to patent na wynalazek lub wzór użytkowy  to na podstawie dokumentacji technicznej – rysunkowej (wykonanej w etapie 5) rzecznicy patentowi przygotowują opis prawno-techniczny dla Twojego rozwiązania (tzw. opis patentowy).

Opis taki przygotowuje się według specjalnych wytycznych.

Dodatkowo rzecznicy, którzy zjedli zęby na tworzeniu opisów patentowych bardzo, ale to bardzo uważnie dobierają wszelkie słowa i stosują pewne „triki” w treści opisu po to, aby jak to się mówi „poszerzyć zakres ochrony”.

W tym właśnie tkwi cała sztuka „pisania” patentów.

ochrona prawna pomysłu

Czym jest ochrona prawna wzorów przemysłowych i znaków towarowych?

Co ciekawe dla ochrony specjalnych kształtów, czyli wzorów przemysłowych nie tworzy się opisu – o nim troszkę więcej przeczytasz za chwilę.

Z kolei znaki towarowe omówimy sobie w innych artykułach (tutaj skupiamy się na pomysłach i produktach bardziej technicznych oraz designerskich).

Jak w praktyce zwiększyć zakres ochrony dla patentu i wzoru użytkowego tworzonego wynalazku?

Z pierwszej części artkułu o tworzeniu wynalazków wiesz, że zwiększony zakres ochrony zwiększa wartość, a tym samym cenę Twojego pomysłu.

Jeśli chcesz sam produkować dany wyrób – zależy Ci na tym, żeby go jak najszerzej chronić.

Jeśli chcesz sprzedać swój pomysł – szeroki zakres ochrony pozwoli Ci lub Twojemu negocjatorowi uzyskać lepszą kwotę za sprzedaż pomysłu.

Aby zwiększyć zakres ochrony dla patentu na wynalazek lub wzoru użytkowego często w opisach patentowych stosuje się różne techniki.

Jak stworzyć własny produkt krok po kroku – bezpieczny schemat

W patentach i wzorach użytkowych są to najczęściej pewne „zagrywki słowne”. Przykład przedstawiam poniżej:

Jan Kowalski jest przedsiębiorcą, ale nie zna się na prawie własności przemysłowej. Tworzy samodzielnie dokumentację zgłoszeniową swojego wynalazku. W dokumentacji zgłoszeniowej wysłanej do Urzędu Patentowego napisał:

„[…] Część A jest połączona z częścią B śrubkami […]”

Rzecznik patentowy Jana Kowalskiego napisał zaś:

„[…] Część A jest połączona z częścią B połączeniem rozłącznym.* […]”

*W technice połączenia rozłączne to wszelkiego rodzaju śrubki, kliny, wpusty, wciski itd.

Kto zrobił lepszy opis? Jan, czy jego rzecznik?

Oczywiście, rzecznik, bo on chroni wszystkie połączenia rozłączne (aktualne i wymyślone w przyszłości), a nie tylko śrubki (tak, jakby to zrobił Jan).

Niby proste, ale w praktyce wynalazcy, którzy samodzielnie „piszą swój patent” często strzelają sobie w kolano, bo nie wiedzą co to zakres ochrony, ani jak nim manipulować.

Jak w praktyce zwiększyć zakres ochrony dla wzoru przemysłowego?

Jeszcze raz zaznaczę, że w przypadku ochrony designów (wyglądu zewnętrznego) wzorem przemysłowym opisy patentowe nie są wymagane.

Jednak chroniąc pomysły – produkty, w których bardzo ważny jest wygląd zewnętrzny (np. meble, wszelkie urządzenia z obudowami), również stosuje się specjalne techniki.

Przykładowo dodaje się przemyślane pod względem prawnym warianty wykonania danego wzoru przemysłowego lub stosuje się specjalne rysunki techniczne zwiększające zakres ochrony danego wzoru.

Przykład optymalizacji ochrony pomysłu wzorem przemysłowym

Prosty przykład takiej optymalizacji to zastosowanie maksymalnej ilości wariantów wykonania w ramach jednego wzoru przemysłowego (1 polski wzór przemysłowy może chronić do 10 wariantów wyglądu zewnętrznego – designu danego urządzenia).

Ważne jest, żeby przemyśleć wszystkie warianty – ich kształt, kolorystykę, widoki i inne – przede wszystkim pod względem prawnym tak, aby maksymalnie się zabezpieczyć.

Jeśli szukasz projektanta wzornictwa przemysłowego, który zna się również na prawie własności przemysłowej, to możesz napisać do nas: kontakt@wynalazca.tv

Nasi projektanci stworzą dla Ciebie świetne designy, a konsultując je non-stop z naszymi rzecznikami patentowymi, zapewnimy Ci szeroką ochronę Twoich designów.

Czy warto samemu próbować chronić pomysł na produkt i wynalazek?

W moim przekonaniu, jeśli nie jesteś rzecznikiem patentowym, który zna się na bardzo skomplikowanym prawie własności przemysłowej i lubuje się w technicznych opisach, bądź wymyślaniu designów w celu poszerzenia ochrony – to NIE.

Jeśli zależy Ci na ochronie szerokiej ochronie pomysłu, to NIE.

Jeśli zależy Ci na tym, żeby to zrobić możliwie najszybciej, najkorzystniej finansowo i czasowo to NIE

Oczywiście to Ty decydujesz, możesz w ogóle pominąć ochronę patentową, ale czy warto dawać prawa do Twojego „dzieła” – produktu, który tworzysz od zera, który zrodził się w Twojej głowie komuś innemu?

Sam sobie odpowiedz na to pytanie.

ochrona prawna pomysłu

Zgłoszenie tworzonego wynalazku do ochrony prawnej

Przejdźmy dalej – po wykonaniu opisu, przygotowaniu rysunków (oznaczenia, przekroje, szczegóły techniczne) oraz po zatwierdzeniu przez Ciebie przygotowanych wymienionych wyżej dokumentów, rzecznicy patentowi wysyłają dokumentację do Urzędu Patentowego.Od dnia otrzymania przez Urząd Patentowy Twoich dokumentów zgłoszeniowych (tj. daty przekazania dokumentów przez listonosza Urzędowi) ochrona prawna będzie Ci się liczyć, jednak…

…warto pamiętać, że nie masz od razu, jako takiej „ochrony” (Pomimo tego Twoja ochrona nadal się liczy!).

Etap 6: Zgłoszenie tworzonego wynalazku do ochrony prawnej

Innymi słowy: zgłaszając do ochrony rozwiązanie np. w postaci patentu na wynalazek, nie uzyskujesz od razu tego patentu. Ma ono status „zgłoszenia patentowego” (często mówi się „Patent Pending”). Gdy po pewnym czasie Twoje rozwiązanie uzyska już status „patentu”, to dzień ochrony liczy się od daty „zgłoszenia patentowego”, a nie od dnia przyznania „patentu”.

Myślisz sobie pewnie: „Co?! Jak to? Nie mam ochrony?! Dlaczego!?”

Dlaczego nie uzyskujesz ochrony na tworzony wynalazek od razu?

Widzisz… w zależności od rodzaju ochrony (patent, wzór użytkowy, wzór przemysłowy lub znak towarowy) należy poczekać na to, aż Urząd Patentowy wykona swoje wewnętrzne procedury (m.in. przeprowadzi własne badania patentowe) i przyzna Ci odpowiednie prawo.

Żeby Ci nie mieszać teraz i nie przedłużać tego artykułu, który w sumie jest poświęcony etapom tworzenia wynalazku, a nie tylko ochronie – odsyłam Cię do naszych innych treści, które omawiają wszelkie te kwestie. Możesz przejść do odpowiedniej kategorii naszych wpisów, klikając w te linki:

Możesz też oczywiście dołączyć do naszego DARMOWEGO Poradnika ABC Wynalazcy, który stanowi 5-cio dniowe szkolenie oraz e-booka (książkę w wersji cyfrowej – pliku PDF).

Etap 7 – Tworzenie prototypu dla pomysłu na wynalazek

Tworzenie prototypu to jeden z najbardziej ekscytujących etapów powstawania produktu i tworzenia wynalazku. Możesz zastanawiać się, czy nie trzeba sprawdzać, czy Twój pomysł faktycznie działa przed zgłoszeniem do ochrony?

Otóż nie… nie trzeba

Musisz wiedzieć, że bardzo często do celów opracowania wynalazku (samej dokumentacji patentowej) często nie tworzy się prototypów w ogóle. Dlaczego?

Bo w opisie patentowym najczęściej zastrzega się ideę. Przynajmniej jest to sposób, który stosujemy w naszym biurze patentowo-wynalazczym.

Prototypy posiadają jednak wiele zalet, szczególnie jeśli chodzi o prezentacje Twojego pomysłu inwestorowi lub firmie produkcyjnej.

Zalety i wady prototypów produktów

Jak wspomniałem etap opracowywania prototypów dla tworzenia wynalazków posiada pewne zalety oraz wady, które trzeba przeanalizować.

Oczywiście najważniejsza jest przyjęta przez Ciebie strategia rozwoju Twojego produktu oraz sposób, w jaki chcesz zarabiać na swoim pomyśle.

Zalety prototypowania to:

  • Możliwość sprawdzenia funkcjonalności swojego produktu,
  • Możliwość testowania sprzedaży bezpośredniej (oferujesz klientom swój produkt, próbujesz go sprzedawać i tym samym testujesz = weryfikujesz rynek),
  • Prototypy są pomocne w pozyskaniu inwestora lub firmy, która wdrożyłaby Twój pomysł,
  • Dodatkowy argument negocjacyjny (opracowałeś wyższy poziom TRL = poziom opracowania innowacji).

Wady prototypowania to:

  • Niejednokrotnie wymaga opracowania odrębnego projektu technicznego „pod prototyp”,
  • Żeby go pokazać trzeba umówić się na spotkanie, przewieźć do inwestora,
  • Czasami uciążliwe w transporcie,
  • Dodatkowy koszt (części, projekt, wykonanie i montaż).
Etap 7: Zalety i wady prototypów produktów

Techniki prototypowania dla tworzenia wynalazków

Istnieje bardzo dużo technik oraz strategii prototypowania. Jeśli chodzi o sposoby, wykonywania prototypów to możesz w tym celu wykorzystać:

  • Maszyny CNC,
  • Druk 3d,
  • Obróbkę ręczną,
  • Programowanie,
  • Tworzenie blokowo-zdjęciowych schematów działania,
  • I inne.

Więcej o technikach prototypowania możesz poczytać w poniższych artykułach:

Oraz w kategorii poświęconej prototypowaniu.

ETAP 8: Promocja Twojego pomysłu i stworzonego wynalazku oraz… Ciebie, jako prawdziwego wynalazcy

W przedostatnim etapie należy określić, jakie materiały promocyjne będą Ci potrzebne do komercjalizacji tworzonego wynalazku, a następnie trzeba będzie je przygotować.

Nasze dodatkowe działania, w których pomagamy wynalazcom to:

  • Pomoc w doborze odpowiednich wydarzeń branżowych i organizacji stoiska targowego
  • Wizualizacje 3d i animacje 3d
  • Grafiki sprzedażowe, katalogi, ulotki, wizytówki
  • Tworzenie stron www dla wynalazców lub stron dla Twojego pomysłu
  • Artykuły i filmy sponsorowane o Tobie i Twoim pomyśle

Dobór odpowiednich wydarzeń branżowych i organizacji stoiska targowego

Będąc na wielu wydarzeniach branżowych często jako prelegent, odwiedziłem wiele stoisk, na których wystawiali się wynalazcy i przedstawiali swoje tworzone wynalazki. Zauważyłem, że nie umieją oni odpowiednio zaprojektować swojego stoiska, aby wywołać tzw. efekt WOW na zwiedzających i zainteresować ich do odwiedzenia stoiska z promowanym wynalazkiem.

Oprócz tego często wybierają wydarzenia, na których nie spotkają potencjalnego partnera, co jest stratą czasu i pieniędzy…

Pamiętaj, że każdy zwiedzający to potencjalny inwestor, który powinien po zerknięciu na Twoje stoisko zainteresować się Tobą i Twoim rozwiązaniem.

Ma przyjść i z Tobą porozmawiać!

Taki jest cel!

My, dzięki naszemu doświadczeniu szukamy wynalazcom odpowiednich wydarzeń branżowych (tj. takich, gdzie możesz poznać realnie wartościowe kontakty), na których powinni się wystawić.

Następnie przygotowuje się prezentacje i przeprowadza szkolenie z tego, jak promować swój pomysł.

Wizualizacje 3d i animacje 3d

To zdjęcia, które mogą przedstawić zasadę działania Twojego produktu. Oczywiście takie zaawansowane grafiki tworzy się na komputerze, w oparciu o komputerowe modele 3d.

Oznacza to, że dzięki nim nie musisz tworzyć prototypu, żeby przedstawić i sprzedać swój pomysł!

Zobacz przykładowe wizualizacje, które realizowaliśmy dla naszych klientów wynalazców:

Jeśli chodzi o animacje 3d to można powiedzieć, że są to tak, jakby ruchome wizualizacje 3d – filmy 3d (wideo 3d), wykonane w specjalnym oprogramowaniu komputerowym. Pomagają przedstawić na ruchomych obrazach zasadę działania Twojego urządzenia (wynalazku).

Wizualizacje wynalazków dla klientów
Wizualizacje projektów i wynalazków stworzone dla wynalazców

Wg mnie animacje 3d to jeden z najlepszych sposobów sprzedaży i prezentacji swojego pomysłu.

Animacje 3d i wizualizacje 3d znajdziesz też na naszej stronie, gdzie promujemy stworzone już wynalazki naszych klientów: kliknij tutaj, aby zobaczyć więcej realizacji.

Grafiki sprzedażowe, katalogi, ulotki, wizytówki

Często warto posiadać różnego rodzaju grafiki informacyjne i sprzedażowe np. wizytówki, katalogi produktowe oraz ulotki. Jeśli wynalazcy chcą, abyśmy je dla nich zrobili, to często na początku zastanawiamy się, co konkretnie należy przygotować oraz czy w ogóle warto je wykonywać (tj. czy to dla Ciebie uzasadniony koszt).

Przykłady opracowanych materiałów reklamowych:

Strony www dla wynalazców o stworzonych wynalazkach

O dziwo bardzo mało wynalazców posiada swoje własne, osobiste strony internetowe, bądź strony internetowe poświęcone swoim pomysłom oraz stworzonym wynalazkom, a przecież sieć daje dzisiaj tyle możliwości…

Jeśli wynalazcy potrzebują własnej strony internetowej, to wówczas taką przygotowujemy i wówczas możesz opisać na niej swoje wynalazki lub możemy stworzyć dla Ciebie stronę produktową, gdzie zostanie przedstawiony z wykorzystaniem innych materiałów promocyjnych Twój pomysł.

Poprzez umieszczenie tam danych kontaktowych możesz:

  • Cyfrowo promować swój produkt
  • Bezpośrednio sprzedawać pomysł / produkty przez Internet
  • Działać globalnie, a nie lokalnie
Strony www dla wynalazców
Etap 8: Strony www o wynalazkach dla wynalazców

Artykuły i filmy sponsorowane o Tobie i Twoim pomyśle

Chyba wiesz o tym, że nasz portal służy do tego, aby promować wynalazki ich twórców. Dlatego chętnie pomożemy Ci w promocji Twojego wynalazku, tworząc na naszym portalu wynalazca.tv artykuły opisujące Ciebie, Twoją historię i Twoje rozwiązanie.

Oprócz tego do zwiększenia zasięgów i ilości wyświetleń artykułu o Tobie i Twoim wynalazku wykorzystamy social media (facebook, instagram).

Ponadto możemy nagrać z Tobą wywiad i zamieścić go na naszym kanale na YouTube.

Są to świetne materiały, które Ty możesz wykorzystać w celu promocji swojego wynalazku i powoływać się na nie w czasie negocjacji.

ETAP 9: Zarabianie na tworzonym wynalazku

Zarabianie na tworzonym wynalazku czy inaczej na pomyśle to chyba najważniejszy etap, na który czekają wszyscy wynalazcy , startupy, czy przedsiębiorcy. Musisz wiedzieć, że ten etap zależy przede wszystkim od ciebie od twojej strategii I od drogi którą obierzesz.

W zasadzie to masz dwie drogi.

  1. Możesz sam wdrażać swój pomysł – zostać przedsiębiorcą lub wprowadzić swój pomysł do swojej istniejącej już firmy.
  2. Możesz sprzedać swój pomysł inwestorowi lub firmie zewnętrznej.

Jeśli zdecydujesz się na opcję nr 1, to jesteś w głównej mierze zdany na siebie, swoją intuicję i doświadczenie. To w czym możemy Ci pomóc to wymienione w 8 etapie  usługi związane z promocją pomysłu, co pomoże Ci w jego komercjalizacji.

Jeśli zdecydujesz się na opcję nr 2, to oprócz przygotowania materiałów promocyjnych możemy pomóc Ci w sprzedaży Twojego pomysłu.

Wtedy uruchamiamy naszą sieć kontaktów, umawiamy się na spotkania z potencjalnymi interesantami i w Twoim imieniu negocjujemy warunki umowy przekazania praw z/do Twojego pomysłu lub umowy o udzielenie licencji na Twój pomysł.

Jeśli chcesz dokładniej zapoznać się ze sposobami zarabiania na pomysłach, to zachęcam Cię to odbycia szkoleniaSposoby zarabiania na chronionych pomysłach i zapisy do umów sprzedaży lub umów licencyjnych, gdzie możesz oprócz wiedzy – otrzymać dodatkowe materiały bonusowe.

Etap 9: Zarabianie na wynalazku

Podsumowanie – etapy tworzenia wynalazków – jak stworzyć produkt?

Wiesz już, jakie są poszczególne etapy tworzenia wynalazków i jak stworzyć w sposób bezpieczny swój własny produkt. W tej części artykułu dowiedziałeś się, na czym polega ochrona pomysłu, tworzenie prototypu, materiałów sprzedażowych oraz jakie są możliwości, jeśli chodzi o zarabianie na pomysłach. (kliknij, aby przejść do części pierwszej)

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat etapów tworzenia wynalazków, to zapisz się do naszego darmowego szkolenia: DARMOWY 5-dniowy Poradnik ABC Wynalazcy, w którym poznasz prawo patentowe w praktyce.

Dodatkowo zobacz też moje szkolenie online o Sposobach zarabiania na chronionych pomysłach i ważnych zapisach do umów sprzedaży lub umów licencyjnych, aby dowiedzieć się więcej o etapie 9.

Na sam już koniec, jeśli chciałbyś się ze mną skontaktować, to napisz na: kontakt@wynalazca.tv lub od razu umów się na konsultację, w ramach której otrzymasz plan wdrożeniowy swojego wynalazku. Chętnie udzielę Ci mojej porady i pomogę Ci w komercjalizacji Twojego rozwiązania :).

ochrona prawna pomysłu
Dawid Pijanka - rzecznik patentowy, właściciel Wynalazca TV
Dodaj mnie!
Ostatnie posty Dawid Pijanka - rzecznik patentowy, właściciel Wynalazca TV (wszystkie)